ΟΡΑΣΗ

Τζόνυ μην γελάς καθολου, έχει ζουμί το θέμα
Ζουμί??
Τι εννοείς Δημήτρη?
Σου περνάει απ το μυαλό ότι δεν κάνω κάτι καλά στα 2 χρόνια που ασχολούμαι με το σκοπευτήριο 1 φορά την εβδομάδα και φέτος στην A στο πρωτάθλημα του Σχιστού είμαι πρώτος?
Εύχομαι να είχες ή να έχεις και εσύ τέτοιες επιτυχίες.
(Αν δεν τόπες ειρωνικά ανακαλώ).
Πιστεύω ότι ειρωνεύτηκες γιατί είσαι γνώστης του θέματος αυτού από γραφόμενά σου στο παρελθόν.
 
Ζουμί??
Τι εννοείς Δημήτρη?
Σου περνάει απ το μυαλό ότι δεν κάνω κάτι καλά στα 2 χρόνια που ασχολούμαι με το σκοπευτήριο 1 φορά την εβδομάδα και φέτος στην A στο πρωτάθλημα του Σχιστού είμαι πρώτος?
Εύχομαι να είχες ή να έχεις και εσύ τέτοιες επιτυχίες.
(Αν δεν τόπες ειρωνικά ανακαλώ).
Πιστεύω ότι ειρωνεύτηκες γιατί είσαι γνώστης του θέματος αυτού από γραφόμενά σου στο παρελθόν.
Έχει ζουμί το θέμα για συζήτηση εννοουσα Άρη, να σε ειρωνευτω γιατί ; εγώ για το visulasition ήθελα να μιλήσουμε εσυ για το Σχιστό απαντησες
 
Έχει ζουμί το θέμα για συζήτηση εννοουσα Άρη, να σε ειρωνευτω γιατί ; εγώ για το visulasition ήθελα να μιλήσουμε εσυ για το Σχιστό απαντησες
Αφού γνωρίζεις.Τι ζητάς από εμένα?
Ελεύθερα μπορείς να μοιράσεις γνώσεις.
Σε ακούμε.Και εγώ.
Πάντα ακούω αυτά που λές.Είχες αναφερθεί με ερώτησή σου τι κάνει ο cherry πρίν ρίξει και με διόρθωσες σωστά.
Σίγουρα κάτι ξέρεις παραπάνω αλλά δεν θέλω να απαντάς με γρίφους και ερωτήσεις.
Οτι θέλεις να πείς ρίχτο απευθείας γιατί πιστεύω είναι καλύτερα έτσι.
Ολα καλά.
 
Έχω ακούσει και το άλλο.
Το έχω ακούσει από σχετικό άτομο γι'αυτό το αναφέρω.
Σηκώνουμε ευθυγραμμίζουμε και το "στόχαστρο" θεωρούμε ότι είναι ένας κύκλος με διάμετρο πχ 3-5cm πάνω το πραγματικό στόχαστρο και εφαπτόμενο σε αυτό.
Το όπλο πρέπει να κάθεται έτσι ώστε να βλέπουμε και λίγο ρίγα.
Είναι πιο εύκολο να βάλεις ένα τόσο μεγάλο στόχαστρο πάνω ή μπροστά από τον στόχο παρά το πραγματικό.
Ίσως έχει κάποια βάση ειδικά στις πολύ γρήγορες τουφεκιές αλλά προσωπικά δεν το εφαρμόζω ποτέ.
Ακούγεται ενδιαφέρον όμως ...
 
Έχω ακούσει και το άλλο.
Το έχω ακούσει από σχετικό άτομο γι'αυτό το αναφέρω.
Σηκώνουμε ευθυγραμμίζουμε και το "στόχαστρο" θεωρούμε ότι είναι ένας κύκλος με διάμετρο πχ 3-5cm πάνω το πραγματικό στόχαστρο και εφαπτόμενο σε αυτό.
Το όπλο πρέπει να κάθεται έτσι ώστε να βλέπουμε και λίγο ρίγα.
Είναι πιο εύκολο να βάλεις ένα τόσο μεγάλο στόχαστρο πάνω ή μπροστά από τον στόχο παρά το πραγματικό.
Ίσως έχει κάποια βάση ειδικά στις πολύ γρήγορες τουφεκιές αλλά προσωπικά δεν το εφαρμόζω ποτέ.
Ακούγεται ενδιαφέρον όμως ...
Κι εκεί που λέω "τα έχω ακούσει όλα" διαβάζω κάτι τέτοιο και .....very shoked.
 
Το βλέπεις σπασμένο στην ρουτίνα σου πρίν το σπάσεις.
Άρη αυτό αφορά τη στιγμή πριν ζητήσουμε το πιατο όντας στημένοι να φέρουμε στο μυαλό μας την κίνηση τού, την κίνηση μας κ να "οραματιστουμε" ακριβώς το σημείο που θα πατήσουμε η αφορά μια στιγμιαία ικανότητα την ίδια ώρα που διαδραματίζεται το σκηνικό? Μια στιγμιαία ικανότητα δηλαδή σε πραγματικό χρόνο όταν ήδη έχουμε άρχισει να βλέπουμε το δίσκο?

Υ.γ Λεωνίδα άμα έχεις όρεξη φτιάχνεις κάτι θέματα φωτιά.shake hands.
 
Άρη αυτό αφορά τη στιγμή πριν ζητήσουμε το πιατο όντας στημένοι να φέρουμε στο μυαλό μας την κίνηση τού, την κίνηση μας κ να "οραματιστουμε" ακριβώς το σημείο που θα πατήσουμε η αφορά μια στιγμιαία ικανότητα την ίδια ώρα που διαδραματίζεται το σκηνικό?
Aπότι έχω καταλάβει το δύσκολο είναι να "οραματιστείς" όλη την φάση πρίν καν επωμίσεις γιατί λογικά είναι μεγάλη και στους ντουμπλέδες μεγαλύτερη.Πάνω στην φάση το έκανα (πρίν πατήσω περίπου)και είναι πολύ ποιό εύκολο.Αρα υπάρχουν 2 σκέλη.
Γνώμη μου ,για να μπορέσει κάποιος να "οραματιστεί" πρίν καν επωμίσει πρέπει αύτά που πρέπει να κάνει πριν ρίξει να βγαίνουν αυθόρμητα χωρίς σκέψεις.Δηλαδή ,στάση σώματος ,στήσιμο όπλου επιλογή τεχνικής κλπ.Αυτό έρχεται με την εμπειρία (πολλές σωστές εικόνες)και την εξάσκηση.
Απότι μου είπε ο οπτομέτρης οι μισοί και ποιό λίγοι αθλητές που κοιτάει μπορούν να το κάνουν αυτό και το θεωρεί μεγάλο πλεονέκτημα πχ στο άλμα επι κοντό ή στην ξιφασκία πρίν την επίθεση και γενικά σε όλα τα αθλήματα.Κάπως μου το εξήγησε πως λειτουργεί στο μυαλό θετικά αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω σωστά.
 
Last edited:
Άρη αυτό αφορά τη στιγμή πριν ζητήσουμε το πιατο όντας στημένοι να φέρουμε στο μυαλό μας την κίνηση τού, την κίνηση μας κ να "οραματιστουμε" ακριβώς το σημείο που θα πατήσουμε η αφορά μια στιγμιαία ικανότητα την ίδια ώρα που διαδραματίζεται το σκηνικό? Μια στιγμιαία ικανότητα δηλαδή σε πραγματικό χρόνο όταν ήδη έχουμε άρχισει να βλέπουμε το δίσκο?

Υ.γ Λεωνίδα άμα έχεις όρεξη φτιάχνεις κάτι θέματα φωτιά.shake hands.
Δεν είμαι ο Άρης αλλά με σκανδαλίζουν οι ωραίες ερωτήσεις. Η νοητική προπόνηση και η νοητική απεικόνιση είναι εργαλεία που χρησιμοποιούν όλοι οι αθλητές. Νοητική προπόνηση είναι αυτό που κάνουμε στην ησυχία του σπιτιού μας π.χ. όταν κλείνουμε τα μάτια και φανταζόμαστε με κάθε λεπτομέρεια την εκτέλεση μίας βολής με σκοπό την τεχνική μας βελτίωση. Νοητική απεικόνιση είναι οποιαδήποτε άλλη στιγμή που στο μυαλό μας παίζει μία εικόνα ή κίνηση με σκοπό την υπενθύμιση, το πλάνο, την αυτοπεποίθηση κλπ.

Η νοητική απεικόνιση πριν ζητήσουμε τον δίσκο αποτελεί μέρος της ρουτίνας και συμφωνώ με τον οπτομετρη ότι δουλεύει καλύτερα σε αθλητές των οποίων οι δεξιότητες έχουν γίνει αυτόματες. Δεν είναι άχρηστη όμως και στους υπόλοιπους.

Νοητική απεικόνιση με τον δίσκο στον αέρα; Χμμμμ... Δεν το είχα σκεφτεί καν, αλλά τώρα που το διάβασα, πολλές φορές όταν "τρέχω" μαζί με έναν δίσκο ή ένα μακρινό θήραμα, τον ρωτάω "πόσο μπροστά να θέλεις τώρα εσύ ρε πουλάκι μου;".think.
 
Αχα... Νοητική απεικόνιση λοιπόν πριν βγει ο δίσκος όταν είμαι στο βατήρα κ ειδικά σε πιάτα που με δυσκολεύουν, το έχω κάνει πολλές φορές κ μου φαίνεται σχετικά εύκολο... Κάπου το είχα ακούσει μάλιστα δεν το δοκίμασα από το μυαλό μου, έχω την εντύπωση ότι μου το είχε αναφέρει κ ο Λεο παλιότερα...
Στην ουσία κλειδώνοντας την τροχιά του πιάτου στο μυαλό μου κάνω εικόνα την κίνηση των κανών, την ταχύτητα της κίνησης μου κ το σημείο που θα πατήσω τη σκανδάλη αμέσως μόλις κουμπώσει το ζυγωματικο στο κοντάκι... Το αποτέλεσμα όταν εκτελεστεί σωστά κ είναι το μυαλό συγκεντρωμένο είναι πολύ δυνατά σπασίματα....
Τώρα την ώρα της εκτέλεσης της βολής μου μοιάζει λίγο πιο δύσκολο στο μυαλό μου, δεν ξέρω πως θα μπορούσα να το οραματιστω όταν η προσοχή μου είναι στο δίσκο...
 
Τώρα την ώρα της εκτέλεσης της βολής μου μοιάζει λίγο πιο δύσκολο στο μυαλό μου, δεν ξέρω πως θα μπορούσα να το οραματιστω όταν η προσοχή μου είναι στο δίσκο...
Επειδή η προσοχή δεν είναι όλη την ώρα στον δίσκο. Τα μάτια είναι όλη την ώρα στον δίσκο. Το όπλο και η προσοχή κάνουν διαφορετικά πράγματα από τα μάτια στις διαφορετικές φάσεις της βολής.
 
Δεν είμαι ο Άρης αλλά με σκανδαλίζουν οι ωραίες ερωτήσεις. Η νοητική προπόνηση και η νοητική απεικόνιση είναι εργαλεία που χρησιμοποιούν όλοι οι αθλητές. Νοητική προπόνηση είναι αυτό που κάνουμε στην ησυχία του σπιτιού μας π.χ. όταν κλείνουμε τα μάτια και φανταζόμαστε με κάθε λεπτομέρεια την εκτέλεση μίας βολής με σκοπό την τεχνική μας βελτίωση. Νοητική απεικόνιση είναι οποιαδήποτε άλλη στιγμή που στο μυαλό μας παίζει μία εικόνα ή κίνηση με σκοπό την υπενθύμιση, το πλάνο, την αυτοπεποίθηση κλπ.

Η νοητική απεικόνιση πριν ζητήσουμε τον δίσκο αποτελεί μέρος της ρουτίνας και συμφωνώ με τον οπτομετρη ότι δουλεύει καλύτερα σε αθλητές των οποίων οι δεξιότητες έχουν γίνει αυτόματες. Δεν είναι άχρηστη όμως και στους υπόλοιπους.

Νοητική απεικόνιση με τον δίσκο στον αέρα; Χμμμμ... Δεν το είχα σκεφτεί καν, αλλά τώρα που το διάβασα, πολλές φορές όταν "τρέχω" μαζί με έναν δίσκο ή ένα μακρινό θήραμα, τον ρωτάω "πόσο μπροστά να θέλεις τώρα εσύ ρε πουλάκι μου;".think.
Αυτή η ερώτηση...με ταλανίζει κ μένα στα παπιά Λέο‼️
 
  • Like
Reactions: leo
Σήμερα απόγευμα έκανα το ραντεβού μου με το Οπτομέτρη για μια αξιολόγηση,ανάλυση της όρασης.
Ωραία πράγματα!
Αφού μου πήρε το ιστορικό(δεν είχα) προχωρήσαμε στα τεστ.
1ο τεστ ευαισθησία στο contrast.

Tα πήγα άριστα.
2ο Οπτική οξύτητα σε έναν πίνακα αλλάζοντας φακούς.
και εδώ πολύ καλά..πάμε παρακάτω
3ο Στερεοσκοπική αντίληψη.αν θυμάμαι ειχε τρισδιάστατα σχέδια.

4ο Συνεργασία των 2 ματιών.Ωραίο τεστ και αυτό.Μια χαρά τα πήγαμε.
5ο Αλλαγες εστίασης-focus.Δεν μπορώ να το περιγράψω γιατί ήταν "ζαλιστικό"αλλά βγήκαν καλά συμπεράσματα!

6ο Δυναμικες οφθαλμικές κινήσεις κάτω από στρες...Αυτό ήταν φωτιά και μας πήρε αρκετή ώρα σαυτόν τον πίνακα με διαφορετικές ασκήσεις.

Ανάβουν και σβήνουν λαμπάκια σε διαφορετικους χρόνους και πρέπει νατα ακουμπάς με τα δάκτυλα για να τα σβήνεις.
Καθόλου εύκολο αλλά και εκεί τα πήγα πολύ καλά....(δεν με περίμενα τόσο γεράκι). :)
7οΟπτική προσοχή και ικανότητα συγκέντρωσης(στον ίδιο πίνακα).
8οΤαχύτητα αναγνώρισηςοπτικών πληροφοριών (στον ίδιο πίνακα) Μάμαγε αυτός οπίνακας παιδιά..Αλήθεια που τον πουλάνε???.big smile.
9οτεστ Περιφερειακή όραση και συντονισμό με κεντρικές πληροφορίες..


Εδώ είχα ενα κοντρολ στα χέρια μου με 2 βελάκια (αριστερό δεξί) και αφου αλλάζανε τα νουμεράκια στον πίνακα 1χ2μ περίπου έπρεπε να τα λέω και να πατάω ταυτόχρονα καθε φορά πυ άλλαζε περιφερειακα το βελάκι φορά την σωστή φορά του.....άντε γειά.Και όμως βγήκα αλάνθαστος.....yel.:).

Αφού καναμε και κάποια άλλα τεστ περίπου 2 ώρες σύνολο φτάσαμε να συζητήσουμε ένα πολύ σοβαρό για εμένα θέμα.
Νοερή απεικόνιση (ικανότητα ενόρασης)....
Λαικά το βλέπω να γίνεται πριν γίνει..
Πήρα και έχω ναλάβω συμβουλές και ασκήσεις για αυτό αλλά και για τα παραπάνω τεστ (και τις αριστερές τραβέρσες);)αφού βγουν τα τελικά αποτελέσματα.
Νομίζω ότι άξιζε τον κόπο και προτείνω ανεπιφύλακτα μια επίσκεψη για να ξέρει ο καθένας που βρίσκεται και να διορθώσει τυχόν ανωμαλία.
Αααα διορθώνεται και η κυριαρχία..;)
Αυτά.Οποιος δεν έχει καταλάβει ποιόν επισκέφθηκα και ενδιαφέρεται ας μου στείλει πμ εκτός αν δεν έχει πρόβλημα η διαχείρηση να το ανεβάσω.
δλδ τώρα θα σπας πιό πολλά ή θα σπας πιό πολλά .............. νοερά .......... .yelling. .yelling. .yelling.
 
Back
Top