ΟΡΑΣΗ

Κανένας ρε παιδιά γιατί ετσι;Πχ για μπεκατσα 70/30 όπως το τραποντουφεκο η κάνω λάθος. Ελάτε να ανταλλάξουμε απόψεις να δούμε τη θεωρεί ο καθένας πιο σωστό.Η δεν ρυθμίζεται καθόλου το όπλο το παίρνεται 50/50 και πηγαίνετε για όλα τα θηράματα;;;
Προσωπικά προτιμώ το κυνηγετικό μου όπλο μου να ρίχνει ακριβώς εκεί που κοιτάζω (50/50). Στο σκοπευτήριο ότι ρύθμιση και να κάνω, μετά από λίγο το συνηθίζω. Όπλο που ψηλοτουφεκαει στο κυνήγι δεν το συνηθίζω ποτέ.
 
Κανένας ρε παιδιά γιατί ετσι;Πχ για μπεκατσα 70/30 όπως το τραποντουφεκο η κάνω λάθος. Ελάτε να ανταλλάξουμε απόψεις να δούμε τη θεωρεί ο καθένας πιο σωστό.Η δεν ρυθμίζεται καθόλου το όπλο το παίρνεται 50/50 και πηγαίνετε για όλα τα θηράματα;;;
Αν έριχναν όλα 50/50 θα κάναμε πάρτυ.
Πολλές γνώμες θα ακούσεις.
Προσωπικά προτιμώ το 50/50 πάντα.

Γιατί να θέλει κάποιος στην μπεκάτσα πχ 70/30 ;;;
Αν μπορέσεις να το εξηγήσεις, θα καταλάβεις και την απάντηση στην ερώτησή σου.

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.
 
Προσωπικά προτιμώ το κυνηγετικό μου όπλο μου να ρίχνει ακριβώς εκεί που κοιτάζω (50/50). Στο σκοπευτήριο ότι ρύθμιση και να κάνω, μετά από λίγο το συνηθίζω. Όπλο που ψηλοτουφεκαει στο κυνήγι δεν το συνηθίζω ποτέ.
Λεωνίδα ευχαριστώ για την απάντηση η ερώτηση έγινε γιατί είχα πέσει πάνω σε κάτι άρθρα παλιότερα περιοδικό και το ανέφεραν δλδ ότι ένα μπεκατσοτουφεκο πρέπει να ψηλοτουφεκαει για να καλύπτει την μπεκατσα ένα λαγοτουφεκο πρέπει να ψηλοτουφεκαει γιατί απευθύνεται σε εδσφοβια θηράματα μάλιστα αλλάζουν και το pitch εκτός από το ntrop.Εσυ τη γνώμη έχεις γι αυτό;
 
50 50 και μολις το συνηθίσεις κυνηγάς τα πάντα σε όλες τις αποστάσεις!
Στο τραπ θέλουν να ψηλοτουφεκαει γιατι ετσι οπως φεύγουν τα δισκάκια βάζοντας προσκοπευση η κανη θα τα καβαλάει και δεν θα τα βλέπουν.
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και για την μπεκατσα που σηκώνεται από κάτω σαν το δισκάκι του τραπ μόνο που δε είμαστε επωμισμενη;Δεν θα ήταν καλύτερο να ψηλοτουφεκουσσε όπως είχα διαβάσει εσύ τη λέτε;
 
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και για την μπεκατσα που σηκώνεται από κάτω σαν το δισκάκι του τραπ μόνο που δε είμαστε επωμισμενη;Δεν θα ήταν καλύτερο να ψηλοτουφεκουσσε όπως είχα διαβάσει εσύ τη λέτε;
Λαμπρό άσε τα άρθρα που έχεις διαβάσει, και δοκίμασε τι σου ταιριάζει σε σένα, καλό είναι να τα διαβάζεις αλλά κρατά στην άκρη του μυαλού σου, κάνεις της δοκιμές σου και ότι σου ταιριάζει το κρατάς, φιλικά στα λέω χωρίς παρεξήγηση. :) ;)
 
Λαμπρό άσε τα άρθρα που έχεις διαβάσει, και δοκίμασε τι σου ταιριάζει σε σένα, καλό είναι να τα διαβάζεις αλλά κρατά στην άκρη του μυαλού σου, κάνεις της δοκιμές σου και ότι σου ταιριάζει το κρατάς, φιλικά στα λέω χωρίς παρεξήγηση. :) ;)
Εννοείτε δεν υπάρχει παρεξήγηση εδώ είμαστε να ανταλλάσουμε απόψεις και να γινόμαστε καλυτεροι κανένας δεν τα ξέρει όλα.Ευχαριστω για την απάντηση σου.
 
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και για την μπεκατσα που σηκώνεται από κάτω σαν το δισκάκι του τραπ μόνο που δε είμαστε επωμισμενη;Δεν θα ήταν καλύτερο να ψηλοτουφεκουσσε όπως είχα διαβάσει εσύ τη λέτε;
Για να βλέπεις ολη την μπεκατσα στο σήκωμα, θα πρέπει να ψηλοτουφεκαει πολυ. Θα πας να κυνηγήσεις αλλα θηράματα και θα εισαι εντελως άστοχος. Τα εχω διαβάσει κι εγω αυτα που λες! Δεν συμφωνώ!
Επίσης ασε το τραπ! Στο τραπ έχουν να κάνουν με δίσκο ο οποίος φευγή μπροστά τους και οχι πανω, με πολλα χιλιόμετρα.
Οι ειδικοί λένε όταν επωμιζεις με γωνία 45 μοίρες, πρέπει να βλέπεις μόνο το σκοπευτικο!
Ουτε Ρίγα ουτε τιποτα!
Αυτό το τεστ το κανεις για να δεις αν το όπλο ειναι στα μέτρα σου. Στο κυνηγι δεν κοιτάζεις τιποτα!
 
50/50 το ιδανικότερο και προτιμητέο και για μένα εννοείται.Γιατι κυνηγάς οτιδήποτε και χρησιμοποιείς τις δυνατότητές σου αλλιώς θα σε βοηθά σε ένα κυνήγι και θα σου χαλάει άλλο .Εκτός και αν έχεις για κάθε θήραμα άλλο ντουφέκι που και αυτό δεν θα σου κάνει καλό .
 
Λοιπόν σήμερα είδα πολλά βιντεάκια με αμερικανούς σκοπευτές και δασκάλους που εξηγούν το hold point,gun point-hold etc.Μερικοι λένε ότι πρέπει να κρατάς το όπλο πιο χαμηλά από εκεί που βλέπουν τα μάτια σου και άλλοι το αντίθετο.Πχ στο τραπ η στο κυνήγι της μπεκατσας καλύτερα,που μας ενδιαφέρει.Τη θεωρείται πιο σωστο,να κρατάω το όπλο παράλληλα με το έδαφος και τα μάτια να κοιτάνε πιο χαμηλά εκεί που θα σηκωθεί περίπου η μπεκατσα-δίσκος δλδ πιο χαμηλά από οτι δείχνουν η κάνες η το βλέμμα πιο πάνω από τις κάνες να αιωρειται και οταν πιασουμε το δισκο-μπεκατσα να φέρουμε το όπλο από κάτω προς τα επάνω σκουπιζοντας( swing through);Αν θέλει ας απαντήσει και ο Λεωνίδας που ξέρει.Ευχαριστω.
 
Λοιπόν σήμερα είδα πολλά βιντεάκια με αμερικανούς σκοπευτές και δασκάλους που εξηγούν το hold point,gun point-hold etc.Μερικοι λένε ότι πρέπει να κρατάς το όπλο πιο χαμηλά από εκεί που βλέπουν τα μάτια σου και άλλοι το αντίθετο.Πχ στο τραπ η στο κυνήγι της μπεκατσας καλύτερα,που μας ενδιαφέρει.Τη θεωρείται πιο σωστο,να κρατάω το όπλο παράλληλα με το έδαφος και τα μάτια να κοιτάνε πιο χαμηλά εκεί που θα σηκωθεί περίπου η μπεκατσα-δίσκος δλδ πιο χαμηλά από οτι δείχνουν η κάνες η το βλέμμα πιο πάνω από τις κάνες να αιωρειται και οταν πιασουμε το δισκο-μπεκατσα να φέρουμε το όπλο από κάτω προς τα επάνω σκουπιζοντας( swing through);Αν θέλει ας απαντήσει και ο Λεωνίδας που ξέρει.Ευχαριστω.
Και οι δύο "σχολές" σωστές είναι. Σε στόχο που είναι άγνωστο ποια κατεύθυνση θα πάρει, προσωπικά θα έβαζα τις κάννες παράλληλα με το έδαφος, θα κοίταζα γενικά και ανοιχτά στην περιοχή που θα περίμενα να εμφανισθεί το πουλί και με την εμφάνιση του θηράματος θα έριχνα με κατάδειξη. Έτσι και αλλιώς swing through θα βγει 90%.

Σε σκοπευτήριο με γνωστή πορεία του στόχου, όρεξη και χρόνο να έχεις να σου περιγράψω τρόπους!🙂
 
Λεωνίδα σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.Ειχα κατέβει Αθήνα και πήγα Σχιστό.Εκανα προσομοίωση του πεταγματος της μπεκατσας.Πήγα από επάνω ακριβώς από την μηχανη που ηταν κατω απο το εδαφος και ένας άλλος συνάδελφος μιλούσε στο μικρόφωνο να πεταχτούν τα πιάτα.Τα πήγα πάρα πολύ καλά και έκανα και πολλά πειράματα.Αυτο που είδα ήταν ότι χτυπούσα τους δίσκους στα 15-20 μέτρα μακριά,πολύ καλά θα μου πεις δεδομένου τις ταχύτητας τους που σίγουρα η μπεκατσα δεν έχει το ίδιο....Τώρα αν και εν μέρη απάντησες πιο πάνω....Θα ήθελα να μου πεις στην μπεκατσα που είναι καλύτερα να είναι τα μάτια κάτω στο έδαφος εκεί που δείχνει ο σκύλος και το όπλο παράλληλα με το έδαφος η πάνω από το όπλο και να κοιτάζω χαλαρά πάνω από το όπλο περιμένοντας να πιάσω την μπεκατσα με την περιφερειακή όραση..Στο πουρναρι αντιμετωπιζω το προβλημα στο δέντρο-έλατο η οπουδήποτε αλλού δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.Μου σηκώνονται κατακόρυφα σπάζοντας αριστερά-δεξιά η ευθεία επάνω.Οπως ακριβώς στο τραπ μόνο πιο κατακόρυφα.Το περιθώριο της τουφεκιά από το έδαφος μέχρι εκεί που κρύβεται είναι 3-4 μέτρα.Που να κοιταζω κατω στο εδαφος η επανω και αοριστα;Συγνωμη αν κούρασα και ευχαριστώ.Οποιοσδηποτε συνάδελφος μπορεί να γράψει και τον δικό του τρόπο θα βοηθήσει πολύ Όχι μόνο εμένα αλλά και άλλους συναδέλφους....
 
θα έριχνα με κατάδειξη.
Τη εννοείς ακριβώς;Εγώ έχω τα μάτια στην μπεκατσα επωμιζω και πατάω με το που κουμπωση το όπλο.Δλδ δεν κάνω σκούπισμα λόγω χρόνου κλάσματα δευτερολέπτου.Ισως γι αυτό να της χάνω να μου πηγαινει η τουφεκιά από κάτω.... Τη λετε;
 
Λεωνίδα σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.Ειχα κατέβει Αθήνα και πήγα Σχιστό.Εκανα προσομοίωση του πεταγματος της μπεκατσας.Πήγα από επάνω ακριβώς από την μηχανη που ηταν κατω απο το εδαφος και ένας άλλος συνάδελφος μιλούσε στο μικρόφωνο να πεταχτούν τα πιάτα.Τα πήγα πάρα πολύ καλά και έκανα και πολλά πειράματα.Αυτο που είδα ήταν ότι χτυπούσα τους δίσκους στα 15-20 μέτρα μακριά,πολύ καλά θα μου πεις δεδομένου τις ταχύτητας τους που σίγουρα η μπεκατσα δεν έχει το ίδιο....Τώρα αν και εν μέρη απάντησες πιο πάνω....Θα ήθελα να μου πεις στην μπεκατσα που είναι καλύτερα να είναι τα μάτια κάτω στο έδαφος εκεί που δείχνει ο σκύλος και το όπλο παράλληλα με το έδαφος η πάνω από το όπλο και να κοιτάζω χαλαρά πάνω από το όπλο περιμένοντας να πιάσω την μπεκατσα με την περιφερειακή όραση..Στο πουρναρι αντιμετωπιζω το προβλημα στο δέντρο-έλατο η οπουδήποτε αλλού δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.Μου σηκώνονται κατακόρυφα σπάζοντας αριστερά-δεξιά η ευθεία επάνω.Οπως ακριβώς στο τραπ μόνο πιο κατακόρυφα.Το περιθώριο της τουφεκιά από το έδαφος μέχρι εκεί που κρύβεται είναι 3-4 μέτρα.Που να κοιταζω κατω στο εδαφος η επανω και αοριστα;Συγνωμη αν κούρασα και ευχαριστώ.Οποιοσδηποτε συνάδελφος μπορεί να γράψει και τον δικό του τρόπο θα βοηθήσει πολύ Όχι μόνο εμένα αλλά και άλλους συναδέλφους....
Στην μπεκάτσα δεν υπάρχει κλάσμα του δευτερολέπτου για χάσιμο. Τα μάτια στο έδαφος, καλύπτοντας όσο μεγαλύτερο έδαφος γίνεται.
Τη εννοείς ακριβώς;Εγώ έχω τα μάτια στην μπεκατσα επωμιζω και πατάω με το που κουμπωση το όπλο.Δλδ δεν κάνω σκούπισμα λόγω χρόνου κλάσματα δευτερολέπτου.Ισως γι αυτό να της χάνω να μου πηγαινει η τουφεκιά από κάτω.... Τη λετε;
Σε στόχους που πρέπει λόγω γωνίας να ρίξουμε πάνω τους ή σχεδόν επάνω τους, η επωμιση κατευθείαν πάνω τους μπορεί να επιτρέψει στο ένστικτο να βάλει προσκόπευση εκεί που δεν χρειάζεται. Εάν έρθεις από πίσω θα διαχειριστείς πολύ καλύτερα τη μικρή εικόνα όταν πρέπει.

Καλό είναι να επιτρέπουμε στο ένστικτο να μας τελειώσει την τουφεκιά, όχι να την αρχίσει. Στην εμφάνιση του θηράματος το ενστικτώδες αντανακλαστικό προστάζει να βγούμε γρήγορα μπροστά από ένα γρήγορο πουλί και μπορεί να οδηγήσει σε υπερβολή στην προσκόπευση. Το επίκτητο αντανακλαστικό (η τεχνική δηλαδή) απαιτεί ήρεμες κινήσεις που θα διαβάσουν την γραμμή και την ταχύτητα του στόχου και την υπακοή στο ένστικτο μόνο όταν θα μας πει "ρίξε".

Εάν η τουφεκιά σου καταλήγει από κάτω (δηλαδή πίσω), το πιθανότερο είναι να σταματάς την κίνηση ή σπανιότερα η κίνηση του όπλου προς τα πάνω να παράγεται μόνο απ'τα χέρια.
 
Στο πουρναρι αντιμετωπιζω το προβλημα στο δέντρο-έλατο η οπουδήποτε αλλού δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα.Μου σηκώνονται κατακόρυφα σπάζοντας αριστερά-δεξιά η ευθεία επάνω.
Συγγνώμη, τώρα διάβασα καλύτερα την διατύπωση. Τα μάτια πρέπει να τα έχεις εκεί που θα πρωτοεμφανιστει το θήραμα. Εάν αυτό σημαίνει στην κορυφή των πουρναριων, τότε εκεί πρέπει να κοιτάς. Οι κάννες μία ιδέα ψηλότερα από τα μάτια.
 
Back
Top