ΟΡΑΣΗ

Όχι δεν είμαι ιδιογωμοτης αλλά μπορώ να αγοράσω ένα ραβδωτο τσοκακι.Αυτό που έχει το δικανο franchi becaccia θα λες με το διασπορεα;Αλλά πες κ την συνταγή αν είναι θα την κάνω με το χέρι χωρίς μηχανή να την δούμε κ η άλλη συνάδελφοι ίσως τους ενδιαφέρει.
Άστα αυτά με το χέρι....μη πας αδιάβαστος κ κοίτα να τουφεκας σε απόσταση τέτοια που δεν την φτάνεις με το φτύσιμο‼️
 
Όχι δεν είμαι ιδιογωμοτης αλλά μπορώ να αγοράσω ένα ραβδωτο τσοκακι.Αυτό που έχει το δικανο franchi becaccia θα λες με το διασπορεα;Αλλά πες κ την συνταγή αν είναι θα την κάνω με το χέρι χωρίς μηχανή να την δούμε κ η άλλη συνάδελφοι ίσως τους ενδιαφέρει.
Καλημέρα, Λάμπρο όλα τα τσόκ με βαθιά ραβδωση είναι κατάλληλα. Για να έχουν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα πρέπει απαραίτητα να χρησιμοποιηθεί βύσμα με ποτηράκι για να μεταδοθεί η περιστροφή σε όλα τα σκάγια και όχι μόνο τα εξωτερικά. Η συνταγή είναι 12/ 60, 686. , sipe 1,55 γρ ,βύσμα gt15 με ανοιγμένες τις ενώσεις , 33 γραμμαρια ( κατά προτίμηση νούμερο 9 με 10 ), αποκεντρωτηρας Ηλιόπουλου με ξυρισμενα τα τέσσερα ποδαράκια του για να μπαίνει στο βυσμα εφαρμοστα, και κλείσιμο στα 55 χιλιοστα. Τα γεμίζω για έναν φίλο που θέλει το ίδιο με σένα και έχει benelli beccaccia με ραβδωτο τσοκακι, αυτό που είδαμε σε δοκιμές είναι ότι με σκάγια Ν 8 ή Ν 9 αφήνει κενό που χάνεται αν χαραξεις σε δύο σημεία για 3 χιλιοστά το κύπελλο του αποκεντρωτηρα ή αν βάλεις Ν 10. Προσοχή γιατί στα 8 μέτρα ανοίγει 1 μέτρο αλλά κάποια σκάγια πολύ περισσότερο.
 
Καλημέρα, Λάμπρο όλα τα τσόκ με βαθιά ραβδωση είναι κατάλληλα. Για να έχουν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα πρέπει απαραίτητα να χρησιμοποιηθεί βύσμα με ποτηράκι για να μεταδοθεί η περιστροφή σε όλα τα σκάγια και όχι μόνο τα εξωτερικά. Η συνταγή είναι 12/ 60, 686. , sipe 1,55 γρ ,βύσμα gt15 με ανοιγμένες τις ενώσεις , 33 γραμμαρια ( κατά προτίμηση νούμερο 9 με 10 ), αποκεντρωτηρας Ηλιόπουλου με ξυρισμενα τα τέσσερα ποδαράκια του για να μπαίνει στο βυσμα εφαρμοστα, και κλείσιμο στα 55 χιλιοστα. Τα γεμίζω για έναν φίλο που θέλει το ίδιο με σένα και έχει benelli beccaccia με ραβδωτο τσοκακι, αυτό που είδαμε σε δοκιμές είναι ότι με σκάγια Ν 8 ή Ν 9 αφήνει κενό που χάνεται αν χαραξεις σε δύο σημεία για 3 χιλιοστά το κύπελλο του αποκεντρωτηρα ή αν βάλεις Ν 10. Προσοχή γιατί στα 8 μέτρα ανοίγει 1 μέτρο αλλά κάποια σκάγια πολύ περισσότερο.

'' Εγραψες ''.......Λευτερη μου !!!! Θα το στησω....απο περιεργεια και μονο φιλε !!! :)
 
Καλημέρα, Λάμπρο όλα τα τσόκ με βαθιά ραβδωση είναι κατάλληλα. Για να έχουν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα πρέπει απαραίτητα να χρησιμοποιηθεί βύσμα με ποτηράκι για να μεταδοθεί η περιστροφή σε όλα τα σκάγια και όχι μόνο τα εξωτερικά. Η συνταγή είναι 12/ 60, 686. , sipe 1,55 γρ ,βύσμα gt15 με ανοιγμένες τις ενώσεις , 33 γραμμαρια ( κατά προτίμηση νούμερο 9 με 10 ), αποκεντρωτηρας Ηλιόπουλου με ξυρισμενα τα τέσσερα ποδαράκια του για να μπαίνει στο βυσμα εφαρμοστα, και κλείσιμο στα 55 χιλιοστα. Τα γεμίζω για έναν φίλο που θέλει το ίδιο με σένα και έχει benelli beccaccia με ραβδωτο τσοκακι, αυτό που είδαμε σε δοκιμές είναι ότι με σκάγια Ν 8 ή Ν 9 αφήνει κενό που χάνεται αν χαραξεις σε δύο σημεία για 3 χιλιοστά το κύπελλο του αποκεντρωτηρα ή αν βάλεις Ν 10. Προσοχή γιατί στα 8 μέτρα ανοίγει 1 μέτρο αλλά κάποια σκάγια πολύ περισσότερο.
8μ, 1μ !!!!!!
Φοβερό !!!!

Χωρίς ραβδωτό τσοκ υπάρχει πιθανότητα Λευτέρη ;;;
 
Βασίλη το ίδιο φυσίγγι γεμίζω για μένα για πρώτη τουφεκιά στην μπεκάτσα, αλλά επειδή κυνηγάω με lanber 60 εκατοστά με 4 και 3 αστρα, βάζω z2m15 κομμένο σαν μισοταπα και στα 10 μέτρα ανοίγει περίπου 60 με 70 εκατοστά
 
Εγω πιστευω οτι το προβλημα ειναι η αρνητικη εντυπωση που σου εχει δημιουργηθει στο υποσυνειδητο σου οτι θα χασεις το πουλι
Αυτο σε κανει να χανεις τον ´´αυθορμητισμό´´ σου στην βολη και αμεσως η κινηση σου απο χαλαρη και αποφασιστηκη μετατρεπεται σε σκεπτικη και ελεγχομενη
Σφιγκεσαι να στοχευσεις και προσπαθεις να σιγουρεψεις το θηραμα σου
Αυτο σε κανει να μην θελεις να το χασεις απο τα ματια σου και γιαυτο το λογο το κεφαλι σου μενει ψηλα
Οσο και αν εστιαζεια στο θηραμα σου η βολη σου παει αλλου
Μπορει επισης λογο των πιο πανω η επομιση σου λογο της βιασυνης μπας και το χασεις να μην φερνει το οπλο στην σωστη θεση στον ωμο και εσυ να σκυβεις πολυ το κεφαλι για να στοχευσεις
Και παλι το αποτελεσμα ειναι το ιδιο
Στις αποστασει που χανεις το θηραμα οσο και να πεξεις με την διασπορα η διαφορα σου πιστευω θα ειναι μικρη
Θελει χαλαρη αμεση και σωστη επομιση και ακαριαιο πατημα χωρις συλλογισμους θπολογισμους και σκεψεις

Εγω θα εκανα εναν ρεσταρτ στην σκεψη μου
Θα ξεχνουσα οτι εχασα
Εφυγε χαθηκε τελος
Θα ελεγχα οτι τα ρουχα μου ειναι σωστα και δεν εμποδιζουν
Θα δουλευα την επομιση μου
Και θα εκανα προπονηση στο σκοπευτηριο σε γρηγορες τροχιες εξερχομενες οπως αυτη που θυμιζει την μπεκατσα ζητοντας απο εναν φιλο να διαλεγει εκεινος το πιατο χωρις να ξερω εγω ποιο θα βγαλει
Κατι δαν το τραπ αλλα σε κοντινες αποστασεις

Λαβε υποψην οτι Δεν ειμαι σκοπευτης ουτε δασκαλος σκοποβολης
Οποταν ισως να λεω και κατι λαθος
Εχω περασει ομως το σταδιο αυτο και ειχα προσεξει τα πιο πανω στην προσπαθεια μου το το ξεπερασω και να βελτιωθω

Πς
Φορας γιαλια μυοπιας κλπ;
Εαν ναι σιγουρεψου οτι μενουν αταθερα στο προσωπο οταν επομιζεις και οτι καλυπτουν ολο το ματι
Οταν τα γιαλια πεφτουν η αφηνουν μεγαλο κενο μεταξυ ματιου και προσωπου η εστιαση σου οσο και αν προσπαθεις παει περιπατο!
Το ματι συμπεριφερετε οπως οταν εστιαζει η φωτογταφικη
Προσπαθει να καθαρισει την εικονα χωρις αμεσο αποτελεσμα και εμεις λογι της φυσης του χρονου της βολης δεν το καταλαβαινουμε
 
Last edited:
Στην ηλικία μας δεν είναι δύσκολο να περάσεις από την μονόφθαλμη σκόπευση στην διοφθαλμη , και τι επιτυχία μπορεί να έχει και πόσο διάστημα απαιτείται , είναι και για το δάσκαλο (leo) η ερώτηση
Εάν δεν υπάρχει θέμα αντίθετης ή μοιρασμένης κυριαρχίας, με σωστή καθοδήγηση είναι θέμα μισής ώρας.
 
σε ενστικτωδεις βολές δεν ακουμπάει το μάγουλο κοντάκι
Μάλλον εννοείς πολύ γρήγορες βολές.
Αν δεν έχεις αίσθηση της κάνης στην βολή και απλά κοιτάς και ρίχνεις οποιαδήποτε απόκλιση της οπτικής σκοπευτικής γραμμής από την νοητή γραμμή της κάνης δημιουργεί απόκλιση και πτώση ποσοστών.

Αν την έχεις (πολύ δύσκολο σε πολύ γρήγορες τουφεκιές) διορθώνεις και ρίχνεις (αν προλάβεις).

Στο σκοπευτήριο όταν χάνω δισκάκια και αφού έχω ρίξει την τουφεκιά κρατάω το όπλο επωμισμένο και βλέπω την κάνη και την ρίγα.
Μερικές φορές, ιδίως όταν κουράζομαι, είναι ολίγον τι για τα γκράβαρα.
Κάνε κανένα τέτοιο τέστ, ίσως σε βοηθήσει ...

Τα υπόλοιπα ο ειδικός ...
 
Ναι για πολύ γρήγορες τουφεκιές, έτσι ρίχνω πάντα, δεν εξετάζω ποτέ ριγα, όπλο, και έχω αφαιρέσει το στόχαστρο. Παλιότερα με μια 302 με ίσιο κοντάκι είχα μεγαλύτερη ευστοχία, τώρα νομίζω μου φταίει το πολύ cast, ίσως και να κάνω λάθος.
 
Εάν δεν υπάρχει θέμα αντίθετης ή μοιρασμένης κυριαρχίας, με σωστή καθοδήγηση είναι θέμα μισής ώρας.
ΠΆΝΤΑ οι απαντήσεις με λίγες λέξεις και με περιεχόμενο, όλοι κρεμόμαστε απο τις αναρτήσεις σου, το έχω γράψει ξανά "οτι για εμάς που ζούμε στην νησιωτική Ελλάδα σε ότι αφορά το κυνήγι υστερούμε έναντι των υπολοίπων " λόγω απόστασης και όχι μόνο. Πραγματικά πιστεύω " ότι είναι θέμα μισής ώρας σωστής καθοδήγησης " η κατ ' ιδίαν εκπαίδευση. Παρακολουθώ ανελλιπώς τα γραφόμενα περί κυνηγετικής σκόπευσης και οχι μόνο (ειδικά όλα τα βιντεό σου είναι αποθηκευμένα στον υπολογιστή μου) , ακόμη και δίωρη παρακολούθηση από σεμινάριο που διοργάνωσε ο σύλλογός μου με δάσκαλο σκοποβολής, άλλο όμως η πράξη δεν είναι εύκολο να κάνω 8 ώρες ταξίδι μόνο και μόνο για αυτό. Τουλάχιστον για εμένα η μετακίνηση στην πρωτεύουσα γίνεται μονο για λόγους υγείας.
 
Τα χαμηλά όπου κυνηγάω μπεκάτσα στην περιοχή μου έχουν γίνει αδιαπέραστα σε πολλά σημεία και κάθε χρόνο η κατάσταση χειροτερεύει από την απουσία των κατσικιων. Το πιο επεκτατικο είδος είναι το παλιούρι που είναι και το δυσκολότερο να το διασχίσεις. Στα λίγα όλο και πιο δύσκολα μονοπάτια, πιο πολύ ώρα είσαι σκυφτος παρά όρθιος, σε ένα ξαφνικό ξεπεταγμα μπεκατσσς ή το τιναγμα λαγού, δεν έχεις την άνεση ούτε τον χρόνο να σταθεις ορθιος ,έτσι έτυχαν τα περιστατικά που είπα, και έριξα σκυμενος κρατώντας το όπλο όπως όταν περιμένεις στην φέρμα. Έτυχε, ούτε που το σκέφτηκα, και άλλες 2,3 φορές που ούτε έτσι δεν πρόλαβα να ρίξω.. Άλλη μία φορά πριν πολλά χρόνια ,ένα κουτάβι μου ξεσήκωσε έναν λαγαρο έριξα 3 τουφεκιες με ψιλά από πίσω, που ενώ τον πήραν δεν έπεσε, σκόνταψε σε ένα φράχτη, φανερά τραυματισμενος και τον έχασα. Μετά από ψάξιμο 10 λεπτών απογοητευτηκα και έκανα να κατέβω ένα ρέμα σε κατεύθυνση σχεδον αντιθετα από εκεί που τον γυρευα ,όταν τον είδα να σέρνεται στη ρίζα ενός θάμνου και πάλι με τον ίδιο τρόπο, αν κ με διαφορετικό όπλο τον πήρα με βολή που του έκοψε το μισό κεφάλι ,στα 4,5 μέτρα.
 
Leo, συχνά σε ενστικτωδεις βολές δεν ακουμπάει το μάγουλο κοντάκι, τι προτείνεις ;
Καλή ερώτηση. Στις ενστικτώδεις βολές που ηθελημένα αγνοούμε την κάννη, ο εγκέφαλος την θεωρεί εμπόδιο και είτε δεν δέχεται ποτέ να ανέβει η κάννη μπροστά στα μάτια ή αν ανέβει ξαναξεκουμπωνει αμέσως το κοντάκι από το μάγουλο.

Η μόνη λύση είναι να έχουμε στο νου μας το κούμπωμα μέσω της αφής στο μάγουλο, χωρίς οπτική επιβεβαίωση.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να χαμηλώσεις πολύ την κλίση του κοντακιου, γιατί ακόμα κι αν δεν κουμπώσει το κοντάκι στο ζυγωματικο, τουλάχιστον στο μάγουλο θα ακουμπήσει, οπότε μπορείς να το έχεις στημένο με αυτή τη λογική.
 
Back
Top