Που θα κάνετε έναρξη;

Εμένα ρε τσακαλε που ομόφωνα το αποφάσισα να σου μπαστακοθουμε τίποτα; Θα σε κεράσω και εσένα φυσέκια,αρκεί να φύγουν από τη Μπαλάσκα μου..
Έχεις να περάσεις το Αιγαίο και τη μισή Ελλάδα, ο Aλεξ αν είναι εκεί που λέει θα ντουφεκαμε και ο ένας θα ακούει τα ντουφεκια του αλλουνού...
 
Έχεις να περάσεις το Αιγαίο και τη μισή Ελλάδα, ο Aλεξ αν είναι εκεί που λέει θα ντουφεκαμε και ο ένας θα ακούει τα ντουφεκια του αλλουνού...
Μόνο μην τραβάτε ο ένας στον άλλον και σκαγιαστειτε.. .terror. καλά να περάσετε και άμα θα περάσω το Αιγαίο θα σας φέρω μαστίχα υποβρύχιο ;)
 
Φέτος η έναρξη θα με βρει στο χωριό
Οι επιλογές περιορισμένες ή προς Μεσσήνη ή στα κοντινά
Ότι και να γίνει έναρξη πάντα με βρίσκει στον κυνηγοτοπο και ας μην ζυγωσει ούτε φτερούγα
και τρυγόνι να μην εμφανιστεί
θα έχουν την τιμητική τους οι καρακάξες
Οταν λες Μεσσηνη εννοείς εδώ κάτω σε εμάς? Κοντα στην Καλαμάτα? (Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη περιοχή με ίδιο ονομα). Αν ναι, όχι τρυγονι δε θα δεις αλλά ούτε φτερούγα……δράμα η κατάσταση δυστυχώς. Από κουρουνες όμως έχει μπολικες και αν ξέρεις κανένα μέρος καλο κανα πακέτο ισως το ρίξεις.



Εγω πάντως εδώ κοντά στον κάμπο της Βαλυρας ή του Αρι θα πάω. Για κουρουνες και καρακαξες φυσικά μιας και έχουν εντοπιστεί κάποια από τα δρομολόγια τους:cool:.terror.
 
Καρδίτσα κυκλοφορούν κάποια πουλιά από ότι έμαθα στα ρέματα.
Ηλια αν επιτρέπεται προς τα πού είναι το χωριό; Ίσως είμαστε και κοντοχωριανοι.Η μάνα μου έχει καταγωγή από ένα χωριό κοντά στα Μουζάκι.
Γυναίκα από Μουζάκι ... Εγώ καραγκούνης.
Από ποιό χωριό ;

Εγώ αν δεν πάω κανέναν Λαγκαδά, μάλλον πέριξ του χωριού ή στο κρεβάτι :)
 
Γυναίκα από Μουζάκι ... Εγώ καραγκούνης.
Από ποιό χωριό ;

Εγώ αν δεν πάω κανέναν Λαγκαδά, μάλλον πέριξ του χωριού ή στο κρεβάτι :)
Γράλιστα όπως είναι γνωστό στη περιοχή ή Ελληνόπυργος.
Μουζακι βγάζω την άδεια κάθε χρόνο και κατεβαίνουμε συνέχεια όταν είμαστε στο χωριό για ψώνια κλπ.
 
Είμαστε στον αυγουστο του 88 η 89. Είμαι γυρω στα 8. Αποφασίζει ο πατέρας μου με τον αδερφό του και κανα δυό φίλους με τις οικογένειες τους να συνδυάσουμε καλοκαιρινές διακοπές και έναρξη Σέρρες-Δραμα. Ξεκινάμε λοιπόν άλλος με Λάντα άλλος με κορτινα άλλος με Χόντα να παμε στον απόλυτο κυνηγετικό προορισμο όπως τον είχαμε στο μυαλό μας. Το ταξίδι διήρκεσε 2-3 μέρες. Στάσεις αρκετές, καμμένα βουρλα για μπάνιο, Λεπτοκαρυά Θεσσαλονίκη, Ασπροβαλτα. Περιοχες που τις βλεπαμε για πρωτη φορά. Φτάσαμε και κατασκηνωσαμε. Αυτό που μου είχε μείνει από το πρώτο βράδυ τα ατέλειωτα κουνουπια που δεν απομακρυνονταν ουτε από τις φωτιές που ανάψαμε ουτε από τα πουκάμισα με μακρυ μανικι. Τίποτα όμως δεν μας πτοουσε. Το επόμενο πρωι ξεκίνησε το κυνήγι.. Τρυγόνια θυμάμαι λιγοστά. Ορτυκια όμως αμέτρητα.. Σκυλί δεν είχαμε μαζί. Μπαίναμε λοιπόν στα τριφυλλια εγώ κ η μάνα μου δεξιά αριστερά και ο πατερας μου στη μέση. . Θυμάμαι πεταγονταν ποτέ 2 ποτε 3 ποτε 5. Εμείς τα σηκώναμε αυτός έριχνε. Δε θυμάμαι να έχω ξαναδεί τόσα πολλα Ορτυκια στη ζωή μου. Φοβερή εμπειρία ειδικά για ένα παιδι όπως εγώ. Το μεσημέρι πηγαιναμε σε κάποιο πανδοχειο να πλυνουμε ρουχα. Να εφοδιαστουμε προμηθειες και τα απαραίτητα και μετά ξανά στο Κυνηγοτοπο. Το μεσημέρι μπάρμπεκιου έξω. Παρέα γέλια φαγητό παιχνιδια κυνήγι περιπετεια. Την άλλη μέρα τα ίδια. Θυμάμαι εκεί είδα πρωτη φορα πελαργο στη ζωή μου. Όταν γυρισα στο σχολείο στην Αθήνα κάθε μέρα ζωγραφιζα πελαργους. Τόσο μεγάλη εντύπωση μου είχε κάνει. Αυτό ήταν ένα από τα καλυτερα ταξίδια της ζωής μου. Λόγω απόστασης δεν επαναλήφθηκε. Όμως πάντα είχα στη καρδια μου αυτό τον υπέροχο τόπο. Σε συζητήσεις παντα ήταν σημείο αναφοράς οι διακοπες μας εκεί. 2018 γνωρίζω τη γυναίκα μου στην Αθήνα. Η καταγωγή της.. Σέρρες. 2019 παω ξανά στο ίδιο μέρος μετά από 30 χρόνια. Στο τόπο που είχα τις καλύτερες παιδικες κυνηγετικές αναμνήσεις. Πλέον πηγαινω συνέχεια. Αυτά είναι τα περιεργα και όμορφα παιχνιδια της ζωής. 20 Αυγούστου ραντεβού ξανά εκεί για να νιώσω παλι σαν παιδι.. Κάθε φορά το ίδιο συναίσθημα..
Έλα ρε φίλε κ εγώ γαμπρός στις Σέρρες! Από πιο χωριό αν επιτρέπεται? Εμένα από το φλάμπουρο είναι η γυναίκα μου δίπλα απ'την Νιγρίτα!
 
Έλα ρε φίλε κ εγώ γαμπρός στις Σέρρες! Από πιο χωριό αν επιτρέπεται? Εμένα από το φλάμπουρο είναι η γυναίκα μου δίπλα απ'την Νιγρίτα!
Το έχω ακουσει Γιάννη αλλά δεν έχω παει.. Ακόμα.. Από τη νέα Μεσολλακια ειναι η γυναίκα μου..
 
Ακόμα είναι νωρίς αδερφέ....ας ελπίσουμε ότι θα κρατήσει ο καιρός να μείνουν και τα πουλιά....
Μακάρι για να κάνει ο κόσμος το κέφι του…Πάντως μέχρι στιγμής τα πράγματα είναι παραπάνω από ενθαρρυντικά!
 
Μακάρι για να κάνει ο κόσμος το κέφι του…Πάντως μέχρι στιγμής τα πράγματα είναι παραπάνω από ενθαρρυντικά!
Αυτό ακριβώς φίλε να δούμε τα φιλαράκια μας να πιούμε τα τσιπουρακια μας και να κάνουμε το κέφι μας......
 
Back
Top