ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΈΝΤΡΩΣΗ

Ναι σε όλες τις βολες

Απο την στιγμη που δεν εχουμε αποτυπωση.....δεν μπορω να δω και να σου πω με βεβαιοτητα τι απο
δυο οπλο η φυσιγγιο ευθυνεται....
Απο τα γραφομενα σου πιστευω οτι ειναι θεμα φυσιγγιου...
Πρεπει να σου πω....οτι τα διπλά και τριπλα σκαγια σε μια τουφεκια....ασχετα εαν σου χαλανε την
κατανομη....ειναι τα ποιο ΦΟΝΙΚΑ.
 
Ακριβώς αυτό!!! Φίλε Λάμπρο κοίτα δύο αποτυπώσεις σε χαρτί στα ίδια μέτρα (45) με το ίδιο φυσιγγιο (34γρ νο6) με την διαφορά ότι η μία είναι με το εργοστασιακό φουλ τσοκ του όπλου μου και η άλλη με αφτερμαρκετ τσοκ που είναι χάλια οπτικά με 2αδες 3αδες 4αδες. Με την μια (ομοιομορφη κατανομή) απλα πέφτει το θήραμα. Με την άλλη είναι λες και χτυπάει σε τοιχο στον αέρα. DSC_1323.JPG_20201024_151516.JPG
 
Ακριβώς αυτό!!! Φίλε Λάμπρο κοίτα δύο αποτυπώσεις σε χαρτί στα ίδια μέτρα (45) με το ίδιο φυσιγγιο (34γρ νο6) με την διαφορά ότι η μία είναι με το εργοστασιακό φουλ τσοκ του όπλου μου και η άλλη με αφτερμαρκετ τσοκ που είναι χάλια οπτικά με 2αδες 3αδες 4αδες. Με την μια (ομοιομορφη κατανομή) απλα πέφτει το θήραμα. Με την άλλη είναι λες και χτυπάει σε τοιχο στον αέρα. View attachment 32954View attachment 32956
Ευχαριστώ για την απάντηση εμένα είναι ακριβώς σαν την δεύτερη εικόνα με κενά ακριβώς έτσι.Δλδ θεωρείς ότι είναι καλύτερη η δεύτερη τουφεκιά;
 
Ευχαριστώ για την απάντηση εμένα είναι ακριβώς σαν την δεύτερη εικόνα με κενά ακριβώς έτσι.Δλδ θεωρείς ότι είναι καλύτερη η δεύτερη τουφεκιά;
Σε μένα λόγω τσοκ φρενου η κάτω με τα κενά έχει τρελή διαφορά στην δύναμη σκοτωματος αποτι με το μαμά τσοκ που απλά θα πέσει το θήραμα και σε κάποιες οριακές τουφεκιες θα κρατήσει και λίγο και θα το χάσω. Μπορεί επειδή γενικά ο ρουμελιωτης τα βγαζει σχετικά φορτωμένα τα φυσίγγια του με την ζέστη που το δοκίμασες να σου σκόρπισε λίγο και να σου έδωσε αυτή την εικόνα. Ξανακάνε άλλη μια δοκιμή με πιο δροσερό καιρό όπως σήμερα να δεις τι θα σου δείξει και βγάλε μια φώτο να την δούμε και εμείς. Απλά μέτρα κάπως και την απόσταση να έχουμε μια εικόνα. Υπάρχει και μια περίπτωση η κάνη σου να μην γουστάρει το συγκεκριμένο φυσιγγιο. Με μια δοκιμή αυτό δεν μπορούμε να το καταλάβουμε όμως
 
Ακριβώς αυτό!!! Φίλε Λάμπρο κοίτα δύο αποτυπώσεις σε χαρτί στα ίδια μέτρα (45) με το ίδιο φυσιγγιο (34γρ νο6) με την διαφορά ότι η μία είναι με το εργοστασιακό φουλ τσοκ του όπλου μου και η άλλη με αφτερμαρκετ τσοκ που είναι χάλια οπτικά με 2αδες 3αδες 4αδες. Με την μια (ομοιομορφη κατανομή) απλα πέφτει το θήραμα. Με την άλλη είναι λες και χτυπάει σε τοιχο στον αέρα. View attachment 32954View attachment 32956
Προτιμώ την καλύτερη κατανομή καθως ναι μεν στην δευτερη μπορεί όντως το θήραμα να βρεί σε τοίχο αλλά μπορει και να φύγει τραυματισμένο απο τα κενά. Στην πρώτη περίπτωση αν είμαστε επάνω θα πέσει πάντα...
 
Προτιμώ την καλύτερη κατανομή καθως ναι μεν στην δευτερη μπορεί όντως το θήραμα να βρεί σε τοίχο αλλά μπορει και να φύγει τραυματισμένο απο τα κενά. Στην πρώτη περίπτωση αν είμαστε επάνω θα πέσει πάντα...
Τάσο είναι αναλόγως και τι θέλει ο καθένας. Δεν αντιλέγω πως η ομοιομορφη εικόνα στο μάτι είναι πιο θελκτικη. Έλα όμως που με το κικς δεν έχω σχεδόν ποτέ τραυματισμενα. Και θα μου δώσει πουλιά και σε παραπάνω μέτρα ενώ το εργοστασιακό φουλ τσοκ στα 50 έχει όριο και μετά απλά τραυματίζει.. Μιλάω πάντα για φυσιγγια εμπορίου που χρησιμοποιώ..
 
Τάσο είναι αναλόγως και τι θέλει ο καθένας. Δεν αντιλέγω πως η ομοιομορφη εικόνα στο μάτι είναι πιο θελκτικη. Έλα όμως που με το κικς δεν έχω σχεδόν ποτέ τραυματισμενα. Και θα μου δώσει πουλιά και σε παραπάνω μέτρα ενώ το εργοστασιακό φουλ τσοκ στα 50 έχει όριο και μετά απλά τραυματίζει.. Μιλάω πάντα για φυσιγγια εμπορίου που χρησιμοποιώ..
Ρώτησα γιατί δεν μου άρεσε καθόλου η κατανομή κ είπα μήπως φταίει το εργοστασιακό τσοκ κ αν είναι αυτό να αγοράσω ένα after market
 
Ρώτησα γιατί δεν μου άρεσε καθόλου η κατανομή κ είπα μήπως φταίει το εργοστασιακό τσοκ κ αν είναι αυτό να αγοράσω ένα after market
Κατι τέτοιο δεν μπορούμε να το δουμε με ασφάλεια απλά βλέποντας μια δυο τρεις αποτυπώσεις. Για να είσαι σίγουρος θα πρέπει να μετρήσεις μια απόσταση 36 μέτρων. Να κάνεις 3-4 δοκιμές με διαφορετικά φυσιγγια σε χαρτιά 1x1 κα να σχηματισεις κύκλο με διαμετρο 76 εκατοστών με κέντρο το κέντρο της τουφεκιας και να μετρήσεις τα σκάγια εντός του κύκλου όπως τις φοτο που ανέβασα πιο πάνω. Έτσι θα δούμε χοντρικά τι κάνει η κάνη και το τσοκ σου.
 
Κατι τέτοιο δεν μπορούμε να το δουμε με ασφάλεια απλά βλέποντας μια δυο τρεις αποτυπώσεις. Για να είσαι σίγουρος θα πρέπει να μετρήσεις μια απόσταση 36 μέτρων. Να κάνεις 3-4 δοκιμές με διαφορετικά φυσιγγια σε χαρτιά 1x1 κα να σχηματισεις κύκλο με διαμετρο 76 εκατοστών με κέντρο το κέντρο της τουφεκιας και να μετρήσεις τα σκάγια εντός του κύκλου όπως τις φοτο που ανέβασα πιο πάνω. Έτσι θα δούμε χοντρικά τι κάνει η κάνη και το τσοκ σου.

Καλημερα Κωστή μου!!!! Με τοσες δοκιμες που εχεις κανει......Εχεις γινει ο Μετρ των δοκιμων.....
Μπραβο φιλε....Πολυ σωστα τα λες!!!! :)
 
Καλημερα Κωστή μου!!!! Με τοσες δοκιμες που εχεις κανει......Εχεις γινει ο Μετρ των δοκιμων.....
Μπραβο φιλε....Πολυ σωστα τα λες!!!! :)
Καλησπερα κ Νίκο. Στα μπασιματα της τσιχλας η μισή μου χαρά είναι το κυνηγι και η άλλη μισή να κάνω τις δοκιμές που θέλω να δω πως ανταποκρίνεται ο κάθε συνδυασμός απόσταση τσοκ φυσιγγιου που έχω στο μυαλό μου. Αν με ευχαριστεί ο συνδυασμός που θα δω τον δοκιμάζω και στα πουλιά και αν τα βρω με την προσκοπευση και έχω ακαριαία σκότωματα κλειδώνει ως φυσιγγιο στις επιλογές μου. Το θέμα είναι να κάνει ο φίλος ο Λάμπρος τις δικές του δοκιμές ώστε να δει τι ταιριάζει στο όπλο του και στον ίδιο. Ακόμα μεγαλύτερη χαρά είναι μετά το βουνό στο σπίτι που κάθομαι με τις ώρες να μετρήσω τα σκάγια στα χαρτονια να φτιάξω τους κύκλους κτλ.
 
Back
Top