ΟΡΑΣΗ

Δάσκαλε αυτό συνειρμικά μου φέρνει στο νου τα αθλήματα με μπάλα, που ενώ τριπλάρουμε με τη μπάλα, έχουμε αντίληψη του καλαθιού, αλλά χωρίς να το "καρφώνουμε" με το βλέμμα. Τη στιγμή του σουτ εστιάζουμε σκληρά, όπως είπατε, στη στεφάνη και τραβάμε σκανδάλη!
Το ίδιο έχω νιώσει και στο ποδόσφαιρο, συγκλίνοντας προς το τέρμα, έχοντας την εικόνα του και τη θέση του φλου στα μάτια μας / μυαλό μας. Όταν νιώσεις ότι είσαι στην κατάλληλη θέση, εστιάζεις και τραβάς.
Δεν ξέρω αν αυτό που λέω είναι τελείως άκυρο, αλλά είναι αυτό που μου ήρθε στο μυαλό όταν διάβασα το post σας.
Είναι απόλυτα σχετικό. Όλα τα αθλήματα που περιέχουν σκόπευση απαιτούν την γνώση της διαχείρισης της όρασης και πώς οι διαφοροποιήσεις της εστίασης επηρεάζουν τη συνεργασία συνειδητού και υποσυνείδητου. Κι όμως, στην κυνηγετική σκόπευση παρατηρούμε την απαξίωση της τεχνικής και την αποδοχή των τεχνασμάτων.
 
Last edited:
εμένα πάντως φίλε , με έχασες τελείως .
τελικά το τι "βλέπει" ο καθένας μας είναι τελείως διαφορετικό.

τώρα αρχίζω να καταλαβαίνω τον "πονοκέφαλο" του @leo όταν θα πρέπει
1. να καταλάβει τι βλέπει ο μαθητής
2. να του μεταφέρει αυτό που πρέπει , όμως μέσα από την οπτική που ο κάθε μαθητής αντιλαμβάνεται

............... όσο περισσότερο το σκέφτομαι , τόσο πιό πολύ "καίγομαι"...... :oops: :oops: :oops:
Τι να πω ρε Γιώργο, γράφω αυτό που αισθάνομαι όσο πιο καλά μου το επιτρέπει το λεξιλόγιο μου. Δεν είναι κάτι το τόσο ευκολο όλο αυτό που συζητάμε, άλλωστε ακόμα και αυτά που γράφουμε πιθανόν να μην είναι πραγματικότητα, όταν έκανα μαθήματα και έχανα κάποια δισκάκια και με ρώταγε ποιος θεωρείς ότι είναι ο λόγος που τα έχασες και πχ του έλεγα τουφεκισα πολύ μπροστά και τελικά που αποδυκνειε ότι όχι μόνον δεν έριχνα μπροστά αλλά έμενα και κάνα μέτρο πίσω, τι να πω τώρα εγώ ότι και αυτό που γράφω είναι έτσι ε δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά. Σίγουρα πάντως το ότι έχουμε τον Leo εδώ στο φόρουμ και έχει όρεξη να μας πει κάποια πράγματα είναι μεγάλο κέρδος και ας μην κατανοούμε απόλυτα κάποια από αυτά που γράφει, αλλά ότι μπορούμε να το κατανοήσουμε μόνον κέρδος είναι.
 
Τι να πω ρε Γιώργο, γράφω αυτό που αισθάνομαι όσο πιο καλά μου το επιτρέπει το λεξιλόγιο μου. Δεν είναι κάτι το τόσο ευκολο όλο αυτό που συζητάμε, άλλωστε ακόμα και αυτά που γράφουμε πιθανόν να μην είναι πραγματικότητα, όταν έκανα μαθήματα και έχανα κάποια δισκάκια και με ρώταγε ποιος θεωρείς ότι είναι ο λόγος που τα έχασες και πχ του έλεγα τουφεκισα πολύ μπροστά και τελικά που αποδυκνειε ότι όχι μόνον δεν έριχνα μπροστά αλλά έμενα και κάνα μέτρο πίσω, τι να πω τώρα εγώ ότι και αυτό που γράφω είναι έτσι ε δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά. Σίγουρα πάντως το ότι έχουμε τον Leo εδώ στο φόρουμ και έχει όρεξη να μας πει κάποια πράγματα είναι μεγάλο κέρδος και ας μην κατανοούμε απόλυτα κάποια από αυτά που γράφει, αλλά ότι μπορούμε να το κατανοήσουμε μόνον κέρδος είναι.
Καλά ότι οι δάσκαλοι καίγονται με εμάς είναι δεδομένο, χαράς τα κουράγια τους.
 
Να κάνουμε μία ανακεφαλαίωση λοιπόν:

Η ενστικτώδης σκόπευση επικρατεί με συντριπτική πλειοψηφία, τουλάχιστον στο δείγμα όσων κατέθεσαν την άποψη τους μέχρι στιγμής. Ως ορισμό της διαπιστώνουμε ως κοινό παρονομαστή την ολική άγνοια κάννης ή έστω την μερική της επίγνωση αλλά και αυτή όχι σταθερά πάντα.

Επίσης διαπιστώνουμε από τα γραφόμενα ότι η απόδοση της ενστικτώδους σκόπευσης εξαρτάται από την διάθεση, την φυσική κατάσταση, τις υποκείμενες σκοτουρες κλπ και γενικά συνοδεύεται από απώλεια επίγνωσης του τι συμβαίνει και αδυναμία διόρθωσης του, αλλά εν γένει είναι αποδεκτή ως μέθοδος γιατί πάνω απ'όλα αποδίδει αξιοπρεπή αποτελέσματα χωρίς ιδιαίτερο κόπο και πάνω απ'όλα χωρίς πολλή σκέψη.

Συμφωνούμε ως εδώ;

Ωραία, πάμε παρακάτω.

Η ενστικτώδης σκόπευση και το σκληρό κοίταγμα είναι γεγονός ότι πάνε παρέα. Το σκληρό κοίταγμα συνεπάγεται και άγνοια κάννης, άρα ο έλεγχος του αποτελέσματος είναι πρακτικά αδύνατος.

Η σκόπευση με τεχνικές απαιτεί μαλακό κοίταγμα, δηλαδή επίγνωση κάννης, αλλά εκ των πραγμάτων ακυρώνει το ένστικτο, το οποίο αποδεδειγμένα δίνει απρόσμενα αποτελέσματα χωρίς πολύ κόπο, όπως είδαμε παραπάνω.

Ποια είναι η λύση λοιπόν; Ιδανικά θέλουμε να συνδυάσουμε την μαλακή εστίαση με τις τεχνικές της και τη σκληρή εστίαση με το ένστικτο που τη συνοδεύει και να τα βάλουμε στη σωστή χρονική σειρά ώστε η συνεργασία τους να αποτελέσουν μια ολοκληρωμένη σκοπευτική μέθοδο που δεν ελπίζει στην επιτυχία αλλά την εξασφαλίζει.

Το ένστικτο το θέλουμε για να μας τελειώσει την φάση, δίνοντας την εντολή να τραβηχτεί η σκανδάλη, αλλά για την άφιξη του όπλου σε αυτό το σημείο υπεύθυνοι είμαστε εμείς.

Τα χέρια (συνειδητός χειρισμός του όπλου) ξεκινούν την προσπάθεια και τα μάτια (υποσυνείδητο/ένστικτο) την τελειώνουν.
Δασκαλε προσωπικα δεν νιωθω οτι ριχνω ενστικτωδως
Ακομη και στις μπικτες ξερω στις πληστες φορες ποτε ειμαι πανω
Κατανωω οτι σαν ασχετος με το θεμα θσως να μην μπορω να μεταφερω σωστα το πως νιωθω οταν ριχνω
Αρχικα εχω περασει παρα πολυ χρονο με ξηρη προπονηση ειδικα στις πορειες που με ενδιαφερουν κυνηγετικα
Οχι μονο στατικα δηλαδη αλλα και σε προσομειωση τους
Ειναι δηλαδη κινησεις που το σωμα μου θεωρω οτι τις εχει μαθει
Επιπλεον η εστιαση βαθια στο στοχο για καποιο λογο που δεν μπορω να περιγραψω γινεται την ωρα ακριβως που θα μπω πανω του
Εκεινη την στιγμη το κεφαλι εχει ηδη κλειδωσει αφου τη κοντακι εχει εδρασει στο μαγουλο και ο κορμος εχει ολοκληρωσει την κινηση σε αρμονια με τα χερια
Πριν πατησω περιφερειακα ξερω που ειναι οι καννες ενω τα ματια μου ειναι στο στοχο και προσπερνοντας κρατωντας αναλογα ταχυτητα και περνοντας την υποσυνειδητη προσκοπευση παταω με την εστιαση στο στοχο
Μαλιστα επειδη λογο κυνηγιου οι βολες μου ειναι κοντινες βρισκω πολυ αμεσο αυτον τον τροπο για εμενα και πιο γρηγορο
Ομολογω οτι επειδη τα ματια μου εχουν μαθει να εστιαζουν επι το πληστον σε αυτες τις μικρες προς μετριες αποστασεις σε μακρινοτερες βολες ο χρονος εστιασης ειναι περισσοτερος και χαλαει την αλληλουχια
Ωστοσο το δουλευω τα τελευταια χρονια με μεγαλη βελτιωση
Αυτο που ηθελα να τονιζω ειναι οτι για εμενα ο τροπος αυτος χρειαζεται να εισαι εκει 100 τα εκατ ψυχολογικα και σωματικα αλλιως δεν υπαρχει αλληλουχια σε ολα αυτα
Αν νιωθγ πανω μου βλεματα προσοχη κλπ η κατι αλλο με βασανιζει δεν βγαινει σωστα η εξισωση
Κλεινοντας θελω να πω οτι για καποιο λογο οταν ολα γινουν σωστα πατωντας ξερω οτι ειναι κατω
Ριχνοντας νιωθω σαν να σταματα ο χρονος και ολα μπαινουν σε αργη κινηση ακομη και ηχος του περιβαλλοντος μειωνεται την ωρα του πατηματος οπως ακριβως στο χασμουρητο που την δεδομενη στιγμη δεν ακους κατι
Ειναι τετοια η συγκεντρωση την ωρα ακριβως που παταω
 
Να ρωτήσω τον δάσκαλο κάτι που μπορεί και να είναι άσχετο, αλλά για αυτό κάνουμε τη συζήτηση για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει η μια περίπτωση και η άλλη ανάλογα με την τροχιά του θηράματος-δισκου; Π.χ εγώ νιώθω ότι στις ρουαγιαλ βολές ενώ κοιτάζω από μακριά το στόχο εστιάζω και κουμπωνω το όπλο πιο γρήγορα απ ότι στις τραβερσες που γίνεται πιο ομαλά η συνεργασία ματιού χεριών. Ισχύει ή είναι τέχνασμα δικό μου αυτο;
 
Στο κυνήγι (νομίζω ότι κάνω αυτό)
Σκληρή εστίαση στον στόχο μέχρι να ολοκληρωθεί η επώμιση και η ευθυγράμμιση του όπλου με το δεξί μάτι.
Προσπαθούμε να ακολουθήσουμε την τροχιά βάζοντας στο παιχνίδι το στόχαστρο με την περιφερειακή όραση αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αλλάζουμε την εστίαση.
Ανάλογα με την απόσταση, ταχύτητα του στόχου και την ταχύτητα του όπλου όταν βρεθούμε σε γνώριμο οπτικό frame που μας έχει δώσει πουλιά πατάμε την σκανδάλη :)

Για το τελευταίο όταν βλέπω πουλιά τα ακολουθώ με το βλέμα μου, τα προσπερνάω και πιέζω την νοητική σκανδάλη όταν φτάνω σε γνώριμη προσκόπευση. Δεν χρειάζεται όπλο ;)

Πολύ χρήσιμα τα σκοπευτήρια και οι γνώστες δάσκαλοι (θεωρώ ότι ο Λεωνίδας είναι αξιόλογος χωρίς να τον έχω γνωρίσει από κοντά) ... ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!!

Για τους νέους αλλά και για τους παλιούς κυνηγούς που ξεκινάνε σκοπευτήριο: Μην πέσετε στην λούμπα του σκόρ.
Ο στόχος στην πρώτη σας πούλα θα είναι το απόλυτο ΜΗΔΕΝ!!!!

Επίσης στόχος σας κάθε μήνα να ανεβαίνετε 1 πιάτο στην πούλα κατά μέσο όρο.

Αν υπάρχει δυνατότητα ίδιο πιάτο 30-50 φορές μέχρι να το σπάτε σχεδόν πάντα. Και μετά το επόμενο.

Πολύ χρήσιμο το χειροκίνητο πεταχτάρι δίσκων ... ρίχνεις χαλαρά, χωρίς πίεση και αν χάσεις πιάτο δεν τρως την καζούρα.

Ωραίο θέμα ...
 
Στο κυνήγι (νομίζω ότι κάνω αυτό)
Σκληρή εστίαση στον στόχο μέχρι να ολοκληρωθεί η επώμιση και η ευθυγράμμιση του όπλου με το δεξί μάτι.
Προσπαθούμε να ακολουθήσουμε την τροχιά βάζοντας στο παιχνίδι το στόχαστρο με την περιφερειακή όραση αλλά σε καμιά περίπτωση δεν αλλάζουμε την εστίαση.
Ανάλογα με την απόσταση, ταχύτητα του στόχου και την ταχύτητα του όπλου όταν βρεθούμε σε γνώριμο οπτικό frame που μας έχει δώσει πουλιά πατάμε την σκανδάλη :)

Για το τελευταίο όταν βλέπω πουλιά τα ακολουθώ με το βλέμα μου, τα προσπερνάω και πιέζω την νοητική σκανδάλη όταν φτάνω σε γνώριμη προσκόπευση. Δεν χρειάζεται όπλο ;)

Πολύ χρήσιμα τα σκοπευτήρια και οι γνώστες δάσκαλοι (θεωρώ ότι ο Λεωνίδας είναι αξιόλογος χωρίς να τον έχω γνωρίσει από κοντά) ... ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!!

Για τους νέους αλλά και για τους παλιούς κυνηγούς που ξεκινάνε σκοπευτήριο: Μην πέσετε στην λούμπα του σκόρ.
Ο στόχος στην πρώτη σας πούλα θα είναι το απόλυτο ΜΗΔΕΝ!!!!

Επίσης στόχος σας κάθε μήνα να ανεβαίνετε 1 πιάτο στην πούλα κατά μέσο όρο.

Αν υπάρχει δυνατότητα ίδιο πιάτο 30-50 φορές μέχρι να το σπάτε σχεδόν πάντα. Και μετά το επόμενο.

Πολύ χρήσιμο το χειροκίνητο πεταχτάρι δίσκων ... ρίχνεις χαλαρά, χωρίς πίεση και αν χάσεις πιάτο δεν τρως την καζούρα.

Ωραίο θέμα ...
Γράφεις σαν εμπειρος σκοπευτικα, σίγουρα έχεις περασει απο το γυμναστήριο
 
Να ρωτήσω τον δάσκαλο κάτι που μπορεί και να είναι άσχετο, αλλά για αυτό κάνουμε τη συζήτηση για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει η μια περίπτωση και η άλλη ανάλογα με την τροχιά του θηράματος-δισκου; Π.χ εγώ νιώθω ότι στις ρουαγιαλ βολές ενώ κοιτάζω από μακριά το στόχο εστιάζω και κουμπωνω το όπλο πιο γρήγορα απ ότι στις τραβερσες που γίνεται πιο ομαλά η συνεργασία ματιού χεριών. Ισχύει ή είναι τέχνασμα δικό μου αυτο;
Εχω ενα φιλο που ειναι ντουφεκος
Παλιος κυνηγος με παρα πολλες ντουφεκιες στην καμπουρα του
Ειχαμε την ιδια συζητηση καποτε γιατι και γω εκανα το ιδιο στις ρογιαλ
Ειναι η αγαπημενη μου βολη καρτεριου αλλα συχνα βιαζομουν να σηκωσω το οπλο
Επειδη υποσυνειδητα νιωθεις οτι θα σε περασει ο στοχος και θα χαθει απο το οπτικο σου πεδιο θες να τον στοχευσεια οσο πιο νωρις γινεται
Συνηθως αυτο σημαινει κουραση χεριου σηκωμα κεφαλιου και σταματημα της κινησης
Σε αντιθεση με τις τραβερσες που δεν νιωθεις τοσο εκδηλα οτι ο στοχος θα χαθει απο το οπτικο σου πεδιο
Ο φιλος αυτος μου ειχε πει να βρω την γωνια βολης που με βολευει
Και οταν ο στοχος ειναι περιπου σε αυτη την αποσταση ωστε να στοχευσω και να πατησω στην γωνια αυτη να ριχνω
Ετσι δεν θα σηκωνεις νωρις το οπλο
Και Θα ριχνεις παντα στην γωνια που σε βολευει
Εγω πχ σε ρογιαλ χαμηλα πουλια ριχνω σε γωνια περιπου 25-30 μοιρων
Ενω σε μετρια -μακρινα στην γωνια των 40-45
Εκει με εχει βολεψει
Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις τι εννοω
 
Εχω ενα φιλο που ειναι ντουφεκος
Παλιος κυνηγος με παρα πολλες ντουφεκιες στην καμπουρα του
Ειχαμε την ιδια συζητηση καποτε γιατι και γω εκανα το ιδιο στις ρογιαλ
Ειναι η αγαπημενη μου βολη καρτεριου αλλα συχνα βιαζομουν να σηκωσω το οπλο
Επειδη υποσυνειδητα νιωθεις οτι θα σε περασει ο στοχος και θα χαθει απο το οπτικο σου πεδιο θες να τον στοχευσεια οσο πιο νωρις γινεται
Συνηθως αυτο σημαινει κουραση χεριου σηκωμα κεφαλιου και σταματημα της κινησης
Σε αντιθεση με τις τραβερσες που δεν νιωθεις τοσο εκδηλα οτι ο στοχος θα χαθει απο το οπτικο σου πεδιο
Ο φιλος αυτος μου ειχε πει να βρω την γωνια βολης που με βολευει
Και οταν ο στοχος ειναι περιπου σε αυτη την αποσταση ωστε να στοχευσω και να πατησω στην γωνια αυτη να ριχνω
Ετσι δεν θα σηκωνεις νωρις το οπλο
Και Θα ριχνεις παντα στην γωνια που σε βολευει
Εγω πχ σε ρογιαλ χαμηλα πουλια ριχνω σε γωνια περιπου 25-30 μοιρων
Ενω σε μετρια -μακρινα στην γωνια των 40-45
Εκει με εχει βολεψει
Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις τι εννοω
Kαταλαβα τι λες αλλά το αντίθετο κάνω εγώ μαλλον δεν το ειπα σωστά.Το όπλο είναι κάτω κοιτάζω το στόχο κι όταν φτάσει από πανω κουμπωνω και πατάω αμέσως. Ενώ στις τραβερσες το κάνω πιο ομαλά δηλαδή κουμπωνω πιο μαλακά το όπλο. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την εστίαση που είναι το θέμα μας. Ευχαριστώ για την απάντηση παντως.
 
Εγώ ακολουθώ με την κάνη χωρίς επωμιση ,όταν κρίνω ότι ηγγικεν η ώρα για επωμιση επωμιζω...το ψιλοακολουθω κ ριχνω100%επιτυχια,αν τώρα για χψ λόγους ,το ακολουθήσω ....περισσότερο ,καταλήγω να τσεκαρω μια σκόπευτρο ,μια πουλί ,μια προσκοπευση κ παίρνω το μακρύτερο ....
 
Αν έχετε ακούσει για την ναυμαχία του Τραφάλγκαρ και τον μισόστραβο ναύαρχο Νέλσον διαβάστε το βιβλίο "Η ανακάλυψη της βραδύτητας" του Sten Nadolny! Διαβάζοντάς το ίσως ανακαλύψετε κάποια σχέση όρασης και χρόνου, ο οποίος χρόνος δεν μετριέται σε δευτερόλεπτα, αλλά σε διαίσθηση του μέλλοντος (ίσως, δεν ξέρω). Με άλλα λόγια βλέπεις πού πάνε τα σκάγια, πριν καν πατήσεις την σκανδάλη.
 
Να πω και εγω την πρακτικη που δουλευω στο κυνηγι μιας και αριστεροχειρας.
Στο καρτερι παντα (απο συνηθεια) τα ποδια μου ειναι 12 παρα 10 με το δεξι στο
12 και το αριστερο παρα 10 οπως στο ρολοι.Η θεση αυτη μου επιτρεπει να κινηθω
ελευθερα αλλα και να δεχτω τις ανακρουσεις μεταξυ της πορειας-σκοπευσης.Οταν
εμφανιστει ο "στοχος" ξεκιναει το "διαβασμα"...Πορεια-ταχυτητα αλλα και το σημειο
εκεινο που θα επιλεξω να σηκωσω οπλο.Το κεφαλι ακολουθει την πορεια,το οπλο
ερχεται πανω στην κινηση του στοχου απο πισω και προσπερνα δινοντας την
προσκοπευση.Το δαχτυλο ειναι στο μαγουλο,οταν κουμπωσει στο ζυγωματικο
εχει πατηθει ταυτοχρονα η σκανδαλη.Διοφθαλμη οραση σκοπευση χωρις να δινω
εμφαση στις κανες.Βλεπω τον μαυρο ογκο θολα και τον στοχο ξεκαθαρα.Αυτο
αλλαζει σε βολες μακρινες 45+ οπου χρησιμοποιω την ριγα με πιο αργη σκοπευση
και διαφορα αναμεσα σε ζυγωματικο και σκανδαλη.Μεσα στα στραβα εχω ευτυχως
τον συνδιασμο αριστεροχειρα με κυριαρχο το αριστερο ματι.
 
Αν έχετε ακούσει για την ναυμαχία του Τραφάλγκαρ και τον μισόστραβο ναύαρχο Νέλσον διαβάστε το βιβλίο "Η ανακάλυψη της βραδύτητας" του Sten Nadolny! Διαβάζοντάς το ίσως ανακαλύψετε κάποια σχέση όρασης και χρόνου, ο οποίος χρόνος δεν μετριέται σε δευτερόλεπτα, αλλά σε διαίσθηση του μέλλοντος (ίσως, δεν ξέρω). Με άλλα λόγια βλέπεις πού πάνε τα σκάγια, πριν καν πατήσεις την σκανδάλη.
Λοιπόν,σε ηλικία 11-12περιπου...αλλά χρόνια τότε...είχα επιχειρήσει να κόψω μια αηδονοφωλια ,σημαδεύοντας τη με ένα αεροβόλο ,η πρώτη βρήκε το κλαράκι από το οποίο κρεμόταν αλλά δεν το εκοψε...η δεύτερη εξοστρακίστηκε κ ερχόταν καρφί προς το κεφάλι μου ....το ανεξήγητο τώρα ξεκινάει ....έβλεπα λοιπόν τη βολίδα να έρχεται κ να έρχεται κ όσο ερχόταν μεγάλωνε σε μέγεθος...κατέληξε στο μέγεθος ενός ΚΟΥΒΑ...κάνω μια δεξιά το κεφάλι μου κ μου περνάει σφυρίζοντας απ' το αριστερό μου αυτί‼️τι Μάτριξ κ μαλακίες το θυμάμαι σα χτες ...κανείς ως τώρα δεν έχει δώσει μια εξήγηση‼️
 
Last edited:
Με άλλα λόγια βλέπεις πού πάνε τα σκάγια, πριν καν πατήσεις την σκανδάλη.
Το έχω ακούσει και εγώ για το ότι κάποιοι βλέπουν τα σκάγια.
Δεν νομίζω ότι ισχύει.

Φυσικά δεν είπες αυτό ... Είπες ότι "βλέπουν” τα σκάγια πριν πατήσουν την σκανδάλη.
Ουσιαστικά προβλέπουν την πορεία τους.
Λογικό το βρίσκω. Αν χρειάζεται ή όχι δεν το ξέρω.

Τον συγκεντρωτήρα μερικές φορές τον βλέπω όταν το υπόβαθρο βοηθά.
Είμαι τόσο συγκεντρωμένος στο θήραμα-στόχαστρο-ιδανική εικόνα βολής, που αγνοώ τα υπόλοιπα. Δεν νομίζω ότι έχει και νόημα να προσπαθήσω να δω τον συγκεντρωτήρα.
Απλά χαμένος χρόνος για την δεύτερη βολή.
 
Λοιπόν,σε ηλικία 11-12περιπου...αλλά χρόνια τότε...είχα επιχειρήσει να κόψω μια αηδονοφωλια σημαδεύοντας τη ,με ένα αεροβόλο η πρώτη βρήκε το κλαράκι από το οποίο κρεμόταν...η δεύτερη εξοστρακίστηκε κ ερχόταν καρφί προς το κεφάλι μου ....το ανεξήγητο τώρα ξεκινάει ....έβλεπα λοιπόν τη βολίδα να έρχεται κ να έρχεται κ όσο ερχόταν μεγάλωνε σε μέγεθος...κατέληξε στο μέγεθος ενός ΚΟΥΒΑ...κάνω μια δεξιά το κεφάλι μου κ μου περνάει σφυρίζοντας απ' το αριστερό μου αυτί‼️τι Μάτριξ κ μαλακίες το θυμάμαι σα χτες ...κανείς ως τώρα δεν έχω δει δώσει μια εξήγηση‼️
Νέλσον εσύ;:eek::)
 
Λοιπόν,σε ηλικία 11-12περιπου...αλλά χρόνια τότε...είχα επιχειρήσει να κόψω μια αηδονοφωλια σημαδεύοντας τη ,με ένα αεροβόλο η πρώτη βρήκε το κλαράκι από το οποίο κρεμόταν...η δεύτερη εξοστρακίστηκε κ ερχόταν καρφί προς το κεφάλι μου ....το ανεξήγητο τώρα ξεκινάει ....έβλεπα λοιπόν τη βολίδα να έρχεται κ να έρχεται κ όσο ερχόταν μεγάλωνε σε μέγεθος...κατέληξε στο μέγεθος ενός ΚΟΥΒΑ...κάνω μια δεξιά το κεφάλι μου κ μου περνάει σφυρίζοντας απ' το αριστερό μου αυτί‼️τι Μάτριξ κ μαλακίες το θυμάμαι σα χτες ...κανείς ως τώρα δεν έχω δει δώσει μια εξήγηση‼️
Γενικά πρόκειται για "ανατροφοδότηση" των οπτικών νεύρων από το υποσυνείδητο - εδω παίζουν και τα όνειρα (REM φάση) ή το πως κοιμώμαστε και τι βιώματα εχουμε ένα σημαντικο ρόλο.
 
Το έχω ακούσει και εγώ για το ότι κάποιοι βλέπουν τα σκάγια.
Δεν νομίζω ότι ισχύει.

Φυσικά δεν είπες αυτό ... Είπες ότι "βλέπουν” τα σκάγια πριν πατήσουν την σκανδάλη.
Ουσιαστικά προβλέπουν την πορεία τους.
Λογικό το βρίσκω. Αν χρειάζεται ή όχι δεν το ξέρω.

Τον συγκεντρωτήρα μερικές φορές τον βλέπω όταν το υπόβαθρο βοηθά.
Είμαι τόσο συγκεντρωμένος στο θήραμα-στόχαστρο-ιδανική εικόνα βολής, που αγνοώ τα υπόλοιπα. Δεν νομίζω ότι έχει και νόημα να προσπαθήσω να δω τον συγκεντρωτήρα.
Απλά χαμένος χρόνος για την δεύτερη βολή.
Νομίζω πως στην πραγματικότητα δεν βλέπεις τα σκάγια, αλλά τα "φαντάζεσαι" ως πραγματικότητα.
 
Back
Top