Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Είπα μέχρι 40 γιατί κολλάτε στο 40 ακριβώς 36.5 είναι το δραστικό του λειοκανου το ωφέλιμο πολλά μέτρα παραπάνω μέχρι τα 40 με το κατάλληλο μαμά τσοκ και τα περισσότερα φυσίγγια σκοτώνουν όλα τα 12αρια δεν καταλαβαίνω την απορία των μέτρων αν θεωρείται τα 40 πολλά δεν ξέρω εγώ πολλά θεωρω από τα 40/45+ μέχρι 40 δεν σκοτώνω μόνο όταν φταίω κανένα όπλο δε φταίει ούτε ένα αξιοπρεπές όχι άριστο φυσίγγι προϋπόθεση ρίχνεις σωστά όχι στο γάμο του Καραγκιόζη είναι και ο λόγος που ακούμε τις τόσο μεγάλες διαφοροποιήσεις όπλων τσοκ φυσιγγίων μεταξύ κυνηγών ότι δε ρίχνουμε σωστά είναι το νούμερο ένα πρόβλημα μέχρι τα 40 όχι τα υπόλοιπα .
 
Είπα μέχρι 40 γιατί κολλάτε στο 40 ακριβώς 36.5 είναι το δραστικό του λειοκανου το ωφέλιμο πολλά μέτρα παραπάνω μέχρι τα 40 με το κατάλληλο μαμά τσοκ και τα περισσότερα φυσίγγια σκοτώνουν όλα τα 12αρια δεν καταλαβαίνω την απορία των μέτρων αν θεωρείται τα 40 πολλά δεν ξέρω εγώ πολλά θεωρω από τα 40/45+ μέχρι 40 δεν σκοτώνω μόνο όταν φταίω κανένα όπλο δε φταίει ούτε ένα αξιοπρεπές όχι άριστο φυσίγγι προϋπόθεση ρίχνεις σωστά όχι στο γάμο του Καραγκιόζη είναι και ο λόγος που ακούμε τις τόσο μεγάλες διαφοροποιήσεις όπλων τσοκ φυσιγγίων μεταξύ κυνηγών ότι δε ρίχνουμε σωστά είναι το νούμερο ένα πρόβλημα μέχρι τα 40 όχι τα υπόλοιπα .
Λέμε ως πολλά ,διότι λίγοι είναι οι σκοπευτές που βαράνε σε αυτά τα μετρα ‼️
 
Είπα μέχρι 40 γιατί κολλάτε στο 40 ακριβώς 36.5 είναι το δραστικό του λειοκανου το ωφέλιμο πολλά μέτρα παραπάνω μέχρι τα 40 με το κατάλληλο μαμά τσοκ και τα περισσότερα φυσίγγια σκοτώνουν όλα τα 12αρια δεν καταλαβαίνω την απορία των μέτρων αν θεωρείται τα 40 πολλά δεν ξέρω εγώ πολλά θεωρω από τα 40/45+ μέχρι 40 δεν σκοτώνω μόνο όταν φταίω κανένα όπλο δε φταίει ούτε ένα αξιοπρεπές όχι άριστο φυσίγγι προϋπόθεση ρίχνεις σωστά όχι στο γάμο του Καραγκιόζη είναι και ο λόγος που ακούμε τις τόσο μεγάλες διαφοροποιήσεις όπλων τσοκ φυσιγγίων μεταξύ κυνηγών ότι δε ρίχνουμε σωστά είναι το νούμερο ένα πρόβλημα μέχρι τα 40 όχι τα υπόλοιπα
Γιάννη εγώ στο προηγουμενο ποστ σου κατάλαβα,τουλαχιστον με τον τρόπο που το έγραψες,
Οτι εως τα 40μ(στεκομαι σε αυτό νουμερο γιατί αυτό έβαλες σαν όριο)
είναι μια "ευκολη" αποσταση για τον καθέναν κ εφικτή για κάθε "κοινο" όπλο, κ οποιος ρίχνει παραπανω θα ψάχνει για ειδικά όπλα, ειδικά τσοκ, και ειδικά φυσίγγια....

Το αν είναι πολλα η όχι τα 40μ δεν έχει σημασια κ εξαρτάται πως το...βλέπει ο καθένας μας...
Το σίγουρο είναι οτι για να φτάσουμε εως αυτά τα μέτρα απαιτείται "κόπος" κ κυρίως τεχνική κατάρτιση κ αυτό είναι κάτι που δεν το διαθέτουν όλοι όσοι είναι κυνηγοί κ κρατάνε οπλο..............
 
Εδώ συμφωνώ μαζί σου γι'αυτό ανέφερα ο κορυφαιος κυνηγός μέχρι αυτά τα μέτρα δεν χρειάζεται τίποτα το τραγικό για να έχει επιτυχή κυνήγια σε σύγκριση του αν δεν είσαι καλός χρειάζεσαι και στα 20 βοήθειες το έγραψα διότι για μένα το καλύτερο ντουφέκι κανη φυσίγγι έχει νόημα από κει και πάνω αν ρίχνεις .Η προϋπόθεση πάντα ότι ξέρεις να ρίχνεις .
 
Σημασία έχει να μπορείς να υπολογίσεις (περίπου) σωστά την απόσταση. Εγώ π.χ. την ώρα που περνάει το πουλί με 70 km/h δεν μπορώ να εκτιμήσω αν, την ώρα που πατάω, είναι 35 ή 40 μέτρα.
σ.σ. Να υπολογίζουμε ότι δεν είναι η απόσταση από το έδαφος, αλλά υπό γωνία. Για να το πω πιο μαθηματικά είναι η υποτείνουσα του τριγώνου (απόσταση εδάφους - ύψος πουλιού).
 
Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τις αποστάσεις είναι ότι ελάχιστοι γνωρίζουν σε τι αποστάσεις τουφεκάνε :)

Κάποιοι φίλοι μου δε, μιλάνε με τέτοια ακρίβεια λες και έχουν το μάτι του "Terminator", μόνο που είναι χαλασμένο :)

Στο κυνήγι υπάρχουν 4 εύρη αποστάσεων
1. Πολύ κοντά
2. Κανονική
3. Μακρυά
4. Πάρα πολύ μακρυά

Η κατάταξη στα 4 παραπάνω εύρη γίνεται ανάλογα με το παρατηρούμενο μέγεθος του θηράματος.

Δική μου θεωρία.
 
Σημασία έχει να μπορείς να υπολογίσεις (περίπου) σωστά την απόσταση. Εγώ π.χ. την ώρα που περνάει το πουλί με 70 km/h δεν μπορώ να εκτιμήσω αν, την ώρα που πατάω, είναι 35 ή 40 μέτρα.
σ.σ. Να υπολογίζουμε ότι δεν είναι η απόσταση από το έδαφος, αλλά υπό γωνία. Για να το πω πιο μαθηματικά είναι η υποτείνουσα του τριγώνου (απόσταση εδάφους - ύψος πουλιού).
Η οποία υποτείνουσα...στις 45 μοίρες σου δίνει 5 μέτρα επιπλέον‼️
 
Είπα μέχρι 40 γιατί κολλάτε στο 40 ακριβώς 36.5 είναι το δραστικό του λειοκανου το ωφέλιμο πολλά μέτρα παραπάνω μέχρι τα 40 με το κατάλληλο μαμά τσοκ και τα περισσότερα φυσίγγια σκοτώνουν όλα τα 12αρια δεν καταλαβαίνω την απορία των μέτρων αν θεωρείται τα 40 πολλά δεν ξέρω εγώ πολλά θεωρω από τα 40/45+ μέχρι 40 δεν σκοτώνω μόνο όταν φταίω κανένα όπλο δε φταίει ούτε ένα αξιοπρεπές όχι άριστο φυσίγγι προϋπόθεση ρίχνεις σωστά όχι στο γάμο του Καραγκιόζη είναι και ο λόγος που ακούμε τις τόσο μεγάλες διαφοροποιήσεις όπλων τσοκ φυσιγγίων μεταξύ κυνηγών ότι δε ρίχνουμε σωστά είναι το νούμερο ένα πρόβλημα μέχρι τα 40 όχι τα υπόλοιπα .
Σωστος. Ολες οι δοκιμες στα λειοκανα γινονται στα 36,5μ Αυτο ειναι το δραστικο βεληνεκες. Αν μπορουμε να καταβαλουμε θηραμα σε αυτη την αποσταση ειμαστε οκ
 
Πάμε να πάρει φωτιά το θέμα.

Κορυφαίο αυτογεμες είναι
Η οποία υποτείνουσα...στις 45 μοίρες σου δίνει 5 μέτρα επιπλέον‼️
Και κάτι άλλο....Πολύ μετράνε βήματα από κει που βρίσκουν το θήραμα πεσμένο.
Άλλο που το χτυπήσαμε κι άλλο που έπεσε.
 
Πάμε να πάρει φωτιά το θέμα.

Κορυφαίο αυτογεμες είναι

Και κάτι άλλο....Πολύ μετράνε βήματα από κει που βρίσκουν το θήραμα πεσμένο.
Άλλο που το χτυπήσαμε κι άλλο που έπεσε.
Αυτό έλειπε....εγώ κάποτε κάλυψα μια απόσταση ενός χιλιομέτρου για να πάρω ένα παπί ‼️ που θυμήθηκε να πέσει‼️
 
Back
Top