Σακίδιο εκτάκτου ανάγκης

Για όποιον βρει κάτι ενδιαφέρον στο βίντεο, υπάρχει δεύτερο και τρίτο μέρος στο YouTube.
Έπιτελους και ενας αθρωπος που τα λεει οπως ειναι και οχι για την μοδα
στην ουσια!
Και πραγματι γνωστης , τουλαχιστον αυτο δειχνει

Δεν το δειχνει επειδη ξαφνικα πουλαει η επιβιωση και η διαβιωση
Πραγματικα το χαρηκα το βιντεο αυτο!

Μπραβο λεβεντη που το μοιραστηκες!
 
Έπιτελους και ενας αθρωπος που τα λεει οπως ειναι και οχι για την μοδα
στην ουσια!
Και πραγματι γνωστης , τουλαχιστον αυτο δειχνει

Δεν το δειχνει επειδη ξαφνικα πουλαει η επιβιωση και η διαβιωση
Πραγματικα το χαρηκα το βιντεο αυτο!

Μπραβο λεβεντη που το μοιραστηκες!
Να είσαι καλά Χρυσανθε!
 
Τα έχω δεί όλα του , και πραγματικά είναι σωστός , και μάλιστα αναφέρει σε κάποιο από τα βίντεο του , πώς αυτό που πραγματικά χρειάζεται κάποιος σε μια κατάσταση επιβίωσης , είναι η ψυχολογία σε μεγαλύτερο ποσοστό , και σε μικρότερο ποσοστό ο εξοπλισμός . Και το πιστεύω
 
Παιδιά καλημέρα μια φωτογραφία και από εμένα με το τι έχω πάντα μαζί μου στο ημερήσιο κυνήγι.Επιπλεον έχω μαζί μια αλαξιά ρούχα, κονσέρβες και ψωμί.Το σακίδιο ζυγίζει 12 κιλά μαζί με υπνοσακο και νερο μαζί με 4 κουτιά φυσίγγια.Παμε κυνήγι με το τζιπ του κουμπάρου(εγώ δεν έχω 4×4 δικό μου αλλιώς θα είχα ολόκληρο νοικοκυριό μέσα).Καμιά φορά διανυκτερεύουμε αλλά τότε συμπληρώνουμε και άλλα πράγματα όπως και φυσίγγια και πολλά πράγματα μένουν στο αυτοκίνητο.Να πω ότι αν εξαιρεσουμε τον φακό που είναι nitecore και κοστίζει τα άλλα πράγματα είναι οικονομικά καί αγοράστηκαν σιγά σιγά.
 
Last edited:
Παιδιά καλημέρα μια φωτογραφία και από εμένα με το τι έχω πάντα μαζί μου στο ημερήσιο κυνήγι.Επιπλεον έχω μαζί μια αλαξιά ρούχα, κονσέρβες και ψωμί.Το σακίδιο ζυγίζει 12 κιλά μαζί με υπνοσακο και νερο μαζί με 4 κουτιά φυσίγγια.Παμε κυνήγι με το τζιπ του κουμπάρου(εγώ δεν έχω 4×4 δικό μου αλλιώς θα είχα ολόκληρο νοικοκυριό μέσα).Καμιά φορά διανυκτερεύουμε αλλά τότε συμπληρώνουμε και άλλα πράγματα όπως και φυσίγγια και πολλά πράγματα μένουν στο αυτοκίνητο.Να πω ότι αν εξαιρεσουμε τον φακό που είναι nitecore και κοστίζει τα άλλα πράγματα είναι οικονομικά καί αγοράστηκαν σιγά σιγά.
Νίκο εντυπωσιακό που με τόσα πράγματα και τέσσερα κουτιά φυσίγγια κρατάς το βάρος στα 12 κιλά. Ποσο νερό κουβαλάς μαζί σου και τι κυνήγι κάνεις συνήθως; Είσαι άριστα οργανωμένος πάντως και compact, που είναι και το δυσκολότερο. Μπράβο φίλε!
 
Πάνω αριστερά με ελληνική παραλλαγή είναι υπνοσακος ή ποντσο;
Ευχαριστώ πολύ!!Είναι ποντσο όπου καμιά φορά αν έχει αραιή βλάστηση στο καρτέρι το δένω με αρτάνη συμπληρώνω και κλαριά και το κάνω φυλαχτρα.Στο κυνήγι φάσας το παίρνω,γιατί τσίχλα και μπεκάτσα κυνηγάω κοντά.Μεσα στο σακίδιο έχω 1,5 λίτρο νερό και στο αμάξι εννοείται και επιπλέον. Αφορμή για αυτό τον μικρό εξοπλισμό ήταν ένα κυνήγι όπου ξεκινήσαμε για μπασιμο φάσας και το κυνήγι θα κρατουσε μέχρι 10-12 το πρωί,ένας βοσκός μας είπε μια πληροφορία ότι έχει εκατοντάδες φάσες πιασμένες σε ένα κομμάτι που όντως είχε!!!όπως καταλαβαίνεις νυχτωσαμε χωρίς να έχουμε ούτε ένα καφέ η ένα μπισκότο και στο τέλος ούτε νερό! Το αμάξι ήταν περίπου στο χιλιόμετρο αλλά δεν είχαμε εφόδια και το κοντινότερο χωριό στα 25 χιλιόμετρα αλλά ποιος άφηνε το κυνήγι??Το σκεπτικό μου ήταν λοιπόν όταν το αγόρασα να είναι ένα σακίδιο με κάποια πράγματα όπου και σε μια ακραία περίπτωση θα μπορούσε να χρησιμεύσει και ως σακίδιο επιβίωσης.Στο κυνήγι λοιπόν αν είναι μακριά το καρτέρι από το αυτοκίνητο παίρνω όλο το σακίδιο εκτός τον υπνοσακο, όπου μπορώ να φτιάξω ένα καφέ η ρόφημα,και αν χρειαστεί έχω κ αφυδατωμένο γεύμα τύπου Maggi από το super,ξηρούς καρπούς, παστέλι κτλ που δεν λήγουν γρήγορα και κατά συνέπεια δεν θέλουν συχνή αντικατάσταση.
 
Χαρτί υγείας - μωρομαντηλα δεν βλέπω.
Έσπασε ένα μπουκαλάκι με σαπούνι που είχα κ μου τα πλημμύρισε όλα!! ΧΑ ΧΑ!! ευτυχώς που τις διάφορες κρέμες κτλ τα είχα σε μικρότερο σακουλάκι μέσα στο μεγάλο?
 
Το λαμάκι από την εστία οινοπνεύματος της 4Β Μ αρέσει... Έχω κ εγώ ένα!
Είναι από πακέτο του ελληνικού στρατού που είχαν δώσει στον κόσμο που είχε εγκλωβιστεί στο χιόνι στην Αθήνα.εστια στερεού καυσίμου είναι αλλά το καύσιμο ήταν για τον π@@# και το αντικατεσησα .
 
Είναι από πακέτο του ελληνικού στρατού που είχαν δώσει στον κόσμο που είχε εγκλωβιστεί στο χιόνι στην Αθήνα.εστια στερεού καυσίμου είναι αλλά το καύσιμο ήταν για τον π@@# και το αντικατεσησα .
Είναι από το Κιτ 4Β (φαγητό εκστρατείας) και καίει τουβλάκια λευκά στερεού οινοπνεύματος. Έχω κ "τουβλάκια"! Με ένα ψήνεις καφέ!!!
 
Είναι από το Κιτ 4Β (φαγητό εκστρατείας) και καίει τουβλάκια λευκά στερεού οινοπνεύματος. Έχω κ "τουβλάκια"! Με ένα ψήνεις καφέ!!!
Δημήτρη δεν ήξερα πως λέγεται να σου πω την αλήθεια ούτε ότι αυτά τα λευκά είναι στερεό οινόπνευμα,νόμισα ότι έλεγες για εστία υγρού οινοπνεύματος.τα δικα μ ήταν τελείως τριμμένα και πήρα στερεό καύσιμο της esbit αλλά μυρίζει άσχημα ρε φίλε και ας είναι συσκευασμένο,θα το βγάλω μάλλον.
 
νικολακι σε βλεπω εισαι οκ οκ για εβροοοοο,,και για κυνηγια και για ΜΑΧΗΗΗΗΗ ;)
;)
Ευρο υπηρέτησα! Δυστυχώς δεν έχω πάει για κυνήγι εκεί αν και το θέλω πάρα πολύ, βλέπεις έτσι που μας κατάντησαν δεν περισσεύουν και κάθε φορά το αναβάλλω,και να σκεφτείς ότι έχουμε φίλο που θα μας φιλοξενήσει στην καλύβα δωρεάν. Ευτυχώς να λες που κυνηγάω στον Αμβρακικό και παρηγορούμε!όσο για την μάχη γράφτηκα και πρόσφατα στην λέσχη εφέδρων Ενόπλων δυνάμεων οπότε ότι τύχει!!!!
 
Last edited:
"Καλύτερα να μην συμβεί τίποτα και να είσαι προετοιμασμενος πάρα να μην είσαι και να συμβεί κάτι "
Ο σάκος είναι 95 λίτρων οχι και τόσο καλής ποιότητας οπότε είναι μονόδρομος να την κάνεις μαζί με το αμάξι.....αλλιώς είναι άχρηστος δεν κουβαλάτε για πολύ,συμπεριλαμβάνει δυο sleaping bag,σκηνή δυο ατόμων, αλαξιες εσώρουχα, καλτσες,γαντια.
20230126_162827.jpg20230126_162652.jpg20230126_162827.jpg
 
"Καλύτερα να μην συμβεί τίποτα και να είσαι προετοιμασμενος πάρα να μην είσαι και να συμβεί κάτι "
Ο σάκος είναι 95 λίτρων οχι και τόσο καλής ποιότητας οπότε είναι μονόδρομος να την κάνεις μαζί με το αμάξι.....αλλιώς είναι άχρηστος δεν κουβαλάτε για πολύ,συμπεριλαμβάνει δυο sleaping bag,σκηνή δυο ατόμων, αλαξιες εσώρουχα, καλτσες,γαντια.
View attachment 65739View attachment 65740View attachment 65739
Ωραίος φίλε Γιώργο! Η πρόληψη και η προνοητικότητα ποτέ δεν έβλαψε και χαίρομαι όταν βλέπω ότι υπάρχουν κι άλλοι που σκέφτονται έτσι.
 
Ωραίος φίλε Γιώργο! Η πρόληψη και η προνοητικότητα ποτέ δεν έβλαψε και χαίρομαι όταν βλέπω ότι υπάρχουν κι άλλοι που σκέφτονται έτσι.
Σε ευχαριστώ.Στο τρυπακι μπήκα μετά από κάποιους σοβαρούς σεισμούς που έγιναν στην περιοχή το 2014.Ο θεός να βάλει το χέρι του να μην ξυπνήσει το ρήγμα της Αταλάντης,διαφορετικά θα αλλάξει ο χάρτης.Δεν μου αρέσει να το λέω αυτό αλλά είναι η αλήθεια.
 
Back
Top