Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Για αποφυγή παρεξηγήσεων: ο δικός μου μπακαλίστικος υπολογισμός περιλαμβάνει και το μήκος της κάννης, ενώ η εξίσωση στο άρθρο του @elvas δεν αναφέρεται σε μήκος κάννης.

Αλλά:
Για ένα περίστροφο ή πιστόλη με κάννη 4 ιντσών (10,16εκ) και την ίδια ταχύτητα σφαίρας στην έξοδο της κάννης, δηλ 2800fps (853m/s) και το ίδιο twist-rate όπως και στην κάννη των 61εκ, βγάζει ο μπακαλίστικος υπολογισμός σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα.

Με άλλα λόγια για τις ταχύτητες και τα twist-rate των εμπορικών όπλων δεν φαίνεται να είναι αναγκαίο να λαμβάνεται υπ'οψη το μήκος της κάννης στον υπολογισμό των περιστροφών / δευτερόλεπτο
 
Δε έχει σημασία το μήκος κάνης, η ταχύτητα εξόδου και το twist. Με 850 μ/ δ και 1/8 , περίπου 850 X 4 περιστροφές ανά δευτερόλεπτο, στο στόμιο. Λευτέρη σε διαμετρηματα όπως αυτό θα γούσταρα μόνο hard cast βλήματα ,πολύ βαριά ,στην λογική της cor bon.
 
Δε έχει σημασία το μήκος κάνης, η ταχύτητα εξόδου και το twist. Με 850 μ/ δ και 1/8 , περίπου 850 X 4 περιστροφές ανά δευτερόλεπτο, στο στόμιο. Λευτέρη σε διαμετρηματα όπως αυτό θα γούσταρα μόνο hard cast βλήματα ,πολύ βαριά ,στην λογική της cor bon.
Τα LBT είναι τα καλύτερα σε όλα τα μικρά ,(πιστόλια-περίστροφα) όπως άλλωστε έχει διαπιστώσει σε κυνηγετικές συνθήκες ο μεγάλος Ross Seyfried.
Έχω ρίξει μέχρι 415grain στα 1350 π/δ με το 454.
Ωραία εμπειρία.
 
Μη τα λες τα ραβδωτά "πολεμικά" Νίκο.
Είναι λάθος έκφραση που χρησιμοποιείται από τη μεγαλύτερη όπλοπαραγωγική χώρα του κόσμου που λέγεται Ελλάδα, γι' αυτό και επιβάλλει κάποιες δικές της, ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΟΡΟΛΟΓΙΕΣ, αυθαίρετες κατά τη γνώμη άλλων ανίκανων να την "φτάσουν" στα επιτεύγματά της βαρβάρων!!!!!!!!!!!!!!
ΟΚ. Ποια ειναι η σωστη ορολογια....Αυτο ηξερα αυτο ειπα φιλε μου !!!
 
@ΝίκοςΠ

Για το PCP μου (5,5mm αεροβόλο)

1643753700461.png


38.000 στροφές το λεπτό = 633 στροφές το δευτερόλεπτο
Πιστεύω τις 150.000 στροφές το λεπτό να τις πιάνουν οι πιο γρήγορες.
150.000 στροφές το λεπτό = 2500 στροφές το δευτερόλεπτο

Δεν είναι καλό ούτε η υπερβολική γωνιακή ταχύτητα ούτε η χαμηλή.
 
Ο τύπος είναι στροφές το λεπτό = (ταχύτητα (πόδια το δευτερόλεπτο) x 720) / Twist Rate (σε ίντσες)

Το Twist Rate είναι η απόσταση σε ίντσες όπου το βλήμα κάνει 1 πλήρη περιστροφή στην κάνη.
Εγώ τους τύπους,τους έχω σε θρανίο‼️
 
Εγώ τους τύπους,τους έχω σε θρανίο‼️
Τι μου θύμισες ... Στο πανεπιστήμιο φίλος είχε πιάσει γαλαρία στο αμφιθέατρο και είχε γεμίσει το θρανίο σκονάκια.
Μπαίνει μέσα ο καθηγητής και του αλλάζει θέση ... Αφού αρνήθηκε 2-3 φορές ακούγεται μια φωνή από το υπερπέραν .... "Μπάμπη κόψε και πάρε και το θρανίο μαζί" αχαχαχα
 
Τελικά πόσες στροφές παίρνει η ρημαδα η σφαιρα❓4 η 4000 ανά δευτερόλεπτο ❓❓❓θα μας ρωτήσει κανείς κ δεν θα ξέρουμε ‼️
Γιάννη Καλημέρα!:)

Θα πέσουμε στα φροντιστήρια και για τα ραβδωτά....sarcastic.

Υ.Γ: παρέα μας βλέπω το Σεπτέμβρη!...διάβαζε κακομοίρη μου!!!.sarcastic..sarcastic.
 
Αυτό που μετράει δεν είναι ο αριθμός των περιστροφών ανά λεπτό ή δευτ. αλλά το "βήμα" περιστροφής.
Για παράδειγμα όταν λένε ότι το τάδε όπλο έχει περιστροφή 1:16, αυτό σημαίνει ότι το βλήμα θα κάνει 1 περιστροφή ως προς τον διαμήκη άξονα του διανύοντας απόσταση 16 ιντσών.
Αυτός ο παράγοντας (βήμα) είναι πολύ σημαντικός για τη σταθεροποίηση του βλήματος κατά την πτήση του.
 
Γιατι....Πιστευεις οτι εαν το λεω σκετο ραβδωτο.....θα τους φυγει η αρτηριοσκληρυνση που εχουν στον
εγκεφαλο ????
Νίκο ίσως είμαστε η μόνη χώρα στον δυτικό - ανεπτυγμένο κόσμο όπου ισχύουν επίσημα περιγραφές του τύπου κυνηγετική καραμπίνα , στρατιωτικό τυφέκιο ,κτλ….. έχουμε να κάνουμε με πυροβόλα όπλα και μόνο … από εκεί και πέρα υπάρχουν κατηγορίες όπως : περιφερειακής πυροδότησης , καραμπίνες ( shotgun όπως το λένε οι φίλοι μας οι αμερικανοί ) , κεντρικής πυροδότησης , όπλα χειρός …. Και στα παραπάνω έχει επιπλέον υποκατηγορίες : κινητό ουραίο , λεβερ
Αξιον , κτλ…
 
Ερώτηση: Πώς γίνεται ένα λειόκαννο ραβδωτό, χωρίς να χαλάσω την κάννη;;
Απάντηση: Αν έχεις δίκαννο, τότε βάζεις μία ένθετη κάννη. Αλλοιώς αδύνατον.

Υπάρχουν ένθετες κάννες για όλο το μήκος της κάννης του λειόκαννου (τουλάχιστον για μερικές μάρκες) και ένθετες κάννες μικρότερου μήκους, πχ από την Chiappa.. Και εδώ ένα βιντεάκι!
Εικονα με φουλ-μήκος ένθετη κάννη 9μμ:
insert9mm_in12bore.png
 
Back
Top