Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Είσαι σίγουρος για αυτό; Που το έχεις δει;
Το ραβδωτό τσοκ είναι τσοκ διασποράς και δεν απαγορεύεται. Φίλος μου κυνηγάει με αυτό τσίχλες.
Σε καμία περίπτωση δεν μετατρέπει ένα λειόκαννο σε ραβδωτό, και δεν πιστεύω ότι βελτιώνει σε τίποτα την ευθυβολία των μονόβολων. Σιγά που 3εκ ήπιας ράβδωσης αλλάζουν τη συμπεριφορά του χοντροκομένου και αρτσούμπαλου μονόβολου του 12gauge, δεν το πιστεύω.
Οταν πέρσι έβγαλα την άδεια κατοχής για την 1100 ρώτησα στην ασφάλεια, και επειδή η κοπελιά εκεί δεν ήξερε τι είναι το paradox τσοκ - και γω για άγνωστο λόγο δεν είπα ραβδωτό τσοκ, αλλά paradox - όταν ξαναπήγα με το όπλο στην ασφάλεια είχα πάρει μαζί μου και ένα ραβδωτό τσοκ. Εκεί μου είπαν ομόφωνα τρία ατομα, ένα εξ αυτών ο διοικητής, οτι αυτό το τσόκ δίνει δυνατότητα ραβδωτού στο όπλο και έτσι απαγορεύεται. Σιγουριά θα αποκτήσουμε αν κάποιος το εξετάσει υπεύθυνα νομικά.
 
Εκεί μου είπαν ομόφωνα τρία ατομα, ένα εξ αυτών ο διοικητής, οτι αυτό το τσόκ δίνει δυνατότητα ραβδωτού στο όπλο και έτσι απαγορεύεται.
Θεόδωρε, και οι τρεις ομόφωνα σου είπαν βλακείες.
Τί σημαίνει "δυνατότητα ραβδωτού"; Ξαφνικά το όπλο θα ρίχνει 308 ή 762 φυσίγγια; Άρες-μάρες-κουκουνάρες.
Κακώς τους ρώτησες για το τσοκ. Δεν τους πέφτει λόγος τί τσοκ φοράμε στα όπλα διότι δε ρυθμίζεται νομικά και πολύ αμφιβάλλω ότι ξέρουν και τί είναι. Αντίδραση καφενείου είχαν και οι τρεις τους.

Το ραβδωτό τσοκ είναι τσοκ διασποράς.
 
Το τσοκ δεν θεωρείται κάννη και δεν αναφέρεται πουθενά σε κανένα άρθρο του νομου περί όπλων. Θα κάνω κι εγω μια ερώτηση αύριο στο νομικό τμήμα της Ασφάλειας να δω τι θα μου πουν.
Πάντως τσοκ ραβδωτά, υπάρχουν λίγα στην ελληνική αγορά, μονόβολα σάμποτ όμως, δύσκολα, οπότε τι να το κάνεις χωρίς το σωστό πυρομαχικό, εκτός κι αν το χρησιμοποιείς με σκάγια για διασπορά...
 
Θεόδωρε, και οι τρεις ομόφωνα σου είπαν βλακείες.
Τί σημαίνει "δυνατότητα ραβδωτού"; Ξαφνικά το όπλο θα ρίχνει 308 ή 762 φυσίγγια; Άρες-μάρες-κουκουνάρες.
Κακώς τους ρώτησες για το τσοκ. Δεν τους πέφτει λόγος τί τσοκ φοράμε στα όπλα διότι δε ρυθμίζεται νομικά και πολύ αμφιβάλλω ότι ξέρουν και τί είναι. Αντίδραση καφενείου είχαν και οι τρεις τους.

Το ραβδωτό τσοκ είναι τσοκ διασποράς.
Το τσοκ δεν θεωρείται κάννη και δεν αναφέρεται πουθενά σε κανένα άρθρο του νομου περί όπλων. Θα κάνω κι εγω μια ερώτηση αύριο στο νομικό τμήμα της Ασφάλειας να δω τι θα μου πουν.
Πάντως τσοκ ραβδωτά, υπάρχουν λίγα στην ελληνική αγορά, μονόβολα σάμποτ όμως, δύσκολα, οπότε τι να το κάνεις χωρίς το σωστό πυρομαχικό, εκτός κι αν το χρησιμοποιείς με σκάγια για διασπορά...
Αν επιτρέπεται όπως λέει ο Θαλής και το επιβεβαιώσει ο Γιώργος, η επόμενη αγορά μου για την 1100 είναι ραβδωτό τσοκ.
 
Το τσοκ δεν θεωρείται κάννη και δεν αναφέρεται πουθενά σε κανένα άρθρο του νομου περί όπλων. Θα κάνω κι εγω μια ερώτηση αύριο στο νομικό τμήμα της Ασφάλειας να δω τι θα μου πουν.
Γιατί να κάνεις ερώτηση αγαπητέ Γιώργο; Εσύ ο ίδιος το λες ότι δε αναφέρεται στο νόμο. Γιατί πας γυρεύοντας; Τί είναι το νομικό τμήμα της ασφάλειας, φίλοι σου ή δικηγόροι σου που τους πληρώνεις και ενδιαφέρονται για τα δικά σου συμφέροντα; Σε κάθε αμφιβολία και σε κάθε μπέρδεμα που έχουν θα απαντάνε ότι "απαγορεύεται" για να είναι συντηρητικοί και το μόνο που τους νοιάζει είναι να "μη μπλέξουν".

Πάντως τσοκ ραβδωτά, υπάρχουν λίγα στην ελληνική αγορά, μονόβολα σάμποτ όμως, δύσκολα, οπότε τι να το κάνεις χωρίς το σωστό πυρομαχικό...
Το σωστό πυρομαχικό το έχεις εν αφθονία για το ραβδωτό τσοκ και είναι τα 9άρια σκάγια.
 
Χμμμ, με βάζεις σε σκέψεις τώρα που δεν υπάρχουν και λεφτά για πέταμα.
Το έχει καλός μου φίλος. Και μάλιστα έχει δύο, διότι τα πήρε για το δίκαννό του το Baikal. Αν θέλει να το πουλήσει πιο πολύ πιάνουν τα τσοκ του παρά το όπλο του.
Και αυτός το πήρε γιατί έπεσε στην παγίδα ότι "θα έχει ραβδωτό" με αυτό το τσοκ. Από την αρχή τον κορόιδευα. Σε κάθε δοκιμή που κάναμε με διάφορα μονόβολα δεν υπήρχε καμία διαφορά από το κανονικό τσοκ. Τελικά, επειδή άρχισε να χαλιέται τα χρησιμοποιεί στο περπατητό τσίχλας για διασπορά, όπως του είχαν πει από την αρχή ότι για αυτό είναι, και λέει ότι έχει πολύ καλά αποτελέσματα. Δεν τον πιστεύω, αλλά δε μιλάω γιατί αρκετά τράβηξε από την καζούρα που του έχω κάνει και δε θέλω να τον στεναχωρώ άλλο.

Τα βλητικά χαρακτηριστικά που έχουν τα ραβδωτά τυφέκια σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να τα έχουμε με ένα μπουρδοτσοκ.
Δες πόσο διαφορετικά φτιαγμένο είναι το φυσίγγι του ραβδωτού από το κυνηγητικό μονόβολο. Καμία σχέση δεν έχουν. Δες πόσο διαφορετικό είναι το βλήμα. Χοντρό και αρτσούμπαλο στο λειόκαννο. Αεροδυναμικό, λεπτό και μακρύ στο ραβδωτό. Δες τη δομή των φυσιγγίων πόσο διαφορετική είναι σε όλα τα χαρακτηριστικά, ακόμα και η ποσότητα της πυρίτιδας σε σχέση με το βάρος του βλήματος.
Και φυσικά σημασία έχει και η διαφορετική κάννη. Όλη είναι ραβδωτή για να δώσει σπιν στο αεροδυναμικό βλήμα που είναι μέσα στο τζάκετ από χαλκό. Τί να κάνουν τα 3εκ ραβδωτού τσοκ στο μονόβολο του λειόκαννου;


1.jpg 2.jpg
 
Το έχει καλός μου φίλος. Και μάλιστα έχει δύο, διότι τα πήρε για το δίκαννό του το Baikal. Αν θέλει να το πουλήσει πιο πολύ πιάνουν τα τσοκ του παρά το όπλο του.
Και αυτός το πήρε γιατί έπεσε στην παγίδα ότι "θα έχει ραβδωτό" με αυτό το τσοκ. Από την αρχή τον κορόιδευα. Σε κάθε δοκιμή που κάναμε με διάφορα μονόβολα δεν υπήρχε καμία διαφορά από το κανονικό τσοκ. Τελικά, επειδή άρχισε να χαλιέται τα χρησιμοποιεί στο περπατητό τσίχλας για διασπορά, όπως του είχαν πει από την αρχή ότι για αυτό είναι, και λέει ότι έχει πολύ καλά αποτελέσματα. Δεν τον πιστεύω, αλλά δε μιλάω γιατί αρκετά τράβηξε από την καζούρα που του έχω κάνει και δε θέλω να τον στεναχωρώ άλλο.

Τα βλητικά χαρακτηριστικά που έχουν τα ραβδωτά τυφέκια σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να τα έχουμε με ένα μπουρδοτσοκ.
Δες πόσο διαφορετικά φτιαγμένο είναι το φυσίγγι του ραβδωτού από το κυνηγητικό μονόβολο. Καμία σχέση δεν έχουν. Δες πόσο διαφορετικό είναι το βλήμα. Χοντρό και αρτσούμπαλο στο λειόκαννο. Αεροδυναμικό, λεπτό και μακρύ στο ραβδωτό. Δες τη δομή των φυσιγγίων πόσο διαφορετική είναι σε όλα τα χαρακτηριστικά, ακόμα και η ποσότητα της πυρίτιδας σε σχέση με το βάρος του βλήματος.
Και φυσικά σημασία έχει και η διαφορετική κάννη. Όλη είναι ραβδωτή για να δώσει σπιν στο αεροδυναμικό βλήμα που είναι μέσα στο τζάκετ από χαλκό. Τί να κάνουν τα 3εκ ραβδωτού τσοκ στο μονόβολο του λειόκαννου;


View attachment 44415 View attachment 44416
Θαλή σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εδώ στη Γερμανία κυνηγώ από το 2015 με ένα Antonio Zoli, το Corona, του οποίου η κάτω κάννη είναι ραβδωτή και η πάνω λειόκαννη. Σίγουρα τα 3 εκατοστά δεν μπορούν να δώσουν το σπιν του ραβδωτού, αλλά ίσως σταθεροποιούν ελαφρά την τροχια της βολίδας. Χωρίς να το 'χω δοκιμάσει δεν μπορω να εκφέρω γνώμη, μπορεί κάλλιστα και να δημιουργεί περισσότερη περιδίνηση παρά σταθερότητα. Αλλά ούτε καίγομαι άμεσα να πάρω ραβδωτό τσοκ, ουτε θα αγοράσω κάτι για το οποίο δεν είμαι 100% σίγουρος ότι είναι νόμιμο.
 
Αν και συμφωνώ σε πολλά με τον Θαλή θα διαφωνήσω σε ένα, το ραβδωτό τσόκ σε συνδυασμό με ΚΆΠΟΙΑ μονοβολα έχει καλά αποτελέσματα. Όπως τα paradox τής h&h και τα συναφή άλλων εταιρειών, έτσι και κάποια σύγχρονα ραβδωτά τσόκ με έντονη ,βαθιά ραβδωση και κυρίως αργό βήμα, γύρω στο 1/ 40 με 1/ 100 ", σταθεροποιουν κάποια μονοβολα, κατά προτίμηση foster, BRI, sauvestre, και τα χαμηλής ταχύτητας sabot. Επειδή το βλήμα τα συναντά με ψηλή ταχύτητα, σε βλήματα τύπου brenneke ξυρίζει την εξωτερική τους επιφάνεια και δεν τα περιστρεφει αρκετά για να σταθεροποιηθουν, αλλά στα foster πχ όταν εφαρμόζουν σφιχτά δίνει ικανοποιητική περιστροφή.
 
Είσαι σίγουρος για αυτό; Που το έχεις δει;
Το ραβδωτό τσοκ είναι τσοκ διασποράς και δεν απαγορεύεται. Φίλος μου κυνηγάει με αυτό τσίχλες.
Σε καμία περίπτωση δεν μετατρέπει ένα λειόκαννο σε ραβδωτό, και δεν πιστεύω ότι βελτιώνει σε τίποτα την ευθυβολία των μονόβολων. Σιγά που 3εκ ήπιας ράβδωσης αλλάζουν τη συμπεριφορά του χοντροκομένου και αρτσούμπαλου μονόβολου του 12gauge, δεν το πιστεύω.
Να το πιστεψεις :)

https://www.guns.com/news/2017/03/12/do-rifled-choke-tubes-improve-slug-accuracy
 
Θεόδωρε, και οι τρεις ομόφωνα σου είπαν βλακείες.
Τί σημαίνει "δυνατότητα ραβδωτού"; Ξαφνικά το όπλο θα ρίχνει 308 ή 762 φυσίγγια; Άρες-μάρες-κουκουνάρες.
Κακώς τους ρώτησες για το τσοκ. Δεν τους πέφτει λόγος τί τσοκ φοράμε στα όπλα διότι δε ρυθμίζεται νομικά και πολύ αμφιβάλλω ότι ξέρουν και τί είναι. Αντίδραση καφενείου είχαν και οι τρεις τους.

Το ραβδωτό τσοκ είναι τσοκ διασποράς.
Δεν είναι.
 
Γιώργο, ειδικά τα sabot τέτοιου είδους δεν σταθεροποιουνται αρκετά με χρηση ραβδωτου τσόκ, ίσα- ίσα που δεν αναποδογυριζουν,κάτι που συμβαίνει σχεδόν πάντα αν βοηθούν από λεία κάνη. Επειδή αυτά τα φυσίγγια είναι φτιαγμένα αποκλειστικά για ραβδωτες κάνες, όπου η ραβδωση προσφέρει την απαιτούμενη αντίσταση για να καεί σωστά η πυρίτιδα που σε αυτές τις γομώσεις είναι πολύ προοδευτική, αν βοηθούν από λεία κάνη αναπτύσσουν και πολύ χαμηλότερη ταχύτητα.
 
Γιώργο, ειδικά τα sabot τέτοιου είδους δεν σταθεροποιουνται αρκετά με χρηση ραβδωτου τσόκ, ίσα- ίσα που δεν αναποδογυριζουν,κάτι που συμβαίνει σχεδόν πάντα αν βοηθούν από λεία κάνη. Επειδή αυτά τα φυσίγγια είναι φτιαγμένα αποκλειστικά για ραβδωτες κάνες, όπου η ραβδωση προσφέρει την απαιτούμενη αντίσταση για να καεί σωστά η πυρίτιδα που σε αυτές τις γομώσεις είναι πολύ προοδευτική, αν βοηθούν από λεία κάνη αναπτύσσουν και πολύ χαμηλότερη ταχύτητα.
Άλλο τσοκ άλλο κάννη... αλλά δεν μπορούμε να ακυρώνουμε το τσοκ που ακόμη και η ίδια η εταιρία λέει οτι δουλεύει.
 
Back
Top