Οπλουργοί

Πω πω θελει πολλη δύναμη ψυχής αν εριξες 40 γραμμαρια φυσιγγι και στην αλλη θαλαμη είχες κ αλλο φυσιγγι των 40... Θα ειχες ταξιδεψει καμμια δεκαριά μέτρα προς τα πισω αν εριχνε μονο του και την δευτερη! Εφαγα μερικες φορες ομοβροντία απο 30+30 γραμ. και είναι ζορικη φάση. Ειδικα την πρωτη φορά νομισα οτι θα σκορπισει το όπλο.
εμενα ειχαν πεσει στο μπαικαλ και οι δυο και ειχα 42 και 52 γρ μεσα τι να πω !!! ασε που για μενα δεν υπαρχει θεμα με το κλωτσιμα τωρα σε αυτους που τους ενοχλει τοσο το κλωτσιμα τους πρωτεινω να αλλαξουν χομπι .yelling. .yelling.
 
Πω πω θελει πολλη δύναμη ψυχής αν εριξες 40 γραμμαρια φυσιγγι και στην αλλη θαλαμη είχες κ αλλο φυσιγγι των 40... Θα ειχες ταξιδεψει καμμια δεκαριά μέτρα προς τα πισω αν εριχνε μονο του και την δευτερη! Εφαγα μερικες φορες ομοβροντία απο 30+30 γραμ. και είναι ζορικη φάση. Ειδικα την πρωτη φορά νομισα οτι θα σκορπισει το όπλο.

Το οπλο ειναι Μαγκνουμ....Ριχνω δικα μου φυσιγγια των 52 γραμμαριων με σκαγια και εχουν νορμαλ
ανακρουση....+ οτι ριχνω και 12βολα 11/0 με V1,5- 450m/s....kai ''χαμπαρι'' δεν παιρνω....Δεν ειμαι βουτυρο
Κερκύρας.....Τωρα οσους ενοχλει η νορμαλ ανακρουση σε μαγκνουμ γυσιγγια....ας το γυρισουν στο
ψαρεμα!!!
Δεν το λεω για σενα φιλε μου....γενικα μιλαω!!! :)
 
Εκανα ενα τεστ μου μου προτινε ο καλος μου φιλος Γιαννης ( jnp )!!!!
Για οσους δεν το ξερουν....ας το κανουν....Ουτε εγω το ηξερα.
Ορθιο το οπλο με το κοντακι κατω.....ενα σακουλακι στην σκανδαλη....και ριχνετε σκαγια μεσα...
Μολις πεσει η σκανδαλι ζυγιζεις το βαρος που εχει το σακουλακι.....Στο ΒΟΙΤΟ οι σκανδαλες επεσαν
2,900 κιλα.....και οι δυο.
Τωρα εχει σειρα να μετρησω την Beretta A390.

ΥΓ. Γιαννη μου χιλια ευχαριστω φιλε!!! :)
ΥΓ.2. Ο Γιαννης λεει οτι στα σκοπευτικα οι σκανδαλες πεφτουν απο 1,800 εως 2,300....το 2,900 ειναι ποιο
ασφαλες για περπατητο!!!;)
 
Πω πω θελει πολλη δύναμη ψυχής αν εριξες 40 γραμμαρια φυσιγγι και στην αλλη θαλαμη είχες κ αλλο φυσιγγι των 40... Θα ειχες ταξιδεψει καμμια δεκαριά μέτρα προς τα πισω αν εριχνε μονο του και την δευτερη! Εφαγα μερικες φορες ομοβροντία απο 30+30 γραμ. και είναι ζορικη φάση. Ειδικα την πρωτη φορά νομισα οτι θα σκορπισει το όπλο.
Me too ....
Με το κοκοράτο.
Πατούσα πρώτα την αριστερή.
Δεν γινόταν αλλιώς.
 
Δεν ειναι πολλα Αρη....Μετρησα απο την αρχη....ειχα κανει λαθος ....
4,200 η Μπερετα Α-390 - 3,550 το ΒΟΙΤΟ φιλε!!!
Μετρηστε και τα δικα σας....για εχουμε μια εικονα!!!
Κατσε γιατι μπερδευτηκα ρε Νικολα
2900 ειναι το Boito?
Το 4200 κ 3550 ειναι λαθος
 
Αφου το δοκιμασες με τοσα πολλα γραμμαρια εισαι αρχηγος !!! Τωρα θα το χαρεις το οπλο!!
Οι μαλακές σκανδαλες κ το καλο ζυγισμα αλλαζουν εντελως την αισθηση ενος οπλου , το κανουν απο καλο σε απολαυστικο.
Να το χαρεις κ Νικο κ παντα ευστοχος
Μπραβο Σακη , πρωτη φορα διαβαζω κυνηγο να γραφει για σκανδαλες , εχεις ασχοληθει με σκοπευτηριο ; ποιο θεωρεις ιδανικο βαρος για κυνηγι ;
 
Κατσε γιατι μπερδευτηκα ρε Νικολα
2900 ειναι το Boito?
Το 4200 κ 3550 ειναι λαθος

Στελαρα μου.....τα εκανα μπαχαλο φιλαρα!!!!.sarcastic..sarcastic.

Λοιπον τετοιες μετρησεις ειναι ΛΑΘΟΣ....βρισκει η σακουλα στο κοντακι....και το ποσο βρισκει....εγω
σαν χάχας προσθετα βαρος...
εικόνα_Viber_2021-08-07_14-25-08-170.jpg

ΛΟΙΠΟΝ....ΟΙ Καινουργιες μετρησεις...και πιστευω οτι ειναι ΣΩΣΤΕΣ!!!
εικόνα_Viber_2021-08-07_16-52-17-693.jpgεικόνα_Viber_2021-08-07_16-52-59-410.jpg
Φαμπαρμ χραπα = 2,5 κιλα..

εικόνα_Viber_2021-08-07_16-53-27-493.jpgεικόνα_Viber_2021-08-07_16-56-38-960.jpg

Βeretta A390 1,800 Ενα κιλο 800 γραμμαρια...
 
Συνεχεια με ΒΟΙΤΟ...

εικόνα_Viber_2021-08-07_16-57-07-080.jpgεικόνα_Viber_2021-08-07_16-57-29-009.jpgεικόνα_Viber_2021-08-07_16-57-52-542.jpgεικόνα_Viber_2021-08-07_16-58-17-025.jpg

Και οι δυο σκανδαλες ιδιες.....
Να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον καλο μου φιλο τον Ντοκτορ....ξερει αυτος....
Και ακομα ενα στον φιλο τον Γιαννη ( jnp ).....επισεις ξερει...
Δεν ειχα ξανα ασχοληθει με σκανδαλες.....Το ποιο καλο για μενα.....δεν ειναι μονο οτι εμαθα.....αλλα η πολυ καλη
δουλεια που μου εκανε ο ΑΛΕΞΙΟΥ ...ο οπλουργος!!!!

ΥΓ, Φιλε Αρη ΣΥΓΝΩΜΗ για τις παπαριες που εγραφα πριν.....αλλα μπορει να συμβει και στις καλυτερες
οικογενειες φιλε !!!!:)
 
Last edited:
Στελαρα μου.....τα εκανα μπαχαλο φιλαρα!!!!.sarcastic..sarcastic.

Λοιπον τετοιες μετρησεις ειναι ΛΑΘΟΣ....βρισκει η σακουλα στο κοντακι....και το ποσο βρισκει....εγω
σαν χάχας προσθετα βαρος...
View attachment 30466

ΛΟΙΠΟΝ....ΟΙ Καινουργιες μετρησεις...και πιστευω οτι ειναι ΣΩΣΤΕΣ!!!
View attachment 30467View attachment 30468
Φαμπαρμ χραπα = 2,5 κιλα..

View attachment 30469View attachment 30470

Βeretta A390 1,800 Ενα κιλο 800 γραμμαρια...
Τέτοια κάνεις και θα με βάλεις στο τρυπάκι να μετρήσω και εγώ τώρα :)
 
Το βάρος δεν είναι ο μοναδικός παράγοντας που διακρίνει την καλή σκανδάλη.
Οι άλλοι δύο είναι η διαδρομή (πόσο "κοφτή" είναι μέχρι να πέσει) και η τραχύτητα (σύρσιμο) αυτής της διαδρομής.
Ακόμη ένας τελευταίος παράγοντας είναι το overtravel, κάτι όμως που δεν αναφέρεται συνήθως σε κυνηγετικά λειόκανα όπλα.
 
Μπραβο Σακη , πρωτη φορα διαβαζω κυνηγο να γραφει για σκανδαλες , εχεις ασχοληθει με σκοπευτηριο ; ποιο θεωρεις ιδανικο βαρος για κυνηγι ;
Αναγκαστικά έμαθα γιατί ήταν πολλή βαριά η δεύτερη σκανδάλη στο chapuis κ έψαχνα τρόπο να την ελαφρυνω. Δεν θυμάμαι βάρος. Τελικά με λίγη λιανση από 1φιλο μηχανουργό έστρωσε . Είχα πάει στον Αλεξόπουλο αλλά δεν το ανέλαβε.
Μήτσο δεν έχω ασχοληθεί τόσο ώστε να έχω άποψη για το ιδανικό βάρος.
 
Αναγκαστικά έμαθα γιατί ήταν πολλή βαριά η δεύτερη σκανδάλη στο chapuis κ έψαχνα τρόπο να την ελαφρυνω. Δεν θυμάμαι βάρος. Τελικά με λίγη λιανση από 1φιλο μηχανουργό έστρωσε . Είχα πάει στον Αλεξόπουλο αλλά δεν το ανέλαβε.
Μήτσο δεν έχω ασχοληθεί τόσο ώστε να έχω άποψη για το ιδανικό βάρος.
Δεν θα ξεχασω ποτε ενα τουρκικο πλαγιοκαννο εξωσφυρο , αυτο λοιπον το οπλο ειχε 6 κιλα περιπου βαρος σκανδαλης , πηγε να το ριξει δοκιμαστικα ενας τραπαδορος παταγε κ το οπλο δεν εριχνε , ρε φιλε το οπλο δεν ριχνει , κανε περα ρε λακη ο κυνηγος , επωμιση μπαμ το οπλο , για να ριξει ηθελε δυο μπριζολες να εχεις φαει
 
Last edited:
Back
Top