ΟΡΑΣΗ

Η διαχείριση της όρασης είναι για μένα το πιο σημαντικό θέμα της κυνηγετικής σκόπευσης.

Προσπαθώ να το φέρω στο φως σε άλλα θέματα αλλά οι κουβέντες πάνε περίπατο. Εδώ λοιπόν θα το αναλύσουμε γιατί θα ωφελήσει πολλούς.

Όχι σχόλια εκτός θέματος παρακαλώ.

Συζητείστε.
 
Υπάρχουν ασκήσεις εστίασης που μπορει κάποιος να κάνει στο σπίτι του;
Επίσης πώς επηρεάζει η υπαρξη μυωπίας και αστιγματισμού την σκόπευση με λειόκαννο σε κινητό στόχο; Υπάρχει κάποια σκοπευτική τεχνική που να ωφελεί περισσότερο τα ατομα με τις παραπάνω ΄΄ατελειες΄΄ όρασης;

Εξαιρετικό το θέμα!!
 
Υπάρχουν ασκήσεις εστίασης που μπορει κάποιος να κάνει στο σπίτι του;
Η διάρκεια της σκληρής εστίασης είναι κάποια δέκατα του δευτερολέπτου. Αν μπορείς να κρατήσεις εστιασμένη για 3-4 δέκατα μία λεπίδα ανεμιστήρα οροφής στην χαμηλή σκάλα είσαι μια χαρά.
Επίσης πώς επηρεάζει η υπαρξη μυωπίας και αστιγματισμού την σκόπευση με λειόκαννο σε κινητό στόχο; Υπάρχει κάποια σκοπευτική τεχνική που να ωφελεί περισσότερο τα ατομα με τις παραπάνω ΄΄ατελειες΄΄ όρασης;

Εξαιρετικό το θέμα!!
Εφόσον φοράς διορθωτικά γυαλιά ή φακούς, από ελάχιστα έως καθόλου. Αυτό που είναι πρόβλημα είναι το λοξό κοίταγμα έξω από τα οπτικά κέντρα των γυαλιών.

Όλες οι τεχνικές έχουν σκοπό να προσθέσουν την προσκόπευση με ήπια επιτάχυνση σε σχέση με το στόχο εκτός από τις περιπτώσεις που δεν υπάρχει χρόνος, όπως στο σκητ π.χ.
 
Η διαχείριση της όρασης είναι για μένα το πιο σημαντικό θέμα της κυνηγετικής σκόπευσης.

Προσπαθώ να το φέρω στο φως σε άλλα θέματα αλλά οι κουβέντες πάνε περίπατο. Εδώ λοιπόν θα το αναλύσουμε γιατί θα ωφελήσει πολλούς.

Όχι σχόλια εκτός θέματος παρακαλώ.

Συζητείστε.
περιμενα πολλοι καιρο γι αυτο το θεμα εχω προσπαθηση πολλες φορες να το δημιουργισω μια κ εγω ανοικω κ εγω στην κατηγορια ανθρωπων με παθησεις στα ματια αλλα παντα κατι με κραταγε εγραφα εσβηνα :confused:
υπαρχει πολλοις κοσμος που εχει θεμα ελαχιστης μυωπιας η αστιγματισμου κ αλλοι σε αρκετο βαθμο κ δεν χρησιμοποιουν φακους η γυαλια μη δεχομενοι οτι τους επιρεαζει τοσο ( κ οτι δεν θελουν να δεχτουν το προβλημα)
επισει ειναι οι περισοτεροι που φορανε γυαλια η φακους κ ετσι λινεται ενα μερος του προβληματος τι γινεται ομως οταν σε συνθηκες δεν καλυπτεσαι ακομα κ απο αυτα
π.χ αν πιασουμε το θεμα τις εστιασης ως προς την κινηση του στοχου για να εχουμαι μια καλη εκτημηση αποστασης για να εχουμε τις προσκοπευσεις
 
Last edited:
περιμενα πολλοι καιρο γι αυτο το θεμα εχω προσπαθηση πολλες φορες να το δημιουργισω μια κ εγω ανοικω κ εγω στην κατηγορια ανθρωπων με παθησεις στα ματια αλλα παντα κατι με κραταγε εγραφα εσβηνα :confused:
Γράψε τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις.
 
Ηταν γυρω στο 2004 οταν αναγκαστηκα να φορεσω γιαλια μυωπιας
Ειχα παει ενα απογευμα με τον αδερφο μου για σκοποβολη με το τοτε νεο μου ζαμπαλακι
Δεν μπορουσα να πετυχω γαιδαρο
Ρε τι εγινε!
Τι επαθα
Σε καποια φαση με κουρασαν τα γυαλια και τα ενγαλα
´´ ξεχνωντασ´´ να τα φορεσω και συνεχιζοντας η επιτυχια ηρθε ξαφνικα απο το πουθενα
Αμεσως εκανα το δυνδιασμο
Φορουσα τα γιαλια χωρις λαστιχακι πισω να τα κραταει σωστα στονπροσωπο
Με την επωμιση ουσιαστηκα εβλεπα μιση εικονα μεσα απο τα γιαλιανκαι μιση εξω λογο του σχεδιασμου τους
Πως να εστιασει σωστα μετα ο εγκεφαλος!!!
Απο τοτε φοραω παντα λουρακι
Και διαλεγω γιαλια πρωτα με γνωμωνα το κυνηγι και μετα οτιδηποτε αλλο
Κυριολεκτηκα κανω με τα χερια εικονικη επωμιση οταν θα επιλεξω γιαλια. Και προτιμω να μην εχουν σκελετο στο κατω μερος τους.
Δεν με περιοριζει αυτο στον οριζοντα
Ελεγχω παντα πριν την εξορμηση τα αυτακια που καθονται στην μυτη γιατι με τον καιρο ανοιγουν ωστε να ερχονται σωστα στο προσωπο

για την εστιαση τωρα
Δεν ξερω πως να το εξηγησω αλλα εστιαζω πολυ δυνατα στο στοχο
Μου δημιουργει την εντυπωση οτι σταματα- οτι μπαινει σε αργη κινηση
Μου βγαζει αμεσως την κινηση να μπω πανω του και χωρις να σταματησω απλα προσπερνω και ριχνω
Εαν δεν νιωσω αυτο το λοκ του στοχου με την εστιαση δεν ξερω καν που πηγαν τα σκαγια μου
Φυσικα δεν ξερω εαν αυτο ειναι σωστο και εστω και αν ακουστει ασχημο δεν με ενδιαφερει κιολας καθως ετσι εμαθα
Μου αρκει να επομιζω σταθερα και να εχει επιτυχια η βολη μου
 
Η διαχείριση της όρασης είναι για μένα το πιο σημαντικό θέμα της κυνηγετικής σκόπευσης.

Προσπαθώ να το φέρω στο φως σε άλλα θέματα αλλά οι κουβέντες πάνε περίπατο. Εδώ λοιπόν θα το αναλύσουμε γιατί θα ωφελήσει πολλούς.

Όχι σχόλια εκτός θέματος παρακαλώ.

Συζητείστε.
Εξήγησε μας λοιπόν τι σημαίνει εστιάζουμε στον στόχο ; πως ακριβώς γίνεται αυτό ; μήπως μοιάζει σαν το ζουμ μιας κάμερας ;
 
Γράψε τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις.
συγνωμη εκανα συνεχεια του προηγουμενο μυν.
προσοπηκα εχω αρκετο αστιγματισμο φοραω γυαλια
ειμαι δεξιοεπομιζων με μεγαλο ποσοστο κυριαχο ματι το δεξι (ευτυχος το αριστερο εχει το μεγαλο θεμα με τον αστιγματισμο)
σκοπευω διοφθαλμα
πιστευω ενα απο τα θεματα ειναι οτι εχω αρκετο θεμα στην εστιαση ως προς την κινηση
 
Εξήγησε μας λοιπόν τι σημαίνει εστιάζουμε στον στόχο ; πως ακριβώς γίνεται αυτό ; μήπως μοιάζει σαν το ζουμ μιας κάμερας ;
Η δικη μου ασκηση - ο Δασκαλος ισως να διαφωνει- ειναι βλεποντας διαφορους στοχους να εστιαζω σε αυτους
Οχι επ απειρον
Αλλα να εστιαζω σε αυτους ωια καποιο χρονο!
Δεν σκεφτομαι ουτε πως θα εριχνα ουτε ποσο μπροστα ουτε τιποτα
Απλα εστιαζω σε αυτους
Εμενα με βοηθαει!
Οταν ερθει η ωρα να ριξω η εστιαση ερχετε αυτοματα σαν να την βγαζει το υποσυνηδειτο
Βρισκω ομως ενα ελατωμα
Εαν δεν εισαι στγκεντρωμενος δεν δουλευει
Δεν εστιαζω
Εαν ειμαι αγχωμενος εαν εχω αλλου το μυαλο δεν βγαινει αυτο το εστιασμα υποςυνειδητα. Βλεπω το στοχο αλλα δεν ειμαι εκει!
Συγνωμη που μπηκα στην μεση!
 
Η δικη μου ασκηση - ο Δασκαλος ισως να διαφωνει- ειναι βλεποντας διαφορους στοχους να εστιαζω σε αυτους
Οχι επ απειρον
Αλλα να εστιαζω σε αυτους ωια καποιο χρονο!
Δεν σκεφτομαι ουτε πως θα εριχνα ουτε ποσο μπροστα ουτε τιποτα
Απλα εστιαζω σε αυτους
Εμενα με βοηθαει!
Οταν ερθει η ωρα να ριξω η εστιαση ερχετε αυτοματα σαν να την βγαζει το υποσυνηδειτο
Βρισκω ομως ενα ελατωμα
Εαν δεν εισαι στγκεντρωμενος δεν δουλευει
Δεν εστιαζω
Εαν ειμαι αγχωμενος εαν εχω αλλου το μυαλο δεν βγαινει αυτο το εστιασμα υποςυνειδητα. Βλεπω το στοχο αλλα δεν ειμαι εκει!
Συγνωμη που μπηκα στην μεση!
Γράψτε ελεύθερα. Πρέπει να ακουστούν γνώμες.
 
Βρισκω ομως ενα ελατωμα
Εαν δεν εισαι στγκεντρωμενος δεν δουλευει
Δεν εστιαζω
Εαν ειμαι αγχωμενος εαν εχω αλλου το μυαλο δεν βγαινει αυτο το εστιασμα υποςυνειδητα. Βλεπω το στοχο αλλα δεν ειμαι εκει!
Συγνωμη που μπηκα στην μεση!
Συγκεντρωμένος ως προς τι; Ως προς τα μάτια; Το στόχο; Τα χέρια;
 
Δάσκαλε , στην δική μου περίπτωση γίνονται όλα τόσο αυτόματα που δεν μπορώ να το εξηγησω.
Αν προσπαθησω να σημαδεψω ενα πουλί ακολουθοντας την πορεία του κατα 90% θα το χάσω , αυτό που κάνω είναι ας το πούμε μπηχτές τουφεκιές . Δηλ βλεπω ενα πουλι απο δεξια προς αριστερα , οταν φτασει στο σημειο που θαρρω πως ειναι για τουφεκισμα σηκώνω το οπλο με ανοιχτά τα δυο ματια και ακολουθω για 1-2 δευτερολεπτα το πουλι με τα ματια . Οταν νιωσω οτι η μαυρη σκια (της καννης) είναι πανω στο πουλί και λιγο μπροστα τοτε παταω την σκανδάλη ... Γινονται ολα τοσο γρηγορα που δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει ...
 
Συγκεντρωμένος ως προς τι; Ως προς τα μάτια; Το στόχο; Τα χέρια;
Συγκεντρωμενος ως προς το μυαλο και κατ επεκταση τον στοχο
Με αποφασιστηκοτητα και με εμπιστοσυνη
Συγκεντρωμενος ως προς το να εχω το μυαλο μου εκει.
Αν πχ παω σκοπευτηριο για προπονηση με ενα φιλο
Εχω στο νου μου να περασω καλα και να σπασω οσο πιο πολλα πιατα
Δεν εχω το νου μου αλλου οπως οταν ειναι αγωνας που δεν ειμαι εξεικιωμενος
Στον αγωνα σκεφτομαι πχ
Ειμαι τελειωμενος ειναι ολοι σκοπευτες
Σκεφτομαι οτι αν κανω καποιο λαθος θα γινω ρεζιλι
Σκεφτομαι οτι ολοι με βλεπουν!!!
Και σπανια κανω πανω απο 17 -συνηθως ειμαι στο 12-14!!!
Ενω σε προπονηση ειμαι στχνα στο 23-24
Ειχε φορα που το σαββατο εκανα στον γηπεδο του αγωνα της επομενης μερας σε προπονηση 23
Και εκανα 12 την επομενη!
Δεν ενιωθα οτι εστιαζα καν στο πιατο

το ιδιο και ατο κυνηγι
Αν παω και το μυαλο μου δεν συντονιζεται εκει γιατι τρεχει αλλου στα προβληματα δεν εστιαζω και δεν εχω επιτυχια
Ηταν η εναρξη
Ειμουν αυπνος με τον ενα γιο να χει κτυπησει στο κεφαλι την προηγουμενη την κορη με πυρετους και τον μικρο νεογεννητο να προσπαθουμε την προηγουμενη να αποφυγουμε την μεταγγιση λογι ικτερου

μου λεει η γυναικα δεν εχεις κοιμηθει λεπτο
Θα πας κυνηγι
Της λεω για τον αερα μια ωρα τιποτε αλλο
Σε μια ωρα ειμουν πισω
Ελεφαντας να μου εβγαινε εκεινη την μερα και να εριχνα με διαμετρημα 10 διασπορας με σκαγια νουμερο 12 δεν θα του εβαζα 1
 
Δάσκαλε , στην δική μου περίπτωση γίνονται όλα τόσο αυτόματα που δεν μπορώ να το εξηγησω.
Αν προσπαθησω να σημαδεψω ενα πουλί ακολουθοντας την πορεία του κατα 90% θα το χάσω , αυτό που κάνω είναι ας το πούμε μπηχτές τουφεκιές . Δηλ βλεπω ενα πουλι απο δεξια προς αριστερα , οταν φτασει στο σημειο που θαρρω πως ειναι για τουφεκισμα σηκώνω το οπλο με ανοιχτά τα δυο ματια και ακολουθω για 1-2 δευτερολεπτα το πουλι με τα ματια . Οταν νιωσω οτι η μαυρη σκια (της καννης) είναι πανω στο πουλί και λιγο μπροστα τοτε παταω την σκανδάλη ... Γινονται ολα τοσο γρηγορα που δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει ...
Το πουλί να δεις....
 
Δεν μπορώ να το εξηγήσω κι εγώ 100% γιατί συμβαίνει αυτόματα, αλλά αν φέρεις στο νου τις επιτυχημένες βολές θα θυμηθείς την εικόνα του πουλιού καθαρή και καπως θολά τα υπόλοιπα. Επίσης όπως είπε και κάποιος φίλος παραπάνω έχει τύχει και σε μένα πρώτη μέρα στα τρυγόνια αϋπνία, πολλές αστοχίες τρεμουλο στα χέρια και καμμιά συγκέντρωση στο στόχο.
 
Δεν μπορώ να το εξηγήσω κι εγώ 100% γιατί συμβαίνει αυτόματα, αλλά αν φέρεις στο νου τις επιτυχημένες βολές θα θυμηθείς την εικόνα του πουλιού καθαρή και καπως θολά τα υπόλοιπα. Επίσης όπως είπε και κάποιος φίλος παραπάνω έχει τύχει και σε μένα πρώτη μέρα στα τρυγόνια αϋπνία, πολλές αστοχίες τρεμουλο στα χέρια και καμμιά συγκέντρωση στο στόχο.
Ακριβώς έτσι....όλα τα γύρω θολά....κάτι σαν το τούνελ βιζιον ,όταν πλακώνεις κάποιον στο ξύλο....
 
Θες να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό;
θα προσπαθήσω
Π.χ στην προσπάθεια να ακολουθήσω την κίνηση του στόχου νομίζω ότι χάνω καρε (αν μπορούμε να το πούμε έτσι)κ στο συγχρονισμό μάτια , κάννη, κίνηση σώματος πολλές φορές βγαίνω εκτως τις πορείας του στόχου
Βέβαια όσο δουλεύω τί στάση-επομιση και τεχνικές έχω καλά αποτελέσματα αλλά όχι πάντα
 
Back
Top