Που θα κάνετε έναρξη;

Όπως κάθε έναρξη εδω και πάνω από 20 χρόνια στη Μεσσηνια στο χωραφακι και το καρτερακι μου που το ξερω και με ξέρει... Εδώ και 15 χρόνια το έχω πλέον και ιδιόκτητο, περιφραγμενο, με νερό και σπαρτά και έχω μέχρι το Σεπτέμβρη ένα μόνιμο ενδιαφέρον για τρυγόνια και κορακοειδη...
 
Όπως κοπαναγα απο τοίχο σε τοίχο οταν εβγαλα την πρώτη άδεια το 99 , έτσι κοπαναω και τωρα...
Για αυτήν την ανυπομονησία και την αϋπνία πολλές φορές έχω χάσει όμως το απογευματινό της πρώτης μέρας..ρε και εμείς ένα είδος ναρκομανών είμαστε, φυτίλια,φουρνελα, ρουκέτες,τουφέκια και φυσέκια από παιδιά και παλευομε από το μεροκάματο μας να πάρομε την δόση μας
 
Όπως κάθε έναρξη εδω και πάνω από 20 χρόνια στη Μεσσηνια στο χωραφακι και το καρτερακι μου που το ξερω και με ξέρει... Εδώ και 15 χρόνια το έχω πλέον και ιδιόκτητο, περιφραγμενο, με νερό και σπαρτά και έχω μέχρι το Σεπτέμβρη ένα μόνιμο ενδιαφέρον για τρυγόνια και κορακοειδη...
Δε με παίρνεις και εμένα μαζί σου ;;; Για τα κορακοειδη...όχι τίποτα άλλο. έχω κάτι φυσέκια από εκείνα τα αγαπημενα τα λαμπρο του Άλεξ37 που μόνο γιαυτα κάνουν, τουφεκιά και διόξιμο ,ούτε καν πούπουλα..
 
Δε με παίρνεις και εμένα μαζί σου ;;; Για τα κορακοειδη...όχι τίποτα άλλο. έχω κάτι φυσέκια από εκείνα τα αγαπημενα τα λαμπρο του Άλεξ37 που μόνο γιαυτα κάνουν, τουφεκιά και διόξιμο ,ούτε καν πούπουλα..
Πάμε μαζί να πέσω στα κεφαλοτυρια εγώ και κάντε ότι θέλετε!
 
Πάμε μαζί να πέσω στα κεφαλοτυρια εγώ και κάντε ότι θέλετε!
Ναι αλλά στο αμάξι θα παίζει μοτορχεντ ! τσακαλεε ακούς; Το αποφάσισα ,θα σου μπαστακοθουμε ! Κεφαλοτύρι με λαμπρό και κορακοειδη... Έχει να γίνει...
 
Ναι αλλά στο αμάξι θα παίζει μοτορχεντ ! τσακαλεε ακούς; Το αποφάσισα ,θα σου μπαστακοθουμε ! Κεφαλοτύρι με λαμπρό και κορακοειδη... Έχει να γίνει...
Άμα ρίξετε φυσίγγι από τους judas που θα βαράω να με χεσετε!
 
Άντε επειδή το ψιλό εχεσα το ποστ ας απαντήσω και εγώ ( τσακαλε πλάκα σου έκανα δε θα σου μπαστακοθουμε,του αλλονού το τουφέκι ρίχνει μόνο φυσέκια ρεμινγκτον, δε δέχεται λέει αβολιδοτα και κάτι τέτοια..) φέτος λέω να πάω σε μια στέρνα που πήγαινα μικρός ακολουθώντας το πατέρα μου στη νότια Χίο ανάμεσα σε κάτι πεύκα που όλο και κάποιο τρυγονακι θα έρθει από τα γύρω φράγματα
 
Φέτος η έναρξη θα με βρει στο χωριό
Οι επιλογές περιορισμένες ή προς Μεσσήνη ή στα κοντινά
Ότι και να γίνει έναρξη πάντα με βρίσκει στον κυνηγοτοπο και ας μην ζυγωσει ούτε φτερούγα
και τρυγόνι να μην εμφανιστεί
θα έχουν την τιμητική τους οι καρακάξες
 
Έναρξη φέτος Νέδα.Πεπονι στο ποτάμι αξημερωτα να παγώνει και ότι θέλει ας γίνει.Το πλατάνι έχει γίνει θηρίο,σκιά θα έχω σίγουρα.
Θα εχω καρπούζι απο το Λεσίνι. Να το πάρω και ν´αρθω; Και μετά μετά πάμε για τα ...κεφαλοτύρια....
 
Αν είσαι κάτω σε περιμένω τουλάχιστον για ψήσιμο και φαΐ...
Εμένα ρε τσακαλε που ομόφωνα το αποφάσισα να σου μπαστακοθουμε τίποτα; Θα σε κεράσω και εσένα φυσέκια,αρκεί να φύγουν από τη Μπαλάσκα μου..
 
Back
Top