ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΈΝΤΡΩΣΗ

Με τι φυσίγγια, εμπορίου φθηνά από αυτά που έχουν αποκλίσεις στον θεό;
Το μόνο που θα δεις είναι τυχόν στρέβλωση της κάνης. Αυτό όμως μόνο οι χρωμιωμένες ίσως έχουν ελάχιστο. Εξαρτάται από την ποιότητα χρωμίωσης.
Δεν αξίζει τον κόπο Γιάννη κατά την γνώμη μου.

Δεν έχω παρατηρήσει να χάνω δίσκους στις τελευταίες τουφεκιές της πούλας πάντως.
 
Έχω την ςς που έχω βάλει αγγελία και άλλες 2 χρωμιωμενες και την αχρωμιωτη Μπράουνινγκ.Ετσι το σκέφτομαι όπως το λες το γρήγορα όσο μπορώ μόλις αδειάζει θα γεμίζω και ξανά το ίδιο . Είναι κάτι που είναι καιρός που θέλω να το κάνω θα το κάνω όταν πάω στο χωριό είναι δοκιμή που θα βγάλει πολύ χρήσιμα συμπεράσματα και αν έχω μέχρι τότε την ςς θα ρίξω με αυτή.
 
Με φυσίγγι εμπορίου αξίζει για μένα Βασίλη η κάθε δοκιμή
Σωστός.
Ζεματισμένες κάνες μόνο στο σκοπευτήριο έχω.

Στο τραπ πάντα ρίχνουν και την δεύτερη τουφεκιά (ας τον έχουν σπάσει τον δίσκο με την πρώτη) για να μην κάμπτονται οι κάνες.

Ότι μαθαίνουμε, ασχέτως αν μας αρέσει ή όχι, καλό είναι ...
Οι δοκιμές έχουν πάντα τον πρώτο λόγο, μετά η λογική και τελευταίες οι κουβέντες.
 
Last edited:
Αν το χρώμιο επιβραδύνει την αποβολή θερμότητας της κάνης, γιατί ορισμένα στρατιωτικά όπλα τις έχουν χρωμιομένες;
Δεν γνωρίζω αλλά καμία σχέση τα ραβδωτα με τα λειοκανα άλλου παπά ευαγγέλιο . Άλλο να απαιτείς από ένα βλήμα και άλλο από μια χούφτα βληματακια το κάθε ένα έχει άλλες παραμέτρους που κάποιοι σημαντικοί παράγοντες του λειοκανου μπορεί στο ραβδωτό να είναι και ούτε καν δευτερεύοντος σημασίας και αντίστροφα . Αυτά είναι χωράφια που δεν τα κατέχουμε αλλά ότι μιλάμε για τελείως αλλά όπλα είναι αυτονόητο.
 
Αν το χρώμιο επιβραδύνει την αποβολή θερμότητας της κάνης, γιατί ορισμένα στρατιωτικά όπλα τις έχουν χρωμιομένες;
Στο χρώμιο η θερμότητα διαδίδεται ταχύτερα από τον χρωμιομολυβδαινιούχο χάλυβα.
Μην βιαστείτε να πείτε άρα πιο ζεστές κάνες. Μάλλον είναι λάθος η σκέψη σας !!!

Chrome moly steel
Thermal Conductivity
14.0 - 36.4 W/(m·K)

Chromium
Thermal Conductivity
93.9 W/(m·K)
 
Last edited:
Αν το χρώμιο επιβραδύνει την αποβολή θερμότητας της κάνης, γιατί ορισμένα στρατιωτικά όπλα τις έχουν χρωμιομένες;
Πως είναι χρωμιομένες οι κάννες στα ραβδωτά στρατιωτικά? Με την πρώτη βολή η τριβή της σφαίρας στα τοιχόματα της κάννης θα έσπαγε, έβγαζε το χρώμιο αμέσως. Μήπως είναι χρωμιομένο μόνο το κενό των αυλακώσεων που δεν κάνουν επαφή με την κάννη? Αν και αμφιβάλω.
 
Δεν γνωρίζω αλλά καμία σχέση τα ραβδωτα με τα λειοκανα άλλου παπά ευαγγέλιο . Άλλο να απαιτείς από ένα βλήμα και άλλο από μια χούφτα βληματακια το κάθε ένα έχει άλλες παραμέτρους που κάποιοι σημαντικοί παράγοντες του λειοκανου μπορεί στο ραβδωτό να είναι και ούτε καν δευτερεύοντος σημασίας και αντίστροφα . Αυτά είναι χωράφια που δεν τα κατέχουμε αλλά ότι μιλάμε για τελείως αλλά όπλα είναι αυτονόητο.
Παρουσία ή απουσία ραβδώσεων δεν διαφοροποιεί το μηχανισμό λειτουργίας.
Όλα με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν.
 
Πως είναι χρωμιομένες οι κάννες στα ραβδωτά στρατιωτικά? Με την πρώτη βολή η τριβή της σφαίρας στα τοιχόματα της κάννης θα έσπαγε, έβγαζε το χρώμιο αμέσως. Μήπως είναι χρωμιομένο μόνο το κενό των αυλακώσεων που δεν κάνουν επαφή με την κάννη? Αν και αμφιβάλω.
https://daytonatactical.com/ar-barrels-chrome-lined-versus-not-chrome-lined

Τώρα έψαξα λιγάκι ...
 
Back
Top