Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Όσοι πήραν δεν τις πουλάνε πάντως. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω πετύχει ποτέ αγγελία.
Όταν είχε κυκλοφορήσει η κάλλιστον την είχα ρίξει για 1 φορά στη λίμνη κοτυχί σε κλεισα με πολλές γαιτες για μπαλιζες 500 φυσίγγια κάθε γαιτα , καταλαβαίνετε τι γινόταν, αυτό το όπλο ήταν όνειρο, το έχει ακόμα , έτσι ακριβώς έχω φτιάξει και την μπενελλι μου, και την ευχαριστιεμαι . :)
 
Όταν είχε κυκλοφορήσει η κάλλιστον την είχα ρίξει για 1 φορά στη λίμνη κοτυχί σε κλεισα με πολλές γαιτες για μπαλιζες 500 φυσίγγια κάθε γαιτα , καταλαβαίνετε τι γινόταν, αυτό το όπλο ήταν όνειρο, το έχει ακόμα , έτσι ακριβώς έχω φτιάξει και την μπενελλι μου, και την ευχαριστιεμαι . :)
Ωραία κυνηγετική φάση! Είχα διοργανώσει κάτι αντίστοιχο αυθόρμητα μία μέρα στην Παραλίμνη με 5-6 βάρκες που έτυχε να είναι εκεί και άλλα τόσα τουφέκια στην όχθη. Δεν αρκούσαν αλλά πήραμε όλοι μία γεύση.
 
Ωραία κυνηγετική φάση! Είχα διοργανώσει κάτι αντίστοιχο αυθόρμητα μία μέρα στην Παραλίμνη με 5-6 βάρκες που έτυχε να είναι εκεί και άλλα τόσα τουφέκια στην όχθη. Δεν αρκούσαν αλλά πήραμε όλοι μία γεύση.
Υλίκη μήπως ?
 
Ωραία κυνηγετική φάση! Είχα διοργανώσει κάτι αντίστοιχο αυθόρμητα μία μέρα στην Παραλίμνη με 5-6 βάρκες που έτυχε να είναι εκεί και άλλα τόσα τουφέκια στην όχθη. Δεν αρκούσαν αλλά πήραμε όλοι μία γεύση.
και τωρα ειναι απαγορευμενη !
 
Οι διαστάσεις της θαλαμης σύμφωνα με cip και saami,είναι οι ελάχιστες αποδεκτές. Στην πραγματικότητα το 99% των όπλων έχουν θαλάμες κοντά στο μέγιστο όριο που είναι 20,75 στην αρχή και 20,40 στο τέλος, εκεί όπου αρχίζει ο κώνος. Όσο μακρύτερη η θαλαμη τοσο μειωμένη η κωνικοτητα, και από όσα γράφουν οι βλητικοι, μια φαρδιά θαλαμη βγάζει γύρω στα 20 με 30 bar λιγότερα από μια στενή.
 
και τωρα ειναι απαγορευμενη !
Τι δεν είναι ;;;
Να δεις κυνήγια στην Υλίκη (όοοοοταν επιτρεπόταν με κανώ 1-2 χρονιές) να σου φύγει το σαγόνι.
Τα φυσίγγια τα είχαμε σε κατσαρόλες μπροστά μας.
Κουπί όμως και άγιος ο θεός.

Η Παραλίμνη κάποτε είχε πολύ καλάμι και έμπαινες μέσα.
Αν παραπάταγες ένιωθες αυτό που ένιωθε και ο @Γιώργος 82 όταν περνούσε το ποτάμι 😂
Η Παραλίμνη κρατούσε παπιά αλλά έπρεπε να είσαι ΟΥΚ από εκεί που μπαίναμε.
Δεν συγχωρούσε λάθος πάτημα. 😂
Έχω δεκαετίες να πατήσω.

Screenshot_2022-11-16-22-40-41-141_gr.apg.kentavros~2.jpg
 
Τι δεν είναι ;;;
Να δεις κυνήγια στην Υλίκη (όοοοοταν επιτρεπόταν με κανώ 1-2 χρονιές) να σου φύγει το σαγόνι.
Τα φυσίγγια τα είχαμε σε κατσαρόλες μπροστά μας.
Κουπί όμως και άγιος ο θεός.

Η Παραλίμνη κάποτε είχε πολύ καλάμι και έμπαινες μέσα.
Αν παραπάταγες ένιωθες αυτό που ένιωθε και ο @Γιώργος 82 όταν περνούσε το ποτάμι 😂
Η Παραλίμνη κρατούσε παπιά αλλά έπρεπε να είσαι ΟΥΚ από εκεί που μπαίναμε.
Δεν συγχωρούσε λάθος πάτημα. 😂
Έχω δεκαετίες να πατήσω.

View attachment 60355
Πουθενά δεν έχω μπλέξει τόσο άσχημα όσο εκεί Βασίλη! Έχω πολλά περιστατικά που απλά αναρωτιέμαι πώς μου χαρίστηκε η ζωή! Από μπουρίνι μέσα στη λίμνη με φουσκωτό από τα Τζάμπο μέχρι βουτιά στο κανάλι με πάρα πολλά μείον!

Κάποια φεγγάρια μου είχε γίνει εμμονή και ήμουν συνέχεια εκεί!
 
Last edited:
Back
Top