Παλιά φυσίγγια

Μου τα δώσε κάποιος χύμα δεν είχε εικοσαρι, του τα χε δώσει ένας παλιός κυνηγός οπότε Τάσο καταλαβαινεις. Δεν τα ξαναριξα τα φυλαξα κάπου επειδή ήταν Ελληνικα.
 
Ακόμα υπαρχει αυτή η μαρκα Κωνσταντινε..Στο 12αρι ειναι μαύρα 32γρ..Παλαιότερα έβγαζε κ για 36αρι(τωρα δεν γνωριζω) κ μάλιστα ηταν κλεισμένα με αστεροειδες..Εχει Πάνω στον φυσίγγι έναν σαν ηλιο ζωγραφιά..
 
Πέρσι μου έδωσε κάποιος κάτι 20αρια Star HELLAS πρώτη φορά είδα αυτή τη μαρκα. Κιτρινος κάλυκας ρελιαστό κλείσιμο.
Φίλε μήπως είναι ιδιογόμωσης;
Έχω πάρα πολλούς κίτρινους κάλυκες 20αριου Star Hellas για γέμισμα (20/67/16), νομίζω ότι σε κόκκινο έβγαζε αυτός τα δικά του... Και με αστεροειδές κλείσιμο κι όχι ρελιαστό... (όπως και στο cal.32 που έχω)
 
Φίλε μήπως είναι ιδιογόμωσης;
Έχω πάρα πολλούς κίτρινους κάλυκες 20αριου Star Hellas για γέμισμα (20/67/16), νομίζω ότι σε κόκκινο έβγαζε αυτός τα δικά του... Και με αστεροειδές κλείσιμο κι όχι ρελιαστό... (όπως και στο cal.32 που έχω)
Κάτι τέτοιο υποψιαστηκα πολύ λακτισμα και το χαρτόνι στο κλείσιμο απλό καφε.
 
Κάτι τέτοιο υποψιαστηκα πολύ λακτισμα και το χαρτόνι στο κλείσιμο απλό καφε.
χαχα από κάποιο χαρτόκουτο προφανώς κόπηκε το χαρτονάκι με ειδικό καλέμι, το έχω και εγώ... ιδιογόμωση είναι στάνταρ!!
 
Ακόμα υπαρχει αυτή η μαρκα Κωνσταντινε..Στο 12αρι ειναι μαύρα 32γρ..Παλαιότερα έβγαζε κ για 36αρι(τωρα δεν γνωριζω) κ μάλιστα ηταν κλεισμένα με αστεροειδες..Εχει πάνω στο φυσίγγι έναν σαν ηλιο ζωγραφιά..
DSC00812.jpg

Δεν ξέρω ποιος τα έφτιαχνε και που (στο κουτί δεν αναφέρει κανένα απολύτως στοιχείο)! Ούτε αν υπάρχουν ακόμη. Μου τα είχαν δώσει για φτηνό τσιχλοφύσεκο, όταν πρωτοπήρα τη Mossberg (1997 ή '98).
Ήταν ότι χειρότερο (και βρωμερότερο) έχω βάλει ποτέ σε όπλο μου! Δεν πρέπει να έριξα παραπάνω από 4-5. Τα υπόλοιπα τάχω ακόμη κάτω στην αποθήκη, όπως ήταν στο κουτί τους.
.yelling.
Υ.Γ. Αυτή είναι καθαρά προσωπική μου άποψη - ας με συγχωρήσουν όσοι τυχόν έχουν αντίθετη γνώμη!
 
Κ.Στελιο αυτά ακριβως εννοώ!!(Καρδαρας-Πυργος Ηλειας) Τα έφερε ενα κυνηγομαγαζο πρόπερσι εδώ στο νησί κ εξακολουθεί να τα φέρνει..Απο οτι μου είπε τα προτιμάνε..Δεν τα εχω ριξει..Ισως απο το 1998 μέχρι σήμερα να εχουν βελτιωθεί!!!!! Το κουτί και το χρώμα του καλυκα παραμένει το ιδιο..
 
Τα του 36αριου παντως ηταν απαραδεκτα. Τα ειχα παρει σαν πρωτα φυσιγγια μαζι με το οπλο, αναγκαστηκα να τα ριξω στον αερα σχεδον για να μεινουν οι καλυκες να γεμισω επειτα
 
Ενα μικρό δείγμα της συλλογής μου..Το τελευταίο ειναι το olympic του Σακκα(στοά Λυκούργου)Αν δεν απατώμαι ηταν για χρόνια αντιπρόσωπος της browning...Και το πράσινο που εχουν σβήσει τα γράμματα ειναι remington target load χάρτινο..


images upload
 
Last edited:
Xαρτινα ή και πλαστικα;
Τα πέντε πρώτα απο πάνω αριστερά ειναι πλαστικά..Τα υπόλοιπα χαρτινα γεματα..Τα εφτά στην σειρά απο κάτω ειναι άδειοι χαρτινοι καψουλωμενοι κάλυκες..
 
Το κακό είναι ότι σε λίγα έχω και τα χάρτινα κουτιά τους (βασικά σε 2-3) αλλά δυστυχώς έχουν αρχίσει και διαλύονται τα καψούλια τους και με ανησυχεί λίγο αυτό. Δεν έχω σκοπό βέβαια να χρησιμοποιήσω κάποιο από αυτά αλλά......
 
Και εγω δυστυχώς εχω αρκετα γεμάτα χαρτινα σκουριασμένα..Πέρασμα με ενα πανακι και λάδι ειναι μια λύση..Καποια τα τριψα με λίγο ψιλό γυαλόχαρτο να φύγει η σκουριά γιατι δεν μου πάει καρδιά να τα πετάξω:(.
 
Back
Top