ΟΡΑΣΗ

Δεν μιλάω για έρευνα , εσυ εχεις κανει κάποια παρατηρηση ;
Ομολογώ πως όχι. Μόνο για προτίμηση σε χρώμα φακών ανάλογα το χρώμα των ματιών, αλλά και αυτό βασίζεται μόνο σε ενδείξεις. Δεν έχει αποδειχτεί κάτι.
 
Φίλε Λέο εγώ σκάγια δεν έχω δει ποτέ ,καθότι μια στόχαστρο...μια προσκοπευση...μια πουλί....
Αυτό να το κοιτάξεις. Τα μάτια έχουν μία μόνο δουλειά: Να κοιτούν το στόχο. Αυτό δεν είναι πολύπλοκο. Το μπέρδεμα είναι τι κάνει ο εγκέφαλος με το τι περιέχει αυτή η εικόνα.
 
Τι αποσπά την εστίαση προς στον στοχο;
Ένα έντονο σκοπευτικο, ένα πολύ μικρό που μπορεί να μας κάνει να τσεκάρουμε την κάννη αν βρίσκεται καλα;
Τα πάντα, αλλά βασικά μια διαφορετική εικόνα από αυτή που έχουμε συνηθίσει ...
Μπορεί να είναι διαφορετικό σκόπευτρο, μικρό κομμάτι λάσπης στην ρίγα, ένα κλαδί, ένας θόρυβος, ένα καλό ανέκδοτο που σκεφτήκαμε εκείνη την ώρα, μη σωστή ισορροπία, ο φόβος του ότι εκεί που σημαδεύουμε βρίσκεται άνθρωπος ή σκύλος.
Τα πάντα.
Όσο περισσότερο έχεις μάθει να τα αγνοείς τόσο πιο φονικός είσαι ...

Για το κόκκινο δεν νοείται ότι το αγνοείς ... φτιάχνεις όμως από πριν επιτρεπόμενους για τουφεκιές τομείς στο μυαλό σου, τους οποίους αλλάζεις διαρκώς κατά την διάρκεια του κυνηγιού.
πχ Τουφεκάω μόνο μπροστά και πίσω μετά από 45o γωνία, σε καμία περίπτωση πλάγια, δεν πάει να βγει και ελέφαντας ...
Αυτό είναι βασικό !!!
 
Αντε αποκαλυφθικες γτ δε σε ειχα να λες οτι διαβαζεις αχαχαχαχαχαχα
Το έχω ξαναπεί ... :) :) :)

Δεν έχω μάθει σχεδόν τίποτα στο σκοπευτήριο ... στο τέλος ήταν ένα μαρτύριο με τον "δάσκαλο" που είχα μπλέξει.
Όταν έλειπε ή πριν αναλάβει ήμουν μια χαρά ...
Θα μπορούσα να μάθω πολλά και να μου έρθει πιο οικονομικά ακόμα και αν πλήρωνα ιδιαίτερα :) :) :)
Πάρα πολλά φυσίγγια (στο κυνήγι) για να καταλάβω τι γίνεται ...

Γι' αυτό επιμένω στον δάσκαλο. Όσο έμπειρος και να είσαι μπορείς να μάθεις πράγματα ...
 
Ομολογώ πως όχι. Μόνο για προτίμηση σε χρώμα φακών ανάλογα το χρώμα των ματιών, αλλά και αυτό βασίζεται μόνο σε ενδείξεις. Δεν έχει αποδειχτεί κάτι.
Λευκή επιδερμίδα, ξανθά μαλλιά και μπλε μάτια είχαν οι Νεάντερνταλ, οι οποίοι ήσαν πολύ καλοί κυνηγοί. Αντίθετα ο "μοντέρνος ανθρωπος" που επίκοισε από την Αφρική την Ευρώπη ήταν μαυριδερός με σκούρα μάτια και πολύ καλός κατσαπλιάς, κάτι σαν τους οικολόγους σήμερα (πλάκα κάνω)!
Αρα, λαϊκοεπιστημονικά συμπεραίνω πως,
  • αν έχεις ανοιχτόχρωμα μάτια καλύτερα να κυνηγάς σε παγετώνες,
  • αν έχεις σκουρόχρωμα μάτια κάνεις καλύτερα κυνήγια σε αφρικανοειδείς στέπες - όπως θα γίνει σε λίγα χρόνια και η Ελλάδα:(, ή να γίνεις κατσαπλιάς;)
 
Τι αποσπά την εστίαση προς στον στοχο;
Ένα έντονο σκοπευτικο, ένα πολύ μικρό που μπορεί να μας κάνει να τσεκάρουμε την κάννη αν βρίσκεται καλα;
Η πρωτη, ή εστω απο τις πρωτες, κουβεντα που ακουσα απο τον Λεωνιδα στο πρωτο μαθημα, ηταν "Βγαλε το στοχαστρο που εχεις γιατι σου παιρνει το ματι".

Την εστιαση απο το στοχο δεν πρεπει να την αποσπα τιποτα. Αν ξεκινησεις να τσεκαρεις ριγες, στοχαστρα κλπ, ο στοχος εχει γινει καπνος ή αν πεσει θα ειναι απο τυχη (ή ατυχια του)
 
Θα ηθελα να ρωτησω κ Λεωνιδα τι ρολο παιζει αν καποιος εχει αχρωματοψια η μια εντονη ευαισθησια σε ενα χρώμα πχ πράσινο ?
επισης το φαινομενο τις οφθαλμαπατης απο εντονη εστιαση η κουραση λογο μεγαλης εναλαγης φωτητινοτητας η καιρικων σηνθηκων(πολυ ζεστη-κρυο) εξαλιφοντε με σκοπευτικα γυαλια?η σταγονες φυσικα δακρυα βοηθανε?
 
Θα ηθελα να ρωτησω κ Λεωνιδα τι ρολο παιζει αν καποιος εχει αχρωματοψια η μια εντονη ευαισθησια σε ενα χρώμα πχ πράσινο ?
επισης το φαινομενο τις οφθαλμαπατης απο εντονη εστιαση η κουραση λογο μεγαλης εναλαγης φωτητινοτητας η καιρικων σηνθηκων(πολυ ζεστη-κρυο) εξαλιφοντε με σκοπευτικα γυαλια?η σταγονες φυσικα δακρυα βοηθανε?
Τα φυσικά δάκρυα...βοηθάνε στην ξειροφθαλμια...όπως κ το κρύο νερό πάνω σε κλειστό μάτι...όσον αφορά την αχρωματοψία...ας χτύπαγα εγώ παπιά κ ας έλεγα ...ότι ήταν όλα καστανιές‼️:oops:;)
 
Θα ηθελα να ρωτησω κ Λεωνιδα τι ρολο παιζει αν καποιος εχει αχρωματοψια η μια εντονη ευαισθησια σε ενα χρώμα πχ πράσινο ?
Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Sporting του 2017 έχει πλήρη αχρωματοψία. Δεν τον εμπόδισε κάπου.
επισης το φαινομενο τις οφθαλμαπατης απο εντονη εστιαση η κουραση λογο μεγαλης εναλαγης φωτητινοτητας η καιρικων σηνθηκων(πολυ ζεστη-κρυο) εξαλιφοντε με σκοπευτικα γυαλια?
Τα καλά σκοπευτικά γυαλιά προσφέρουν τη μέγιστη ευκρίνεια σε συνδυασμό με την ελάχιστη κόπωση. Φυσικά βοηθούν.

Ο αστιγματισμός που έχεις κουράζει τα μάτια σου ασύλληπτα πολύ στην εστίαση αν δεν φοράς διορθωτικά. Πάντα με διόρθωση λοιπόν στο κυνήγι.
ηη σταγονες φυσικα δακρυα βοηθανε?
Ναι, βοηθούν αρκετά.
 
Τι αποσπά την εστίαση προς στον στοχο;
Ένα έντονο σκοπευτικο, ένα πολύ μικρό που μπορεί να μας κάνει να τσεκάρουμε την κάννη αν βρίσκεται καλα;
Το σκοπευτικό είναι μία μπερδεμένη ιστορία (όπως όλα δηλαδή όταν εμβαθύνεις) κά η επιλογή του είναι τελείως προσωπική. Προσωπικά χρησιμοποιώ LPA, το οποίο είναι οπτική ίνα πολύ μικρής διαμέτρου και μήκους.
 
Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Sporting του 2017 έχει πλήρη αχρωματοψία. Δεν τον εμπόδισε κάπου.

Τα καλά σκοπευτικά γυαλιά προσφέρουν τη μέγιστη ευκρίνεια σε συνδυασμό με την ελάχιστη κόπωση. Φυσικά βοηθούν.

Ο αστιγματισμός που έχεις κουράζει τα μάτια σου ασύλληπτα πολύ στην εστίαση αν δεν φοράς διορθωτικά. Πάντα με διόρθωση λοιπόν στο κυνήγι.

Ναι, βοηθούν αρκετά.
ευχαριστω κ Λεωνιδα για την βοηθεια !
Φοραω παντα διορθωτικα κ σκεφτομαι να αγορασω κ ενα σετ σκοπευτικα να τα βαζω μαζι
 
ευχαριστω κ Λεωνιδα για την βοηθεια !
Φοραω παντα διορθωτικα κ σκεφτομαι να αγορασω κ ενα σετ σκοπευτικα να τα βαζω μαζι
Το δικο μου προβλημα επισης. Αν ψαχτεις κοιτα προς Castellani τη σειρα που εχει το ενθετο για τους διορθωτικους φακους
 
Πήγα να γράψω αρχικά για σένα αλλά προτίμησα να αναφέρω τον Radulovich. Ας τον είχες κερδίσει τότε όπως προέβλεψα, αντί να χάσεις και από μένα! Χαχαχαχαχαχαχα!
Ε μα με μάτιασες ρε πως ρίχνεις έτσι και πως ρίχνεις έτσι και μετά τον ήπια πανηγυρικά!
 
Back
Top