Παλιά φυσίγγια

Να φανταστείς έμαθα ότι κάποιος έδωσε σε ένα κατάστημα ένα κουτί ιιμπεριαλ καναδεζικα κ καταστηματάρχης του έδωσε ένα κουτί ρεμινγκτον.την άλλη μέρα πηγα στο μαγαζί κ του λέω που τα έχεις τα ιμπεριαλ;;;τα πούλησα μου λέει!!ε λοιπόν κοντευα να σκάσω από το κακό μου!Αρρώστια που έχω........
 
Να φανταστείς έμαθα ότι κάποιος έδωσε σε ένα κατάστημα ένα κουτί ιιμπεριαλ καναδεζικα κ καταστηματάρχης του έδωσε ένα κουτί ρεμινγκτον.την άλλη μέρα πηγα στο μαγαζί κ του λέω που τα έχεις τα ιμπεριαλ;;;τα πούλησα μου λέει!!ε λοιπόν κοντευα να σκάσω από το κακό μου!Αρρώστια που έχω........
:)
 
Θα ήθελα να πω σε όλους τους φίλους ότι όταν τα φυσιγγια συντηρουντε σωστά τότε δεν υπάρχει προβλημα να τα ρίξουν(ας ειναι κ 20ετιας).θα πω κ ένα παράδειγμα.καποτε ήμουν στο χωριό του παππού μου ξαφνικά βλέπω ένα τρυγόνι να καθετε σε μια ελιά.περνω την καραμπίνα κ από το συρτάρι του παππού τρία φυσιγγια super x 5αρια(δεν είχα πιο ψιλά)πλησιάζω κ το τρυγόνι πεταγετε από μακριά.το πήρα με την τρίτη τουφεκιά σε πολύ μακρινή απόσταση.να τονίσω ότι τα φυσιγγια φυλασοντουσαν σε ένα σκουριασμένο κουτί από καλμαλινη(παυσίπονο)κ είχαν κλείσιμο όπως τα παλιά ιμπεριαλ.σκεφτητε πόσο παλιά ηταν!!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Θα ήθελα και εγώ να αναφέρω ότι για φυσίγγια διασποράς σε ορτύκι και μπεκάτσα, πάντα χρησιμοποιούσα τα διασποράς του Ζαγοραίου μέχρι που έφυγε από τη ζωή πριν μερικά χρόνια και στμάτησε και η παραγωγή τους....
 
Χατζηστεφάνου στην πλατεία Ιπποδαμείας στον Πειραιά έχει κλείσει πολλά χρόνια και δεν ξέρω γιατί αφού υπήρχε διάδοχη κατάσταση από τον γιό του
:)
Μακη ο γιος του ανοιξε μαγαζί κάτω από το Δημοτικό θέατρο στον Πειραιά, ασχολήθηκε και με καλα δικαννα. Μικρό αλλά καλό μαγαζί. Δεν ξέρω γιατί τα παράτησε.
 
Θα ήθελα και εγώ να αναφέρω ότι για φυσίγγια διασποράς σε ορτύκι και μπεκάτσα, πάντα χρησιμοποιούσα τα διασποράς του Ζαγοραίου μέχρι που έφυγε από τη ζωή πριν μερικά χρόνια και στμάτησε και η παραγωγή τους....
Μπράβο Χρήστο!!έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτά,χωρις να τα έχω δει καν...
 
Θα ήθελα και εγώ να αναφέρω ότι για φυσίγγια διασποράς σε ορτύκι και μπεκάτσα, πάντα χρησιμοποιούσα τα διασποράς του Ζαγοραίου μέχρι που έφυγε από τη ζωή πριν μερικά χρόνια και στμάτησε και η παραγωγή τους....
Μπράβο Χρήστο!!έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτά,χωρις να τα έχω δει καν...
 
Χατζηστεφάνου στην πλατεία Ιπποδαμείας στον Πειραιά έχει κλείσει πολλά χρόνια και δεν ξέρω γιατί αφού υπήρχε διάδοχη κατάσταση από τον γιό του
:)
Μακη ο γιος του ανοιξε μαγαζί κάτω από το Δημοτικό θέατρο στον Πειραιά, ασχολήθηκε και με καλα δικαννα. Μικρό αλλά καλό μαγαζί. Δεν ξέρω γιατί τα παράτησε.
.shake hands.
δούλευα Πειραιά 14 χρόνια έφυγα το 1993
δεν το πρόλαβα αυτό το μαγαζί :)
 
Θα ήθελα και εγώ να αναφέρω ότι για φυσίγγια διασποράς σε ορτύκι και μπεκάτσα, πάντα χρησιμοποιούσα τα διασποράς του Ζαγοραίου μέχρι που έφυγε από τη ζωή πριν μερικά χρόνια και στμάτησε και η παραγωγή τους....

Παρα μα παρα πολυ καλα φυσιγγια εβγαζε ο συγκεκριμενος. Ειδικα σε κατι νοτιαδες με υψηλες υγρασιες που ολα τα φυσιγγια της αγορας τα παιζανε, αυτα θεριζαν. Μεγαλη σταθεροτητα απο φυσιγγι σε φυσιγγι και απο πακετο σε πακετο. Μεγαλο κριμα που με τον θανατο του χαθηκε τετοιο know-how.
 
Θα ήθελα να πω σε όλους τους φίλους ότι όταν τα φυσιγγια συντηρουντε σωστά τότε δεν υπάρχει προβλημα να τα ρίξουν(ας ειναι κ 20ετιας).θα πω κ ένα παράδειγμα.καποτε ήμουν στο χωριό του παππού μου ξαφνικά βλέπω ένα τρυγόνι να καθετε σε μια ελιά.περνω την καραμπίνα κ από το συρτάρι του παππού τρία φυσιγγια super x 5αρια(δεν είχα πιο ψιλά)πλησιάζω κ το τρυγόνι πεταγετε από μακριά.το πήρα με την τρίτη τουφεκιά σε πολύ μακρινή απόσταση.να τονίσω ότι τα φυσιγγια φυλασοντουσαν σε ένα σκουριασμένο κουτί από καλμαλινη(παυσίπονο)κ είχαν κλείσιμο όπως τα παλιά ιμπεριαλ.σκεφτητε πόσο παλιά ηταν!!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Πολυ ωραιος, αλλα για να λεμε και την αληθεια ο παππους δεν ειχε και κανα τυχαιο φυσιγγι στο συρταρι...
 
Φίλοι μου από πολύ μικρός έχω ένα μεγάλο πάθος με το κυνηγετικό φυσίγγι.μαλιστα έχω κ μια μικρή συλλογή.για να καταλάβετε δεν υπάρχει περίπτωση να βρω άδειο κάλυκα χωρις να δω τι μάρκα ειναι.στην συλλογή μου έχω :πολυχρονακης,Κουικ αποστολιδης(κυριαρχούσε στα παλιά τρυγονοκαρτερα του τόπου μου),Μαπακης διάφανο 33γρ,γιαννης σακκας χάρτινο,σκορπιός (βιοτεχνία στο Χαϊδάρι),ιμπεριαλ καναδεζικο,γεωργαλας πορτοκαλι, βικτορυ καλκαντζακος,χατζηστεφανου,τσοπελας πράσινο.Άτλας σακελλαριου.θα παρακαλούσα θερμά οποιονδήποτε φίλο γνωρίζει κάτι παρά πάνω για αυτούς τους κατασκευαστές και τα φυσιγγια τους ,ας μπει στον κόπο να γράψει δυο λόγια.ίσως κάποιοι να μην ζουν βέβαια...

Το QUICK ηταν φοβερο φυσιγγι για παρα πολλα κυνηγια και μεγαλο φασμα καιρικων συνθηκων. Υπηρχαν φιλοι μου οταν πρωτοξεκινησα που κυνηγουσαν με αυτο απο τσιχλα μεχρι παπι.
Παρα πολυ καλο το Μαπακης το διαφανο επισης. Το κυνηγησα 2 σαιζον και το παρατησα γιατι μου φανηκε διαφορετικο μετα απο αλλαγη στον καλυκα. Αρκετοι επωνυμοι που κυνηγουν παπια στο Δ εμπιστευονταν τα φυσιγγια του Κυρ Γιαννη μεχρι τελευταια.
Το ιμπεριαλ το καναδεζικο σε Ν2 δεν ελειπε ποτε απο τη ζωνη μου παλια. Μεγαλωσα διπλα σε λιμνοθαλασσα και χρησιμοποιουσα αυτο το φυσιγγι μαζι με το Remington Express για μακρινες τουφεκιες σε καθιστα παπια με αριστα αποτελεσματα. Πολυ μαλακη τουφεκια.
 
Σαφώς κ δεν ήταν τυχαίο φυσίγγι φίλε milvus.όμως ειλικρινά αυτά τα φυσιγγια ήταν πολύ παλιά(είχαν χάσει το χρωμα τους τα μεταλλικά)κ ας μην ξεχνάμε ότι ήταν μεσα σε μεταλλικό σκουριασμένο κουτάκι.εχω ρίξει κ ελαφρώς σκουριασμένα φυσιγγια χωρις προβλημα στην καταβολή του θηραματος.οταν ειναι γεμάτα σκουριά τότε πέταμα..
 
Το QUICK ηταν φοβερο φυσιγγι για παρα πολλα κυνηγια και μεγαλο φασμα καιρικων συνθηκων. Υπηρχαν φιλοι μου οταν πρωτοξεκινησα που κυνηγουσαν με αυτο απο τσιχλα μεχρι παπι.
Παρα πολυ καλο το Μαπακης το διαφανο επισης. Το κυνηγησα 2 σαιζον και το παρατησα γιατι μου φανηκε διαφορετικο μετα απο αλλαγη στον καλυκα. Αρκετοι επωνυμοι που κυνηγουν παπια στο Δ εμπιστευονταν τα φυσιγγια του Κυρ Γιαννη μεχρι τελευταια.
Το ιμπεριαλ το καναδεζικο σε Ν2 δεν ελειπε ποτε απο τη ζωνη μου παλια. Μεγαλωσα διπλα σε λιμνοθαλασσα και χρησιμοποιουσα αυτο το φυσιγγι μαζι με το Remington Express για μακρινες τουφεκιες σε καθιστα παπια με αριστα αποτελεσματα. Πολυ μαλακη τουφεκια.
Μιας κ είσαστε παλιός κυνηγός από ότι καταλαβενω.ηθελα να ρωτήσω το διάφανο του μαπακη(έχω 5 κουτιά κ ρίχνω καμιά φορά)ειναι αγορασμένα το 2003.σε κάλυκα κεντιτ,α1Γαλλίας κ τάπα Τζιοβάνι. πιστευετε ηταν καλό τότε;οσα έχω ρίξει ήταν ιδιαίτερα μαλακά.κ ότι τσίχλα βάρεσα έπεφτε ξερή.σε τι κυνήγι το χρησιμοποιούσατε;
 
Μιας κ είσαστε παλιός κυνηγός από ότι καταλαβενω.ηθελα να ρωτήσω το διάφανο του μαπακη(έχω 5 κουτιά κ ρίχνω καμιά φορά)ειναι αγορασμένα το 2003.σε κάλυκα κεντιτ,α1Γαλλίας κ τάπα Τζιοβάνι. πιστευετε ηταν καλό τότε;οσα έχω ρίξει ήταν ιδιαίτερα μαλακά.κ ότι τσίχλα βάρεσα έπεφτε ξερή.σε τι κυνήγι το χρησιμοποιούσατε;

Hταν παρα πολυ καλο και ειχε πολυ μακρινα σκοτωματα θυμαμαι. Ειχε λιγο προβλημα σε αυξημενη υγρασια, το χρησιμοποιουσα στη τσιχλα οταν εβγαινε καλα η μερα η σε απογευματινα περασματα στα πρωτα ψηλωμενα πουλια.

Φιλικα
Παυλος
 
Ας ειναι καλά..είχα διαβάσει για αυτόν στο κυνηγός κ φύση.κυριε Μάκη μιας κ από ότι κατάλαβα είστε παλιός κυνηγός έχω μια ερώτηση.καποιοι πιστεύουν ότι τα παλιά ελληνικά φυσιγγια ειναι καλύτερα από τα σσημερινά.εσεις τι γνώμη έχετε;πχ το παλιό κουικ που είχε τόσο μεγάλη φήμη,μπορεί να το φτάσει κάποιο σημερινό φυσίγγι;η τα παλιά φυσιγγια του δορκα κ του λαμπρου;

Eγω νομιζω πως οχι. Παροτι υπαρχουν σημερα κατασκευαστες με μεγαλη τεχνογωσια, που θα μπορουσαν να το κανουν, υπαρχει μια μεγαλη ταση εξοικονομησης υλικων και ειδικα πυριτιδας στις γομωσεις πραγμα που κανει τα φυσιγγια πιο ασταθη στις διαφορες κλιματολογικες αλλαγες αποτι ηταν παλια.
 
Φίλε Παύλο.αυτο που έγραψες το "ασπάζονται"πολύ κυνηγοί.ειναι γεγονός ότι κάπιοι "κλέβουν"στα υλικά Γόμωσης.ΥΓ είχα δει σε βιντεοκασέτα την παρέα του λοβερδου να κυνηγούν τρυγόνια στο Σουδάν κ να ρίχνουν με τα φυσιγγια του μαπακη.εβλεπα τα πεταμένα κουτιά στο έδαφος.
 
Φίλε Παύλο.αυτο που έγραψες το "ασπάζονται"πολύ κυνηγοί.ειναι γεγονός ότι κάπιοι "κλέβουν"στα υλικά Γόμωσης.ΥΓ είχα δει σε βιντεοκασέτα την παρέα του λοβερδου να κυνηγούν τρυγόνια στο Σουδάν κ να ρίχνουν με τα φυσιγγια του μαπακη.εβλεπα τα πεταμένα κουτιά στο έδαφος.

Aν καποιος παρατηρησει την εξελιξη στη γομωση καποιων επωνυμων φυσιγγιων στην αγορα σε αυτο το συμπερασμα καταληγει. Παραδειγμα πολυ καλο ελληνικο 36 γρ, χρονια επιτυχημενο σε φασα, παπι οταν πρωτοκυκλοφορησε γεμιζοταν με μια συγκεκριμενη πυριτιδα σε αναλογια 2.10Χ36. Σταδιακα εχει μειωθει το επιπεδο πυριτιδας σε 1.80. Το φυσιγγι παραμενει καλο, για μενα ομως δεν συγκρινεται με αυτο που πρωτοκυκλοφορησε.
 
Έχω την εντύπωση Παύλο ότι μιλάς για το λαμπρο μπιτουρμπο...εάν ειναι αυτό θα σε παρακαλούσα να μου πεις.ποια κατά την γνώμη σου ήταν καλύτερα τα λαμπρο τα παλιά η του ναυπλιωτη;μιας κ τα παλιά δεν τα έχω ριξει
 
Ετσι ειναι Τασο χωρις να θελω να μειωσω την εταιρεια, την οποια θεωρω κορυφη στην Ελλαδα και κυνηγω συστηματικα με καποια απο τα φυσιγγια της. Παλια δεν ημουν και πολυ φιλος της συγκεκριμενης εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις οπως την παραπανω που ανεφερα.
 
Back
Top