ΟΡΑΣΗ

Αλλος ένας που προσαρμόστηκε στο όπλο του.
Δες τον Hancock να δεις πως περίπου ρίχνω.
Η φωτό του Hancock είναι ένα καρέ πριν την πυροδότηση και η κίτρινη γραμμή η προέκταση της ρίγας.
Δεν είμαι τόσο εύστοχος σαν αυτόν βέβαια ...


https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Δισκοπάθεια.3117/page-40#post-536431
 
Last edited:
Δες τον Hancock να δεις πως περίπου ρίχνω.
Η φωτό του Hancock είναι ένα καρέ πριν την πυροδότηση και η κίτρινη γραμμή η προέκταση της ρίγας.
Δεν είμαι τόσο εύστοχος σαν αυτόν βέβαια ...


https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Δισκοπάθεια.3117/page-40#post-536431
Δεν μπορούμε μα τους πιάνουμε στο στόμα αυτούς ούτε νάναι παράδειγμα πρός μίμηση για εμας.
Εχουν υιοθετήσει έναν τρόπο μετά από εκατοντάδες χιλιάδες επαναλήψεις και σύμφωνα με το σωματότυπό τους έχουν καταλήξει εκεί.
Σχεδόν όλοι οι σκητάδες κουμπώνουν καλά στο ζυγωματικό και έχουν το περιθώριο να σφίξουν τα όπλα πολύ γιατί είναι στημένα όρθια.
(Βλέπουν αρκετή ρίγα).
Οποιον δασκαλο σκ.να δείς ή να ρωτήσεις θα προ τείνει κούμπωμα στο ζυγωματικό και είναι σωστό γιατί πάνω στην ένταση θα είναι το όπλο αλλού γι αλλού όταν έχεις σημείο αναφοράς το μάγουλο το οποίο δεν έχει καλό στοπ.
Κάποιος λίγο ποιό έμπειρος σε χαλαρές τουφεκιές ότι νορμαλ κοντάκι κ να του δώσεις μετά από 2-3 δοκιματικές επωμίσεις ,προσαρμόζεται και ρίχνει ικανοποιητικά.
Δεν υπάρχει όμως πάντα το περιθώριο να κάνουμε χαλαρές-ήρεμες επωμίσεις.
Στην ένταση και σε ποιό απαιτητικές βολές υπάρχει θέμα.
 
Δεν μπορούμε μα τους πιάνουμε στο στόμα αυτούς ούτε νάναι παράδειγμα πρός μίμηση για εμας.
Εχουν υιοθετήσει έναν τρόπο μετά από εκατοντάδες χιλιάδες επαναλήψεις και σύμφωνα με το σωματότυπό τους έχουν καταλήξει εκεί.
Σχεδόν όλοι οι σκητάδες κουμπώνουν καλά στο ζυγωματικό και έχουν το περιθώριο να σφίξουν τα όπλα πολύ γιατί είναι στημένα όρθια.
(Βλέπουν αρκετή ρίγα).
Οποιον δασκαλο σκ.να δείς ή να ρωτήσεις θα προ τείνει κούμπωμα στο ζυγωματικό και είναι σωστό γιατί πάνω στην ένταση θα είναι το όπλο αλλού γι αλλού όταν έχεις σημείο αναφοράς το μάγουλο το οποίο δεν έχει καλό στοπ.
Κάποιος λίγο ποιό έμπειρος σε χαλαρές τουφεκιές ότι νορμαλ κοντάκι κ να του δώσεις μετά από 2-3 δοκιματικές επωμίσεις ,προσαρμόζεται και ρίχνει ικανοποιητικά.
Δεν υπάρχει όμως πάντα το περιθώριο να κάνουμε χαλαρές-ήρεμες επωμίσεις.
Στην ένταση και σε ποιό απαιτητικές βολές υπάρχει θέμα.
Δεν έχεις άδικο, μερικές φορές όταν κουράζομαι από τις επαναλαμβανόμενες βολές δεν είμαι σταθερός.
Επίσης στις πολύ πολύ πολύ γρήγορες σήκωμα, μπαμ.
 
Με κινητρο τα σκυλια μου που απογοητευα οταν εχανα θηραματα ασχολειθηκα ενα διαστημα εκτεταμενα με την επομιση αφου πρωτα εφτιαξα το κοντακι στα μετρα μου
Ειχε προηθηθει η μεταβαση απο μονοφθαλμη σε δυοφθαλμη σκοπευση η οποια εγινε πολυ ευκολα και βατα σε εμενα
Πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε αυστηροι αλλα και υποκειμενικοι με τον εαυτο μας στο πως σκοπευουμε για να μπορεσουμε να ειμαστε σταθεροι
Προςωπικα θελω την πληρη εδραση του ζυγωματικου στο κοντακι
Αλλα αυτο δεν ειναι για ολους
Αλλοι προτιμουν αμυδρα αλλοι μεσαια εδραση κλπ
Αρκει να ειναι παντα αυτο σταθερο
Στο πλαγιο οπλο λογο χαμηλου προφιλ το θεωρω απαραιτητο να εδραζει βαθια το ζυγωματικο
Στο αλληλεπιθετο ειναι αλλιως η σκοπευση
Λογο ψηλωτερης βασης
Εαν η κινηση για το ανεβασμα του οπλου και το σπρωξιμο του ωμου γινει σωστα (καθοριζει το κατα ποσον θα σκυψεις το κεφαλι λανθασμενα η οχι) τοτε η εδραση του ζυγωματικου σε βαθος ειναη καθαρα υποκειμενικο πραγμα αρκει να ειναι παντα η ιδια
Οσο πιο λιγη ειναι τοσο πιο δυσκολο ειναι για καποιον που δεν ριχνει συχνα σκοπευτηριο να την διατηρησει σταθερη

Και σιγουρα αλλαζει την εικονα που εχουμε

Προσωπικα ανεκαθεν ειχα την ταση να εδραζω το κοντακι λιγο πιο ψηλα στον ωμο απο οσο προβλεπετε

Εφοσον αυτο το κανω σταθερα δεν με ενοχλει( ριχνω λιγα φυσιγγια)
Σιγουρα δεν ειναι σωστο και ειναι κακο σε πολλες βολες αλλα εφοσον ειμαι σταθερος σε αυτο δεν με ενοχλει

Κατι αλλο που επηρεαζει την επαφη του ζυγωματικου και την εικονα ειναι και το πως πιανουμε την βαση του οπλου
Κατι που πολλοι αλλαζουν (κρατημα) οταν αλλαζουν οπλα ωστε να διορθωσουν την σκοπευτικη τους εικονα ως προς τα λαθος μετρα του κοντακιου-θυσιαζοντας ομως και το ζυγισμα του οπλου και σαφως της κινησης τους

Αυτα ειναι τα δικα μου συμπερασματα μεσα απο την προςωπικη μου τριβη για να βελτιωθω
 
Καλή ερώτηση. Στις ενστικτώδεις βολές που ηθελημένα αγνοούμε την κάννη, ο εγκέφαλος την θεωρεί εμπόδιο και είτε δεν δέχεται ποτέ να ανέβει η κάννη μπροστά στα μάτια ή αν ανέβει ξαναξεκουμπωνει αμέσως το κοντάκι από το μάγουλο.

Η μόνη λύση είναι να έχουμε στο νου μας το κούμπωμα μέσω της αφής στο μάγουλο, χωρίς οπτική επιβεβαίωση.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να χαμηλώσεις πολύ την κλίση του κοντακιου, γιατί ακόμα κι αν δεν κουμπώσει το κοντάκι στο ζυγωματικο, τουλάχιστον στο μάγουλο θα ακουμπήσει, οπότε μπορείς να το έχεις στημένο με αυτ

Καλή ερώτηση. Στις ενστικτώδεις βολές που ηθελημένα αγνοούμε την κάννη, ο εγκέφαλος την θεωρεί εμπόδιο και είτε δεν δέχεται ποτέ να ανέβει η κάννη μπροστά στα μάτια ή αν ανέβει ξαναξεκουμπωνει αμέσως το κοντάκι από το μάγουλο.

Η μόνη λύση είναι να έχουμε στο νου μας το κούμπωμα μέσω της αφής στο μάγουλο, χωρίς οπτική επιβεβαίωση.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να χαμηλώσεις πολύ την κλίση του κοντακιου, γιατί ακόμα κι αν δεν κουμπώσει το κοντάκι στο ζυγωματικο, τουλάχιστον στο μάγουλο θα ακουμπήσει, οπότε μπορείς να το έχεις στημένο με αυτή τη λογική.
1645706733420.png
Δάσκαλε κατά πόσο είναι εφικτό σε ένα όπλο εμπορίου να ανταποκρίνεται η εικόνα αυτή . με δεδομένο απο αυτά που μας συμβουλεύετε θα πρέπει το πρόσωπό μας θα πρέπει να ευθυγραμμίζεται με το δάκτυλό μας. Εαν δεν βλέπουμε αυτή την εικόνα έχουμε λάθος μέτρα ( κλίση κοντακιού)? ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Last edited:
Φίλοι μου οι επωμίσεις στο σπίτι με τις επωμίσεις στο σκοπευτήριο και περισσότερο στο κυνήγι δεν είναι και τόσο ίδιες. Είμαι λοιπόν μια μέρα στο Σχιστό και ρίχνω.Με πλησιάζει ένα παιδί και μου ζητάει να δω πως κάθεται η ρίγα σε σχέση με το μάτι του.Κανει την επώμισή του χαλαρά όπως πρέπει και βλέπω πως είναι τόσο ψηλά,πιο ψηλά δεν γίνεται. Του το λέω και μου απαντά 《και όμως εγώ ρίχνω πάνω τους και τα παίρνω》. Από δικιά μου εμπειρία κάτι καταλαβαίνω και του λέω μπες και ρίξε και εγώ θα σε βλέπω. Ανοίγω την κάμερα στο κινητό και τον τραβάω χωρίς να το ξέρει.Αφού τελείωσε και του δείχνω το βίντεο,δέν το πίστευε.Το κοντάκι ήταν τόσο σφιγμένο στο ζυγωματικό ,λίγο ακόμα και θα του το έσπαγε,έτσι με αυτό το σφίξιμο η ρίγα ερχόταν εκεί που έπρεπε. Γι αυτό λέω άλλο η επώμιση στο σπίτι που θέλοντας η όχι έχεις τον νου σου να γίνει σωστή και άλλο πάνω στην ένταση που έχεις να ασχοληθείς με τόσα ακόμη εκτός από την επώμιση.
 
Φίλοι μου οι επωμίσεις στο σπίτι με τις επωμίσεις στο σκοπευτήριο και περισσότερο στο κυνήγι δεν είναι και τόσο ίδιες. Είμαι λοιπόν μια μέρα στο Σχιστό και ρίχνω.Με πλησιάζει ένα παιδί και μου ζητάει να δω πως κάθεται η ρίγα σε σχέση με το μάτι του.Κανει την επώμισή του χαλαρά όπως πρέπει και βλέπω πως είναι τόσο ψηλά,πιο ψηλά δεν γίνεται. Του το λέω και μου απαντά 《και όμως εγώ ρίχνω πάνω τους και τα παίρνω》. Από δικιά μου εμπειρία κάτι καταλαβαίνω και του λέω μπες και ρίξε και εγώ θα σε βλέπω. Ανοίγω την κάμερα στο κινητό και τον τραβάω χωρίς να το ξέρει.Αφού τελείωσε και του δείχνω το βίντεο,δέν το πίστευε.Το κοντάκι ήταν τόσο σφιγμένο στο ζυγωματικό ,λίγο ακόμα και θα του το έσπαγε,έτσι με αυτό το σφίξιμο η ρίγα ερχόταν εκεί που έπρεπε. Γι αυτό λέω άλλο η επώμιση στο σπίτι που θέλοντας η όχι έχεις τον νου σου να γίνει σωστή και άλλο πάνω στην ένταση που έχεις να ασχοληθείς με τόσα ακόμη εκτός από την επώμιση.
Δεν έχεις άδικο σε αυτό ... και εγώ θέλω να βιντεοσκοπήσω τον εαυτό μου.
Παρόλο που πλέον δεν κάνω ατσούμπαλες και γρήγορες κινήσεις σε θηράματα όπως όταν ήμουν νέος, σε πολύ γρήγορα πιάτα (σηκώνω-πατάω) ειλικρινά δεν ξέρω πως τουφεκάω.
Ξέρω σίγουρα ότι χάνω την σταθερότητα όταν κουράζομαι.
 
View attachment 43077
Δάσκαλε κατά πόσο είναι εφικτό σε ένα όπλο εμπορίου να ανταποκρίνεται η εικόνα αυτή . με δεδομένο απο αυτά που μας συμβουλεύετε θα πρέπει το πρόσωπό μας θα πρέπει να ευθυγραμμίζεται με το δάκτυλό μας. Εαν δεν βλέπουμε αυτή την εικόνα έχουμε λάθος μέτρα ( κλίση κοντακιού)? ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δεν είναι απαραίτητο να βλέπεις αυτήν την εικόνα, ειδικά για το κυνήγι. Στο σκοπευτικό μου όπλο αυτό βλέπω αλλά στα κυνηγετικά μου όχι!
 
Δεν είναι απαραίτητο να βλέπεις αυτήν την εικόνα, ειδικά για το κυνήγι. Στο σκοπευτικό μου όπλο αυτό βλέπω αλλά στα κυνηγετικά μου όχι!
Δάσκαλε ... μισά μας τα λες ... θέλουμε ΤΩΡΑ την εικόνα που βλέπεις με τα κυνηγετικά σου !!!!
.sarcastic.

ps
Αστειεύομαι ... αν μπορείς να την περιγράψεις σε 2 σειρές θα είμασταν υπόχρεοι ....
 
Δάσκαλε ... μισά μας τα λες ... θέλουμε ΤΩΡΑ την εικόνα που βλέπεις με τα κυνηγετικά σου !!!!
.sarcastic.

ps
Αστειεύομαι ... αν μπορείς να την περιγράψεις σε 2 σειρές θα είμασταν υπόχρεοι ....
Συνήθως βλέπω μόνο μπίλια ή και ελάχιστη ρίγα. Μου αρέσει τα κυνηγετικά μου να ρίχνουν 50/50.
 
Καλησπέρα σε όλους.Εχω μια ερώτηση και για να μην ανοίξω νέο θέμα την κάνω εδώ που είναι και συναφή.Ποσο τα εκατό πρέπει να τουφεκαει ένα όπλο στο χαρτί η στον πίνακα για την μπεκατσα,τον λαγό,το αγριογούρουνο,φασσα τσίχλα;Πχ 60/40 70/30 κοκ.
 
Κανένας ρε παιδιά γιατί ετσι;Πχ για μπεκατσα 70/30 όπως το τραποντουφεκο η κάνω λάθος. Ελάτε να ανταλλάξουμε απόψεις να δούμε τη θεωρεί ο καθένας πιο σωστό.Η δεν ρυθμίζεται καθόλου το όπλο το παίρνεται 50/50 και πηγαίνετε για όλα τα θηράματα;;;
 
Back
Top