Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Τα σκληρά ατσάλια είναι πιο κοστοβορα εν σύγκριση με τα μαλακά διότι τα μηχανήματα επεξεργασίας έχουν πιο γρήγορα φθορά κ η αντικατάσταση κοστίζει ,οπότε συμφέρει το μαλακό ατσαλι
Συνηθως πρωτα γινεται η κατεργασια διαμορφωση και μετα η σκληρυνση(βαψιμο).
 
Last edited:
Στην βασική ερώτηση αν το κράμα του ατσαλιού επηρρεάζει την βλητική απόδοση του κυνηγετικού όπλου, δηλαδή την συγκέντρωση άνευ τσοκ, την ισοκατανομή, τα ενδεχόμενα κενά και την παραμόρφωση των σκαγιών κανένας δεν δίνει σαφή απάντηση εκτός από εμένα και ίσως 2-3 άλλους με τους οποίους διαφωνούμε :)
Για εμένα ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ !!!
Σκληρά μαλακά και ημίσκληρα κράματα κάνης είναι βλακείες στα κυνηγετικά όπλα παίζουν όμως μεγάλο ρόλο στα ραβδωτά.
Οι εσωτερικές λειάνσεις, ναι παίζουν ρόλο, όχι όμως στον υπέρτατο βαθμό.
Όποιος πιστεύει ότι το 1950 παράγονταν "καλύτερα" ατσάλια από σήμερα πλανάται πλάνην οικτρά.
Βασικά δεν έχει σχέση με σύγχρονες μεθόδους παραγωγής και ελέγχου κραμάτων ...
Σας το εγγυώμαι εγώ ότι δεν έχουν σχέση τα ατσάλια του 1950 με του 2020 ...
Ακόμα και αυτή η εσωτερική διαμόρφωση της κάνης (γεωμετρία κώνου, αυλού, τσοκ) εγώ προσωπικά την θέτω υπό αμφισβήτηση ελλείψει ανεξάρτητων και εξαντλητικών δοκιμών.
Στην βλητική μεγενθύνονται ασήμαντα πράγματα και αγνοούνται τα σημαντικά.
Ακόμα και αυτά που βλέπουμε δεν λένε όλη την αλήθεια.

Θα κλείσω με μια φράση του Rob Roberts.
Ψάχνουμε να βρούμε τον συνδιασμό φυσιγγίου-τσοκ ώστε να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Ο άνθρωπος τα λέει όλα σε μια πρόταση.

Επίσης αν μια κάνη είχε την καλύτερη δυνατή βλητική απόδοση με όλα ανεξαιρέτως τα φυσίγγια που κυκλοφορούν στην πιάτσα όλοι οι κατασκευαστές θα έφτιαχναν την ίδια.
 
Last edited:
Ακόμα και για το καινούργιο σλόγκαν "η κάνη αυτή βγάζει πιο δυνατή περιφέρεια" διαφωνώ κατά το ήμισυ.

ΝΑΙ τα περισσότερα περιφερειακά σκάγια συγχωρούν σκοπευτικά λάθη και σαν αποτέλεσμα, σκοτώνουν καλύτερα στα χέρια των περισσότερων κυνηγών
αλλά
τα περιφερειακά σκάγια αυτά δεν έχουν μεγαλύτερη ταχύτητα πρόσκρουσης από αυτή ενός άλλου όπλου με "έντονα κέντρα" όταν έχουν βληθεί με την ίδια ταχύτητα.
Σωστό ή λάθος άραγε ;;;;
 
Πάντως μια παρατήρηση που θέλω να κάνω, σε όλα αυτά τα συμπεράσματα που καταλήγουμε, περί βλητικής, περί μετάλλων περί ακτινικών τριβών, κλπ κλπ, είναι ότι φτάνουμε σε συμπεράσματα σχετικα αυθαίρετα. Εννοώ ότι καταπιανόμαστε με ένα πεδίο πολύ "βαθύ" για τις δυνατότητές μας και νομίζω ότι οι γνώσεις που διαθέτουμε δεν αρκούν να το κατανοήσουμε σε βάθος, παρά μόνο επιδερμικά.
Δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά, και να τονίσω ότι όλα αυτά, που γράφονται εδώ μέσα, τα διαβάζω όλα, με πολύ ενδιαφέρον. Όμως πιστεύω ότι μας ξεφεύγουν αρκετά πράγματα που δεν τα γνωρίζουμε.
 
Μέχρι να φτιαχτεί το κορυφαίο(με όλη την σημασία της λέξης) αυτογεμες έχουμε καιρό μπροστά μας.......

Στην auto 5 αυτό που δεν μου αρέσει είναι το "σκαλί" της....
Ωστόσο, οταν πιανω στο στόμα μου ένα τέτοιο όπλο το κάνω με μεγάλο σεβασμό κ θαυμασμό γιατί φέρει βαριά ιστορία στην ράχη της.......

Και κατά την γνώμη μου ηταν πολυ αστοχο, ισως κ αστείο θα ελεγα να προσπαθησει η browning να αναβιώσει ένα ιστορικό οπλο δίνοντας την ονομασία Α5 σε ένα συγχρονο όπλο....
Ουτε και χωράνε συγκρίσεις αναμεταξυ τους.....

Ποιος ειναι αυτός που δεν είδε η δεν γνωρίζει μπαρμπάδες, παππουδες που έχουν μια πάλια auto 5 και την κυνηγανε από τα νιάτα τους?
Ποιος ήταν αυτός που κατάφερε να κληρονομήσει ένα τέτοιο όπλο κ ήθελε να το διωξει από τα χέρια του?
Ποιος οπλοφιλος (κ οχι μονο) καταφέρει να μείνει ασυγκινητος στην θέα της?

Ως προν την βλητικη της απόδοση κ η διάφορες φήμες περι αυτής δεν με αφορουν καθόλου......

Κοντολογις......
Ειναι ενα οπλο που συζητήθηκε κ μαθεύτηκε από γενιά σε γενια....
Ένα όπλο που ποτε δεν προκειται να χάσει την αξία του...
ΟΣΟ υπάρχουν κυνηγετικά όπλα παντοτε κάποιοι θα το αναζητουν....
Το μελάνι που χυθηκε κ χυνεται για να περιγραψει αυτό το όπλο δεν προκειται ποτε να σωθεί.........


Μακάρι να μπορουσα να τα σκεφτώ όλα αυτά κ για κάποιο σημερινό όπλο.....
Φοβάμαι ότι σημερα τα μαθενουμε κ αυριο θα ξεχαστουν.......



Α και για να μην το ξεχάσω...
Επειδή όπως είπα κ παραπανω κορυφαίο αυτογεμες δεν υπάρχει..
Αυτό που μετράει είναι τι γουστάρουμε,τι μας βολευει κ τι μας κάνει τα κεφια....
Για τον λόγο αυτό μια auto 5 μπορεί κάλλιστα να αποτελέσει το όπλο του συγχρονου σημερινου κυνηγου.............
Ετσι φιλε Τάσο , την εποχή που βγήκε το όπλο αυτό ήταν από μόνη της μια καινοτομία έδειξε την αλφάβητο στους μετεπειτα για να κάνουν τα πρωτα βήματα . Κακώς να την συγκρίνουμε με τα σημερινά αφού αυτή άνοιξε τον δρόμο στις μετεπειτα βελτιώσεις . Ως προς την ποιότητα των σημερινών αμφιβάλω και είναι καθαρά προσωπική γνώμη , είτε είναι ατσάλινη η βάση είτε αλουμινίου , το ποιο απλό τεστ είναι να αφήσεις το κλείστρο να πέσει και να ακούσεις τον ήχο , παλιες καμπάνα καινούργιες άδειο τενεκακι από αναψυκτικό . ότι θα αντέξουν θα αντέξουν οι καινούργιες τα ανταλακτικα να ναι καλα , υπάρχουν όμως κάτι γριές που ούτε βίδα δεν χρειάστηκαν από τον παππού στον εγγονό και εκεί είναι η διαφορά .
 
υπάρχουν όμως κάτι γριές που ούτε βίδα δεν χρειάστηκαν από τον παππού στον εγγονό και εκεί είναι η διαφορά .
Τότε Κώστα δεν υπήρχαν προγράμματα cad που σου έβγαζαν δυνάμεις, ούτε γηράνσεις υλικών κτλ.
Αύξαναν τον συντελεστή ασφαλείας με αύξηση παχών γι αυτό δεν πάθαιναν τίποτα.
Διαφορετικές εποχές διαφορετικές λογικές σχεδιασμού.

Δεν υποστιρίζω ούτε την μια ούτε την άλλη.
Καθεμιά εχει τα + και τα -
 
Συνηθως πρωτα γινεται η κατεργασια διαμορφωση και μετα η σκληρυνση(βαψιμο).
Δε μιλάω για βάψιμο αλλά για το κόψιμο ,διαμόρφωση ενός σκληρού ατσαλιού....δες τα ατσάλια που ανέβασα ,όπου edge retention είναι συνάρτηση της σκληρότητας του ατσαλιού Σιν την επεξεργασία του....."καλό" το m 390 γερμανικό μποιλερ....αλλά τα αμερικανικά είναι πιο σκληρα....μια σκέψη κάνω ,ίσως κ να μην ισχυει
 
Δε μιλάω για βάψιμο αλλά για το κόψιμο ,διαμόρφωση ενός σκληρού ατσαλιού....δες τα ατσάλια που ανέβασα ,όπου edge retention είναι συνάρτηση της σκληρότητας του ατσαλιού Σιν την επεξεργασία του....."καλό" το m 390 γερμανικό μποιλερ....αλλά τα αμερικανικά είναι πιο σκληρα....μια σκέψη κάνω ,ίσως κ να μην ισχυει
Έλα στον Στέφανο εσύ να τα πούμε από κοντά :)

topic.
 
Αυριο είμαι εξοδουχος....θα ρίξω τεστ κ θα σε πάρω τηλ θα είμαι με τον υιό κατά πάσα πιθανότητα ,για καφέ ,αφτερ ψώνια του...αν είναι τα λέμε αύριο‼️
Μην πάτε για καφέ.Ο Βασίλης θα σκάσει με τον καφέ στα χέρια και θα γίνετε ρεζίλι. .sarcastic..yelling..yel.
 
Remington 870;;; με κάνη 97cm.
Έτος προ 1958.
Φυσίγγια χάρτινα γεμισμένα στο χέρι.
Ο πατέρας μου θυμάται η τσόχινη τάπα να μπαίνει δύσκολα μετά για κάποια απόσταση να πηγαίνει χαλαρά και να μην βγαίνει από το τσόκ ούτε με χτύπημα (με ξύλινες βέργες).
Βγάλσιμο από την ανάποδη.
Τουφεκιές σε καθιστά τρυγόνια σε αποστάσεις που τώρα φαντάζουν ασύλληπτες.
60-70μ.
Σήμερα μου τα έλεγε ξανά ο πατέρας μου.

Υπερβολή ή αλήθεια και πόσο αλήθεια ;

Προσωπικά δεν τα πιστεύω παρόλο που τα λέει ο πατέρας μου ....

Έχει τουφεκίσει κανένας τέτοιο όπλο ;
Για το 870 δεν είμαι σίγουρος ήταν όμως Remington επαναληπτική.
Πριν 35 χρόνια είχα δει σε περιοδικό να διαφημίζουν τέτοιες κάνες 97cm σε Rem 870.
Προφανώς για άκαπνη ...
Εχω ρίξει με Μ2 με τέτοια κάνη , πατέντα
 
Εχω ρίξει με Μ2 με τέτοια κάνη , πατέντα

Για το μήκος της κάνης εννοείς ή την εσωτερική διαμόρφωση;
Για πες εντυπώσεις ...

Για το μήκος δεν αμφιβάλλω, το έχω δει με τα μάτια μου σε παλιά περιοδικά.
Για την εσωτερική διαμόρφωση αμφιβάλλω.
Κάθε φορά που πάω να του πω ότι λέει βλακείες μου λέει την ίδια ιστορία, με το χαλάρωμα και το χτύπημα από το στόμιο για να βγει η μάλλινη.

Ο πατέρας μου ακόμα θυμάται το καρτέρι και τα δέντρα.
Ορκίζεται ότι είναι 60-70μ.
Μιλάμε για χάρτινο κάλυκα χωρίς συγκενρωτήρα, μόνο μάλλινη τάπα.
Θα του κάνω και αυτού κανένα τεστ με το laser ... αν και του έχω εμπιστοσύνη με τα μέτρα.

Τις ίδιες ιστορίες τις ακούω από παιδί, από τον συγχωρεμένο τον αδερφό του παππού μου που κυνηγούσαν πάντα μαζί.

Τι να πω ;;;
Κάπως έτσι δημιουργούνται οι θρύλοι, κάπως έτσι κόλλησα με την Rem και τα XF τσοκ.
 
Last edited:
Για το μήκος της κάνης εννοείς ή την εσωτερική διαμόρφωση;
Για πες εντυπώσεις ...

Για το μήκος δεν αμφιβάλλω, το έχω δει με τα μάτια μου σε παλιά περιοδικά.
Για την εσωτερική διαμόρφωση αμφιβάλλω.
Κάθε φορά που πάω να του πω ότι λέει βλακείες μου λέει την ίδια ιστορία, με το χαλάρωμα και το χτύπημα από το στόμιο για να βγει η μάλλινη.

Ο πατέρας μου ακόμα θυμάται το καρτέρι και τα δέντρα.
Ορκίζεται ότι είναι 60-70μ.
Μιλάμε για χάρτινο κάλυκα χωρίς συγκενρωτήρα, μόνο μάλλινη τάπα.
Θα του κάνω και αυτού κανένα τεστ με το laser ... αν και του έχω εμπιστοσύνη με τα μέτρα.

Τις ίδιες ιστορίες τις ακούω από παιδί, από τον συγχωρεμένο τον αδερφό του παππού μου που κυνηγούσαν πάντα μαζί.

Τι να πω ;;;
Κάπως έτσι δημιουργούνται οι θρύλοι, κάπως έτσι κόλλησα με την Rem και τα XF τσοκ.
Όλοι με μάλλινες παλιά κ όλοι σε τρελές αποστάσεις....αφού ο άλλος πήγαινε με το ποδήλατο για να στήσει τον ντενεκε:cool: τα δε φυσίγγια δεν ξεπερνούσαν τα 34 γραμμάρια,πάντα ρελι με χαρτάκι. Στο κρύο ,μια ψιλή πάνω μπαρούτι κ λιγότερα σκάγια....καλημανες,χήνες,παπιά,λαγοι,γαιταριδια‼️ παράδεισος‼️
 
Όλοι με μάλλινες παλιά κ όλοι σε τρελές αποστάσεις....αφού ο άλλος πήγαινε με το ποδήλατο για να στήσει τον ντενεκε:cool: τα δε φυσίγγια δεν ξεπερνούσαν τα 34 γραμμάρια,πάντα ρελι με χαρτάκι. Στο κρύο ,μια ψιλή πάνω μπαρούτι κ λιγότερα σκάγια....καλημανες,χήνες,παπιά,λαγοι,γαιταριδια‼️ παράδεισος‼️
Ρε Τζόνυ τι μου θυμισες, σγρομπια κ κόψιμο τάπες από χαρτόνι όλη μέρα, κ μπαρουτη μυλεριτη με το μπρούτζινο ποτηρι
 
Θας σας γράψω ποιος είναι ο κορυφαίος κυνηγός που δεν χρειάζεται κορυφαίο αυτογεμες .Αυτός που δεν ντουφεκαει παραπάνω από 40 μέτρα ποτέ άρα δεν ψάχνει ειδικά φυσίγγια ούτε ειδικά τσοκ ούτε καν ειδικό όπλο θα κάνει τη δουλειά του με όλα χωρίς κανένα θέμα και σίγουρα με μεγαλύτερες επιτυχίες εφόσον ξέρει να σκοπεύει εννοείται .
 
Θας σας γράψω ποιος είναι ο κορυφαίος κυνηγός που δεν χρειάζεται κορυφαίο αυτογεμες .Αυτός που δεν ντουφεκαει παραπάνω από 40 μέτρα ποτέ άρα δεν ψάχνει ειδικά φυσίγγια ούτε ειδικά τσοκ ούτε καν ειδικό όπλο θα κάνει τη δουλειά του με όλα χωρίς κανένα θέμα και σίγουρα με μεγαλύτερες επιτυχίες εφόσον ξέρει να σκοπεύει εννοείται .
Λίγα είναι τα σαράντα μέτρα❓❓❓❓
 
Θας σας γράψω ποιος είναι ο κορυφαίος κυνηγός που δεν χρειάζεται κορυφαίο αυτογεμες .Αυτός που δεν ντουφεκαει παραπάνω από 40 μέτρα ποτέ άρα δεν ψάχνει ειδικά φυσίγγια ούτε ειδικά τσοκ ούτε καν ειδικό όπλο θα κάνει τη δουλειά του με όλα χωρίς κανένα θέμα και σίγουρα με μεγαλύτερες επιτυχίες εφόσον ξέρει να σκοπεύει εννοείται .

Κορυφαίο αυτογεμες= κορυφαία κάννη έτσι όπως το έθεσες κ μόνο.....

Εγώ θεωρώ πως το κάθε όπλο κ παντα με τα κατάλληλα τσοκ(και τα εξωεργοστασιακα έχουν κάνει "θαυματα") και τα κατάλληλα φυσίγγια μπορεί να τα ξεπεράσει....

ΠΡΩΤΟΥ όμως γίνει αυτο εξυπακούεται ότι αυτός που θα το τολμήσει θα πρεπει να έχει μάθει να τουφεκαει με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ έως την απόσταση των 40μ.


Αλλιώς δεν μιλαμε για ΚΥΝΗΓΙ αλλά έχω κάτι φυσίγγια σπιτι κ θέλω να τα ξεφορτωθώ, παω να ρίξω κανα σμπάρο κ ότι γίνει...........


ΥΓ:
Δεν αντιλεγω ότι υπάρχουν ικανοτατοι συνάδελφοι που ξεπερνάνε τα 40μ...

Λυπάμαι πολυ όμως όταν ακουω κάποιους να θεωρουν ότι...σήμερα τα 40μ δεν είναι μακρινή απόσταση και να την ορίζουν σαν "μεσαία" συμφωνα με τα δικά τους...........δεδομένα.......
 
Back
Top