ΟΡΑΣΗ

Και φαντάζομαι πχ πως σε έναν σκοπευτικο αγώνα πρεπει πρωτα απο ολα οι σκοπευτές να είναι ατσάλια για να μπορέσουν να συγκεντρωθούν σωστα κλπ...
Δεν μίλησα καθόλου για αγώνες σκοποβολής, ούτε καν για διασκέδαση στο σκοπευτήριο ... δεν ήταν τυχαίο.
 
Εγώ είμαι φίλε μου
Μπράβο Λεωνιδα ωραιο βίντεο και πολυ ουσιαστικό , με λιγα λογια τα περιγράφεις ολα , να πω οτι στο κυνήγι της μπεκατσας ειναι δύσκολο να εφαρμοστούν ολα ειτε λογω επικληνους εδαφους ειτε λογω κλαδιων και δεντρων που χτυπαει το οπλο ειτε ο χρονος που βλέπεις μια μπεκατσα δεν φτανει για σωστή σκοπευση , για αυτο και η ενστικτώδης σκοπευση ειναι επιβεβλημενη
 
Δεν μίλησα καθόλου για αγώνες σκοποβολής, ούτε καν για διασκέδαση στο σκοπευτήριο ... δεν ήταν τυχαίο.
Εγω το είπα κ αυτο γιατί δεν νομίζω κ εκει να ισχύει κάτι διαφορετικό όπως κ σε κάθε άλλο άθλημα η σπορ...
καποιος ξενυχτης, κουρασμένος, με κακια διαθεση που βγήκε κυνήγι θα μπορέσει να αποδώσει όπως πριν?
Η ας πουμε οτι πηγαίνει κυνήγι κ είναι μια χαρά κ ξαφνικά χτυπάει το τηλ κ ακουει κατι που τον αναστατώνει, τον νευριαζει, κλπ,
αν έχει όρεξη να κάτσει τι αποδοση θα έχει?
ισως είναι καλυτερα να τα μαζευει κ να φευγει..
Σίγουρα ο μεγαλυτερος παραγοντας στην επιτυχία της βολής είναι η σωστή σκοπευση όμως δεν είναι μόνο αυτη, είναι κ ενας συνδιασμός άλλων παραγοντων που σε μια τέτοια περιπτωση πανε περιπατο.......
 
Αυτό ακριβώς εννοώ!

Θα ακολουθήσουν. Έκανα μερικά γυρίσματα μαζεμένα.
Όπως έγραψα και στο βίντεο οπου πρώτο αναρτήθηκε ένα μεγάλο ευχαριστώ δάσκαλε για όλους εμάς που ζούμε σε απομακρυσμένες περιοχές και στην δύση πλέον της κυνηγετικής μας ενασχόλησης μας μαθαίνεις την διόφθαλμη σκόπευση και όχι μόνο. Η ταπεινότητα διαφαίνεται και μαζί με την γνώση σε καθιστούν πάνω απ' όλα αγαπητό σε όλους!!!!!!!!!!!!!!!
 
Η διαχείριση της όρασης είναι για μένα το πιο σημαντικό θέμα της κυνηγετικής σκόπευσης.

Προσπαθώ να το φέρω στο φως σε άλλα θέματα αλλά οι κουβέντες πάνε περίπατο. Εδώ λοιπόν θα το αναλύσουμε γιατί θα ωφελήσει πολλούς.

Όχι σχόλια εκτός θέματος παρακαλώ.

Συζητείστε.
καλησπέρα σε όλους,
κυνηγάω τα τελευταία 4 χρόνια και είχα την τύχη να κάνω στην αρχή κάποια μαθήματα με εσένα Λεωνίδα.
αυτός ήταν άλλωστε ο λόγος που έμαθα την διόφθαλμη σκόπευση με πολύ καλά αποτελέσματα πλέον.
Είμαι δεξιόχειρας με αριστερό κυρίαρχο , όχι 100% όμως από ότι είδαμε και στο σκοπευτήριο, η απόδοση μου ήταν πολύ καλή για αρχάριος και μου συνέστισες να συνεχίσω με δεξί ώμο.
όλα αυτά τα χρόνια όμως όσες δοκιμές και αν κάνω, π.χ. δείχνοντας με το δάχτυλο σε ένα σταθερό αντικείμενο, βλέπω ότι κυρίαρχο είναι μια το δεξί και μια το αριστερό. Είναι κάτι που πραγματικά με απασχολεί πάρα πολύ.
Ποια τεχνική πρέπει να ακολουθήσω για να δουλέψω και να λύσω αυτό το πρόβλημα;
να κλείνω ελάχιστα το αριστερό μάτι; μήπως ειδικά γυαλιά;
 
καλησπέρα σε όλους,
κυνηγάω τα τελευταία 4 χρόνια και είχα την τύχη να κάνω στην αρχή κάποια μαθήματα με εσένα Λεωνίδα.
αυτός ήταν άλλωστε ο λόγος που έμαθα την διόφθαλμη σκόπευση με πολύ καλά αποτελέσματα πλέον.
Είμαι δεξιόχειρας με αριστερό κυρίαρχο , όχι 100% όμως από ότι είδαμε και στο σκοπευτήριο, η απόδοση μου ήταν πολύ καλή για αρχάριος και μου συνέστισες να συνεχίσω με δεξί ώμο.
όλα αυτά τα χρόνια όμως όσες δοκιμές και αν κάνω, π.χ. δείχνοντας με το δάχτυλο σε ένα σταθερό αντικείμενο, βλέπω ότι κυρίαρχο είναι μια το δεξί και μια το αριστερό. Είναι κάτι που πραγματικά με απασχολεί πάρα πολύ.
Ποια τεχνική πρέπει να ακολουθήσω για να δουλέψω και να λύσω αυτό το πρόβλημα;
να κλείνω ελάχιστα το αριστερό μάτι; μήπως ειδικά γυαλιά;
Γεια σου Χρήστο,

Η περίπτωσή σου είναι η πλέον μπερδεμένη και εξαιρετικά δύσκολη για δια αλληλογραφίας σωστή συμβουλή.

Θα σε συμβούλευα να διασφαλίσεις αρχικά ότι η το θέμα σου δεν οφείλεται σε χαμηλό κοντάκι ή ασταθείς επωμίσεις. Με άλλα λόγια, να σιγουρευτείς ότι το στόχαστρο είναι πάντα ορατό από το δεξί μάτι και αν γίνεται να πειραματιστείς με ψηλότερο κοντάκι ώστε να βλέπεις περισσότερη ρίγα. Αυτό βοηθάει πολύ σε περιπτώσεις "αναποφάσιστης" κυριαρχίας.

Επόμενο βήμα είναι κάποιο ειδικό στόχαστρο τύπου "Easy Hit", το οποίο υποχρεώνει την οπτική ίνα να είναι ορατή μόνο από το επιθυμητό μάτι.

Προτελευταία λύση το θάμπωμα του αριστερού γυαλιού στο σημείο που το αριστερό μάτι βλέπει το στόχαστρο, και...

Τελευταία λύση το κλείσιμο του αντιθέτου ματιού, μία στιγμή πριν τον πυροβολισμό.
 
Γεια σου Χρήστο,

Η περίπτωσή σου είναι η πλέον μπερδεμένη και εξαιρετικά δύσκολη για δια αλληλογραφίας σωστή συμβουλή.

Θα σε συμβούλευα να διασφαλίσεις αρχικά ότι η το θέμα σου δεν οφείλεται σε χαμηλό κοντάκι ή ασταθείς επωμίσεις. Με άλλα λόγια, να σιγουρευτείς ότι το στόχαστρο είναι πάντα ορατό από το δεξί μάτι και αν γίνεται να πειραματιστείς με ψηλότερο κοντάκι ώστε να βλέπεις περισσότερη ρίγα. Αυτό βοηθάει πολύ σε περιπτώσεις "αναποφάσιστης" κυριαρχίας.

Επόμενο βήμα είναι κάποιο ειδικό στόχαστρο τύπου "Easy Hit", το οποίο υποχρεώνει την οπτική ίνα να είναι ορατή μόνο από το επιθυμητό μάτι.

Προτελευταία λύση το θάμπωμα του αριστερού γυαλιού στο σημείο που το αριστερό μάτι βλέπει το στόχαστρο, και...

Τελευταία λύση το κλείσιμο του αντιθέτου ματιού, μία στιγμή πριν τον πυροβολισμό.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
Γενικά δεν έχω κακές βολές στο κυνήγι, απλά με τον καιρό κοιτάω όλο και περισσότερο την λεπτομέρεια και προσπαθώ να γίνομαι καλύτερος.
Μακάρι να μπορούσαμε να τα πούμε και από κοντά αλλά πλέον ζω στην Κομοτηνή και όχι στην Αθήνα.

Θα ακολουθήσω ευλαβικά τις συμβουλές σου ;)
Εύχομαι καλή λευτεριά σε όλους μας και καλά κυνήγια από τον Αύγουστο!!
 
Καλησπέρα στην παρέα.
Είμαι αρχάριος και προσπαθώ να βρω το κυρίαρχο μάτι μου. Δεξιόχειρας 100%.
Κάνοντας το απλό τεστ που προτείνουν γενικά με τα χέρια σε θέση τρίγωνο ή ρόμβο, βγάζω τα παρακάτω αποτελέσματα...

ΔΕΞΙ ΜΑΤΙ ΑΝΟΙΧΤΟ
δεξί ματι.jpg

ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΤΙ ΑΝΟΙΧΤΟ

αριστερό ματι.jpg


Αυτό μας δείχνει ότι είναι κυρίαρχο το αριστερό μάτι ή λαθεύω; Κι αν ναι, πως το διορθώνω αυτό σαν δεξιόχειρας αρχάριος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον!
 
Καλησπέρα στην παρέα.
Είμαι αρχάριος και προσπαθώ να βρω το κυρίαρχο μάτι μου. Δεξιόχειρας 100%.
Κάνοντας το απλό τεστ που προτείνουν γενικά με τα χέρια σε θέση τρίγωνο ή ρόμβο, βγάζω τα παρακάτω αποτελέσματα...

ΔΕΞΙ ΜΑΤΙ ΑΝΟΙΧΤΟ
View attachment 24231

ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΤΙ ΑΝΟΙΧΤΟ

View attachment 24232


Αυτό μας δείχνει ότι είναι κυρίαρχο το αριστερό μάτι ή λαθεύω; Κι αν ναι, πως το διορθώνω αυτό σαν δεξιόχειρας αρχάριος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον!

Καλησπέρα στην παρέα.
Είμαι αρχάριος και προσπαθώ να βρω το κυρίαρχο μάτι μου. Δεξιόχειρας 100%.
Κάνοντας το απλό τεστ που προτείνουν γενικά με τα χέρια σε θέση τρίγωνο ή ρόμβο, βγάζω τα παρακάτω αποτελέσματα...

ΔΕΞΙ ΜΑΤΙ ΑΝΟΙΧΤΟ
View attachment 24231

ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΤΙ ΑΝΟΙΧΤΟ

View attachment 24232


Αυτό μας δείχνει ότι είναι κυρίαρχο το αριστερό μάτι ή λαθεύω; Κι αν ναι, πως το διορθώνω αυτό σαν δεξιόχειρας αρχάριος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον!
Βασικά δείχνει ότι η τρύπα που έχεις σχηματίσει είναι πάρα πολύ μεγάλη. Είναι αδιανόητο να βλέπεις το αντικείμενο και με τα δύο μάτια. Το σωστό μέγεθος της τρύπας είναι γύρω στα 2 εκατοστά.

Ξανακάνε το τεστ σωστά, κάνε και το τεστ με τον δείκτη, κλείνοντας διαδοχικά τα δύο μάτια και ανάλογα με τα αποτελέσματα το ξαναβλέπουμε.
 
Βασικά δείχνει ότι η τρύπα που έχεις σχηματίσει είναι πάρα πολύ μεγάλη. Είναι αδιανόητο να βλέπεις το αντικείμενο και με τα δύο μάτια. Το σωστό μέγεθος της τρύπας είναι γύρω στα 2 εκατοστά.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Το έκανα με μικρότερο μέγεθος τρύπας στα χέρια και με το δεξί μάτι δεν βλέπω το αντικείμενο -μόνο με τ' αριστερό το βλέπω.

Ξανακάνε το τεστ σωστά, κάνε και το τεστ με τον δείκτη, κλείνοντας διαδοχικά τα δύο μάτια και ανάλογα με τα αποτελέσματα το ξαναβλέπουμε.
Με το τεστ με τον δείκτη, το αριστερό μάτι καλύπτει αρκετά το σημάδι που έχω βάλει, ενώ όταν ανοίγω το δεξί, το σημάδι φεύγει δεξιότερα απ΄ τον αντίχειρα.
 
Last edited:
Ευχαριστώ για το βίντεο. Έκανα όλα τα πρακτικά τεστ. Όταν στο τεστ του δείκτη κλείνω το αντίθετο μάτι -δηλαδή τ' αριστερό, το δάκτυλο "μετακινείται" από το στόχο. Άρα έχω "αντίθετη" κυριαρχία;
 
Ευχαριστώ για το βίντεο. Έκανα όλα τα πρακτικά τεστ. Όταν στο τεστ του δείκτη κλείνω το αντίθετο μάτι -δηλαδή τ' αριστερό, το δάκτυλο "μετακινείται" από το στόχο. Άρα έχω "αντίθετη" κυριαρχία;
Δυστυχώς αυτό δείχνουν τα τεστ.
 
Δυστυχώς αυτό δείχνουν τα τεστ.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το διορθώσω; Είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που διαβάζω και νομίζω πως με μπερδεύουν κάποιες φορές... Οι συμβουλές πιο πάνω που δώσατε στον Χρήστο, θα ήταν προσοδοφόρες και για μένα;
 
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το διορθώσω; Είναι τόσες πολλές οι πληροφορίες που διαβάζω και νομίζω πως με μπερδεύουν κάποιες φορές... Οι συμβουλές πιο πάνω που δώσατε στον Χρήστο, θα ήταν προσοδοφόρες και για μένα;
Σίγουρα. Είναι ένα βασικό "πρωτόκολλο", αν και στην περίπτωσή σου δεν φταίει το κοντάκι, οπότε και να πηδήξεις αυτό το βήμα δεν χάλασε ο κόσμος.
 
Σίγουρα. Είναι ένα βασικό "πρωτόκολλο", αν και στην περίπτωσή σου δεν φταίει το κοντάκι, οπότε και να πηδήξεις αυτό το βήμα δεν χάλασε ο κόσμος.
Θα ακολουθήσω τα βήματα που προτείνετε και θα ενημερώσω για την πρόοδο. Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
 
εμένα πάντως φίλε , με έχασες τελείως .
τελικά το τι "βλέπει" ο καθένας μας είναι τελείως διαφορετικό.

τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω τον "πονοκέφαλο" του @leo όταν θα πρέπει
1. να καταλάβει τι βλέπει ο μαθητής
2. να του μεταφέρει αυτό που πρέπει , όμως μέσα από την οπτική που ο κάθε μαθητής αντιλαμβάνεται

............... όσο περισσότερο το σκέφτομαι , τόσο πιό πολύ "καίγομαι"...... :oops: :oops: :oops:
Τώρα που πέρασε αρκετός καιρός για να χωνέψεις κάποια καινούρια δεδομένα, θα ήθελες να σχολιάσεις κάτι νέο στο θέμα όραση; ;) .cofee.

Υ.γ. Είναι το μόνο topic που δεν επιτρέπεται να βαλτώνει. Δεν έχουμε καν ξύσει την επιφάνεια από την ουσία ακόμα.
 
Υ.γ. Είναι το μόνο topic που δεν επιτρέπεται να βαλτώνει. Δεν έχουμε καν ξύσει την επιφάνεια από την ουσία ακόμα.
Καλησπερα Leo(να υποθέσω Λεωνίδας?):)

Ο Μπάμπης Αιγινήτης στο άρθρο του Ο έλεγχος της ευθυβολίας του όπλου μας – Μέρος Α’ υποδεικνύει μια μέθοδο για να διαπιστώσουμε αν το το όπλο μας «ψηλοτουφεκάει» η «χαμηλοτουφεκάει», σε χαρτόνι στα 18 μέτρα , χωρίζοντας στην μέση με χοντρό μαρκαδόρο ευδιάκριτο κάθετα.

Αν τώρα διαπιστωθεί ότι το κέντρο της τουφεκιάς είναι ελαφρώς ψηλότερα της γραμμής κατά 60/40 (δηλ. 60% των σκαγιών πάνω και το 40% κάτω), τότε, όταν θα τουφεκίζουμε με αυτό το όπλο θα πρέπει να φροντίζουμε το θήραμα να «κάθεται» πάνω στη ρίγα μας (στο στόχαστρο). Έχουμε δηλαδή μία πλήρη οπτική εικόνα του στόχου μας που κινείται πάνω από το στόχαστρο, δεν το σκεπάζουμε με αυτό, όπως θα κάναμε με το 50/50.

Μήπως αυτή είναι μια δοκιμή που πρέπει να γίνει προτού μάθουμε να σκοπεύουμε διόφθαλμα, η εν πάσει περίπτωση πριν ακόμα εξασκηθούμε στην σκόπευση, η πάμε να κυνηγήσουμε με το όπλο μας?

Συμφωνίες με τα λεγόμενα του, που έχω επισημάνει με bold?

Υ.Γ:
Νομίζω, ότι για τους κυνηγούς πτερωτών θηραμάτων το 60/40 είναι ένας καλός συμβιβασμός...
 
Back
Top