Πασχαλινό τραπέζι ( αρνί-κατσίκι-κοκορέτσι-κοντοσούβλι -μεζεκλίκια-συνταγές κτλ )

Έτοιμα όλα γι αύριο:
η κυρά έχει σχεδόν έτοιμη την μαγειρίτσα,απομένει μόνο το ρύζι που θα το ρίξει γύρω στης 23.00 και κάτι
πριν λίγο τέλειωσα κι εγώ με τις τυλιχτές μπόλιες,φρυγαδέλια τα λένε αλλού,αλλά δεν βάζουν σκόρδο και δυόσμο ;)
με την βοήθεια του μικρού γιού μου σουβλίστηκε και το αρνάκι 12,300 με την συκωταριά
και του χρόνου φίλοι μου να είμαστε καλά με υγεία και δικαίωμα χαράς για την αυριανή ημέρα :)


και του χρονου με υγεια.......shake hands.
 
Έτοιμα όλα γι αύριο:
η κυρά έχει σχεδόν έτοιμη την μαγειρίτσα,απομένει μόνο το ρύζι που θα το ρίξει γύρω στης 23.00 και κάτι
πριν λίγο τέλειωσα κι εγώ με τις τυλιχτές μπόλιες,φρυγαδέλια τα λένε αλλού,αλλά δεν βάζουν σκόρδο και δυόσμο ;)
με την βοήθεια του μικρού γιού μου σουβλίστηκε και το αρνάκι 12,300 με την συκωταριά
και του χρόνου φίλοι μου να είμαστε καλά με υγεία και δικαίωμα χαράς για την αυριανή ημέρα :)


Γειά σου μακαρε! Και η σκεπη βλεπω επανω ;) ωραιος!
 
Έτοιμα όλα γι αύριο:
η κυρά έχει σχεδόν έτοιμη την μαγειρίτσα,απομένει μόνο το ρύζι που θα το ρίξει γύρω στης 23.00 και κάτι
πριν λίγο τέλειωσα κι εγώ με τις τυλιχτές μπόλιες,φρυγαδέλια τα λένε αλλού,αλλά δεν βάζουν σκόρδο και δυόσμο ;)
με την βοήθεια του μικρού γιού μου σουβλίστηκε και το αρνάκι 12,300 με την συκωταριά
και του χρόνου φίλοι μου να είμαστε καλά με υγεία και δικαίωμα χαράς για την αυριανή ημέρα :)


Καλοφάγωτα φίλε καλλιτέχνη! .shake hands.
 
Καλοφάγωτα εύχομαι να είναι όλα τα ωραία που φτιάχνετε όλοι! Εντυπωσιακή πραγματικά η Ελληνική κουζίνα και οφείλουμε να την διαφυλάξουμε και στην επόμενη γενιά,γιατί οπως είπε ο Κώστας πριν,τα ξενόφερτα σκουπίδια προσπαθούν να κατακλύσουν και τον Έλληνα!
 
Ενα εκλεκτο αρνακι, διαλεγμενο απο τον αγαπητο φιλο Μιχαλη, κομμενο παιδακια αριστοτεχνικα απο τον ιδιο, θα αποτελεσει το βαρυ πυροβολικο
της ημερας, λουκανικα χωριατικα και καυτερα θα βοηθησουν τον ψηστη να συγκεντρωθει στην δουλεια του, ψαρονεφρι και γαλακτος για τους
μυγιαγγιχτους (κυριλεδες), τυροκαυτερη βομβα απο συζυγο και κρασι απο φιλο θα μας συνοδευσουν την ομορφη αυτη ημερα.
Καλα να περασετε με τις οικογενειες σας, υγεια και ευτυχια στα σπιτια σας.
 
Ενα εκλεκτο αρνακι, διαλεγμενο απο τον αγαπητο φιλο Μιχαλη, κομμενο παιδακια αριστοτεχνικα απο τον ιδιο, θα αποτελεσει το βαρυ πυροβολικο
της ημερας, λουκανικα χωριατικα και καυτερα θα βοηθησουν τον ψηστη να συγκεντρωθει στην δουλεια του, ψαρονεφρι και γαλακτος για τους
μυγιαγγιχτους (κυριλεδες), τυροκαυτερη βομβα απο συζυγο και κρασι απο φιλο θα μας συνοδευσουν την ομορφη αυτη ημερα.
Καλα να περασετε με τις οικογενειες σας, υγεια και ευτυχια στα σπιτια σας.
λίγα είναι :p αλλά δεν πειράζει καλά να περασετε .shake hands.
 
Αργησαμε λιγο αλλα προχωραμε δυνατα..και του χρονου με υγεια σε ολους!
pHCyMdy.jpg
 
IMG_20180408_120502.jpg

Αργά τα βάλανε ... Ο γαμπρός μου είναι της υπομονής!!! Ευτυχώς είχε βάλει η αδερφή μου τα μπούτια του κατσικιού στο φούρνο από πιο νωρίς, και σε λίγο θα είναι έτοιμα ... Να φάω σαν άνθρωπος, γιατί αν περιμένω από αυτά τα μεζεκλίκια ... άντε γεια !!!
ffff .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
ψήθηκε τέλεια αλλά δεν δοκίμασα
πρώτα η καλή παρέα και μετά κάτι πανσέτες λουκάνικα παντζαροσαλάτες που έφερε φιλικό ζευγάρι κάτι τα φρυγαδέλια που είχα ετοιμάσει κατι τα αρνίσια πατσαδάκια με ποδαράκια κοκκινιστά που έφερε ο γείτονας και λίγο αρνί από το φούρνο που έφερε ο κουνιάδος μου μ έκαναν ΤΟΥΜΠΑΝΟ


αύριο θα το τιμήσουμε όπως πρέπει :)
 
Back
Top