Πασχαλινό τραπέζι ( αρνί-κατσίκι-κοκορέτσι-κοντοσούβλι -μεζεκλίκια-συνταγές κτλ )


Ενα κοκορέτσακι για αρχή τα υπολοιπα ξέχασα να τα βγάλω γιατί ήμουν απασχολημένος μια να γυρναω τις σχάρες με τα ,παϊδάκια μια να τρώω απο τους μεζέδες ,μια να πινω και μία να ρίχνω καμια κροτιδα για το καλό χε χε χε και του χρόνου να είμαστε όλοι καλά !!! Έχω κάτι ανοικτούς λογαριασμούς με το υπολοιπο <<αρνάκι>> δικης μου παραγωγης αύριο μιας και βγήκε 22 κιλά καθαρό !!!! Κάτι τέτοιες μέρες λέω χαλαλι τα έξοδα και η ταλαιπωρία όλο το χρόνο , τουλαχιστον ξέρουμε τι τρώμε !!!
 
απο αυριο χελια στα καρβουνα και κανα τσιπουρο ....
Ω3 ειπαμε;;;;στα ποσα χελια ενεργει;;:):):)
Περυσι εφαγα χέλι καπνιστό και έπαθα πλάκα.Το εκανε ενας ξάδερφος πιυ ήταν πολλά χρόνια ση Γερμανία ,τα έμαθε καλά τα κόλπα και τωρα που επέστρεψε εχει φτιάξει καπνιστήριο.Κανει διάφορα ψάρια.Συνήθως πέστροφες οι οποίες αν ειναι και πανω απο 700γρ. ειναι καταπληκτικές.
 
Περυσι εφαγα χέλι καπνιστό και έπαθα πλάκα.Το εκανε ενας ξάδερφος πιυ ήταν πολλά χρόνια ση Γερμανία ,τα έμαθε καλά τα κόλπα και τωρα που επέστρεψε εχει φτιάξει καπνιστήριο.Κανει διάφορα ψάρια.Συνήθως πέστροφες οι οποίες αν ειναι και πανω απο 700γρ. ειναι καταπληκτικές.
ετσι και τα λιαστα ειναι υπεροχα.με μπαχαρια 3-4 ημερες στον ηλιο και μετα στα καρβουνα ..και μετα ελα να μου πεις.....βεβαια αυτο γινετε σε χοντρο χελι για να εχει χοντρο δερμα...shake hands.
 
thumbnail.jpg

να και το χθεσινοβραδινο τσιμπουσι που δεν εμφανιζοτανε......
 
Εγώ πάντως χτύπησα το μεσημέρι ξανά μια επανάληψη του χθεσινού με αρνί κοκορέτσι αλλά τσίμπησα το ποδήλατο κι έκανα μιάμιση ώρα Αγ.Δημητριος Βούλα παραλία και πίσω σύνολο 22 χιλιόμετρακια και τα εκαψα!
και εναν γυρο ακομα με αρνι και το βραδι μην εχεις απολειες......bbq2.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Έτοιμα όλα γι αύριο:
η κυρά έχει σχεδόν έτοιμη την μαγειρίτσα,απομένει μόνο το ρύζι που θα το ρίξει γύρω στης 23.00 και κάτι
πριν λίγο τέλειωσα κι εγώ με τις τυλιχτές μπόλιες,φρυγαδέλια τα λένε αλλού,αλλά δεν βάζουν σκόρδο και δυόσμο ;)
με την βοήθεια του μικρού γιού μου σουβλίστηκε και το αρνάκι 12,300 με την συκωταριά
και του χρόνου φίλοι μου να είμαστε καλά με υγεία και δικαίωμα χαράς για την αυριανή ημέρα :)



Στην Λευκάδα τα λένε φρυγαδελια. Τα πρωτοδοκιμασα σε μαγαζί πολύ καλού φίλου 30χλμ πριν την Λευκάδα




Εγώ πάντως χτύπησα το μεσημέρι ξανά μια επανάληψη του χθεσινού με αρνί κοκορέτσι αλλά τσίμπησα το ποδήλατο κι έκανα μιάμιση ώρα Αγ.Δημητριος Βούλα παραλία και πίσω σύνολο 22 χιλιόμετρακια και τα εκαψα!

Χρόνια πολλά φίλε για την γιορτή σου.
 
Στην Λευκάδα τα λένε φρυγαδελια. Τα πρωτοδοκιμασα σε μαγαζί πολύ καλού φίλου 30χλμ πριν την Λευκάδα






Χρόνια πολλά φίλε για την γιορτή σου.
Φρυγαδέλι στην Ήπειρο ειναι συκώτι απο μοσχαράκι σε μικρα κομάτια περασμένο στη σούβλα ανα ένα με μικρο κομάτι μπόλιας.
Ασύλληπτος μεζές που σήμερα δεν βρίσκεται.Και δεν βρίσκεται κυρίως γιατι δεν υπάρχουν τα μοσχαράκια, που καποιοι προλάβαμε , παρα μονο γελάδια μεγαλωμένα με μαλακίες και δεύτερον έπαψαν να υπάρχουν αυτοί που το έφτιαχναν κι αυτοί που το έτρωγαν.
 
Back
Top