Πασχαλινό τραπέζι ( αρνί-κατσίκι-κοκορέτσι-κοντοσούβλι -μεζεκλίκια-συνταγές κτλ )

Ο καλύτερος μεζές για μένα είναι γαρδούμια με σπλήνα (σπληνογαρδουμο) ψημένα στα κάρβουνα.το θέμα είναι ότι για να φτιάξεις πρέπει να βρεις σπλήνες,τις οποίες με νόμο τα σφάγεια τις πετάνε για υγειονομικούς λόγους.αλλα όλο κάτι βρίσκω από κάτι βοσκούς εδώ γύρω-γύρω..
Εμείς Μ.Σάββατο βράδυ έχουμε μαγειρίτσα,αλλά επειδή εμενα και στον αδελφό μου δεν πολύαρέσει φτιαχνουμε και 2-3 κιλά τσιγαριαστο αρνί.
Κυριακή του Πάσχα πάντα αρνί (9-10 κιλά) σουβλιστό δικό μας(αν τα βρούμε φέτος) και ένα κοκορέτσι μεγαλούτσικο! Επισης κάνουμε και μερικά γαρδουμια με σπληνες όσες βρούμε.
 
Last edited:
Ο καλύτερος μεζές για μένα είναι γαρδούμια με σπλήνα (σπληνογαρδουμο) ψημένα στα κάρβουνα.το θέμα είναι ότι για να φτιάξεις πρέπει να βρεις σπλήνες,τις οποίες με νόμο τα σφάγεια τις πετάνε για υγειονομικούς λόγους.αλλα όλο κάτι βρίσκω από κάτι βοσκούς εδώ γύρω-γύρω..
Εμείς Μ.Σάββατο βράδυ έχουμε μαγειρίτσα,αλλά επειδή εμενα και στον αδελφό μου δεν πολύαρέσει φτιαχνουμε και 2-3 κιλά τσιγαριαστο αρνί.
Κυριακή του Πάσχα πάντα αρνί (9-10 κιλά) σουβλιστό δικό μας(αν τα βρούμε φέτος) και ένα κοκορέτσι μεγαλούτσικο! Επισης κάνουμε και μερικά γαρδουμια με σπληνες όσες βρούμε.

Γιάννη τα παιδιά που δουλεύουν στά σφαγεία δεν τις πετούν τις σπληνες ;)
Βρες κάποιο παιδί που δουλεύει σε σφάγια κ πέστου να σου κρατήσει λιγες, εγώ ζήτησα πέρσι από 1 γνωστό κ μου εφερε 1 κουβα 5 κιλά έτρωγα για μήνες σπληνες στα κάρβουνα .bbq2
 
Γιάννη τα παιδιά που δουλεύουν στά σφαγεία δεν τις πετούν τις σπληνες ;)
Βρες κάποιο παιδί που δουλεύει σε σφάγια κ πέστου να σου κρατήσει λιγες, εγώ ζήτησα πέρσι από 1 γνωστό κ μου εφερε 1 κουβα 5 κιλά έτρωγα για μήνες σπληνες στα κάρβουνα .bbq2
Νομίζω ότι πρέπει να αποφεύγουμε να τρώμε σπληνες από άγνωστες πηγές. Ο σπληνας είναι λεμφικο όργανο και φιλτράρει παθογόνους οργανισμούς από ασθένειες. Για ζώα που τα γνωρίζουμε, και εγώ μαζί! ffff
 
Γιάννη τα παιδιά που δουλεύουν στά σφαγεία δεν τις πετούν τις σπληνες ;)
Βρες κάποιο παιδί που δουλεύει σε σφάγια κ πέστου να σου κρατήσει λιγες, εγώ ζήτησα πέρσι από 1 γνωστό κ μου εφερε 1 κουβα 5 κιλά έτρωγα για μήνες σπληνες στα κάρβουνα .bbq2
Πω πω απίστευτος μεζές και στα κάρβουνα και στο τηγάνι για πιο γρήγορα! Ωραία ιδέα,αλλά που θα βρεθεί ο γνωστός.
 
Ο κανόνας ειναι να αρκετή μπόλια ανάμεσα στα κομάτια συκωτιού και πνευμονιού.
Τα κομάτια της συκωτσριάς να ειναι κομμένα μικρά και όχι τεράστια . Το κοκορετσι να εχει ενα παχος οταν ψηθει γυρω στους 5 ποντους.Οχι σαν τα παλουκια που που πουλάνε .Οσο για τα εντερα να το καλύπτουν πλήρως ώστε να κραταει τα υγρα και να βράζει.Θα ελεγα εμπορικά και χοντρικά οτι τα εντερα σε βαρος ειναι περιπου το 3/4 του βαρους των συκωταριών.
ο καβουρμας που μπαινει;;;.sarcastic..sarcastic.
 
IMGP0006.jpg

να και τα αυγα...............;)
 
Back
Top