Σκέφτομαι να αγοράσω...

Ερχόμενος από super pose και πλέον με καραμπίνα αερίων τα αδρανείας δεν μου άρεσαν καθόλου σαν αίσθηση της ανάκρουσης. Όσα και να δοκίμασα ένιωθα σαν να "κλωτσάει 2 φορές" το όπλο κατά την τουφεκιά. Σκέψου σε πολλές τουφεκιές όπως στο περπατητό τσίχλας που κυνηγάω πολύ. Δεν είναι αυτό το απότομο κοφτό κλώτσιμα του δίκαννου. Στο δίκαννο είχα το κλασικό πέλμα από βακελίτη και δεν ένιωσα ποτέ ενόχληση. Η αερίου είναι απόλαυση για αυτό και κατέληξα σε αυτό το σύστημα λειτουργίας.
Αν ξαναπάρω μπενελι
μια Με πλαστικά και κομφόρτ θα πάρω να είναι για τις βροχερες μέρες
 
Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους!
Σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια καραμπίνα 66εκ. γενικής χρήσης. Κυρίως για περπατητό κυνήγι με λίγες ντουφεκιές και αραιά και που κανένα καρτέρι.
Κοιτάω για κάτι ελαφρύ (καλύτερα όχι υπερελαφρύ για να αποφύγω την ανάκρουση). Δηλ. κάτι στα 3 κιλά και καλύτερα όχι αδράνειας. Με ενδιαφέρουν πρακτικά/χρηστικά θέματα, δηλαδή το καλό ζύγισμα και διαθεσιμότητα προσαρμογών στις κλίσεις drop/cast και ο αξιόπιστος μηχανισμός (για αυτό και δε θέλω να πάω σε μεταχειρισμένο).
Αντίθετα η εμφάνιση δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, μόνο ότι θέλω να είναι με ξύλο, όχι πλαστικό.
Γενικά σαν εταιρεία μου αρέσει η beretta η οποία όμως έχει κάπως τσιμπημένες τιμές.
Τι θα προτείνατε;
 
Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους!
Σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια καραμπίνα 66εκ. γενικής χρήσης. Κυρίως για περπατητό κυνήγι με λίγες ντουφεκιές και αραιά και που κανένα καρτέρι.
Κοιτάω για κάτι ελαφρύ (καλύτερα όχι υπερελαφρύ για να αποφύγω την ανάκρουση). Δηλ. κάτι στα 3 κιλά και καλύτερα όχι αδράνειας. Με ενδιαφέρουν πρακτικά/χρηστικά θέματα, δηλαδή το καλό ζύγισμα και διαθεσιμότητα προσαρμογών στις κλίσεις drop/cast και ο αξιόπιστος μηχανισμός (για αυτό και δε θέλω να πάω σε μεταχειρισμένο).
Αντίθετα η εμφάνιση δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, μόνο ότι θέλω να είναι με ξύλο, όχι πλαστικό.
Γενικά σαν εταιρεία μου αρέσει η beretta η οποία όμως έχει κάπως τσιμπημένες τιμές.
Τι θα προτείνατε;
Α300 outlander είναι αυτό που ζητάς.
 
Α300 outlander είναι αυτό που ζητάς.

Ναι την έχω υπόψην μου και έχει πολλά υπέρ. Δεν ξέρω απο ζύγισμα αλλά από ό,τι έχω δει ειναι +300γρ. από αυτό που ψάχνω. Ιδανικά θα ήθελα κάτι λίγο πιο ελαφρύ.
Έχω δει τις προδιαγραφές της Fabarm L4S/Winchester SX4 που είναι επίσης κοντά σε αυτό που θέλω. Αλλά δεν ξέρω τι λένε από ζύγισμα, προσαρμογές στις κλίσεις και απο αξιοπιστία.
 
Last edited:
Ναι την έχω υπόψην μου και έχει πολλά υπέρ. Δεν ξέρω απο ζύγισμα αλλά από ό,τι έχω δει ειναι +300γρ. από αυτό που ψάχνω. Ιδανικά θα ήθελα κάτι λίγο πιο ελαφρύ.
Έχω δει τις προδιαγραφές της Fabarm L4S/Winchester SX4 που είναι επίσης κοντά σε αυτό που θέλω. Αλλά δεν ξέρω τι λένε από ζύγισμα, προσαρμογές στις κλίσεις και απο αξιοπιστία.
Αντρέα,μην βάζεις ψηλά στα "θέλω"σου το ζύγισμα και πολύ περισσότερο σε αυτογεμες αερίων.
Ζητάς πολύ δύσκολα πράγματα! :)
 
Ναι την έχω υπόψην μου και έχει πολλά υπέρ. Δεν ξέρω απο ζύγισμα αλλά από ό,τι έχω δει ειναι +300γρ. από αυτό που ψάχνω. Ιδανικά θα ήθελα κάτι λίγο πιο ελαφρύ.
Έχω δει τις προδιαγραφές της Fabarm L4S/Winchester SX4 που είναι επίσης κοντά σε αυτό που θέλω. Αλλά δεν ξέρω τι λένε από ζύγισμα, προσαρμογές στις κλίσεις και απο αξιοπιστία.
Όχι σε 61π. Είναι τέλεια
 
Ναι την έχω υπόψην μου και έχει πολλά υπέρ. Δεν ξέρω απο ζύγισμα αλλά από ό,τι έχω δει ειναι +300γρ. από αυτό που ψάχνω. Ιδανικά θα ήθελα κάτι λίγο πιο ελαφρύ.
Έχω δει τις προδιαγραφές της Fabarm L4S/Winchester SX4 που είναι επίσης κοντά σε αυτό που θέλω. Αλλά δεν ξέρω τι λένε από ζύγισμα, προσαρμογές στις κλίσεις και απο αξιοπιστία.
Στην σελιδα του Καλκαντζακου εχει την outlander nickel 3200γρ, με 66 ποντους καννη, πηγαινε δες την απο κοντα, επωμισε την και θα καταλαβεις το ζυγισμα της και κατα ποσο σου ερχεται, εχει και φλαντζες αλλαγης κλισεων, εννοειτε να δεις και τις αλλες που γραφεις, καλα οπλα ειναι και τα τρια, αν τα πιασεις στα χερια σου και τα επωμισεις θα καταλαβεις πιο πρεπει να παρεις.
 
Ναι την έχω υπόψην μου και έχει πολλά υπέρ. Δεν ξέρω απο ζύγισμα αλλά από ό,τι έχω δει ειναι +300γρ. από αυτό που ψάχνω. Ιδανικά θα ήθελα κάτι λίγο πιο ελαφρύ.
Έχω δει τις προδιαγραφές της Fabarm L4S/Winchester SX4 που είναι επίσης κοντά σε αυτό που θέλω. Αλλά δεν ξέρω τι λένε από ζύγισμα, προσαρμογές στις κλίσεις και απο αξιοπιστία.
Δες και την l4s σε 66εκ. Πιστεύω θα σου κάτσει καλά.
 
Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους!
Σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια καραμπίνα 66εκ. γενικής χρήσης. Κυρίως για περπατητό κυνήγι με λίγες ντουφεκιές και αραιά και που κανένα καρτέρι.
Κοιτάω για κάτι ελαφρύ (καλύτερα όχι υπερελαφρύ για να αποφύγω την ανάκρουση). Δηλ. κάτι στα 3 κιλά και καλύτερα όχι αδράνειας. Με ενδιαφέρουν πρακτικά/χρηστικά θέματα, δηλαδή το καλό ζύγισμα και διαθεσιμότητα προσαρμογών στις κλίσεις drop/cast και ο αξιόπιστος μηχανισμός (για αυτό και δε θέλω να πάω σε μεταχειρισμένο).
Αντίθετα η εμφάνιση δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, μόνο ότι θέλω να είναι με ξύλο, όχι πλαστικό.
Γενικά σαν εταιρεία μου αρέσει η beretta η οποία όμως έχει κάπως τσιμπημένες τιμές.
Τι θα προτείνατε;
Εγω σε θεμα αισθησης στα χερια βαζω την φαμπαρμ (σε αεριων) πανω απο ολα αυτα που αναφερεις, η α300 μου φανγκε καπως κακογουστη στα χερια και η γουιντσεστερ ειχε πολυ στιβαρη και ωραια αισθηση αλλα ηταν εμφανως πιο βαρια απο την l4s. Διαφορετικα σε αδρανειας η m2 για εμενα προσωπικα ειναι η πιο καλοζυγισμενη και με την πιο ομορφη εικονα σκοπευρικης ευθειας για τα γουστα μου.
 
Είχα L4S και SX4 και έχω επωμίσει την outlander. Σε μένα καλύτερα καθόταν η outlander η οποία μου φάνηκε μπροστόβαρη, όπως και η SX4, σε σχέση με την L4S. Πήγαινε πιάστα στα χέρια σου όπως είπε και ο @Manthos A400 Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά το κάθε όπλο στα χέρια του. Επίσης όπως είπε και ο @ΓΙΑΝΝΗΣ. δεν παίζει πολύ το ζύγισμα αυτό καθ' αυτό. Με όποιο νιώσεις βολικά, αυτό είναι για σένα.
 
Είχα L4S και SX4 και έχω επωμίσει την outlander. Σε μένα καλύτερα καθόταν η outlander η οποία μου φάνηκε μπροστόβαρη, όπως και η SX4, σε σχέση με την L4S. Πήγαινε πιάστα στα χέρια σου όπως είπε και ο @Manthos A400 Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά το κάθε όπλο στα χέρια του. Επίσης όπως είπε και ο @ΓΙΑΝΝΗΣ. δεν παίζει πολύ το ζύγισμα αυτό καθ' αυτό. Με όποιο νιώσεις βολικά, αυτό είναι για σένα.
Δοκιμάζουμε με γεμάτο το όπλο.
 
Έχει φίλος την super 90 extra light σε 66εκ σταθερό 3* με 70αρα θαλάμη. Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές. Ωραίο όπλο γενικά. Το βάρος της είναι όνειρο για περπάτημα. Το μόνο μείον του συγκεκριμένου είναι στο περπατητό για τσίχλες που κατά κανόνα ρίχνεις πολλά φυσίγγια με ενοχλούσε η ανάκρουση της ακόμα και με 32γρ. Αυτό βέβαια είναι δική μου άποψη και κάποιον άλλον μπορεί να μην τον ενοχλεί καθόλου.
Την έχω κ εγώ νομίζω κάτω από 3 κιλά 2.800 Στα 32 .34.κ πανω γραμμάρια όμως τρως σφαλιάρα κάτσε καλά την εχω δώσει στον αδερφό μου....δανεική..😅
 
Την έχω κ εγώ νομίζω κάτω από 3 κιλά 2.800 Στα 32 .34.κ πανω γραμμάρια όμως τρως σφαλιάρα κάτσε καλά την εχω δώσει στον αδερφό μου....δανεική..😅
Ο φίλος έβαλε πέλμα πλέον. Άλλαξε όλα τα ελατήρια της και βελτιώθηκε αρκετά το θέμα με την ανάκρουση. Με 28-30γρ είναι όνειρο για περπάτημα η συγκεκριμένη.
 
Αντρέα,μην βάζεις ψηλά στα "θέλω"σου το ζύγισμα και πολύ περισσότερο σε αυτογεμες αερίων.
Ζητάς πολύ δύσκολα πράγματα! :)
Γιάννη προς θεού δε ζητάω να έχει το ζύγισμα δίκαννου. Αλλά υπάρχουν τεχνολογίες που κάνουν την καραμπίνα λιγότερο μπροστόβαρη όπως η ρίγα κάρμπον και η τρίσφερη από κατασκευής όπως η benelli beccaccia.
 
Γιάννη προς θεού δε ζητάω να έχει το ζύγισμα δίκαννου. Αλλά υπάρχουν τεχνολογίες που κάνουν την καραμπίνα λιγότερο μπροστόβαρη όπως η ρίγα κάρμπον και η τρίσφερη από κατασκευής όπως η benelli beccaccia.
Η beccaccia είναι μαμά τρισφαιρη και αδράνειας που συνεπάγεται βαρύτερο κλείστρο και βάρος κατανεμημένο ανάμεσα στα χέρια. :)
 
Back
Top