Σκέφτομαι να αγοράσω...

Καλώς έκανες και ενημερώσες γιατί τη Δευτέρα πάω για άδεια αγοράς μάλλον ίσως πάρω ένα όπλο που δεν είχα ποτε για να δω πόσα απίδια βάζει ο σάκος με αυτή την tribore τη φημισμένη .
Όσο και αν φένεται περίεργο έπεισα το κουμπάρο να μη μου πουλήσει τη fabarm και γενικώς να μη την δώσει ρε αδελφέ έχεις ανάγκη όχι μου λέει κρατά τη ρε να υπάρχει ποτέ δε ξέρεις πότε θα σου έρθει η τρέλα πάλι .
 
Όσο και αν φένεται περίεργο έπεισα το κουμπάρο να μη μου πουλήσει τη fabarm και γενικώς να μη την δώσει ρε αδελφέ έχεις ανάγκη όχι μου λέει κρατά τη ρε να υπάρχει ποτέ δε ξέρεις πότε θα σου έρθει η τρέλα πάλι .
Άστον βρε τον άνθρωπο να πάρει μια V3 να χαρεί σκοτώματα ...
Οι tribore έχουν διάτρηση και συγκέντρωση ή μια από τα ίδια και αυτές ?
 
Άστον βρε τον άνθρωπο να πάρει μια V3 να χαρεί σκοτώματα ...
Οι tribore έχουν διάτρηση και συγκέντρωση ή μια από τα ίδια και αυτές ?
Μα δεν ήθελε να πάρει δε κυνηγάει έχει σταματήσει και μου είχε πει σκέφτομαι να πουλήσω τη φαμπαρμ και του λέω την παίρνω μια που δεν είχα ποτέ πόσο μου είπε τιμή αστεία φίλε λόγο της σχέσης μας και όταν ξανασυναντηθηκαμε ρε του λέω έχεις ανάγκη όχι κάνω χαρτιά να τη πάρω αλλά ρε φίλε κρίμα είναι μπορεί να στη δώσει κάποια στιγμή και να ξανάρθεις για κυνήγι δεν έχεις άλλο όπλο και λέει έχεις δίκιο τη λυπάμαι κιόλας ..Είναι άριστη μόνος μου δηλ ακύρωσα την αγορά που ήταν τσάμπα αλλά δε μου αρέσει να εγκαταλείπεται το χόμπι ούτε να σκοτώνονται τα όπλα φίλε από τιμή εννοώ.Και ας έχασα που λέει ο λόγος αν και δε το βλέπω ετσι .
 
Μα δεν ήθελε να πάρει δε κυνηγάει έχει σταματήσει και μου είχε πει σκέφτομαι να πουλήσω τη φαμπαρμ και του λέω την παίρνω μια που δεν είχα ποτέ πόσο μου είπε τιμή αστεία φίλε λόγο της σχέσης μας και όταν ξανασυναντηθηκαμε ρε του λέω έχεις ανάγκη όχι κάνω χαρτιά να τη πάρω αλλά ρε φίλε κρίμα είναι μπορεί να στη δώσει κάποια στιγμή και να ξανάρθεις για κυνήγι δεν έχεις άλλο όπλο και λέει έχεις δίκιο τη λυπάμαι κιόλας ..Είναι άριστη μόνος μου δηλ ακύρωσα την αγορά που ήταν τσάμπα αλλά δε μου αρέσει να εγκαταλείπεται το χόμπι ούτε να σκοτώνονται τα όπλα φίλε από τιμή εννοώ.Και ας έχασα που λέει ο λόγος αν και δε το βλέπω ετσι .
Έπρεπε να την πάρεις ...
 
Λεπτομέρειες για μια φορά άντε δύο το χρόνο που μπορεί να το κάνεις.
V3, Versa Max, M4 έχουν το ίδιο σύστημα αερίων. Μια φορά το χρόνο καθαρισμό είναι οκ, ειδικά αν δεν πας και σκοπευτήριο με αυτά. Κάννη, μηχανισμό σκανδάλης και κλείστρο, τη φωλιά που κλειδώνει το περιστροφικό κλείστρο θέλουν καθαρισμό σε όλα τα όπλα συχνά, όταν μιλάμε βέβαια για άνθρωπο επιμελή με τα όπλα του. Και την μπενελι τη λύνω κάθε φορά που ρίχνω και την καθαρίζω, ξεβιδωνω τσοκ, καθαρίζω βόλτες όλα κομπλέ. Φίλος μου που έχει τη Μ4( benelli) καθαρίζει τις φωλιές από τα πιστόνια με το κιτ καθαρμού του πιστολιού του (9mm βουρτσακι ορείχαλκινο ταιριάζει άριστα). Άμα γυρίσει βίντεο με τα πράγματα που χρησιμοποιεί μια φορά τον χρόνο, θα το βγάλουν άχρηστο το Μ4.
 
Για πείτε μου τώρα βρε λεβέντες ... καλά τα λένε αυτοί για καθαρισμούς 1-2 φορές τον χρόνο στα πιστόνια (by the book).
Γιατί να μην κάνω και καθαρισμό 1-2 φορές τον χρόνο στην κάνη ????? .very shoked.
Με αέρια έρχεται σε επαφή το ένα, με αέρια και το άλλο.
Τι αλλάζει ?
Ερώτηση κάνω.

Έχουν διαφορετικά μέταλλα ?
Εδώ το nitro επηρεάζει μέχρι και το χρώμιο ....
 
Και μια άλλη ερώτηση ...
Εδώ καμιά φορά βουλώνουν τα μπουριά των αερίων στην κάνη.
Δεν θα βουλώσουν αναπόφευκτα και οι πολύ μικρές τρύπες αυτών των συστημάτων ?
Αυτές οι τρυπούλες πως ξεβουλώνουν ?
Πάλι δεν ξέρω .... ερώτηση κάνω. :rolleyes:
 
Για πείτε μου τώρα βρε λεβέντες ... καλά τα λένε αυτοί για καθαρισμούς 1-2 φορές τον χρόνο στα πιστόνια (by the book).
Γιατί να μην κάνω και καθαρισμό 1-2 φορές τον χρόνο στην κάνη ????? .very shoked.
Με αέρια έρχεται σε επαφή το ένα, με αέρια και το άλλο.
Τι αλλάζει ?
Ερώτηση κάνω.

Έχουν διαφορετικά μέταλλα ?
Εδώ το nitro επηρεάζει μέχρι και το χρώμιο ....
Και μια άλλη ερώτηση ...
Εδώ καμιά φορά βουλώνουν τα μπουριά των αερίων στην κάνη.
Δεν θα βουλώσουν αναπόφευκτα και οι πολύ μικρές τρύπες αυτών των συστημάτων ?
Αυτές οι τρυπούλες πως ξεβουλώνουν ?
Πάλι δεν ξέρω .... ερώτηση κάνω. :rolleyes:
Η κάννη έρχεται σε επαφή με αέρια, με το πλαστικό των συγκεντωτηρων, με τον μόλυβδο από τα σκάγια, με μπαφερ σκόνες, με σταγόνες βροχής καμιά φορά , με ακαυτη πυρίτιδα κλπ. Τα πιστόνια μόνο με καυτά αέρια. Τα νέα πιστόνια έχουν " ξύστρες" που δεν τα αφήνουν να βουλώνουν εύκολα. Όταν καθαρίζεις την κάννη δεν μένουν ξένα σώματα μέσα για να πάνε στις τρύπες των πιστονιων. Έχω φιλαράκι που κυνηγάει με Μπενελι και σούπερ πόζε και "καθαρίζει" τα όπλα του μόνο με WD 40 εξωτερικά μόνο μετά από βροχή. Το ότι λειτουργούν τα όπλα, λειτουργούν οκ. Το για πόσο δεν ξέρω, όπως και θεωρώ σίγουρο, χωρίς να μπορώ να το αποδείξω, ότι αυτό που κάνει έχει κάποια αρνητική επίδραση στη ποιότητα της τουφεκιας του. Ούτε μπορώ να φανταστώ τι αυλό έχουν τα όπλα του πλέων. Α και τσοκ δεν αλλάζει ποτε.... Αλλά και να ήθελε κάποια στιγμή δεν νομίζω να μπορεί να τα αλλάξει πια.
 
Last edited:
Μη ψάχνεις να βρεις δικαιολογίες για να αποφύγεις το θρύλο ορίστε μέχρι πολλές τρύπες έχει κάνει για να μη βουλώνουν.
Τώρα (κατά παρέκκλιση) μιλάω σοβαρά ... οι τρύπες πως ξεβουλώνουν ?
Σίγουρα δεν είναι πολλές για να βουλώνουν μερικές.
Τα νέα πιστόνια έχουν " ξύστρες" που δεν τα αφήνουν να βουλώνουν εύκολα. Όταν καθαρίζεις την κάννη δεν μένουν ξένα σώματα μέσα για να πάνε στις τρύπες των πιστονιων.
Θα το δείξει η νεκροψία (ο καιρός) τι προβλήματα θα βγάλουν.
 
Τα πιστόνια μόνο με καυτά αέρια.
Συνεχίζω την σκέψη σου ... τα οποία έχουν ίχνη άκαυτης πυρίτιδας μιας και βρίσκονται αμέσως μετά την θαλάμη.
Ενίοτε και διβασικής !!!
Σε μέρα με βροχή αν δεν κρεμάς το όπλο ανάποδα πιθανόν να φτάσει νερό στις τρύπες που πιθανόν θα το απορροφήσουν λόγο τριχοειδούς φαινομένου.
Υγρασία και ίχνη νιτρογλυκερίνης δημιουργούν άριστο περιβάλλον για οξείδωση.
Τα νέα πιστόνια έχουν " ξύστρες" που δεν τα αφήνουν να βουλώνουν εύκολα.
Τα πιστόνια δεν θα βουλώσουν ποτέ.
Οι λεπτές οπές θα βουλώσουν και το εσωτερικό των πιστονιών θα σκουριάσει αν δεν τα καθαρίζεις.
Όταν καθαρίζεις την κάννη δεν μένουν ξένα σώματα μέσα για να πάνε στις τρύπες των πιστονιων.
Στην εκπυρσοκρότηση με 500-1000bar στο σημείο των οπών τι γίνεται ???

Δεν μπορώ τις σοβαρές συζητήσεις ... με χαλάνε 🤣
 
Η εταιρεία είναι κάθετη! Οι θερμοκρασίες και οι πιέσεις σε αυτό το σημείο της θαλάμης είναι τόσο μεγάλες που οι οπές καθαρίζουν τέλεια από τον ίδιο τον πυροβολισμό.

Προσωπικά δεν άντεξα αρκετό καιρό με αυτό το όπλο για να επιβεβαιώσω ή να διαψεύσω τον ισχυρισμό.
 
Η εταιρεία είναι κάθετη! Οι θερμοκρασίες και οι πιέσεις σε αυτό το σημείο της θαλάμης είναι τόσο μεγάλες που οι οπές καθαρίζουν τέλεια από τον ίδιο τον πυροβολισμό.

Προσωπικά δεν άντεξα αρκετό καιρό με αυτό το όπλο για να επιβεβαιώσω ή να διαψεύσω τον ισχυρισμό.
Αυτοκαθαριζόμενες 🤣
Πάρε ένα φοβερό της εποχής μας ...

 
Back
Top