Παλιά φυσίγγια

Κωνσταντίνε από ότι ξέρω υπαρχει..έχει και site..Τώρα τι σόι φυσιγγια έχει δεν γνωρίζω..Σίγουρα δεν θα έχουν καμιά σχέση με τα παλια που ρίχναμε κάποτε..
 
Ειναι ακριβως ετσι,εγω ενα κουτι απ αυτα τα πρασινα χαρτινα με 6* κλεισιμο,τα ριχνω μονο σε κουνελακι με 70αρα θαλαμη και 18.3 αυλο κλασσικα πραγματα,αν θυμαμαι καλα το ονομα του ειναι Σταματης,και πουλαγε και ψαροτουφεκα.Ειχα παρει ενα Φαλκο μονοκαννο απο τον Σταματη,χρονια που δεν γυριζουν.
Κιεγω τα έχω στο νησί για περδικα και κουνέλι στο ξεκίνημα.
Είναι πολύ μαλακό φυσίγγι.
 
Σε ρώτησα γιατί και γω είμαι από νησί και αυτά είναι και τα κυνηγια που κάνω πιο πολύ.Το μέρος εκεί τι λέει εύκολο δυσκολο.
 
Τι να λέει, περδικοτοπια για να σπας τα πόδια σου.
Το χειμώνα στα ίδια βουνά είναι και οι μπεκατσες.
Πιο εύκολη ντουφεκια από την περδικα αλλά τότε έχει και γλυστριματα.
Τα κουνέλια είναι πλέον λίγα λόγω αρρωστιας και βραδυνο παλιότερα.
 
Δουλευα καποτε με ενα τρελο Ρεμινγκτονακια,μαζευε μονο αχρωμειοτες,εκει που σταματανε οι αλλες,το γνωστο μοτο....μονο που δεν ειχε δει ποτε τη τουφεκια απ ολα αυτα που μαζευε.Και θυμαμαι σε μια συζητησει που του λεω ''ξερεις καννενα οπλο που να μη σκοτωνει?"και μου απανταει ''Ναι, το Ινβεσταρμ''.big smile.,Ο συγκεκριμενος ειχε καποιους ''μεντορες'' που των πληροφορουσαν,αυτο που βασικα μετραει ειναι οσο και καποιοι ειναι κολλημενοι σε καποιες αποψης,το βασικο για μενα ειναι,να ειναι καλος ανθρωπος,και αυτος ηταν κυριος με κεφαλαιο,τα υπολοιπα ειναι ματαιοτητες,δεν εχουν αξια.Το θεμα του φουλ Κωνσταντινε,ειναι ασχημη εμπειρια για νεο κυνηγο,ετσι ξεκινησα και εγω,με ενα μπαικαλ μονοκαννο.Δυστυχος δεν ειχα την εμπειρια να επαιρνα ενα σιδηροπριονο και να εστελνα το τσοκ στο αγυρηστο,.hair.
Συγνώμη πήγα να σου απαντήσω στο μυνημα για το fox καμία μ@¥κια έκανα και δεν βλέπω την απάντηση σου,οι αμερικανοί φημιζονται για τα χοντροκομενα όπλα τους.
 
Υπάρχει η stokas είχα ακούσει ότι εκλεισε.
Φιλε Κωστα η εταιρια εχει κλεισει εδώ κ 3 χρονια περιπου ηταν στην γειτονια μου κ το ξερω σιγουρα!Ειχα ακουσει πριν εναμιση μηνα ότι πεθανε κ ο κυριος Στοκας κ μαλιστα εμαθα ότι ηταν καταξιωμένος στον χωρο του κ από τους πρωτους ιδιογομωτες στον Ελλαδικο χωρο κ με πτυχιο βλητικης από την Ιταλια,όπως επισης ότι ηταν κ ο ιδρυτης της Berreta Hellas!Παντως την τελευταια 5αετια τα ειχε χαλασει πολύ τα φυσίγγια του αν κ δεν το παραδεχοταν αλλα όταν του εκανα παραπονα για την αποδοση κ την τιμη μου ελεγε ότι ο ανταγωνισμοσ είναι μεγαλος κ ότι οι προμηθευτες σε σχεση με αλλους του χωρου του πουλαγαν ακριβοτερα τα υλικα!
 
Υπάρχει η stokas είχα ακούσει ότι εκλεισε.
Φιλε Κωστα η εταιρια εχει κλεισει εδώ κ 3 χρονια περιπου ηταν στην γειτονια μου κ το ξερω σιγουρα!Ειχα ακουσει πριν εναμιση μηνα ότι πεθανε κ ο κυριος Στοκας κ μαλιστα εμαθα ότι ηταν καταξιωμένος στον χωρο του κ από τους πρωτους ιδιογομωτες στον Ελλαδικο χωρο κ με πτυχιο βλητικης από την Ιταλια,όπως επισης ότι ηταν κ ο ιδρυτης της Berreta Hellas!Παντως την τελευταια 5αετια τα ειχε χαλασει πολύ τα φυσίγγια του αν κ δεν το παραδεχοταν αλλα όταν του εκανα παραπονα για την αποδοση κ την τιμη μου ελεγε ότι ο ανταγωνισμοσ είναι μεγαλος κ ότι οι προμηθευτες σε σχεση με αλλους του χωρου του πουλαγαν ακριβοτερα τα υλικα!
συμφωνώ σε όλα Γιώργο
ήταν άριστος γνώστης της ιδιογόμωσης και της βλητικής παραδεκτός και με μεγάλο σεβασμό στο πρόσωπο του από όλους του κυνηγετικού χώρου
είχε φέρει τα B.RIZZINI 1ος στην Ελλάδα όπως και κάποια δίκαννα s.pose φασόν από Ιταλία φθηνής σειράς αλλά δεν προχώρησαν
ακούστηκε ότι τον εξοπλισμό της βιοτεχνίας τον αγόρασε ο Μαυρούλης αλλά δεν ξέρω αν αγόρασε και το όνομα η μόνο τα μηχανήματα
 
Ως προς τον Στοκα σίγουρα ήταν ο πιο εφευρετικός ελληνας κατασκευαστής φυσιγγιων (και όχι μόνο)με πολλές πατέντες.Ομως όταν τα χρονια περνάνε ο άνθρωπος κάπου χάνει την μπάλα..Και πολύ του και καλά του..Σχετικά με τα αμερικάνικα κοντακια ποτε δεν είχα πρόβλημα με την μοσμπεργκ αν και αριστερόχειρας..ούτε όμως και με τα μπαικαλ.Ισως τα έχω συνηθίσει εδώ και 15 χρονια τώρα..τι να πω.ΥΓ τι μου θυμησατε Ιωαννης Νικητοπουλος Ερωτήσεις-Απαντησεις..Παλια κυνηγεσια..Ίσα ίσα τον πρόλαβα..
 
Ιωαννης Νικητοπουλος
Ο καλύτερα τεχνικά καταρτισμενος σε θέματα οπλουργικης και γομωσεων ,εχω κρατησει λιγα άρθρα του.Ο Αιγινητης έχει κρατήσει όλο το αρχείο του καθότι μαθητής του στη δημοσιογραφια.
 
Ο καλύτερα τεχνικά καταρτισμενος σε θέματα οπλουργικης και γομωσεων ,εχω κρατησει λιγα άρθρα του.Ο Αιγινητης έχει κρατήσει όλο το αρχείο του καθότι μαθητής του στη δημοσιογραφια.
ο καλύτερος στην εποχή του αλλά και λίγο απόλυτος
είχαμε πεί πολλά το μαγαζί του στα κ Πατήσια
δεν θα ξεχάσω που έλεγε και επέμενε <<μετά τα 3* είναι υπερβολή χωρίς νόημα>>
 
Και μάλιστα πρότεινε και φυσιγγια εμπορίου η ιδιογομωση ανάλογα με τον τύπο οπλου του καθένα και τις καιρικές συνθήκες..Είχε και μαγαζί με είδη κυνηγιού..Μακάρι να μπορούσα να έβρισκα κ να διάβαζα όλα τα άρθρα του..
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις,ο Στοκας ήταν μεγάλη μορφή πατενταδορος γνωστής της βλητικης,να σας θυμησω υπήρξε και μια κόντρα μεταξύ Στοκας και Νικητοπουλου γιατί ο δεύτερος εκθειαζε περισσότερο τα εισαγωμενα φυσιγγια.
 
δεν θα ξεχάσω που έλεγε και επέμενε <<μετά τα 3* είναι υπερβολή χωρίς νόημα>>
Για τον μεσο κυνηγό έχει δίκιο.
Το έχουν γράψει ακόμα και καταξιωμενοι Αμερικανοί παπιοκυνηγοι,όπως ο Don Zuts που θεωρούσε το 2** ως το πιο σφιχτο τσοκ που είναι αποτελεσματικο στο παπί.Αν έπρεπε είπε να διαλέξω ένα μόνο όπλο με σταθερό τσοκ θα διάλεγα μια Rem 1100 με καννη 71 εκ και τσοκ 3*.Αυτό βέβαια πριν είκοσι πέντε χρόνια.
 
Last edited:
Back
Top