Ραβδωτό στο εξωτερικό, λειόκαννο στην Ελλάδα, γιατί;

Λευτέρη άσχετα με την χρηστικότητα ενο 4αριου ή 2αριου, είναι έργα τέχνης, το πιο ενδιαφέρον είναι οι σπέσιαλ ραβδώσεις που απαιτούνται στα όπλα αυτά για χρήση με μολυβδινα βλήματα. Πιο ενδιαφέροντα βρίσκω σε big bores τα falling block και τα bolt action. Μπορεί να φαίνονται απλούστερα, αλλά για να κατασκευαστουν σε τέτοιο επίπεδο τελειότητας θέλουν σύμπραξη πάρα πολλών πραγμάτων. Λίγοι τα καταφέρνουν.
 
Λειοκαννο διαμετρήματος 4?
Με ένα τέτοιο, από hunter, γίνεσαι hand cannoneer.

Hand_cannoneer_aoe2DE.png
 
Ρίξτο Λευτέρη να μαθαίνουμε.

Στα ραβδωτά φτάνω μέχρι pcp 5.5mm δυστυχώς αλλά έχω ασχοληθεί λίγο με την εξωεσωτερική βλητική των αεροβόλων.
Βασίλη πολλές οι διαφορές στην βλητική των ραβδωτων από τα λειοκανα, πιο προβλέψιμα τα ραβδωτα γιατί τα πάντα από τις εσωτερικες διαστάσεις μέχρι τις γομώσεις ακολουθούν αυστηρά στάνταρ, εκεί οι φαινομενικά μικρές ανοχές και αλλαγές έχουν μεγαλύτερες επιπτώσεις, και οι παρεμβάσεις θέλουν γνώσεις, δεν λες αλλάζω αυτό και βλέπουμε. Είναι εξίσου ενδιαφέροντα, ίσως και περισσότερο από τα λειοκανα, γιατί το κάθε διαμετρημα έχει πιο ξεχωριστή προσωπικότητα από ότι στα λειοκανα, και πιο διακριτη χρηστικοτητα. Για παράδειγμα στα θέμα ραβδωση, πέρα από το γνωστό ruffling twist, το βήμα όπως το αποκαλούμε, τεράστια σημασία έχουν ο αριθμός, το μέγεθος, το σχήμα ,η λείανση των ραβδωσεων ,όπως και οι ελάχιστες διακυμάνσεις στις διαστάσεις και τις γωνίες του leed, free bore, αρχή και πρόοδος της ραβδωσης κλπ. Φαντάσου ότι και στα ραβδωτά στα πολύ προσεγμένα, το τέλος της κάνης έχει ένα πολύ ελαφρύ τσοκαρισμα πού αυξάνει την ακρίβεια.
 
Μια ερωτηση....γιατι εχω αγνοια απο ραβδωτα πολεμικα οπλα...
Εχθες σε ενα ντοκιμαντερ στην ΤV... ειπε οτι το βλημα απο την ραβδωτη καννη βγαινει με 3000 στροφες !!!!
Ισχυει κατι τετοιο....ή ηταν λαθος του μεταφραστή ???
 
Μη τα λες τα ραβδωτά "πολεμικά" Νίκο.
Είναι λάθος έκφραση που χρησιμοποιείται από τη μεγαλύτερη όπλοπαραγωγική χώρα του κόσμου που λέγεται Ελλάδα, γι' αυτό και επιβάλλει κάποιες δικές της, ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΟΡΟΛΟΓΙΕΣ, αυθαίρετες κατά τη γνώμη άλλων ανίκανων να την "φτάσουν" στα επιτεύγματά της βαρβάρων!!!!!!!!!!!!!!
 
Μια ερωτηση....γιατι εχω αγνοια απο ραβδωτα πολεμικα οπλα...
Εχθες σε ενα ντοκιμαντερ στην ΤV... ειπε οτι το βλημα απο την ραβδωτη καννη βγαινει με 3000 στροφες !!!!
Ισχυει κατι τετοιο....ή ηταν λαθος του μεταφραστή ???
Μήπως εννοούσε την ταχύτητα ?
 
Μια ερωτηση....γιατι εχω αγνοια απο ραβδωτα πολεμικα οπλα...
Εχθες σε ενα ντοκιμαντερ στην ΤV... ειπε οτι το βλημα απο την ραβδωτη καννη βγαινει με 3000 στροφες !!!!
Ισχυει κατι τετοιο....ή ηταν λαθος του μεταφραστή ???
Η περιστροφική ταχύτητα της σφαίρας εξαρτάται από το λεγόμενο twist-rate της κάννης και από την ταχύτητα της βολίδος, π.χ.
για μία σφαίρα με ταχύτητα εξόδου στα 2800 fps (853m/s) σε κάννη με twist-rate 1:8" (=μία ολόκληρη περιστροφή της ράβδωσης της κάννης στις 8 ιντσες (=20,32εκ)) δένει περίπου 4200 περιστροφές το δευτερόλεπτο. Με twist-rate 1:10" μειώνεται η τιμή σε 3360 rpm (revolutions per second). Αρα δεν ήταν λάθος του μεταφραστή (δεν είδα το ντοκιμαντερ, δεν έχω τηλεόραση).
Πηγή: Berger Bullets
 
Η περιστροφική ταχύτητα της σφαίρας εξαρτάται από το λεγόμενο twist-rate της κάννης και από την ταχύτητα της βολίδος, π.χ.
για μία σφαίρα με ταχύτητα εξόδου στα 2800 fps (853m/s) σε κάννη με twist-rate 1:8" (=μία ολόκληρη περιστροφή της ράβδωσης της κάννης στις 8 ιντσες (=20,32εκ)) δένει περίπου 4200 περιστροφές το δευτερόλεπτο. Με twist-rate 1:10" μειώνεται η τιμή σε 3360 rpm (revolutions per second). Αρα δεν ήταν λάθος του μεταφραστή (δεν είδα το ντοκιμαντερ, δεν έχω τηλεόραση).
Πηγή: Berger Bullets
Θόδωρε,
Αυτόν το τύπο χρησιμοποίησα,
https://www.accurateshooter.com/technical-articles/calculating-bullet-rpm-spin-rates-stability/
 
MV σε feet per second ή σε meter per second?

Στον δικό μου υπολογισμό έβαλα και το μήκος κάννης 61εκ. - καθαρά προσεγγιστικός υπολογισμος, γιατι θεώρησα πως η σφαίρα επιταγχύνει από 0μ/δ σε 853μ/δ (2800 fps) σε χρόνο dt ==> 0. Δηλ, η σφαίρα διανύει το μήκος της κάννης σε t1=0,0007δευτ. Με ενα μήκος κάννης 61εκ και twist-rate 1:8 κάνει η σφαίρα τρεις (3) περιστροφές σε χρόνο t1, αρα στο δευτερόλεπτο κανει 4.195 περιστροφές.
 
Last edited:
Back
Top