Παλιά φυσίγγια

Ψωνιζε κανένας από τον Γιανακοπουλο στην Καλλιθέα; Είχατε δοκιμάσει τα AG31 ή τα Laser ή τα Patric; :)
 
Τα ειχα δει τυχαια στο ίντερνετ πρόπερσι αν θυμαμε καλά..Ειχα βρει κάποια πεταμένα στον κυνηγοτοπο πιο παλια νομίζω o κάλυκας εγραφε laser G.Δεν τα ειχα ρίξει ποτέ..
 
Φανατικός παπιοκυνηγος έστελνε φυσιγγια και στην Αλεξανδρούπολη. Τα παπια τα κυνηγαγε μόνο με τα δικά του τα Lazer σε μαύρο καλυκα στα 34γρ και σε νούμερο 7 εκτός και αν είχε υπερβολικό αέρα οπότε, από ότι μου έλεγε χρησιμοποιουσε ν.5.
Για καμιά 10ετια φορτωνομασταν κούτες τα lazer τα διασπορας που έβγαζε με aquilla στα 33γρ.
 
Τα patric με mb36 στα 36γρ νομιζες ότι θα σου ξεκολλήσουν τον ώμο. Γι'αυτο τα έβλεπα στον Κιβοπουλο στην Αλεξανδρούπολη. Ήταν γκιαουραντισια γεμισια, δεν ήταν για αλλού.
 
Για χρόνια κραταγε το μαγαζί η κόρη του, που είναι το αφεντικό, την ρωταγα, που να είναι μου έλεγε, ξεκολαει από τον Εβρο; Όλη την ώρα πάνω είναι :)
Όσο το είχε το μαγαζί η Μαργαριτα, νομίζω την έλεγαν, παίρναμε μεγάλες ποσότητες. Μετά ανέλαβε ο γαμπρός, άλλαξε και το laser, το έκανε με f2 και ζηταγε γύρω στα 7,5€ το κουτί και χαθηκαμε.
 
Τα ονόματα μπορεί να υπάρχουν, αλλά μόνο τα ονόματα. Μάλιστα το AG31 διάβασα κάποια εποχή ότι το είχε βγάλει σε οικονομική συσκευασία των 20 φυσιγγιων. Ξενερωτα πράγματα, ευτυχώς πρόλαβα τον ίδιο τον Γιαννακοπουλο και ριχναμε για χρόνια το παλιό Laser. Τσιχλες, τρυγονια, ορτυκια, μπεκάτσα ήταν το φάρμακο τους.
 
Υπήρχαν παλια (πριν 12 χρονια)κάτι φυσιγγια διάφανα gevelot ακριβώς τα ίδια με αυτα που γεμίζει ο ιορδανογλου τωρα.Μονο που στο πλάι έγραφαν με μικρά γραμματα ΔΙΑΝΑ ΟΕ και το κουτι των φυσιγγιων εγραφε μηλιος-μυρσιωτης..Γνωρίζει κανείς τίποτα περισσότερο?Μήπως ήταν κάποιος παλιός κατασκευαστής και μετά αγοράστηκε απο τον ιορδανογλου?Είμαι σίγουρος οτι κάτι θα θυμάστε η πιο παλιοί..
 
Κάτι φυσίγγια "ΑΠΟΛΛΩΝ" τα θυμάστε, τα έχετε ρίξει ποτέ; Πολύ παλιά (πάνω από δέκα χρόνια) θυμάμαι τα έβρισκε σε ένα ντόπιο μαγαζί εδώ ο πατέρας μου, ένα κόκκινο θυμάμαι στα 33γρ και ένα γαλάζιο διαφανές... Υπάρχουν άραγε ακόμα;;;
(ο φίλος μας ο Τασος=κινητο about μήπως ξέρει;;; :D)
 
Φίλε Βασίλη ειλικρινά με πιάνεις τελείως αδιαβαστο!Πρώτη φορά ακούω την συγκεκριμένη μάρκα!Μήπως θες να πεις Ερμής?Γιατί φυσίγγια Ερμής υπήρχαν κάποτε..
 
ΧΑΧΑΧΑΧΑ ωραίο ρε Βίκτορα, θα το λέω κι εγώ :D
Τάσο όχι Απόλλων σίγουρα, ίσως να ήταν καμιά ντόπια βιοτεχνία(;;; ) Εκτός από τότε που τα έριχνε ο πατέρας μου δεν τα έχω ξαναδεί πουθενά... ούτε σε άλλον κυνηγό. ούτε σε κυνηγότοπο...
 
Θυμήθηκα και αλλα δυο φυσιγγια που ίσως να τα γνωρίζετε οι παλαιότεροι και νομιζω οτι δεν παράγονται πια..Το ενα ηταν κοκκινο Γιαννης Ρερρες νομιζω απο Γαλάτσι..Και το άλλο Μπουτσελακος Πέτρος απο Περιστέρι αν θυμαμε καλα και λεγόταν special hunter..ΥΓ ηταν και ενα αλλο ωραίο τσιχλοφυσιγγο πράσινο με την ονομασία power..Νομιζω Πειραια γεμιζοταν..Αυτά τα λίγα ξερω απο φυσιγγια...buy buy..buy buy..hit..hit..smashfrak..smashfrak.
 
Τα ονόματα μπορεί να υπάρχουν, αλλά μόνο τα ονόματα. Μάλιστα το AG31 διάβασα κάποια εποχή ότι το είχε βγάλει σε οικονομική συσκευασία των 20 φυσιγγιων. Ξενερωτα πράγματα, ευτυχώς πρόλαβα τον ίδιο τον Γιαννακοπουλο και ριχναμε για χρόνια το παλιό Laser. Τσιχλες, τρυγονια, ορτυκια, μπεκάτσα ήταν το φάρμακο τους.
Αυτά τα δύο προ δεκαετίας είχαν πολλούς οπαδούς.
Μέχρι τότε το laser το εριχνα και εγώ, μέχρι που μια παρτίδα ήταν ότι πιο βρώμικο από πλευράς καταλοιπων και κυρίως πλαστικών στην καννη έχω δει ποτέ. Τότε αναγκάστηκα να πρωτοχρησιμοποιησω ατσαλομαλλο μέσα στην καννη. Δεν υπήρχε άλλος τρόπος να βγει η πλαστικουρα από μέσα. Έκτοτε τα σταμάτησα.
Μετά μου πήγαιναν καλά τα μπλε τα the best με aquilla και τα maionchi Sipe.
 
Πέρσι μου έδωσε κάποιος κάτι 20αρια Star HELLAS πρώτη φορά είδα αυτή τη μαρκα. Κιτρινος κάλυκας ρελιαστό κλείσιμο.
 
Back
Top