Οπλουργοί

Α μπράβο, ευχαριστώ, θυμόμουν ότι έχει ιδιαίτερο όνομα. Και αυτός λοιπόν ο κύριος μου είχε πει οτι έκανε όλον τον κύκλο των οπλουργών μέχρι να φτάσει στον Ψυλάκη για τον κώνο. Δεν ξέρω τι τουφεκιά έβγαζε πριν αλλά πραγματικά ήταν πολύ εντυπωσιακή η τουφεκιά του.
μαλον δεν θυμασαι πολλυ καλα,την σουπερ σπορτ που ειχα την ειχα κανη κονο στον κουρκουλο,την μπεκατσια και την εβο στον ψιλακη,στον λιακο εχω παει για βαφη κανης,κερακοτ,και στον πλαστουργο πορτινκ.φιλικα παντα μιλαω να σαι καλα γιωργο,καλο βραδι βελισσαριος.
 
Last edited:
μαλον δεν θυμασαι πολλυ καλα,την σουπερ σπορτ που ειχα την ειχα κανη κονο στον κουρκουλο,την μπεκατσια και την εβο στον ψιλακη,στον λιακο εχω παει για βαφη κανης,κερακοτ,και στον πλαστουργο πορτινκ.φιλικα παντα μιλαω να σαι καλα βελισσαριος.
Έλα φίλε μου :).
Ευχαριστώ για την διόρθωση.
Έχεις κάνει πολλά και μπερδεύτηκα.
Νόμιζα ότι όλα γίνανε στο όπλο με το οποίο σε γνώρισα.
 
  • Like
Reactions: evo
Καλημέρα! Έκανα πέρυσι τέτοια εποχή κώνο στον Παπατσαρούχα πιο πολύ από περιέργεια παρά ότι είχα κάποιο πρόβλημα στην τουφεκιά με το όπλο μου!Επελεξα τον συγκεκριμένο επειδή είναι σχετικά κοντά μου και λόγω ότι ο κώνος που κάνει είναι κοντά στα τρία εκατοστά και φοβήθηκα να πάω σε μεγαλύτερο επηρεασμένος και από το γεγονός ότι η maxus αρχικά ήτανε στα πέντε και μετά πήγε στα τρία εκατοστά, αλλά γενικά θεώρησα μεγάλο το άλμα από τον ένα ενάμιση πόντο που έχει να πάω κατευθείαν στα πέντε με έξι!!! Η δουλειά στον κώνο αρκετά καλή αλλά θα τον ήθελα πιο γυαλισμένο! Τώρα το αποτέλεσμα στα ψιλά σκάγια στον πίνακα υπήρχε μια διαφορά ως προς τη εικόνα,στο κυνήγι όμως η διαφορά ήτανε εμφανέστατη με πιο καθαρά σκοτώματα! Η μεγαλύτερη διαφορά στον πίνακα όμως ήτανε στα φασοφύσιγγα που χρησιμοποιώ BnP MB long range και f2 classic η κατανομή μετά τον κώνο ήτανε απίστευτα καλύτερη από πριν λες και τα φυσίγγια είχανε δέκα γραμμάρια παραπάνω σκάγια! Μπορεί να μην είχα κρατήσει κάποιο συγκριτικό από πριν αλλά είχα κάνει αμέτρητες τουφεκιές με το όπλο μου στον πίνακα και το γεγονός ότι εκείνη την ημέρα το συγκριτικό έγινε με δύο ακόμα όπλα, ένα ίδιο με το δικό μου ραφαέλο 66cm με τη διαφορά ότι αυτό ήτανε crio και μία μπρέντα αλτάιρ με αυλό 18,5 με τσοκάκια colonial από τον Κούρκουλο! Το δικό μου έβγαλε τις καλύτερες τουφεκιές με δεύτερο το μπρέντα και με την κριο πολύ πιο πίσω και από τα δύο!! Αν καταφέρω και βρώ μία κάνη 71 cm σίγουρα θα τις κάνω κώνο αυτή τη φορά στον Ψυλλάκη για να συγκρίνω διαφορές μεταξύ των δύο κανών!
με τι τσοκαρισμα εκανες της δοκιμες σου?
 
Το πρώτο πράγμα που θα έκανα για να δω αν είχε αποτέλεσμα η επέμβαση, θα είναι να μετρήσω αν μετά μπαίνουν περισσότερα σκάγια σε κύκλο ίδιας διαμέτρου με πριν. Αν δεν μπαίνουν περισσότερα σκάγια αλλά απλά σφίγγει η τουφεκιά, δεν μου λέει τίποτα, αυτό το κάνεις και με τα τσοκ.
Γιώργο σε ένα κύκλο 70χ70 όταν κάνεις τον κώνο θα δεις ότι τα περιφερειακά σκάγια που είχες πριν εκτός κύκλου θα έχουν μαζευτεί προς το κέντρο του κυκλου.....πριν κανω τον κώνο δοκίμασα να το πετύχω με τα τσοκ αλλά δεν έχει καμμία σχέση
 
Στείλε την εκεί που την πήγε ο Τόλης και την εφτιαξε,πλέον δεν έχει κανένα προβλημα χρονισμός ηταν,,,,λογικα το ίδιο θα κανει και στην δικη σου,άν δεν κάνω λάθος στον χρηστακο την πήγε

Δωρίδος 16, Πλησίον Ιερού Ναού Αγίου Σπυρίδωνα, Αιγάλεω, 2105988464
 
Δεν ξερω τι κανει του Τολη . Εμενα δεν το βγαζει το ριγμενο φυσιγγι απο την θαλαμη, και μερικες φορες οταν πυροβολισω την ωρα που παει να ανεβασει το δεύτερο φυσιγγι το πεταει εξω απο την αποθηκη.
 
Last edited:
Δεν ξερω τι κανει του Τολη . Εμενα δεν το βγαζει το ριγμενο φυσιγγι απο την θαλαμη, και μερικες φορες οταν πυροβολισω την ωρα που παει να ανεβασει το δεύτερο φυσιγγι το πεταει εξω απο την αποθηκη.
εγω θα επερνα μπενελλι.sarcastic. πλακα κανω μην παρεξηγηθω.
 
Back
Top