ΟΡΑΣΗ

γιατί ακόμα κι αν δεν κουμπώσει το κοντάκι στο ζυγωματικο, τουλάχιστον στο μάγουλο θα ακουμπήσει
Ευχαριστώ, αλλά δεν κατάλαβα αυτό, σαν άσχετος με σκοποβολή δεν βλέπω ποια είναι η διαφορά μάγουλο ή ζυγωματικο στο κοντάκι .
 
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Λάμπρο η θέση που θα πάρεις στην μπεκάτσα η σωστή θέση μάλλον είναι ξεκάθαρα θέμα εμπειρίας ,γνώσης της συμπεριφοράς του σκύλου ,ένστικτο και τύχη .Άστα να πάνε δηλαδή ,θα υπάρχουν χρονιές που θα πηγαίνεις καλά άλλες άσχημα ,έτσι είναι το κυνήγι της βελουδοματας απρόβλεπτο ,μαγικό όπως αρμόζει σε αυτό το εκπληκτικό θήραμα .
 
Ευχαριστώ, αλλά δεν κατάλαβα αυτό, σαν άσχετος με σκοποβολή δεν βλέπω ποια είναι η διαφορά μάγουλο ή ζυγωματικο στο κοντάκι .
Κούμπωμα στο ζυγωματικο σημαίνει να έχει μπει το κοντάκι στο μάγουλο και να πιέζεται τόσο μέχρις ότου να τερματίσει στο οστό. Το μάγουλο μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε από το να ακουμπάει ίσα ίσα μέχρι κάποια μορφή μικρής πίεσης.
 
Κούμπωμα στο ζυγωματικο σημαίνει να έχει μπει το κοντάκι στο μάγουλο και να πιέζεται τόσο μέχρις ότου να τερματίσει στο οστό. Το μάγουλο μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε από το να ακουμπάει ίσα ίσα μέχρι κάποια μορφή μικρής πίεσης.
Και να βοηθήσω με εικόνες.



 
* η πάνω φωτο είναι κουμπωμα στο ζυγωματικό
Ο (Θεός να τον κάνει δάσκαλο) πρώην δάσκαλός μου στο τραπ μου πίεζε το κεφάλι στο κοντάκι για να κουμπώσει έλεγε το ζυγωματικό.
Αφού δεν του κούμπωσα το κοντάκι στο κεφάλι πάλι καλά.
Δεν έχω ρίξει ποτέ στην ζωή μου σαν την πρώτη φωτό ... μόνο τότε.
Αποτέλεσμα zero.
Δεν λέω ότι είναι λάθος, απλά όπως σου ταιριάζει και όπως μάθεις ... εγώ δεν έμαθα ποτέ :)

Μόλις ακούω ζυγωματικό νιώθω ένα ρίγος στην πλάτη μου :)
 
Η μόνη λύση είναι να έχουμε στο νου μας το κούμπωμα μέσω της αφής στο μάγουλο, χωρίς οπτική επιβεβαίωση
Εγώ κρατάω αυτό, νομίζω είναι το καλύτερο για την περίπτωση μου, όπως ο Βασίλης ακόμα και αν επωμισω ήρεμα αυτό με το ζυγωματικο δεν μου βγαίνει.
 
Τα "σωστά" μέτρα του κοντακίου για τους περισσότερους είναι όταν κουμπώσουμε τέεερμα σαν την πρώτη φωτό να μην χάνουμε την μπίλια-στόχαστρο.
Φίλε αν κάνω αυτό που λες όχι μπίλια και ρίγα, ούτε ελέφαντα στα 5 μέτρα δεν θα βλέπω.

ps
Κάτσε θα το δοκιμάσω τώρα ...
 
@chevy z71
Εντάξει ... Αν το πιέσω στο ζυγωματικό τον ελέφαντα τον βλέπω με το αριστερό ... γύρω από ένα μαύρο πράγμα που λέγεται βάση.
Δεν βλέπω τίποτα Άρη ... αόματος, ούτε την υπερυψωμένη ρίγα ούτε φυσικά στόχαστρο ...

Αν σηκώσω όμως το όπλο 50 φορές σε διάφορες γωνίες θα δω τις 45 την ίδια ακριβώς ελάχιστη ρίγα και μου βγαίνει αβίαστα.
Δεν το έκανα τώρα, το είχα κάνει όταν είχα δοκιμάσει το όπλο ...
Τι λέτε γιατρέ μου ? Έχω ελπίδες ?
.pray to God.
 
Άρη, αν κάνουμε αυτό που λες ρίγα βλέπουμε ;
Λευτέρη έχεις πάει σε σκοπευτήριο ? Αν όχι κάντο φίλε sporting κορυφή !!!... πέρα από ότι δοκιμάζεις καινούργια πράγματα, ρίχνεις τουφεκιές όλο τον χρόνο (αυτό είναι το σημαντικότερο για εμένα) πέρα από το νταβαντούρι και τις μ@λακίες που λέμε και ακούμε.
Το μόνο κακό είναι ότι μετά από την έκτη πούλα έχεις ένα μικρό μούδιασμα στον ώμο :)
Έχουν και πίνακες για δοκιμές ... παιδική χαρά ;)

ps
@chevy z71
Άρη περιμένω το αυτοκόλλητο για την ταυτότητα (έχω πληρώσει) ... μπορώ να πάω χωρίς αυτό ή θα φάω πόρτα ???
 
@chevy z71
Εντάξει ... Αν το πιέσω στο ζυγωματικό τον ελέφαντα τον βλέπω με το αριστερό ... γύρω από ένα μαύρο πράγμα που λέγεται βάση.
Δεν βλέπω τίποτα Άρη ... αόματος, ούτε την υπερυψωμένη ρίγα ούτε φυσικά στόχαστρο ...

Αν σηκώσω όμως το όπλο 50 φορές σε διάφορες γωνίες θα δω τις 45 την ίδια ακριβώς ελάχιστη ρίγα και μου βγαίνει αβίαστα.
Δεν το έκανα τώρα, το είχα κάνει όταν είχα δοκιμάσει το όπλο ...
Τι λέτε γιατρέ μου ? Έχω ελπίδες ?
.pray to God.
Εάν της 45 φορές στης 50 επωμισεις έχεις την ίδια εικόνα και με αυτήν την εικόνα έχεις επιτυχίες τοτε μην ψαχνεσαι καθόλου είσαι μια χαρά ;)
 
Λευτέρη έχεις πάει σε σκοπευτήριο ? Αν όχι κάντο φίλε sporting κορυφή !!!... πέρα από ότι δοκιμάζεις καινούργια πράγματα, ρίχνεις τουφεκιές όλο τον χρόνο (αυτό είναι το σημαντικότερο για εμένα) πέρα από το νταβαντούρι και τις μ@λακίες που λέμε και ακούμε.
Το μόνο κακό είναι ότι μετά από την έκτη πούλα έχεις ένα μικρό μούδιασμα στον ώμο :)
Έχουν και πίνακες για δοκιμές ... παιδική χαρά ;)

ps
@chevy z71
Άρη περιμένω το αυτοκόλλητο για την ταυτότητα (έχω πληρώσει) ... μπορώ να πάω χωρίς αυτό ή θα φάω πόρτα ???
Μια χαρά θα πας και θα ρίξεις ,έτσι και αλλιώς όλοι ξέρουν πως στον Σκοε ο χρόνος κυλάει αργά ,εάν περιμένεις το χαρτάκι μπορεί να ρίξεις κατά τον Ιούνιο .
 
@chevy z71
Εντάξει ... Αν το πιέσω στο ζυγωματικό τον ελέφαντα τον βλέπω με το αριστερό ... γύρω από ένα μαύρο πράγμα που λέγεται βάση.
Δεν βλέπω τίποτα Άρη ... αόματος, ούτε την υπερυψωμένη ρίγα ούτε φυσικά στόχαστρο ...

Αν σηκώσω όμως το όπλο 50 φορές σε διάφορες γωνίες θα δω τις 45 την ίδια ακριβώς ελάχιστη ρίγα και μου βγαίνει αβίαστα.
Δεν το έκανα τώρα, το είχα κάνει όταν είχα δοκιμάσει το όπλο ...
Τι λέτε γιατρέ μου ? Έχω ελπίδες ?
.pray to God.
Αλλος ένας που προσαρμόστηκε στο όπλο του.
Αν κάνεις προκοπή έτσι,άστο ως έχει.
ps
@chevy z71
Άρη περιμένω το αυτοκόλλητο για την ταυτότητα (έχω πληρώσει) ... μπορώ να πάω χωρίς αυτό ή θα φάω πόρτα ???
Για ένα αυτοκόλλητο ..πόρτα?
Και αγώνα ρίχνεις.
 
Back
Top