Που θα κάνετε έναρξη;

Μπαίνουμε στον αγαπημένο μας μήνα.. Πείτε με δυό λόγια που σχεδιάζετε να κάνετε έναρξη τη φετινή κυνηγετική περιοδο. Επίσης αναφέρετε ποια έναρξη σας έχει μείνει αξέχαστη και για ποιο λόγο.
 

Attachments

  • IMG_20210821_082929_compress12.jpg
    IMG_20210821_082929_compress12.jpg
    304,6 KB · Προβολές: 22
Καλημέρα, φέτος σκέφτομαι να πάω στην έναρξη, είμαι από Ηράκλειο Κρήτης και θέλω να ρωτήσω κάποιον που να είναι απο δώ αν έχει κυνηγήσει στην ζώνη που είναι έξω από το Ηράκλειο ( Αθανάτους και μετά), αξίζει να ψάξω εκεί? δεν έχω ξαναπάει.
Ευχαριστώ!
 
Μπαίνουμε στον αγαπημένο μας μήνα.. Πείτε με δυό λόγια που σχεδιάζετε να κάνετε έναρξη τη φετινή κυνηγετική περιοδο. Επίσης αναφέρετε ποια έναρξη σας έχει μείνει αξέχαστη και για ποιο λόγο.
Επίσης ο καθένας να αναφέρει τη δική του "έναρξη" , δεν είναι απαραίτητο να είναι στίς 20 Αυγούστου αλλά μπορεί να είναι στις 15 Σεπτεμβρίου για λαγό στο Ταΰγετο για παραδειγμα. Οποιος μπορει να ανεβάζει και καμιά φωτογραφία να δουμε όμορφους τόπους.
 
Όπως κάθε χρονιά στην έναρξη θα βρίσκομαι Ερμιονίδα.
Από 16 και μετά θα ψάξω κάνα δυο αγαπημένα μου μέρη για τρυγόνια και κάνα δυο για περιστέρια. Όλο και κάτι βρίσκω κάθε χρονιά για να ασχοληθώ, εκτός από πέρσι που δεν υπήρχε τίποτα.
Έχω και μια πρόσκληση βέβαια για Λιβανάτες, αν είναι πολύ χάλια τα πράγματα σε εμένα μπορεί να την κάνω τη μακακία :D
 
Όπως κάθε χρονιά στην έναρξη θα βρίσκομαι Ερμιονίδα.
Από 16 και μετά θα ψάξω κάνα δυο αγαπημένα μου μέρη για τρυγόνια και κάνα δυο για περιστέρια. Όλο και κάτι βρίσκω κάθε χρονιά για να ασχοληθώ, εκτός από πέρσι που δεν υπήρχε τίποτα.
Έχω και μια πρόσκληση βέβαια για Λιβανάτες, αν είναι πολύ χάλια τα πράγματα σε εμένα μπορεί να την κάνω τη μακακία :D
Άμα δεν δείς φως. Στα πάτρια εδάφη να την κάνεις φέτος.
 
Εναρξη θα κανω λογικα στο καφενείο, ακουγωντας για κοπαδια τρυγονιών και για τουφεκιες 24gr ανω των 40m με 3* με συννεφακια....

Υ.Γ. Πρωτα ο θεος θα παω στα περασματα του Σεπτέμβρη... κι αν...
Εσύ μετά πρέπει να πηγαίνεις εκεί που ξέρεις να σε βαράει και θαλασσινό αεράκι και άσε αυτά που ξέρεις.(Το καφέ από τα κορίτσια να μην ξεχάσεις)
 
Εναρξη θα κανω λογικα στο καφενείο, ακουγωντας για κοπαδια τρυγονιών και για τουφεκιες 24gr ανω των 40m με 3* με συννεφακια....

Υ.Γ. Φέτος, πρωτα ο θεος θα παω στα περασματα του Σεπτέμβρη... κι αν...
Εγω νομίζω πως πας κρυφά και δεν μας το λες , ούτε τα θηράματα φενερωνεις για να μην σε ματιασουμε.....
 
Καλημέρα παλικάρια έναρξη κάθε χρόνο κάνω στις Σέρρες 20 Αυγούστου.....δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποια συγκεκριμένη έναρξη η κάθε μία είχε την μαγεία της!!!!
Σερρες, έναρξη.. Λογικό να είναι μαγικές όλες..
 
Έναρξη όμως συνήθως πλησίον του χωριού μου και πάντα για τρυγονι.
Ακόμα και τις χρονιές που είχα σκυλάκι.
Παράδοση που τιμώ από τοτε που ήμουν πιτσιρικι και πήγαινα με τον παππού μου.

Αξέχαστη έναρξη,
όλες όσες πήγαινα με τον παππού μου και το κυνηγετικό του ταιρι.

Από τις μετέπειτα τις ενηλικίωσης με τον συγκηνηγο μου τον Κώστα που καναμε ωραίο κυνηγετικο δίδυμο και ωραία παρέα.
Ένα προβληματάκι όμως τον παροπλισε αλλά θα το ξεπεράσει και θα επανέλθει δυναμικά.
 
Έναρξη όμως συνήθως πλησίον του χωριού μου και πάντα για τρυγονι.
Ακόμα και τις χρονιές που είχα σκυλάκι.
Παράδοση που τιμώ από τοτε που ήμουν πιτσιρικι και πήγαινα με τον παππού μου.

Αξέχαστη έναρξη,
όλες όσες πήγαινα με τον παππού μου και το κυνηγετικό του ταιρι.

Από τις μετέπειτα τις ενηλικίωσης με τον συγκηνηγο μου τον Κώστα που καναμε ωραίο κυνηγετικο δίδυμο και ωραία παρέα.
Ένα προβληματάκι όμως τον παροπλισε αλλά θα το ξεπεράσει και θα επανέλθει δυναμικά.
Χωριό στη Θεσσαλονίκη;
 
Back
Top