Οπλουργοί

Επειδη και εγω ειμαι ελευθερος επαγγελματιας (ηλεκτρολογος) και πολλα χρονια στο επαγγελμα, ξερω οτι λαθη κανουμε ολοι.
Αυτος ο οπλουργος εκανε ενα λαθος.
Εγω το πηρα χαμπαρι μετα απο πολυ καιρο και δεν θελησα (λαθος ισως) να τον απασχολησω και αν ηθελε να του εδινα την ευκαιρια να επανορθωσει.
Προτιμησα να απευθυνθω σε αλλον ο οποιος επιβεβαιωσε το θεμα και το εφτιαξε.
Κατοπιν τουτου, δεν θελω να χασει ουτε 1 ευρω εξαιτιας μου.
Αλλωστε δεν μου πηρε την ψυχη, ενα λαθος εκανε πανω σε ενα παλιοσιδερο.
 
Επειδη και εγω ειμαι ελευθερος επαγγελματιας (ηλεκτρολογος) και πολλα χρονια στο επαγγελμα, ξερω οτι λαθη κανουμε ολοι.
Αυτος ο οπλουργος εκανε ενα λαθος.
Εγω το πηρα χαμπαρι μετα απο πολυ καιρο και δεν θελησα (λαθος ισως) να τον απασχολησω και αν ηθελε να του εδινα την ευκαιρια να επανορθωσει.
Προτιμησα να απευθυνθω σε αλλον ο οποιος επιβεβαιωσε το θεμα και το εφτιαξε.
Κατοπιν τουτου, δεν θελω να χασει ουτε 1 ευρω εξαιτιας μου.
Αλλωστε δεν μου πηρε την ψυχη, ενα λαθος εκανε πανω σε ενα παλιοσιδερο.
Παναγιώτη ένα λάθος κάποια φορά είναι ανθρώπινο, αυτούς που κάνουν "συστηματικά" λάθος πρέπει να προσέχουμε. Δυστυχώς υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα κάποιοι που ότι και να κάνουν αν το ψάξεις θα βρεις λάθος! :) ... νομίζετε είμαι υπερβολικός ;
 
Παναγιώτη ένα λάθος κάποια φορά είναι ανθρώπινο, αυτούς που κάνουν "συστηματικά" λάθος πρέπει να προσέχουμε. Δυστυχώς υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα κάποιοι που ότι και να κάνουν αν το ψάξεις θα βρεις λάθος! :) ... νομίζετε είμαι υπερβολικός ;
Καθολου υπερβολικος ο καθενας αυτοαποκαλειτε οτι θελει στην ελλαδα και η αξιοκρατια υπαρχει μονο στο λεξικο
 
Επειδη και εγω ειμαι ελευθερος επαγγελματιας (ηλεκτρολογος) και πολλα χρονια στο επαγγελμα, ξερω οτι λαθη κανουμε ολοι.
Αυτος ο οπλουργος εκανε ενα λαθος.
Εγω το πηρα χαμπαρι μετα απο πολυ καιρο και δεν θελησα (λαθος ισως) να τον απασχολησω και αν ηθελε να του εδινα την ευκαιρια να επανορθωσει.
Προτιμησα να απευθυνθω σε αλλον ο οποιος επιβεβαιωσε το θεμα και το εφτιαξε.
Κατοπιν τουτου, δεν θελω να χασει ουτε 1 ευρω εξαιτιας μου.
Αλλωστε δεν μου πηρε την ψυχη, ενα λαθος εκανε πανω σε ενα παλιοσιδερο.
το οπειω παλιοσιδερο τυχανη να ειναι οπλο και τα λαθη στα οπλα σκωτονουνεεεεε εεε .think. :cool:
 
To λαθος μπορει να γινει......το θεμα ειναι κατα ποσον αναλαμβανεις την ευθυνη τους λαθους σου
και να το διορθωσεις.
Ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες.....καθημερινα ''εξετασεις΄΄ δινουν στους πελατες τους....

Το ''λαθος'' του γιατρου....το χειροτερο....και τις περισσοτερες φορες δεν διορθωνεται.....:(
 
το οπειω παλιοσιδερο τυχανη να ειναι οπλο και τα λαθη στα οπλα σκωτονουνεεεεε εεε .think. :cool:
Αν προσεξεις τι γραφω, μιλω για την δικη μου περιπτωση και τι εκανα εγω.
Δεν δινω οδηγιες τι θα κανει ο καθε ενας στην δικη του περιπτωση.
Το λαθος που εκανε ο οπλουργος σε μενα δεν δημιουργουσε θεμα ασφαλειας στο οπλο μου.
 
Με δυο οπλουργους εχω κανει εργασιες.
Με τον εναν ευχαριστημενος, απο την δουλεια του, απο την συμπεριφορα του, απο την τιμη του.
Ο αλλος μου την εκανε την μ@λ@κι@, αλλα δεν μπορω να το αποδειξω...
Και οι δυο εχουν αναφερθει πιο πανω...
Καλυτερα σε αυτες τις περιπωσεις να λεμε την γνωμη μας με πμ.
τον καλο να μας τονε πης!
 
Σε ολους μας τυχαινει να εχουμε αντιμετωπισει ενα <θεμα> με τα όπλα μας..
Σε εμανα, ειχε σπασει ο επάνω οδηγός του εξωλκέα, απο το Franchi Highlander μου(δεν του εχω ριξει ποτε πανω απο 34 ισως και καποια ελαχιστα 36gr τον χειμωνα) αλλα συνέχιζε και πετουσε κανονικά το αδειο φυσσιγι...
Απευθύνθηκα σε εναν πολυ γνωστο του χώρου (Αθηνα) που δεν εχω κανενα παραπονο τοσα χρονια με τις εργασιες που μου εχει κανει, και μολις του ειπα το προβλημα, μου λεει"" Πω-πω-πω!!!!!αυτο εχει πολυ μεγαλη δουλειά!!! ""
Του λεω ο.κ, θα δω τι θα κανω. και πηρα τηλ . τον (Νομιζω εκλεισε τώρα,ας μας πει καποιος που πηγε εαν ξερει) Μιχαηλίδη . Θεσσ/κη,(εχω παρει και απο εκει 2 οπλα, και εχω κανει καποιες μικροεργασίες) και μου λεει"" Κανένα προβλημα!! Ελα, και σε κανα μισάωρο, στο εχω τελειωμένο!!! ) Και ετσι εγινε...και απο τοτε δουλευει μια χαρα!!!
Επισης, Παλι, στο ιδιο Αθηναιο (με γωσεις σε δίκαννα) οπλουργο, στο Grulla που ειχα, η δεξιά κάννη, σε αρκετές μαρκες φυσσιγιον, δεν μπορουσε να σκάσει το καψύλι....
Το έστειλα πάλει στην Αθηνα, το δοκιμασε, ΔΕΝ μου πήρε χρηματα, αλλα μου λεει"" το δοκιμασα με αρκετους τυπους φυσσιγιων, και εχει πολύ δύναμη...οχι απλά τα σπάει, αλλα τα τρυπάει κι''όλας.."" Μου το εστειλε πισω, ξανά τα ιδιο προβλημα..
Το πηγα στον Μιχαηίδη, μου λεει""αστο και θα το δοκιμάσω"" Με παιρνει τηλ. μετα απο καμια εβδομαδα, και μου λεει ""το πηγα σκοπευτήριο, του έριξα 2-3 φυσσίγια, και καταλαβα, οτι το ελατήριο που δίνει κίνηση στον επικρουστήρα, εχει αδυνατίσει"""
Πήγα, το ειχε αλλάξει και όλα μια χαρά...
Αυτα θυμηθηκα. προς το παρών...
 
Last edited:
Σε ολους μας τυχαινει να εχουμε αντιμετωπισει ενα <θεμα> με τα όπλα μας..
Σε εμανα, ειχε σπασει ο επάνω οδηγός του εξωλκέα, απο το Franchi Highlander μου(δεν του εχω ριξει ποτε πανω απο 34 ισως και καποια ελαχιστα 36gr τον χειμωνα) αλλα συνέχιζε και πετουσε κανονικά το αδειο φυσσιγι...
Απευθύνθηκα σε εναν πολυ γνωστο του χώρου (Αθηνα) που δεν εχω κανενα παραπονο τοσα χρονια με τις εργασιες που μου εχει κανει, και μολις του ειπα το προβλημα, μου λεει"" Πω-πω-πω!!!!!αυτο εχει πολυ μεγαλη δουλειά!!! ""
Του λεω ο.κ, θα δω τι θα κανω. και πηρα τηλ . τον (Νομιζω εκλεισε τώρα,ας μας πει καποιος που πηγε εαν ξερει) Μιχαηλίδη . Θεσσ/κη,(εχω παρει και απο εκει 2 οπλα, και εχω κανει καποιες μικροεργασίες) και μου λεει"" Κανένα προβλημα!! Ελα, και σε κανα μισάωρο, στο εχω τελειωμένο!!! ) Και ετσι εγινε...και απο τοτε δουλευει μια χαρα!!!
Επισης, Παλι, στο ιδιο Αθηναιο (με γωσεις σε δίκαννα) οπλουργο, στο Grulla που ειχα, η δεξιά κάννη, σε αρκετές μαρκες φυσσιγιον, δεν μπορουσε να σκάσει το καψύλι....
Το έστειλα πάλει στην Αθηνα, το δοκιμασε, ΔΕΝ μου πήρε χρηματα, αλλα μου λεει"" το δοκιμασα με αρκετους τυπους φυσσιγιων, και εχει πολύ δύναμη...οχι απλά τα σπάει, αλλα τα τρυπάει κι''όλας.."" Μου το εστειλε πισω, ξανά τα ιδιο προβλημα..
Το πηγα στον Μιχαηίδη, μου λεει""αστο και θα το δοκιμάσω"" Με παιρνει τηλ. μετα απο καμια εβδομαδα, και μου λεει ""το πηγα σκοπευτήριο, του έριξα 2-3 φυσσίγια, και καταλαβα, οτι το ελατήριο που δίνει κίνηση στον επικρουστήρα, εχει αδυνατίσει"""
Πήγα, το ειχε αλλάξει και όλα μια χαρά...
Αυτα θυμηθηκα. προς το παρών...
Το έστειλα πάλει στην Αθηνα, το δοκιμασε, ΔΕΝ μου πήρε χρηματα, αλλα μου λεει"" το δοκιμασα με αρκετους τυπους φυσσιγιων, και εχει πολύ δύναμη...οχι απλά τα σπάει, ( Τα σκάει εννοω.yel.) αλλα τα τρυπάει κι''όλας..""
 
Last edited:
τον καλο να μας τονε πης!
Δηλαδη αυτος που εκανε το λαθος σε μενα δεν ειναι καλος?
Και ο αλλος, αυτος που μου το διορθωσε δεν εχει κανει ποτε σε καποια εργασια λαθος?
Αρα ποιος ειναι καλος και ποιος κακος ??
Απο το πληκτρολογιο δεν θα στιγματισω εναν επαγγελματια που εχει κατι δεκαετιες το οπλουργειο του.
Αν του το ελεγα και εκανε τον τρελλο, τοτε ναι, θα μιλουσα για την ασχημη συμπεριφορα του.
Λαθη κανουμε ολοι. Εγω δεν θελησα να του ζητησω να το διορθωσει και πηγα αλλου.
 
Δηλαδη αυτος που εκανε το λαθος σε μενα δεν ειναι καλος?
Και ο αλλος, αυτος που μου το διορθωσε δεν εχει κανει ποτε σε καποια εργασια λαθος?
Αρα ποιος ειναι καλος και ποιος κακος ??
Απο το πληκτρολογιο δεν θα στιγματισω εναν επαγγελματια που εχει κατι δεκαετιες το οπλουργειο του.
Αν του το ελεγα και εκανε τον τρελλο, τοτε ναι, θα μιλουσα για την ασχημη συμπεριφορα του.
Λαθη κανουμε ολοι. Εγω δεν θελησα να του ζητησω να το διορθωσει και πηγα αλλου.
Σωστος..
 
Παιδιά στην Αττική ενας για όλα δεν υπάρχει το έγραψα ποιο πάνω. Τώρα οπως όλα τα επαγγέλματα έτσι και ο οπλουργος χρειάζεται ωρες και εμπειρία και δυστυχώς κάποιες γνωσεις εαν κάποιος δεν του τις μεταφέρει δεν θα τις μάθει ποτέ ας πούμε γνωρίζω οπλουργο γέρο πλεον που ξέρει 10αρια βαφες οπλων ποκαι αυτος για να τις μαθει εκανε 30 χρονια και καποιες του τις έδωσε έτοιμες άλλος οταν γέρασε .Όπως και για τον μηχανισμό ενος δικανου εκανα μου λεει 2μέρες να κοιμηθώ και ηταν μια λεπτομέρεια που μόνο αν στην έλεγε γνώστης και δεν μου λέγε ο παλιος ο γνωστότερος της εποχης τοτε μου λέει που ειμασταν και φιλοι .Όπως και να έχει το ιδιο είναι και με την επεξεργασία στα ξυλα στην κατασκευή ιδιως άστα εχω μέτρα δικα μου οπλο δηλαδη ακριβως ακομα δεν εχω βρει καοοιον να του παω αλλο οπλο και να μου το φτιαξει με τα ιδια μετρα. Ασιμοκοληση μπρουτζοκοληση έπρεπε ενας οπλουργος να τι παιζει στα δάχτυλα .Προσφατα ειχα παρει τρεις διαφορετικους για σπασμενο δαχτυλιδι κανης σε μπερναντελι για να το αντικαταστήσουμε που ειναι ιδιο με της ρεμινγτον 3δεν υπαρχει δεν φτιαχνεται στον τεταρτο φεερτο να το φτιαξω μου λεει θελω τοσσα γι αυτη τη δυλεεια τσιμπξημενα αλλα δικαιολογημενη τιμη οχι για το ξεκολημα κολημα στη κανη αλλα για τις ακριβειας τρυπες που χρειαζεται αεριων νεες και τοπικη επαναβαφη συν ανταλακτικο που απο οτι κατσλαβα οι αλλοι κανεις δεν εψαξε να βρει γιατι δεν ειχε τις γνωσεις να το τοποθετήσει .Να αναφέρω οτι σχεδον κανεις δεν γνωριζει να φτιαξει ενα εσωτερικο τσοκ και ας εχουν τορνους κτλ.Μιλάω παντα για Αττική δεν γνωρίζω οπλουργους επαρχίας .Επειδη εχω ασχοληθεί παρα πολύ με τα όπλα με τροποποιησεις ψαξιματα γιατι ετσι γιατι αλλιώς κτλ λεω ενας για ολα δεν υπάρχει παλαιότερα υπηρχε και οχι ενας .Διοτι ειναι και το οπλο εξελιξιμο προιον και θέλει συνεχη παρατηρηση και πολυ δουλειά για να αποκτηθεί εμπειρία για το φασμα των εργασιων που απαιτείται γιαυτο βλεπουμε και στις εταιρίες ότι εξειδικευεται ο κάθε ενας σε κάτι.Αποχρωμιωσεις κανων κανουν ελαχιστοι διεύρυνση κωνων κανουν όλοι επειδη αγορασαν ενα αλεζουαρ κσι οτι βγει βγήκε εχω ακουσει ριξε και αν δε σου αρέσει φερε να τον μεγαλωσουμε κιαλο .η είναι δοκιμασμενο το κοπτικο για μπενελι τοσο βγαινει στανταρ .Πολλα μπορω να γραψω γιατι εχω ασχοληθει ωρες σε συζητησεις με οπλουργους και εχω δει πραγματα και από κοντά μεχρι να κατασκευαζει χειροποιητους ψαθολογους ψιλους ποιο χοντρους και μικροεξαρτηματα που δεν υπηρχαν πλεον οπλων οπλουργος μπροστα μου .Αλλά πάνε αυτοί το θεμα ειναι ότι φευγουν και οι γνωσεις τούς μαζί δυστυχώς.
 
Οι οπλουργοί είναι και αυτοί επαγγελματίες όπως οι γιατροί, δικηγόροι, τεχνικοί κλπ.
Ο "τιμοκατάλογός" τους εξαρτάται από τη γνώση τους, τη φήμη, το εύρος του πελατολογίου, τη διαφήμηση κλπ.
Αυτό που μετράει είναι η εγγύηση που δίνουν σε κάθε δουλειά που αναλαμβάνουν.
 
Εστειλα την σκανδαλοθηκη του ΒΟΙΤΟ στους ΑΛΕΞΙΟΥ στα Γιαννενα.
ΟΙ σκανδαλες ηταν πολυ σκληρες.....απο την δυναμη που εβαζα....εχανα τον στοχο!!!!
Τελικα μου τις εφτιαξαν.....τις εκαναν ''μέλι'' ......ιδιες με την Beretta A390 που εχω....ισως ενα ''κλικ''
ποιο ελαφριες....δεν μπορω να καταλαβω εαν εχουν διαφορά !!!!
Το γραφω....για τους ευχαριστησω και δημοσια .....για αψογη δουλεια που μου εκαναν!!!
Μαστορια σας ευχαριστω....και να σας εχει ο Θεος παντα καλα!!!! :)
 
Καλημερα!!! Οι μηχανικες ειναι ζορικες..... Υπαρχει ο κινδυνος να πεφτει η δευτερη σκανδαλη αμεσως μετα την πρωτη , μπραβο του που τις πετυχε .

Σακη μου , εκανε καταπληκτικη δουλεια ο ανθρωπος......Μιλαμε για μαστόρια με μεγαλα ''ουμπαλα'' !!!!
Αυτο που λες μου το ειχαν πει και αλλοι φιλοι.....Το δοκιμασα εχθες....εριξα 2 φυσεκια 40 γραμμαριων...
Δουλευει αψογα.....με λιγα λογια....μου το εκανε οπλο....Πρωτα δεν μπορουσα να κυνηγησω με αυτο το
οπλο.....εχανα τον στοχο....απο την δυναμη που εβαζα για να πατησω την σκανδαλη φιλε!!!!
Μονο ενα μπραβο ??? Εγω του δινω χιλια....Εκανε τον ''σιδεριά'' το ΒΟΙΤΟ οπλο..... φιλε!!!! :)
 
Αφου το δοκιμασες με τοσα πολλα γραμμαρια εισαι αρχηγος !!! Τωρα θα το χαρεις το οπλο!!
Οι μαλακές σκανδαλες κ το καλο ζυγισμα αλλαζουν εντελως την αισθηση ενος οπλου , το κανουν απο καλο σε απολαυστικο.
Να το χαρεις κ Νικο κ παντα ευστοχος
 
Σακη μου , εκανε καταπληκτικη δουλεια ο ανθρωπος......Μιλαμε για μαστόρια με μεγαλα ''ουμπαλα'' !!!!
Αυτο που λες μου το ειχαν πει και αλλοι φιλοι.....Το δοκιμασα εχθες....εριξα 2 φυσεκια 40 γραμμαριων...
Δουλευει αψογα.....με λιγα λογια....μου το εκανε οπλο....Πρωτα δεν μπορουσα να κυνηγησω με αυτο το
οπλο.....εχανα τον στοχο....απο την δυναμη που εβαζα για να πατησω την σκανδαλη φιλε!!!!
Μονο ενα μπραβο ??? Εγω του δινω χιλια....Εκανε τον ''σιδεριά'' το ΒΟΙΤΟ οπλο..... φιλε!!!! :)
Πω πω θελει πολλη δύναμη ψυχής αν εριξες 40 γραμμαρια φυσιγγι και στην αλλη θαλαμη είχες κ αλλο φυσιγγι των 40... Θα ειχες ταξιδεψει καμμια δεκαριά μέτρα προς τα πισω αν εριχνε μονο του και την δευτερη! Εφαγα μερικες φορες ομοβροντία απο 30+30 γραμ. και είναι ζορικη φάση. Ειδικα την πρωτη φορά νομισα οτι θα σκορπισει το όπλο.
 
Back
Top