Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Αν μας επέτρεπαν τις ραβδωτες κανες στο 12αρι, και τα red dot , διοπτρες δίχως μεγέθυνση, δηλαδή μόνο 1x, όπως στις πυκνοκατοικημενες πολιτείες της Αμερικής, ( κάτι που δεν έχει σχέση με το τεράστιο άλμα που απαιτεί η νομιμοποίηση των ραβδωτων διαμετρηματων ,και νομίζω μπορούμε να το πετύχουμε αν γίνει σοβαρή και συλλογική προσπάθεια), αυτό θα μας προσέφερε ακρίβεια της τάξης 3 βολές σε ένα πακέτο τσιγάρα στα 80 μέτρα, τι λέτε, θα επέλεγε η πλειοψηφία τα μονοβολα ή όχι ;
 
Αν μας επέτρεπαν τις ραβδωτες κανες στο 12αρι, και τα red dot , διοπτρες δίχως μεγέθυνση, δηλαδή μόνο 1x, όπως στις πυκνοκατοικημενες πολιτείες της Αμερικής, ( κάτι που δεν έχει σχέση με το τεράστιο άλμα που απαιτεί η νομιμοποίηση των ραβδωτων διαμετρηματων ,και νομίζω μπορούμε να το πετύχουμε αν γίνει σοβαρή και συλλογική προσπάθεια), αυτό θα μας προσέφερε ακρίβεια της τάξης 3 βολές σε ένα πακέτο τσιγάρα στα 80 μέτρα, τι λέτε, θα επέλεγε η πλειοψηφία τα μονοβολα ή όχι ;
https://www.shopbenelli.com/shotugn...Per_Page=16&Sort_By=disp_order&gauge=12 Gauge

https://www.winchesterguns.com/products/accessories/shotgun-barrels/sxp/rifled.html
 
κοίτα...για να είμαστε ακριβείς... θα υπάρξει μια αλλαγή για semi auto στην σκοποβολή... από όσο ξέρω γίνονται κάποιες διορθώσεις και θα έχουμε νέα.... θεωρώ λοιπόν ότι με κατάλληλους χειρισμούς μπορεί σε βάθος χρόνου να μας πάρει κ μας η μπάλα...
σκέφτομαι λίγο αισιόδοξα θα μ πεις αλλά αν το δω αλλιώς πχ Ποιος μας εκπροσωπεί κλπ θα μ πιάσει κατάθλιψη
 
Είπα και γω ν' ανοίξω το χαζοκούτι μπας και με πάρει ο ύπνος και τι βλέπω; Έναν τσοπάνη της περήφανης Κρήτης να παένει να χαιρετάει τον τιβι-παρουσιαστή με το ραβδωτό κρεμασμένο στην πλάτη, έμοιαζε με Mauser 98k, ή με το Mannlicher του ελληνικού στρατού. Λές να τόχε από την μάχη του Μάλαμε;;o_O
Και ο ΤV-ακος να λέει: να και ο ιδιοκτήτης της καλύβας με το κυνηγετικό του.

ΥΓ: η τηλεόρασή μου γενικά πιάνει μόνο 2 ή 3 κανάλια, π.χ. το κανάλι της Βουλής και ΕΡΤ3. Πρώτη φορά σήμερα λειτούργησε στον ΑΝΤ1 και είδα τα κοπέλια στην "αυτοψία".
 
Είπα και γω ν' ανοίξω το χαζοκούτι μπας και με πάρει ο ύπνος και τι βλέπω; Έναν τσοπάνη της περήφανης Κρήτης να παένει να χαιρετάει τον τιβι-παρουσιαστή με το ραβδωτό κρεμασμένο στην πλάτη, έμοιαζε με Mauser 98k, ή με το Mannlicher του ελληνικού στρατού. Λές να τόχε από την μάχη του Μάλαμε;;o_O
Και ο ΤV-ακος να λέει: να και ο ιδιοκτήτης της καλύβας με το κυνηγετικό του.

ΥΓ: η τηλεόρασή μου γενικά πιάνει μόνο 2 ή 3 κανάλια, π.χ. το κανάλι της Βουλής και ΕΡΤ3. Πρώτη φορά σήμερα λειτούργησε στον ΑΝΤ1 και είδα τα κοπέλια στην "αυτοψία".
Περνα απ'τις συμβουλές ιδιογομωσης.Εχω σεντόνι :)
 
Είπα και γω ν' ανοίξω το χαζοκούτι μπας και με πάρει ο ύπνος και τι βλέπω; Έναν τσοπάνη της περήφανης Κρήτης να παένει να χαιρετάει τον τιβι-παρουσιαστή με το ραβδωτό κρεμασμένο στην πλάτη, έμοιαζε με Mauser 98k, ή με το Mannlicher του ελληνικού στρατού. Λές να τόχε από την μάχη του Μάλαμε;;o_O
Και ο ΤV-ακος να λέει: να και ο ιδιοκτήτης της καλύβας με το κυνηγετικό του.

ΥΓ: η τηλεόρασή μου γενικά πιάνει μόνο 2 ή 3 κανάλια, π.χ. το κανάλι της Βουλής και ΕΡΤ3. Πρώτη φορά σήμερα λειτούργησε στον ΑΝΤ1 και είδα τα κοπέλια στην "αυτοψία".
Ίσως είναι η κάνη τροποποιημενη για 36αρι. ( απίθανο αλλά και πιθανό).
 
Για τον elvas, που του αρέσουν τα ραβδωτα, Concari M98 magnum action, σε ,500 Jeffery. Τίποτε δεν είναι από κομμάτια συγκολλημενα μεταξύ τους, όλα από μασίφ μπάρες, τέτοια bolt action φτιάχνουν 5, 6 εταιρείες μόνο στον κόσμο.
 

Attachments

  • 20221211_125835.jpg
    20221211_125835.jpg
    433,5 KB · Προβολές: 16
  • 20221211_125858.jpg
    20221211_125858.jpg
    374,4 KB · Προβολές: 16
Για τον elvas, που του αρέσουν τα ραβδωτα, Concari M98 magnum action, σε ,500 Jeffery. Τίποτε δεν είναι από κομμάτια συγκολλημενα μεταξύ τους, όλα από μασίφ μπάρες, τέτοια bolt action φτιάχνουν 5, 6 εταιρείες μόνο στον κόσμο.
Μήπως το 500 είναι λιγο υπερβολή ?.....yel.
 
Δεν είναι για ευρωπαϊκά κυνήγια προορίζεται για αφρικανικο βούβαλο και πανω, αλλά και εσείς εκεί στην Αμερική έχετε καναδυο επαγγελματίες,ειδικά στην Αλάσκα, που για τις γκριζλυ κουβαλάνε, 458 Winchester και, 416 Rigby.
 
Πολύ ωραίο το Concari. Αλλά φυσικά δεν περιμένεις τίποτε άλλο από ένα Μauser 98. Aσφαλές, αξιόπιστο, διαχρονικό, αξεπέραστο.
Αν και μπορούσε να έχει σχεδόν ότι θέλει, το αγαπημένο διαμέτρημα του Seyfried, όταν κυνηγούσε ή οδηγούσε άλλους επαγγελματικά σε κυνήγι στην Αφρική, ήταν το 416 Rigby. Μάλιστα, ήταν ιδιοκτήτης ενός από τα 169 αυθεντικά τέτοια όπλα που είχαν κατασκευαστεί πριν το Β' ΠΠ.
Πάντως έλεγε ότι αυτό που μετράει δεν είναι τόσο το διαμέτρημα αλλά το να στείλεις το σωστό βλήμα στο σωστό σημείο. Και φυσικά εννοούσε αυτά που οι Αμερικάνοι ονομάζουν premium και super premium βλήματα.
 
Back
Top