Παλιά φυσίγγια

Η αλήθεια ειναι πως στα χοντρά σκάγια ήταν δυναμίτες.η ίδια τακτική συμβενει κ τώρα.παντως η αλήθεια ειναι ότι κατά γενική ομολογία έχει καλά φυσιγγια.εχω μισό κουτί από τα καφέ τα παλιά κ στο πλάι γράφει φυσιγγια με σκάγια Λαυρίου...άλλες εποχές...
 
Θεωρω πως περα απο την εξοικονομηση κοστους που ειναι δεδομενη κ πολυ εντονη στα σημερινα φυσιγγια, παιζει λιγο ρολο και η διατηρηση της ασφαλειας που ενδιαφερει πολυ τις εταιριες... Θελω να πω δηλαδη οτι ειδικα παλιοτερα κ ειδικα πιο μικροι κατασκευαστες για θεμα γοητρου "φορτωναν " λιγο παραπανω τα φυσιγγια τους... Ναι "σκοτωναν¨ καλα αλλα και οι καταπονησεις σε πολλα οπλα ηταν μεγαλες... Ακομα υπαρχουν τοπικοι κατασκευαστες που φτιαχνουν φυσιγγια με πρωτο στοχο το γοητρο... Κ ναι, ειναι πολυ αποδοτικα αλλα συνηθως ειναι κ τσιμπημενα στις πιεσεις σε σχεση με τον γενικο ανταγωνισμο...
 
Έμαθα πριν λίγο ένα δυσάρεστο νέο το οποίο σας στο λέω με μεγάλη επιφύλαξη.μου είπε ένας φίλος ότι πριν λίγους μήνες πέθανε ο γνωστός κατασκευαστής φυσιγγίων Κώστας Καββαθάς από Πύργο Ηλείας.γεμιζε τα φυσιγγια cosmos,puma,Έβρος 42 και αλλα.ξερεις κανείς αν ισχύει;;ευχομε να ειναι ψεμα
 
Λίγο πιο μετά το άνοιξε, ένα στενό από κάτω.
Σε ποια περιοχή δουλευες ;
σ όλο τον Πειραιά Γιάννη
από το Παλατάκι μέχρι τον Αι Γιώργη
εκτελωνιστής ήμουν και γύριζα από το λιμάνι μέχρι τις τράπεζες ναυτιλιακές εταιρείες μεζεδοπωλεία κυνηγομάγαζα και την φοβερή μπουγάτσα στον σταθμό του ηλεκτρικού αρχή Τσαμαδού δίπλα από το επιμελητήριο :) .cool..eat.
 
Δυστυχώς δεν είναι ψέμα. Ο κ. Κώστας Καββαθάς με τα τρομερά του "ΕΒΡΟΣ" μας άφησε άξαφνα για άλλους κυνηγότοπους...νομίζω ήταν μέσα στο προηγούμενο φθινόπωρο...
 
Στενοχωρήθηκα ιδιαίτερα.ειχα παραγγειλει πριν 4 χρόνια κάτι φυσιγγια κ μου τα είχε στειλει..μιλησαμε τηλεφωνικός.πρέπει να ήταν νεος ηλικιακά.ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει...ΥΓ πολύ καλά τα puma και τα cosmos 32.ετσι για την ιστορία...
 
Για να βάλω ενα δίλλημα τωρα..πάμε..maionchi η τα σημερινά nsi?υπαρχουν διαφορες αξίες σχολιασμού?ρωτώ μιας κ τα παλιά maionchi δεν τα έριχνα.
 
Last edited:
Για να βάλω ενα δίλλημα τωρα..πάμε..maionchi η τα σημερινά nsi?υπαρχουν διαφορες αξίες σχολιασμού?ρωτώ μιας κ τα παλιά maionchi δεν τα έριχνα.

Υπαρχουν και ειναι τεραστιες. Το εργοστασιο της ΜΑΙΟNCHI στην Τοσκανη της Ιταλιας εβγαλε κατα γενικη ομολογια οσων συναδελφων εχω μιλησει στην Ιταλια τα καλυτερα φυσιγγια που γνωρισε η αγορα. Η NSI οπως και καθε μεγαλη εταιρεια που εξαγοραζει μικροτερη εκλεισε το εργοστασιο νομιζοντας οτι θα βελτιωσει ακομη παραπανω τα φυσιγγια με το δικο της know how. Ειναι ομως φυσει αδυνατον να βελτιωσεις το τελειο και εκει εκαναν το μεγαλο λαθος. Το τωρινο NS 20 το οποιο ειναι καλο φυσιγγι για παραδειγμα δεν εχει καμμια σχεση με το παλιο ΑZ 20. Oσοι εχουν ακομη παλια φυσιγγια της MAIONCHI ειδικα σε χοντρα νουμερα στην κατοχη τους τα χρησιμοποιουν ενα ενα και πολυ προσεκτικα σε εκλεκτα θηραματα.
 
Η maionchi είναι γεγονός ότι άφησε ιστορία πίσω της, ποιοτικά και σταθερά φυσιγγια.
Το ΑΖ20 ήταν και για τους Αμερικανούς φυσίγγι αναφοράς για τις άριστες κατανομες του .
Το Sipe της NSI φοβάμαι ότι δεν είναι ίδιο με το παλιό της maionchi.
 
Με το nsi sipe τοτε που ήτανε στο μαύρο κόκκινο κουτί ειχα κανει το καλύτερο μου τσιχλοκυνηγι.για το τωρινό δεν γνωρίζω.υγ τα ίδια λόγια μου έχουν πει κ εμενα για τα maionchi.και μάλιστα δεν σήκωναν κουβέντα.. Το σημερινό ns 20 τι διάφορες είχε με το παλιό az20?στην πυριτιδα?τελικά το παλιό ειναι κ καλό!είτε λέγεται αμάξι είτε όπλο είτε φυσίγγι..
 
Παλιά φυσιγγια που άφησαν εποχή ήταν και τα καναδεζικα imperial πολλοί παλιοί κυνηγοί μιλάνε με τα καλύτερα λογια,και κάποια nobel elite αλλά δεν ξέρω που κατασκευαζοντουσαν.
 
Τα καναδεζικα ιμπεριαλ είχαν πράγματι τεράστια φήμη..Έχω μόνο δυο -τρία και τα φυλαω σαν κόρη οφθαλμού..Τα Nobel elite δεν τα γνωρίζω..πρώτη φορά τα ακούω..
 
Έχει πολύ καλά φυσιγγια η συγκεκριμένη εταιρία.Το μαύρο στα 36γρ δεν το έχω ρίξει(δεν το φέρνουν εδώ).Ομως το πράσινο στα 34γρ ήταν φωτιά!Λέω ήταν γιατί δεν το βρίσκω πια..Πράγματι έχουν λίγο χοντροτερα σκαγια όπως πολύ σωστά λέτε.
 
Κορυφαίο και το max 40 του stoka σε πράσινο διαφανές κάλυκα,το χρησιμοποιουσαν όλοι στο νησί στην περδικα 1000% ευχαριστημενοι.
 
Μια και είπες για τον Στοκα, Κωνσταντινε εγώ δεν άλλαζα(πιτσιρικάς τότε)το s-32 όταν ακόμα κυκλοφορούσε σε κάλυκα με μέταλλο 8mm τα έριχνα πάντα σε ν10 στις τσίχλες σε όλες τις αποστάσεις..Αν θυμαμε καλά τότε κόστιζαν 1200δρχ..Επίσης έχω κάτι παλια max meteo γεμισμένα σε κάλυκα winchester!!!!(ιταλιας προφανως)
 
Last edited:
Tους Πειραιωτες τους γνωριζα,και απο εκει ψωνιζα,αλλα θα πω οτι τα μονα φυσσιγκια που θυμαμαι ειναι τα εγγλεζικα με μαλλινη ταπα που με ενθουσιαζαν που εφερνε ο Βραχνος και ο αλλος στη Νοταρα αργοτερα,τα κλασσικα με συγκχρονες βυσματωσεις δεν εκοβα φλεβες.Ασε που κατα το πλιστων σκορποσκαγιαζουν,τα Λαμπρο ωντος σκοτωναν αλλα τα δουλευαμε στα καρτερια στα παπια τοτε,η σε ντιμενα με αλμυρικια νερα,συνηθως η βολες ηταν νορμαλ.Σε ανοιχτο βαλτο αργοτερα δεν με ενθουσιαζαν,εκει δουλευα τα Ριο του Βραχνου,ωντος τα Λαμπρο ηταν κανονια,αλλα και αυτα σκορποσκαγιαστρες....στα παλια φυσσιγκια απλα υπαρχη αυτο που λεμε νοσταλγια,βλητικα ο ιδιογομωτης με διαφορα φτιαχνει φυσσιγκια που πραγματη αξιζουν για συλλογη,και να τα θυμαται κανεις.
Στη Νοταρα ήταν το μαγαζί του υιού Χατζησωτηριου που έφερνε κάτι εξαιρετικά Σκωτσεζικα χαρτινα μαλλινοταπα 28 γρ.Έχω ακόμα ένα κουτί μισό ν.7.
 
Τι μου θύμισες Τάσο τώρα με αυτά ξεκίνησα στο κυνήγι και ένα μονοκανο investarm full choke για περπατητο,άκουγα τους μεγαλύτερους πάρε φουλ να χτυπά μακρια?ναι 1.200δρχ ειχανε.
 
Back
Top