Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

στην "πολιτισμένη" χώρα μας
.very funny. .very funny.

(χωρίς παρεξήγηση :) )

Τι θα επιλέγατε από διαμετρήματα, μηχανισμούς λειτουργίας, κλπ;
οπωσδήποτε (και) single action!
ή περίστροφο σε .357mag (πχ COLT PYTHON)
ή σκοπευτικό πιστόλι σε .40sw (πχ CZ75 TS, 2011, κλπ)
 
Να το πάμε και λίγο παρακάτω...
Ας πούμε ότι εκτός από τα μακρύκανα ραβδωτά επιτρέπονταν στην "πολιτισμένη" χώρα μας και το κυνήγι με όπλα χειρός (πιστόλια - περίστροφα) όπως ακριβώς στη "βάρβαρη" Αμερική.
Τι θα επιλέγατε από διαμετρήματα, μηχανισμούς λειτουργίας, κλπ;
Δεν μου λέει κάτι αλλά αν επιμένεις να μου δώσεις ένα, με ένα .454 Casull να φτάνει μέχρι το γόνατο είμαι ΟΚ!😂😂😂
 
Στο Χαιδαρι.
Μπορεί να μην κατάλαβα εγώ μια και άσχετος με τα περίστροφα. Έριχνε 454 casull? Γιατί έχω την εντύπωση ότι στο σκοπευτήριο επιτρέπεται μέχρι 45 acp. 357 magnum, 44 magnum κλπ απαγορεύεται. Κάνω λάθος; Το 454 casull είναι κατά πολύ ισχυρότερο.
 
Μπορεί να μην κατάλαβα εγώ μια και άσχετος με τα περίστροφα. Έριχνε 454 casull? Γιατί έχω την εντύπωση ότι στο σκοπευτήριο επιτρέπεται μέχρι 45 acp. 357 magnum, 44 magnum κλπ απαγορεύεται. Κάνω λάθος; Το 454 casull είναι κατά πολύ ισχυρότερο.
δεν κανεις λάθος... το 454 είναι από τα φυσίγγια που ΔΕΝ είναι διαθέσιμα στους σκοπευτές (όπως και τα magnum, κ.α.), αλλά αν ο άνθρωπος ανήκει σε κάποια υπηρεσία, μπορεί ενδεχομένως να έχει πρόσβαση...
 
δεν κανεις λάθος... το 454 είναι από τα φυσίγγια που ΔΕΝ είναι διαθέσιμα στους σκοπευτές (όπως και τα magnum, κ.α.), αλλά αν ο άνθρωπος ανήκει σε κάποια υπηρεσία, μπορεί ενδεχομένως να έχει πρόσβαση...
Είπα κι εγώ τόσο έξω να πέφτω; Ευχαριστώ πολύ φίλε Γιώργο για την απάντηση :)
 
Μπορεί να μην κατάλαβα εγώ μια και άσχετος με τα περίστροφα. Έριχνε 454 casull? Γιατί έχω την εντύπωση ότι στο σκοπευτήριο επιτρέπεται μέχρι 45 acp. 357 magnum, 44 magnum κλπ απαγορεύεται. Κάνω λάθος; Το 454 casull είναι κατά πολύ ισχυρότερο.
Το εγραψα πιο πανω, 5ευρω η σφαιρα, τωρα αν επιτρεπεται ή οχι δεν το γνωριζω.Οπλο και σφαιρες συλλογου.
 
Το εγραψα πιο πανω, 5ευρω η σφαιρα, τωρα αν επιτρεπεται ή οχι δεν το γνωριζω.Οπλο και σφαιρες συλλογου.
Αν το είχε ο σύλλογος μου θα έριχνα έξι σφαίρες έτσι για την εμπειρία. Που θα ξανά βρεθεί τέτοια ευκαιρία!
 
Αν το είχε ο σύλλογος μου θα έριχνα έξι σφαίρες έτσι για την εμπειρία. Που θα ξανά βρεθεί τέτοια ευκαιρία!
Δεν περασε απο το μυαλο μου να ριξω ουτε μια, και ο αλλος δυο εριξε με το ζορι, μιλαμε για κλωτσο, οχι να ριξω και εξι, θα μου εφευγαν τα χερια.
 
Πριν πεντε εξι χρονια, ειχε τη φαηνη ιδεα σε ενα συλλογο ενας, να δωσει σε κοπελα να ριξει με τουφεκι κινητου ουραιου 7,62 Ευτηχως ειχε προλαβει και της εδειξε στην επωμιση να εχει το οπλο καλα σφιγμενο πανω στον ωμο, μια εριξε η κοπελα και οταν τη ρωτησε αν θελει να ξανα ριξει η απαντηση ηταν οοοοοχι......
 
Πριν πεντε εξι χρονια, ειχε τη φαηνη ιδεα σε ενα συλλογο ενας, να δωσει σε κοπελα να ριξει με τουφεκι κινητου ουραιου 7,62 Ευτηχως ειχε προλαβει και της εδειξε στην επωμιση να εχει το οπλο καλα σφιγμενο πανω στον ωμο, μια εριξε η κοπελα και οταν τη ρωτησε αν θελει να ξανα ριξει η απαντηση ηταν οοοοοχι......
Μην τα παρουσιάζουμε έτσι , τόσο άσχημα … ο κύριος προφανώς έκανε ένα άκομψο αστείο στην δεσποινίδα / κυρία … δεν είναι σφυριά τα κινητά ουραια 😄
 
Μην τα παρουσιάζουμε έτσι , τόσο άσχημα … ο κύριος προφανώς έκανε ένα άκομψο αστείο στην δεσποινίδα / κυρία … δεν είναι σφυριά τα κινητά ουραια 😄
Εξαρτάται τον άνθρωπο και το πώς έχει επωμισει το όπλο μάλλον. Θα γελάσεις τώρα φίλε Γιώργο, αλλά στο στρατό είδα μελανιασμενο ώμο από βολή με M16. Πώς τα κατάφερε ο λουκουμάς; Ποτέ δεν το κατάλαβα.
 
Εξαρτάται τον άνθρωπο και το πώς έχει επωμισει το όπλο μάλλον. Θα γελάσεις τώρα φίλε Γιώργο, αλλά στο στρατό είδα μελανιασμενο ώμο από βολή με M16. Πώς τα κατάφερε ο λουκουμάς; Ποτέ δεν το κατάλαβα.
Εξαρτάται απο το πως έχουμε χτίσει το όπλο και τι του έχουμε φορέσει .
 
Α
Μπορεί να μην κατάλαβα εγώ μια και άσχετος με τα περίστροφα. Έριχνε 454 casull? Γιατί έχω την εντύπωση ότι στο σκοπευτήριο επιτρέπεται μέχρι 45 acp. 357 magnum, 44 magnum κλπ απαγορεύεται. Κάνω λάθος; Το 454 casull είναι κατά πολύ ισχυρότερο.
Απ' όσο γνωρίζω απαγορεύεται η χρήση φυσιγγίων "Magnum". Το 454 Casull" δεν λέγεται Magnum...
 
στα όπλα χειρός δεν υπάρχει το πέλμα των επωμιζομενων που κάνει ανεκτά όλα σχεδόν τα διαμετρηματα, εδώ πρώτα βλέπουμε μέχρι ποιο όριο λάκτισματος μπορούμε να ελέγχουμε το όπλο, οι περισσότεροι μέχρι, 357 magnum, κάποιοι λίγοι μέχρι, 44 magnum, και πολύ λιγότεροι μέχρι ,500 s&w. θα προτιμούσα ένα double action σε ,357magnum αλλά με πολύ βαριά βλήματα hard cast που το ανεβάζουν σε stopping power μέχρι και για σταμάτημα αρκούδας ( θεωρητικά, γιατί μόνο έμπειροι και ψύχραιμοι ΙΣΩΣ το καταφέρουν αυτό). Ενώ είμαι, σαν ημικωφος, κατά του porting , στα περιστροφα νομίζω είναι πολύ χρήσιμο, ειδικά σε στυλ mag na port με οπές μόνο στο πάνω μέρος για έλεγχο της αναπηδησης, και αντί για μία ωραία ξύλινη λαβή, καλύτερα μία πλαστική με μαλακά ένθετα .
 
Back
Top