ΟΡΑΣΗ

Σωστά όσα αναφέρεις αλλά άσχετα με το θέμα "Όραση". Θα παρακαλούσα την διαχείριση να το μεταφέρει όπου θεωρεί ότι ανήκει ώστε να συζητηθεί εκεί.
 
@leo Θα ήθελα την γνώμη σου για το εξής.
Π.Χ στο σκήτ 2 -3 και 4 βατήρες θα ήταν ποιό σωστό όταν περιμένουμε το πιάτο του pull να κοιτάμε αναλόγως το γήπεδο αρκετά μακριά ;ή στην χειρότερη τον τερματοφύλακα ώστε τα μάτια να συλλάβουν ποιό εύκολα το πιάτο όταν βγεί απ ότι να κοιτάμε την τρύπα οπως όταν ρίχνουμε τον mark?
Και γενικά στο compak.
 
Last edited:
@leo Θα ήθελα την γνώμη σου για το εξής.
Π.Χ στο σκήτ 2 -3 και 4 βατήρες θα ήταν ποιό σωστό όταν περιμένουμε το πιάτο του pull να κοιτάμε αναλόγως το γήπεδο αρκετά μακριά ;ή στην χειρότερη τον τερματοφύλακα ώστε τα μάτια να συλλάβουν ποιό εύκολα το πιάτο όταν βγεί απ ότι να κοιτάμε την τρύπα οπως όταν ρίχνουμε τον mark?
Και γενικά στο compak.
Καλή ερώτηση με πολύπλοκη απάντηση.

Πρώτα απ'όλα έχει σημασία αν παίζεις με εικόνες ή με ένστικτο. Αν σε ενδιαφέρει η κάννη ή επιλέγεις να την αγνοείς. Αν σε ενδιαφέρει η κάννη έχεις ανάγκη να την έχεις στα μάτια σου τη στιγμή της εμφάνισης του δίσκου ή μπορείς να την ενσωματώσεις στην όρασή σου αν έχεις χωρίσει τα μάτια από την κάννη στο hold point;

Απάντησέ μου σε αυτά και επανέρχομαι.
 
Καλή ερώτηση με πολύπλοκη απάντηση.

Πρώτα απ'όλα έχει σημασία αν παίζεις με εικόνες ή με ένστικτο. Αν σε ενδιαφέρει η κάννη ή επιλέγεις να την αγνοείς. Αν σε ενδιαφέρει η κάννη έχεις ανάγκη να την έχεις στα μάτια σου τη στιγμή της εμφάνισης του δίσκου ή μπορείς να την ενσωματώσεις στην όρασή σου αν έχεις χωρίσει τα μάτια από την κάννη στο hold point;

Απάντησέ μου σε αυτά και επανέρχομαι.
Αργησα .
Στο σκήτ ρίχνω με ένστικτο εκτός από τον 4 στην 2η τουφεκιά κ στον 5-6 το ίδιο βάζοντας κ την κάννη στο παιχνίδι.
Πιστεύω στους άλλους βατήρες και ειδικά στο 1ο πάτημα και να θέλεις δεν μπορείς.
Στο compak από τα 15-20m και πάνω παίζω με εικόνες-τεχνική pull away και μου βγαίνουν.Γενικά σε ελάχιστες περιπτώσεις ρίχνω με ένστικτο.
Στο compak ξανά ,στις δεξιές μηχανές κοιτάω την μηχανή κ λίγο ποιό μακριά στη ίδια νοητή γραμμή ώστε τα μάτια να συλάβουν ποιό εύκολα το πιάτο.
Τουλάχιστον εμένα με βοηθάει.
Στίς πολύ αριστερές μηχανές σίγουρα κοιτάω ποιό μπροστά 2-4 μ από αυτές
Κ αναλόγως το γήπεδο προσπαθώ να βλέπω κάτι..
Το θέμα είναι πόσο μακριά πρέπει να κοιτάμε και κατά πόσο βοηθάει αυτό ξέροντας ότι το μάτι συλλαμβάνει ποιό γρήγορα το μακριά στο κοντά και όχι το αντίθετο.
Σίγουρα οι αριστερές μηχανές είναι θέμα.
Και κάτι άλλο.
Είναι προτιμότερο να γυρίζεις το κεφάλι αριστερά ρισκάροντας με μικρό πασοστό βέβαια
ένα άτσαλο κούμπωμα ή να στρίβεις όσο είναι δυνατόν τα μάτια με το μειονέκτημα το δεξί (γερό)μάτι να κοιτάει την μισή μύτη?
 
Αργησα .
Στο σκήτ ρίχνω με ένστικτο εκτός από τον 4 στην 2η τουφεκιά κ στον 5-6 το ίδιο βάζοντας κ την κάννη στο παιχνίδι.
Πιστεύω στους άλλους βατήρες και ειδικά στο 1ο πάτημα και να θέλεις δεν μπορείς.
Στο compak από τα 15-20m και πάνω παίζω με εικόνες-τεχνική pull away και μου βγαίνουν.Γενικά σε ελάχιστες περιπτώσεις ρίχνω με ένστικτο.
Στο compak ξανά ,στις δεξιές μηχανές κοιτάω την μηχανή κ λίγο ποιό μακριά στη ίδια νοητή γραμμή ώστε τα μάτια να συλάβουν ποιό εύκολα το πιάτο.
Τουλάχιστον εμένα με βοηθάει.
Στίς πολύ αριστερές μηχανές σίγουρα κοιτάω ποιό μπροστά 2-4 μ από αυτές
Κ αναλόγως το γήπεδο προσπαθώ να βλέπω κάτι..
Το θέμα είναι πόσο μακριά πρέπει να κοιτάμε και κατά πόσο βοηθάει αυτό ξέροντας ότι το μάτι συλλαμβάνει ποιό γρήγορα το μακριά στο κοντά και όχι το αντίθετο.
Σίγουρα οι αριστερές μηχανές είναι θέμα.
Και κάτι άλλο.
Είναι προτιμότερο να γυρίζεις το κεφάλι αριστερά ρισκάροντας με μικρό πασοστό βέβαια
ένα άτσαλο κούμπωμα ή να στρίβεις όσο είναι δυνατόν τα μάτια με το μειονέκτημα το δεξί (γερό)μάτι να κοιτάει την μισή μύτη?
ΟΚ, κατανοητά όλα.

Βασικά διαφωνώ κάθετα με τον διαχωρισμό του κοιτάγματος ανάλογα με τον βατήρα. Είναι τρομερά δύσκολο να το ελέγξεις υπό την πίεση του αγώνα. Εγώ θα σου πρότεινα να αποφασίσεις ποιος από τους δύο τρόπους σε εκφράζει καλύτερα (ένστικτο ή εικόνες) και να τον γενικεύσεις σε όλους τους βατήρες, λύνοντας τα θέματα όπου εμφανίζονται με διαφοροποίηση του hold point και view point.

Εάν παίξεις με ένστικτο, το κοίταγμα κάπου στο βάθος σίγουρα βοηθάει αφού ενθαρρύνει το καλύτερο "αρπαγμα" του δίσκου στα μάτια.

Όσον αφορά τις αριστερές, για μένα μόνο ο βατήρας 2 αποτελεί ουσιαστικό δίλημμα. Στον 3 και στον 4 μπορείς άνετα να κοιτάς τρύπα. Εάν παίζεις όντως με ένστικτο, μπορείς και στον 2 να γυρίσεις λίγο το κεφάλι και το υπόλοιπο με τα μάτια ώστε να "πιάνεις τρύπα". Το να βγει κακό κούμπωμα λόγω ελαφρώς στριμμένου κεφαλιού σε κάποιον με την εμπειρία σου το θεωρώ πρακτικά αδύνατον.
 
Αυτό αν μπορούσες να το κάνεις φραγγοδίφραγγα..
Πόσο μακριά κλπ.
Μακριά. Μετά από την απόσταση του δίσκου. Τα μάτια απλωμένα τόσο όσο για να εντοπίσουν την εμφάνιση του δίσκου, χωρίς να είναι εστιασμένα σε τίποτα συγκεκριμένο. Θέλεις να κοιτάζεις μία περιοχή σε σχήμα και μέγεθος ενός μικρού αυτοκινήτου, παρκαρισμενου μπροστά στην τρύπα.
 
Λεωνίδα Καλημέρα εύχομαι να είσαι καλά.Εχω μια ερώτηση κυνηγάω μπεκατσα σε κλειστό πουρναρι με μια es 100 beretta 66 εκατοστά τσοκ πέντε κ φυσίγγια direct 34 γρμ.Το θέμα μου είναι ότι μέχρι πέρυσι χτυπούσα αρκετά πουλιά αλλά φέτος δεν μπορώ να σταύρωσω ούτε μια έχω δοκιμάσει τα πάντα την ξεσηκώνω εγώ για να μην με ξαφνιάσει,πηγαίνω απέναντι απο το σκύλο κοντα ομως γιατι πιο μακρια δεν θα εχω ορατοτητα,κρατάω κανονικά το όπλο όπως στο σκοπευτήριο κάτω από την μασχάλη για γρήγορη Επωμιση αλλά δεν.Βέβαια τα πουλιά σηκώνονται σαν να τα έχεις βάλει πάνω σε ελατήριο.Η τουφεκιά που κάνω είναι μπηχτη δεν προσπαθώ δλδ να σκοπεύσω γιατί δεν προλαβαίνω σε αντίθεση με ανοιχτό χώρο που δεν χάνω σχεδόν καμιά.Θα ήθελα την βοήθεια σου Όχι τόσο για την κάρπωση αλλά γιατί είναι κρίμα κ για τους σκύλους να κάνουν όλοι την σωστή δουλειά κ να μην ανταμείβονται.Ευχαριστω.
 
Λεωνίδα Καλημέρα εύχομαι να είσαι καλά.Εχω μια ερώτηση κυνηγάω μπεκατσα σε κλειστό πουρναρι με μια es 100 beretta 66 εκατοστά τσοκ πέντε κ φυσίγγια direct 34 γρμ.Το θέμα μου είναι ότι μέχρι πέρυσι χτυπούσα αρκετά πουλιά αλλά φέτος δεν μπορώ να σταύρωσω ούτε μια έχω δοκιμάσει τα πάντα την ξεσηκώνω εγώ για να μην με ξαφνιάσει,πηγαίνω απέναντι απο το σκύλο κοντα ομως γιατι πιο μακρια δεν θα εχω ορατοτητα,κρατάω κανονικά το όπλο όπως στο σκοπευτήριο κάτω από την μασχάλη για γρήγορη Επωμιση αλλά δεν.Βέβαια τα πουλιά σηκώνονται σαν να τα έχεις βάλει πάνω σε ελατήριο.Η τουφεκιά που κάνω είναι μπηχτη δεν προσπαθώ δλδ να σκοπεύσω γιατί δεν προλαβαίνω σε αντίθεση με ανοιχτό χώρο που δεν χάνω σχεδόν καμιά.Θα ήθελα την βοήθεια σου Όχι τόσο για την κάρπωση αλλά γιατί είναι κρίμα κ για τους σκύλους να κάνουν όλοι την σωστή δουλειά κ να μην ανταμείβονται.Ευχαριστω.
Σκοπεύω με διοφαλμη σκοπεύσω κ μερικές φορές θα ορκιζόμουν ότι η τουφεκιά πάει επάνω στην μπεκατσα.
 
Σκοπεύω με διοφαλμη σκοπεύσω κ μερικές φορές θα ορκιζόμουν ότι η τουφεκιά πάει επάνω στην μπεκατσα.
Αυτά τα φυσίγγια σε συνδυασμό με ανοικτά τσοκ πολλές φορές μπορούν να σε τρελάνουν. Η κατανομή τους είναι αυτό που ονομάζω "λουκουμάς", ένας μεγάλος κύκλος με μία τρύπα στο κέντρο. Συνδυάζονται καλύτερα με κάποιο βαθμό σύσφιξης και σίγουρα σε πολύ κοντινές αποστάσεις.

Πάντως επίσης άσχετο με το θέμα "όραση".

Άνοιξα αυτό το θέμα επειδή η εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι ενώ μπορεί να μην προέρχονται όλες όμως αστοχίες από οπτικούς λόγους, παρόλα αυτά η σωστή διαχείριση της όρασης θα μπορούσε να τις αποτρέψει. Έχουμε ένα ζευγάρι μάτια που είναι υπεύθυνα να μας δώσουν σωστές πληροφορίες τόσο του στόχου όσο και του όπλου και μάλιστα ένα μεγάλο ποσοστό κυνηγών δεν χρησιμοποιούν καν ολόκληρο το ζευγάρι.

Ήλπιζα σε περισσότερες οπτικές απορίες.
 
Το είχα γράψει κ στο παρελθόν όταν με πιάνει η ανασφάλεια....κοιτάζω μια στόχαστρο μια πουλί κ παίρνω το πουλί μου...όταν όμως κάποιες φορές με απορροφά... το πουλί ....είμαι επάνω‼️
Δεν με λένε Λεό αλλά θα σου πω τι (νομίζω) ότι κάνω εγώ.
Κοιτάζω και εστιάζω πάντα στον στόχο.
Ποτέ δεν χάνω την εστίαση σε αυτόν.
Δεν εστιάζω όμως "σκληρά" με την έννοια ότι έχω αίσθηση με την περιφερειακή όραση του που βρίσκεται το στόχαστρο.
"Ρυθμίζω" την προσκόπευση και πατάω την σκανδάλη, όταν υπάρχει χρόνος.
Όταν υπάρχει πολύς χρόνος, δηλαδή σηκώνω το όπλο πιο νωρίς έχω περισσότερες αποτυχίες.
Αν δεν υπαρχει, μπαίνουν τα πάντα στο auto και κοιτάω ουσιαστικά να βγω μπροστά.

Κάποια φορά στο σκοπευτήριο δοκίμασα αυτό που είχε πει ο Δημήτρης Benelli.
Να αγνοούμε δηλαδή κάνη-στόχαστρο.
Το έκανα σαν τεστ για να δω αν ρίχνω εκεί που βλέπω.
Δεν έριξα πολλές τουφεκιές αλλά δεν τα πήγα άσχημα.
Θεώρησα λογικό να μην εστιάζω στο δισκάκι αλλά στο σημείο μπροστά από το δισκάκι, εκεί δηλαδή που ήθελα να σπάσει.
Δεν έβλεπα ούτε κάνη, ούτε στόχαστρο, ούτε δισκάκι .... μόνο το σημείο μπροστά από τον δίσκο.
Το να αγνοήσω στόχαστρο, κάνη ήταν σχετικά εύκολο, το δύσκολο ήταν να αγνοήσω τον δίσκο και να εστιάσω στο κενό μπροστά από αυτόν !!!
Δούλεψε ... αλλά δεν το ξαναεφάρμοσα.

Νομίζω ότι αν πάνω στην τουφεκιά εστιάσεις έστω και ελάχιστα (για πολύ μικρό χρόνο) στο στόχαστρο γίνονται όλα κώλος. :)
 
Last edited:
Δεν με λένε Λεό αλλά θα σου πω τι (νομίζω) ότι κάνω εγώ.
Κοιτάζω και εστιάζω πάντα στον στόχο.
Ποτέ δεν χάνω την εστίαση σε αυτόν.
Δεν εστιάζω όμως "σκληρά" με την έννοια ότι έχω αίσθηση με την περιφερειακή όραση του που βρίσκεται το στόχαστρο.
"Ρυθμίζω" την προσκόπευση και πατάω την σκανδάλη, όταν υπάρχει χρόνος.
Όταν υπάρχει πολύς χρόνος, δηλαδή σηκώνω το όπλο πιο νωρίς έχω περισσότερες αποτυχίες.
Αν δεν υπαρχει, μπαίνουν τα πάντα στο auto και κοιτάω ουσιαστικά να βγω μπροστά.

Κάποια φορά στο σκοπευτήριο δοκίμασα αυτό που είχε πει ο Δημήτρης Benelli.
Να αγνοούμε δηλαδή κάνη-στόχαστρο.
Το έκανα σαν τεστ για να δω αν ρίχνω εκεί που βλέπω.
Δεν έριξα πολλές τουφεκιές αλλά δεν τα πήγα άσχημα.
Θεώρησα λογικό να μην εστιάζω στο δισκάκι αλλά στο σημείο μπροστά από το δισκάκι, εκεί δηλαδή που ήθελα να σπάσει.
Δεν έβλεπα ούτε κάνη, ούτε στόχαστρο, ούτε δισκάκι .... μόνο το σημείο μπροστά από τον δίσκο.
Το να αγνοήσω στόχαστρο, κάνη ήταν σχετικά εύκολο, το δύσκολο ήταν να αγνοήσω τον δίσκο και να εστιάσω στο κενό μπροστά από αυτόν !!!
Δούλεψε ... αλλά δεν το ξαναεφάρμοσα.

Νομίζω ότι αν πάνω στην τουφεκιά εστιάσεις έστω και ελάχιστα (για πολύ μικρό χρόνο) στο στόχαστρο γίνονται όλα κώλος. :)
Σαν τον Λέο απάντησες,νομίζω ότι θα συμφωνήσει απόλυτα‼️
Με μένα συμβαίνουν πολλά Κούλα....μπεκατσινια ως τώρα δεν έχω χάσει ποτέ (με πενταρια κ τεσσάρια‼️)από όπου κ αν σηκωθούν ,παπιά άπειρα‼️άι ιξηγα του τουωρα ίσι αυτό‼️
 
Σαν τον Λέο απάντησες,νομίζω ότι θα συμφωνήσει απόλυτα‼️
Με μένα συμβαίνουν πολλά Κούλα....μπεκατσινια ως τώρα δεν έχω χάσει ποτέ (με πενταρια κ τεσσάρια‼️)από όπου κ αν σηκωθούν ,παπιά άπειρα‼️άι ιξηγα του τουωρα ίσι αυτό‼️
Κάνει κρύο και τρέμουν τα χέρια σου. :)

ps
Ο Λεό είναι σχεδόν αλάνθαστος όπου τον έχω ακούσει (σε βίντεο) ή τον έχω διαβάσει (εδώ).
Και πίστεψέ με, για ανθρώπους μετρημένους στα δάχτυλα του ενός χεριού έχω αυτή την άποψη.
Έχω έφεση στο να βρίσκω "λάθη" στα λεγόμενα των άλλων.
Ο Λεό με δυσκολεύει αφάνταστα.

Εγώ κάνω πολλά λάθη (ακόμα) :) :) :)
 
Ο @leo είναι ένας άνθρωπος που μπορεί να βοηθήσει έναν αρχάριο αλλά και έναν πολύ έμπειρο σκοπευτή σε πράγματα και τεχνικές που μπορεί να μην έχει φανταστεί ότι υπάρχουν καν.. Μάλιστα πρόσφατα μου είπε διόρθωσα και εξέλιξα κάποια πράγματα τα όποια με βοήθησαν πάρα μα πάρα πολύ.. Το ατού του για μένα είναι ότι βλέπει υπερβολικά καλά.. Οκ και γω βλέπω καλά και γενικά πιστεύω πως έχω πάντα πλήρη αντίληψη το που είναι οι κάννες μου και που ο στόχος καθ όλη την διάρκεια της τροχιάς του αλλά αυτό με τον Λεώ παραείναι αφύσικο. Ξέρει ακριβώς τι κάνεις, τι βλέπεις, πως το βλέπεις και που είσαι ανά πάσα ώρα και στιγμή.. (Αφού τον τσέκαρα μου έλεγε μπες εκεί στο πιάτο εγώ έμπαινα συνειδητά πιο πίσω και μου έλεγε επ τι είπαμε..? οχι τόσο πίσω.. και μετά που το εκτελούσα άψογα μου έλεγε έτσι σωστά).


Δεν είναι κακό, ούτε ντροπή να ζητάμε συμβουλές από κάποιον άνθρωπο που έχει φάει πραγματικά την ζωή του στην προπονητική σκοποβολή.. Το κακό είναι να μην είμαστε ανοιχτόμυαλοι, να έχουμε μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μας οτι τα ξέρουμε όλα και να μην πειραματιζόμαστε.. Το θέμα είναι να ακούς, να κρατάς οτι εσένα σε κάνει πιο σίγουρο και πιο σταθερό και οτι σου δίνει αυτοπεποίθηση..
 
Αυτά τα φυσίγγια σε συνδυασμό με ανοικτά τσοκ πολλές φορές μπορούν να σε τρελάνουν. Η κατανομή τους είναι αυτό που ονομάζω "λουκουμάς", ένας μεγάλος κύκλος με μία τρύπα στο κέντρο. Συνδυάζονται καλύτερα με κάποιο βαθμό σύσφιξης και σίγουρα σε πολύ κοντινές αποστάσεις.

Πάντως επίσης άσχετο με το θέμα "όραση".

Άνοιξα αυτό το θέμα επειδή η εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι ενώ μπορεί να μην προέρχονται όλες όμως αστοχίες από οπτικούς λόγους, παρόλα αυτά η σωστή διαχείριση της όρασης θα μπορούσε να τις αποτρέψει. Έχουμε ένα ζευγάρι μάτια που είναι υπεύθυνα να μας δώσουν σωστές πληροφορίες τόσο του στόχου όσο και του όπλου και μάλιστα ένα μεγάλο ποσοστό κυνηγών δεν χρησιμοποιούν καν ολόκληρο το ζευγάρι.

Ήλπιζα σε περισσότερες οπτικές απορίες.
 
Οκ ίσως να παρεξηγησα εγώ...Συγγνώμη γι αυτό αλλά νόμιζα ότι η απορία μου θα λυνόταν εδώ μιας κ ο συντονισμός χεριών κ όρασης παίζουν ρόλο κατά την αναμονή του στόχου είτε είναι μπεκατσα ορτυκι η πιατάκι.Ηλπιζα σε μια απάντηση σχετικά με το τη μπορώ να κάνω λάθος εγώ η τη μπορούμε να κάνουμε καλύτερα στην φερμα ένος σκυλου πιστευα θα βοηθηθούν κ αλλοι συναδέλφοι από τις οποίες απαντήσεις.Ευχαριστω.
 
Back
Top