ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΈΝΤΡΩΣΗ

Γιάννη ψάχνεσαι πολύ και καλά κάνεις.
Θα σου πω μερικά πράγματα που εγώ τουλάχιστον θεωρώ σωστά.
1. Ομοιόμορφη κατανομή στον κύκλο στα 36μ. Αυτό που λέμε αλατιέρα ή κόσκινο και με τέτοια πυκνότητα σκαγιών ώστε να βάλεις 4-5 σκάγια στο θήραμα.
Συνήθως δεν το βλέπεις.
Ψάχνοντας πολύ με τσοκ και φυσίγγια μπορείς να το πετύχεις.
Δεν έχεις όμως ακόμα 10μ, γιατί τα σκάγια στο θήραμα θα γίνουν 1-2.
2. Πυκνό κέντρο. Έχεις περισσότερα μέτρα αν η διάτρηση είναι επαρκής στα περισσότερα μέτρα. Θέλεις δοκιμές για να βρείς την μέγιστη δυνατή απόσταση την απαραίτητη συγκέντρωση και διάτρηση στο θήραμα που κυνηγάς.
3. Κώνος. Συμπιέζει ακτινικά την δέσμη των σκαγιών και τα παραμορφώνει λένε. Άλλοι το λένε ομαλή μετάβαση αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
Μεγαλύτερη γωνία, μεγαλύτερες παραμορφώσεις, μικρότερα ποσοστά στον κύκλο και μικρότερες διατρήσεις.
Και εγώ ρωτάω ... Αν συμπιέσεις την δέσμη των σκαγιών από την διάμετρο της θαλάμης στην διάμετρο του αυλού σε 1.5 εκατοστό ή σε 5 εκατοστά την ίδια συμπίεση δεν εφαρμόζεις (την διαφορά των 2 διαμέτρων) ;;;
Επίσης έχουν δοκιμαστεί τελείως κωνικές κάνες με αυλό 70 εκατοστά. Δεν είχαν βελτιωμένες αποδόσεις. Ψάξε έχει ξανασυζητηθεί.
Η παραμόρφωση των σκαγιών συμβαίνει κατά την πυροδότηση ...
Εκεί έχεις τις μέγιστες πιέσεις και τις μέγιστες δυνάμεις.
Να δεχθώ ότι σε ψιλά, μαλακά σκάγια έχει κάποια επίδραση ο κώνος, άντε να δεχτώ 2-5%.
Ποιος ψάχνει βλητική υπεροχή με ψιλά και μαλακά σκάγια ;;;;
3. Διευρυμένος αυλός. Υπό διερεύνηση μόνο για μεγάλες γομώσεις, αλλά κρατάω μικρό καλάθι. Εδώ δεν έχουν βγάλει οι Αμερικάνοι ακόμα συμπέρασμα, βγάλαμε εμείς ;;;;
Επίσης είναι κάτι παλιό, όχι καινούργιο όπως παρουσιάζεται.
4. Μέταλλα κάνης. Άλλη μ@λακία. Οποιοδήποτε κράμα το στέλνεις σε ένα εργαστήριο και βρίσκεις την ακριβή σύστασή του. Λες να μην το έχουν σκεφτεί ή αν υπήρχε αυτό το μαγικό κράμα με τις φοβερές βλητικές ιδιότητες να μην χρησιμοποιούσαν όλοι το ίδιο;
5. Τσοκ. Θεωρητικά μεγαλύτερη σύσφιξη δίνει πυκνότερες κατανομές αλλά δεν είναι πάντα έτσι.
Υπάρχουν οι θεωρητικές συσφίξεις σημειωμένες πάνω στο τσοκ με απόκλιση + - 1* και οι πραγματικές αποτυπώσεις και ποσοστά στον πίνακα.
Δεν με ενδιαφέρουν πολύ τα τσοκ, δεν είμαι τσοκολάγνος, ξέρω όμως ότι είναι πολύ σημαντικά για τα ποσοστά στο χαρτί και ότι υπάρχουν διάφορες τεχνολογίες.
Η ποιότητα κατασκευής και η κατεργασία είναι επίσης πολύ σημαντική.

Αυτά τα λίγα ξέρω, έχω διασταυρώσει με δοκιμές ή διάβασμα και πιστεύω και προσπάθησα να τα παρουσιάσω όσο πιο απλά μπορούσα.

Και φτάνουμε στο δια ταύτα.
Όλες οι κάνες βγάζουν τα ίδια ποσοστά;
Με τσοκ προφανώς όχι.
Με κύλινδρο δεν ξέρω :)

Έχε υπόψη ότι ίδια κάνη, ίδιο τσοκ, ίδιο εμπορικό καλό φυσίγγι, ριγμένο 2 φορές με διαφορά λεπτού μπορεί να έχει διαφορές 10-15% στην συγκέντρωση.

Όλα όμως τα όπλα με λίγο ψάξιμο σκοτώνουν καλά μέχρι τα 35-40μ.

Δεν χρειάζεται όμως τόση λεπτομέρεια και τόσο επιπλέον χρήμα για όπλα του 1-1.5k€.
Επειδη τα βαζεις ολα σε ενα τσουβαλι και πιστευεις ολες οι κανες και τα μεταλα ειναι ιδια θα σου πω μονο ενα απλο παραδειγμα.

Εριξες το περκορσο με το LM και εβαλες 130 σκαγια στα 36 μετρα, εριξα κι εγω το ιδιο με LM και εβαλα 196, πως μπορει οι δυο κανες να ειναι ιδιες?

Ολα παιζουν ρολο και καθε ενα ξεχωριστα τον δικο του, μεταλλα, λειανση, αυλος, κωνος, γεωμετρια κωνου, δεν ειναι μονο η συγκεντρωση αλλα και η δυναμη της τουφεκιας οπως και η δυναμη της περιφερειας της τουφεκιας.
 
Επειδη τα βαζεις ολα σε ενα τσουβαλι και πιστευεις ολες οι κανες και τα μεταλα ειναι ιδια θα σου πω μονο ενα απλο παραδειγμα.

Εριξες το περκορσο με το LM και εβαλες 130 σκαγια στα 36 μετρα, εριξα κι εγω το ιδιο με LM και εβαλα 196, πως μπορει οι δυο κανες να ειναι ιδιες?

Ολα παιζουν ρολο και καθε ενα ξεχωριστα τον δικο του, μεταλλα, λειανση, αυλος, κωνος, γεωμετρια κωνου, δεν ειναι μονο η συγκεντρωση αλλα και η δυναμη της τουφεκιας οπως και η δυναμη της περιφερειας της τουφεκιας.
Με τα παραδείγματα δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
Δεν έχω πει ποτέ ότι 2 κάνες είναι ίδιες ή βγάζουν τα ίδια ποσοστά με το ίδιο φυσίγγι.
Αν κατάλαβες αυτό είναι λάθος ή δεν το διατύπωσα σωστά.
Λέω λοιπόν ότι 2 κάνες με ψάξιμο και με πολλές δοκιμές σε τσοκ, φυσίγγια κτλ δεν έχουν τις διαφορές που μερικοί ισχυρίζονται ότι έχουν.

Η δύναμη της περιφέρειας εξαρτάται μόνο από την παραμόρφωση των σκαγιών, την αρχική ταχύτητα και το στήσιμο του φυσιγγιού. Από τίποτα άλλο.
Αν η κάνη επηρρεάζει κάτι από τα παραπάνω τότε επηρρεάζει και την δύναμη τις περιφέρειας.
Σε αυτό είμαι απόλυτος.
 
Αλλά δεν μπορούμε και να τα ακυρώνουμε όλα ειδικά όταν ακούς θετικά πράγματα από ποιο ειδικούς δηλ σκοπευτές όχι εμπόρους .
Οι σκοπευτές ρίχνουν max 28γρ.
Επίσης ότι βλέπουν στον διπλανό το θέλουν και αυτοί.
Αλλά μιας και πιάσαμε σκοπευτές και κώνους διάβασε αυτό.

https://www.trapshooters.com/threads/when-you-lengthen-a-forcing-cone-winston.24067/

Αν θες αυλούς το συνημμένο.

Διάβασε επίσης πολλά αμερικάνικα site πχ shotgunworld.com trapshooters.com κτλ
Αν βγάλεις συμπέρασμα πες το και σε εμένα.
Αν ήταν τόσο προφανής η υπεροχή ή όλοι αυτοί που δεν βλέπουν διαφορές είναι μ@λάκες ή δοκιμάζουν προβληματικά όπλα.
Το ίδιο και αυτοί που βλέπουν.

Τέλος πάντων, ο καθένας ότι θέλει πιστεύει.
Ευτυχώς που προτιμώ αξιοπιστία όπλου από βλητική υπεροχή.
 

Attachments

  • Bore_Diameter.pdf
    2,4 MB · Προβολές: 7
Με τα παραδείγματα δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.
Δεν έχω πει ποτέ ότι 2 κάνες είναι ίδιες ή βγάζουν τα ίδια ποσοστά με το ίδιο φυσίγγι.
Αν κατάλαβες αυτό είναι λάθος ή δεν το διατύπωσα σωστά.
Λέω λοιπόν ότι 2 κάνες με ψάξιμο και με πολλές δοκιμές σε τσοκ, φυσίγγια κτλ δεν έχουν τις διαφορές που μερικοί ισχυρίζονται ότι έχουν.

Η δύναμη της περιφέρειας εξαρτάται μόνο από την παραμόρφωση των σκαγιών, την αρχική ταχύτητα και το στήσιμο του φυσιγγιού. Από τίποτα άλλο.
Αν η κάνη επηρρεάζει κάτι από τα παραπάνω τότε επηρρεάζει και την δύναμη τις περιφέρειας.
Σε αυτό είμαι απόλυτος.
Η μεγαλοι αυλοι εχουν παντα δυνατη περιφερεια γιατι εχουν μικροτερη παραμορφωση σκαγιων και καλυτερες ταχυτητες, θα μπορουσα να γραφω και να αναλυω επι ωρες αρα δεν θα το κανω, η δικη μου γνωμη ειναι οτι ολα παιζουν τον ρολο τους.
 
Όλα παίζουν το ρόλο τους αλλά Βασίλη καλά κάνεις και προτιμάς την αξιοπιστία φίλε εφόσον καταφέρνεις και ρυθμίζεις τα υπόλοιπα κατά τα θέλω σου.Εγω πάλι θέλω συνέχεια να ψάχνω και το μόνο σταθερό που έχω είναι η επωμιση μου αλλά αυτό μου δημιουργεί αλλά θέματα επομένως όταν αλλάζω όπλο καταλαβαίνεις τι συμβαίνει .
 
Καλημέρα.
Η δική μου άποψη μετά από 3 τουφέκια που τα κυνήγησα συστηματικά είναι ότι σαφώς και υπάρχουν κάννες που είναι από λίγο έως πάρα πολύ καλύτερες από άλλες.

Αυτες οι καννες έχουν κάποια πλεονεκτήματα.

1. Ρίχνουν αξιοπρεπέστατα το 80% των εμπορικών φυσιγγίων.
Είναι αυτό που λέμε," Δε διαλέγει φυσίγγια"

2. Βγαζει τουφεκιές με επαρκή συγκέντρωση σε μεγάλες αποστάσεις . Π.χ με 5/10 σύσφιξη στα 40μ σφιχτή τουφεκιά.

3.Σκοτωνει "καθαρά" είτε είσαι κέντρο είτε όχι και σε ένα ευρύ φάσμα καιρικών μεταβολών. Σίγουρα έχεις και τραυματισμένα αλλά αυτή είναι η εξαίρεση.

4. Βγάζει τουφεκια καλή στα φορτωμένα φυσίγγια ακόμη και σε ζέστη.
Έχω ρίξει το ίδιο φυσίγγιο με 27 και με 9 βαθμούς και η αποτύπωση ήταν παρόμοια.
Στο κρυο έσφιξε μια ιδέα.
Στη ζέστη όμως δεν άφησε να σκορπίσει το φυσίγγιο.

Τα έχουμε ξαναπεί για τις αποστάσεις.
Τα όπλα χτυπάνε μακρυά .
Πολύ μακρυά!
Ο Μαυρομάτης πρόσφατα έβαλε βίντεο με 85μ τουφεκιές. Στην Αγγλία ακούγεται ότι έχουν ξεπεράσει κατά πολύ τα 100μ.

Το ότι εμάς δεν μας κόβει να βαράμε εκεί, και βάζω πρώτο τον εαυτό μου, ΔΕΝ σημαίνει ότι τα 40 είναι ΟΡΙΟ.

Για το αν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η κάννη ,πιστευω πως ναι παίζει. Να είμαστε καλά αν διαπιστώσω κάτι άλλο θα γράψω εντυπώσεις.
 
Καλημέρα.
Η δική μου άποψη μετά από 3 τουφέκια που τα κυνήγησα συστηματικά είναι ότι σαφώς και υπάρχουν κάννες που είναι από λίγο έως πάρα πολύ καλύτερες από άλλες.

Αυτες οι καννες έχουν κάποια πλεονεκτήματα.

1. Ρίχνουν αξιοπρεπέστατα το 80% των εμπορικών φυσιγγίων.
Είναι αυτό που λέμε," Δε διαλέγει φυσίγγια"

2. Βγαζει τουφεκιές με επαρκή συγκέντρωση σε μεγάλες αποστάσεις . Π.χ με 5/10 σύσφιξη στα 40μ σφιχτή τουφεκιά.

3.Σκοτωνει "καθαρά" είτε είσαι κέντρο είτε όχι και σε ένα ευρύ φάσμα καιρικών μεταβολών. Σίγουρα έχεις και τραυματισμένα αλλά αυτή είναι η εξαίρεση.

4. Βγάζει τουφεκια καλή στα φορτωμένα φυσίγγια ακόμη και σε ζέστη.
Έχω ρίξει το ίδιο φυσίγγιο με 27 και με 9 βαθμούς και η αποτύπωση ήταν παρόμοια.
Στο κρυο έσφιξε μια ιδέα.
Στη ζέστη όμως δεν άφησε να σκορπίσει το φυσίγγιο.

Τα έχουμε ξαναπεί για τις αποστάσεις.
Τα όπλα χτυπάνε μακρυά .
Πολύ μακρυά!
Ο Μαυρομάτης πρόσφατα έβαλε βίντεο με 85μ τουφεκιές. Στην Αγγλία ακούγεται ότι έχουν ξεπεράσει κατά πολύ τα 100μ.

Το ότι εμάς δεν μας κόβει να βαράμε εκεί, και βάζω πρώτο τον εαυτό μου, ΔΕΝ σημαίνει ότι τα 40 είναι ΟΡΙΟ.

Για το αν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η κάννη ,πιστευω πως ναι παίζει. Να είμαστε καλά αν διαπιστώσω κάτι άλλο θα γράψω εντυπώσεις.
Συμφωνω 100% φιλε
 
Μια άλλη βασική ερώτηση.
Πιστεύετε ότι κάνες μαζικής παραγωγής οποιουδήποτε εργοστασίου μέσα στην ίδια ή διαφορετικές παρτίδες παρουσιάζουν σημαντικές μεταβολές ως προς την βλητική απόδοση ;
Αν ναι, προφανώς δεν έχουν κανένα νόημα τα προηγούμενα.
 
Μια άλλη βασική ερώτηση.
Πιστεύετε ότι κάνες μαζικής παραγωγής οποιουδήποτε εργοστασίου μέσα στην ίδια ή διαφορετικές παρτίδες παρουσιάζουν σημαντικές μεταβολές ως προς την βλητική απόδοση ;
Αν ναι, προφανώς δεν έχουν κανένα νόημα τα προηγούμενα.
Ναί. Εως και σημαντικές.Συνήθως έχουν μικροδιαφορές.
 
Ναί. Εως και σημαντικές.Συνήθως έχουν μικροδιαφορές.
Άρη η σημαντική διαφορά πόση είναι για εσένα στην συγκέντρωση ; Από 5% και πάνω, από 10%, από 20% ;

Επίσης ποιά η μέγιστη διαφορά που έχεις δει σε 2 ίδιες μη πειραγμένες και μη προβληματικές κάνες ;

Επίσης το συνήθως πόσο το εκτιμάς. 1 κάνη στις 100, 1 στις 1.000, ή 1 στις 1.000.000 κάνες ;
 
Γιάννη ψάχνεσαι πολύ και καλά κάνεις.
Θα σου πω μερικά πράγματα που εγώ τουλάχιστον θεωρώ σωστά.
1. Ομοιόμορφη κατανομή στον κύκλο στα 36μ. Αυτό που λέμε αλατιέρα ή κόσκινο και με τέτοια πυκνότητα σκαγιών ώστε να βάλεις 4-5 σκάγια στο θήραμα.
Συνήθως δεν το βλέπεις.
Ψάχνοντας πολύ με τσοκ και φυσίγγια μπορείς να το πετύχεις.
Δεν έχεις όμως ακόμα 10μ, γιατί τα σκάγια στο θήραμα θα γίνουν 1-2.
2. Πυκνό κέντρο. Έχεις περισσότερα μέτρα αν η διάτρηση είναι επαρκής στα περισσότερα μέτρα. Θέλεις δοκιμές για να βρείς την μέγιστη δυνατή απόσταση την απαραίτητη συγκέντρωση και διάτρηση στο θήραμα που κυνηγάς.
3. Κώνος. Συμπιέζει ακτινικά την δέσμη των σκαγιών και τα παραμορφώνει λένε. Άλλοι το λένε ομαλή μετάβαση αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
Μεγαλύτερη γωνία, μεγαλύτερες παραμορφώσεις, μικρότερα ποσοστά στον κύκλο και μικρότερες διατρήσεις.
Και εγώ ρωτάω ... Αν συμπιέσεις την δέσμη των σκαγιών από την διάμετρο της θαλάμης στην διάμετρο του αυλού σε 1.5 εκατοστό ή σε 5 εκατοστά την ίδια συμπίεση δεν εφαρμόζεις (την διαφορά των 2 διαμέτρων) ;;;
Επίσης έχουν δοκιμαστεί τελείως κωνικές κάνες με αυλό 70 εκατοστά. Δεν είχαν βελτιωμένες αποδόσεις. Ψάξε έχει ξανασυζητηθεί.
Η παραμόρφωση των σκαγιών συμβαίνει κατά την πυροδότηση ...
Εκεί έχεις τις μέγιστες πιέσεις και τις μέγιστες δυνάμεις.
Να δεχθώ ότι σε ψιλά, μαλακά σκάγια έχει κάποια επίδραση ο κώνος, άντε να δεχτώ 2-5%.
Ποιος ψάχνει βλητική υπεροχή με ψιλά και μαλακά σκάγια ;;;;
3. Διευρυμένος αυλός. Υπό διερεύνηση μόνο για μεγάλες γομώσεις, αλλά κρατάω μικρό καλάθι. Εδώ δεν έχουν βγάλει οι Αμερικάνοι ακόμα συμπέρασμα, βγάλαμε εμείς ;;;;
Επίσης είναι κάτι παλιό, όχι καινούργιο όπως παρουσιάζεται.
4. Μέταλλα κάνης. Άλλη μ@λακία. Οποιοδήποτε κράμα το στέλνεις σε ένα εργαστήριο και βρίσκεις την ακριβή σύστασή του. Λες να μην το έχουν σκεφτεί ή αν υπήρχε αυτό το μαγικό κράμα με τις φοβερές βλητικές ιδιότητες να μην χρησιμοποιούσαν όλοι το ίδιο;
5. Τσοκ. Θεωρητικά μεγαλύτερη σύσφιξη δίνει πυκνότερες κατανομές αλλά δεν είναι πάντα έτσι.
Υπάρχουν οι θεωρητικές συσφίξεις σημειωμένες πάνω στο τσοκ με απόκλιση + - 1* και οι πραγματικές αποτυπώσεις και ποσοστά στον πίνακα.
Δεν με ενδιαφέρουν πολύ τα τσοκ, δεν είμαι τσοκολάγνος, ξέρω όμως ότι είναι πολύ σημαντικά για τα ποσοστά στο χαρτί και ότι υπάρχουν διάφορες τεχνολογίες.
Η ποιότητα κατασκευής και η κατεργασία είναι επίσης πολύ σημαντική.

Αυτά τα λίγα ξέρω, έχω διασταυρώσει με δοκιμές ή διάβασμα και πιστεύω και προσπάθησα να τα παρουσιάσω όσο πιο απλά μπορούσα.

Και φτάνουμε στο δια ταύτα.
Όλες οι κάνες βγάζουν τα ίδια ποσοστά;
Με τσοκ προφανώς όχι.
Με κύλινδρο δεν ξέρω :)

Έχε υπόψη ότι ίδια κάνη, ίδιο τσοκ, ίδιο εμπορικό καλό φυσίγγι, ριγμένο 2 φορές με διαφορά λεπτού μπορεί να έχει διαφορές 10-15% στην συγκέντρωση.

Όλα όμως τα όπλα με λίγο ψάξιμο σκοτώνουν καλά μέχρι τα 35-40μ.

Δεν χρειάζεται όμως τόση λεπτομέρεια και τόσο επιπλέον χρήμα για όπλα του 1-1.5k€.
Στα 2 3 4 5 επαιξες κ έχασες, αλλά μικρός είσαι θα μάθεις
 
Άρη η σημαντική διαφορά πόση είναι για εσένα στην συγκέντρωση ; Από 5% και πάνω, από 10%, από 20% ;
Aπό 20% είναι σημαντική διαφορα.
Επίσης ποιά η μέγιστη διαφορά που έχεις δει σε 2 ίδιες μη πειραγμένες και μη προβληματικές κάνες ;
Breda 930i 76;αρες και οι δύο με muller U4 σημαντικότατη διαφορά με πολλες δοκιμές .
ο ένας την πουλησε....Ο άλλος αργότερα για άλλον λόγο...
Επίσης το συνήθως πόσο το εκτιμάς. 1 κάνη στις 100, 1 στις 1.000, ή 1 στις 1.000.000 κάνες ;
Δεν μπορώ να σου απαντ΄ησω αλλά έχω αρκετά παραδείγματα. Οι περισσότερες διαφορές είναι μικρές αλλά υπάρχουν.
 
Πιστεύεις Βασίλη ότι σε ένα αντικείμενο όπως η κανη που έχει ειδική επεξεργασία και κατά ουσίαν ζει από την στιγμή της Εκρηξης μέχρι της στιγμή που η γόμωση βγαίνει εκτός αυτής είναι δυνατόν να είναι ακριβώς ολόιδια με μια άλλη σίγουρα όχι .Ομως αυτό δε σημαίνει κατά κανόνα ότι έχει μεγάλες διαφορές πιστεύω εγώ . Εδώ εμείς οι άνθρωποι που θεωρούμαστε το καλύτερο μηχάνημα που υπάρχει βγάζω το μυαλό μας εκτός (χαχα) και δεν είναι ολόιδια στο ίδιο σώμα τα ίδια μέλη μεταξύ τους .Θα κατασκευάσουμε μέταλο θα το επεξεργαστούμε και θα βγάζουμε ολόιδιο αποτέλεσμα από που και ως που . Όπως για παράδειγμα και δεν το έχω αναφέρει ξανά έχεις εσύ Ρεμ και εγώ μπενελι και επειδή εσύ αγόρασες Κινγκς φρένου και είναι τρομερό παίρνω και εγώ και περιμένω ότι θα ναι τρομερό καί στη δική μου από που και ως που .Η νομίζει κανείς ότι όποιος κατασκευάζει τσοκ έχει πάρει όλες τις κανες των εταιριών και δοκιμάζει . Εδώ γράφουμε γράφουμε και δεν έχω δει έναν κατασκευαστή τσοκ να γυρίσει ένα βιντεάκι 1ωρας με 5 διαφορετικά όπλα που να ρίξει από μια έστω ντουφέκια με το κάθε ένα με το δικό του τσοκ και από μια με το αντίστοιχο μαμισιο με ένα μόνο φυσιγγακι έστω δηλ μιλάμε για 10 φυσίγγια για να δούμε τι κάνει το τσοκάκι του παραπάνω και σε ποιο όπλο είναι το τσοκάκι του καλύτερο .Για να μην πω γιατί το πλατιά σα πολύ και σε ποια γρ η σε ποια νουμ σκαγιων είναι καλύτερο και σε ποιες αποστάσεις . Πολύ δοκιμή που δεν την έχει κάνει κανείς στο κόσμο και αυτοί που έχουν κατά καιρούς γράψει δοκιμή με 2000 φυσίγγια δεν μας λένε τι φυσίγγια και με πίσσα διαφορετικά όπλα .Η βλητική είναι μια επιστήμη με πολλες παραμέτρους και μπορείς να προσθέτει και ο κάθε ένας και κάποια ακόμη δεν νομίζω ότι θα βρεθεί ποτέ το ιδανικό ούτε ότι θα πάψουμε ποτέ να ανταλλάσσουμε απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα και να ψαχνομαστε . Εξάλλου η στασιμότητα δεν φέρνει εξέλιξη.
 
Άρη η σημαντική διαφορά πόση είναι για εσένα στην συγκέντρωση ; Από 5% και πάνω, από 10%, από 20% ;

Επίσης ποιά η μέγιστη διαφορά που έχεις δει σε 2 ίδιες μη πειραγμένες και μη προβληματικές κάνες ;

Επίσης το συνήθως πόσο το εκτιμάς. 1 κάνη στις 100, 1 στις 1.000, ή 1 στις 1.000.000 κάνες ;
Ερωτήσεις οι οποίες δεν μπορούν να απαντηθούν εξαιτίας έλλειψης εξειδικευμένων γνώσεων που δεν έχουμε, καθώς και έλλειψης πειραματικών δεδομένων. Επίσης όλα τα συμπεράσματα που βγάζουμε εμείς, είναι από ατελείς μετρήσεις και πειράματα που κάνουμε. Οι μεγάλες εταιρείες, το πιο πιθανόν είναι, να κατέχουν την γνώση, σίγουρα όμως την διαχειρίζονται, όπως θέλουν αυτές.
 
Γιατι ολο το ''βαρος'' το ριχνετε στις καννες των οπλων....και οχι στις διαφορες που εχουν τα
φυσιγγια της ιδιας μαρκας των ιδιων γραμμαριων.....και στησιματος φυσιγγιου ???
Παρτε οποια μαρκα φυσιγγια θελετε....ζυγιστε τα ενα ενα....και δειτε τις διαφορες βαρους που εχουν
μεταξυ τους.
Σφαχτε τα και ζυγιστε τα υλικα τους να δειτε διαφορες....Κανενα δεν ειναι ιδιο....+ του οτι οι καλυκες
πριν γεμιστουν δεν εχουν ενα συγκεκριμενο υψος....που ειναι πολυ βασικο στοιχειο για την αποδοση
του φυσιγγιου!!!!
Σε οποιο οπλο....σε οποια καννη....οταν το φυσιγγιο δεν ειναι στανταρ και σταθερο...η βλητικη σταθερη
αποδοση.....παει περιπατο....Αυτο βλεπω εγω....χωρις να εχω γνωσεις απο οπλα....
Εαν κανω λαθος...διορθωστε με.

εικόνα_Viber_2021-07-06_19-23-08-476.jpgεικόνα_Viber_2021-07-06_19-23-29-783.jpgεικόνα_Viber_2021-07-06_19-30-19-780.jpgεικόνα_Viber_2021-07-07_08-33-23-801.jpgεικόνα_Viber_2021-07-07_08-33-42-957.jpg

Τωρα εαν ενα οπλο.....μπορει να εχει σταθερη αποδοση με τετοιους ειδους φυσιγγια ............εγω παω πασο!!!! :)
 
Στα 2 3 4 5 επαιξες κ έχασες, αλλά μικρός είσαι θα μάθεις
Αν μου πεις ποιο όπλο παραγωγής (της σειράς) έχει αυτή την στιγμή την καλύτερη βλητική απόδοση σε μακρινές τουφεκιές θα το βρω και θα δούμε τι ψάρια πιάνει ... (και όχι μόνο με κύλινδρο, ούτε με 1 φυσίγγι).
Να υποθέσω η Maxus ?

Και όταν θα γίνουν οι δοκιμές ξέρεις τι περιμένω να ακούσω ... αυτή η συγκεκριμένη maxus ήταν από τις προβληματικές ...
 
Γιατι ολο το ''βαρος'' το ριχνετε στις καννες των οπλων....και οχι στις διαφορες που εχουν τα
φυσιγγια της ιδιας μαρκας των ιδιων γραμμαριων.....και στησιματος φυσιγγιου ???
Παρτε οποια μαρκα φυσιγγια θελετε....ζυγιστε τα ενα ενα....και δειτε τις διαφορες βαρους που εχουν
μεταξυ τους.
Σφαχτε τα και ζυγιστε τα υλικα τους να δειτε διαφορες....Κανενα δεν ειναι ιδιο....+ του οτι οι καλυκες
πριν γεμιστουν δεν εχουν ενα συγκεκριμενο υψος....που ειναι πολυ βασικο στοιχειο για την αποδοση
του φυσιγγιου!!!!
Σε οποιο οπλο....σε οποια καννη....οταν το φυσιγγιο δεν ειναι στανταρ και σταθερο...η βλητικη σταθερη
αποδοση.....παει περιπατο....Αυτο βλεπω εγω....χωρις να εχω γνωσεις απο οπλα....
Εαν κανω λαθος...διορθωστε με.
Τωρα εαν ενα οπλο.....μπορει να εχει σταθερη αποδοση με τετοιους ειδους φυσιγγια ............εγω παω πασο!!!! :)
Άλλο μεγάλο θέμα αυτό ...
Οι δικές σου τουφεκιές είναι καρμπόν ενώ στα (καλά) εμπορικά, φυσίγγι από φυσίγγι από την ίδια παρτίδα μπορεί να έχουν διαφορές συγκέντρωσης 10%-max15%.

Μέχρι τώρα αυτές οι δοκιμές έχουν γίνει και πείτε μου εσείς αν βλέπετε καμιά υπεροχή σε ένα όπλο θρύλο με ιδανικό αυλό σε σχέση με ένα όπλο που δεν σκοτώνει, με 2 από τα 4 φυσίγγια (όλα από το ίδιο κουτί) που ευνοούν τον θρύλο.
Μην βλέπετε τα ποσοστά σαν απόλυτα νούμερα (δεν έχω μετρήσει σκάγια) αλλά το ένα σε σχέση με το άλλο.

Remington 1187 vs Βenelli Μ2
Φυσίγγι: Remington Εxpress 2 3/4" 35.5gr #4
Απόσταση: 36m από το στόμιο
Τσοκ: Full μαμά και στα 2 όπλα
Rem 80% - M2 71%

Βenelli Μ2
Φυσίγγι: Jordan 40gr #4,5 (3mm αντί 3.1mm)
Απόσταση: 36m από το στόμιο
Τσοκ: 3.5* (Gemini LM)
M2 64%
Δεν είχα την 1187 μαζί.

Remington 1187 vs Βenelli Μ2
Φυσίγγι: Remington Εxpress 2 3/4" 35.5gr #6
Απόσταση: 36m από το στόμιο
Τσοκ: Full μαμά και στα 2 όπλα
Rem 63% - M2 63%

Remington 1187 vs Βenelli Μ2
Φυσίγγι: Jordan κόκκινο 2 3/4" 32gr #8
Απόσταση: 36m από το στόμιο
Τσοκ: 3* μαμά και στα 2 όπλα
Rem 51% - M2 55%

Όλες οι τουφεκιές στις ίδιες συνθήκες και τοποθεσία με διαφορά λεπτού.
Θα ακολουθήσουν κι' άλλες δοκιμές M2 vs 1187.

Επίσης θα ακολουθήσει τον χειμώνα η Μaxus vs SX4 ή SX3 vs M2 vs 1187.
Stay tuned.

Θα τα δούμε όλα ένα-ένα ... τα κέντρα, τα παράκεντρα, πόσο σκοτώνουν κτλ
Ας πιάσουμε αρχικά το θέμα συγκέντρωση.
Την Maxus μένει να βρω ... είναι δυσεύρετη.
Αν έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο όπλο από την Maxus πείτε το.

Δεν το κάνω για να αποδείξω κάτι σε κανέναν ... το κάνω αποκλειστικά για εμένα.
Τα νούμερα δεν λένε ποτέ ψέματα.
 
Last edited:
Νίκο φίλε έχεις ένα όπλο που γουστάρεις και μεράκι και χρόνο και κόβεις και ράβεις πάνω του έτσι παίρνεις τα μέγιστα φίλε εκτός ότι μας έχεις μεταφέρει και πολλές γνώσεις από τις δοκιμές σου .Εμείς που κάποιοι δεν έχουμε αυτή την δυνατότητα για διάφορους λόγους ο κάθε ένας θα παιδευομαστε για την καλύτερη κανη που δεν ξέρω αν αυτή θα καταφέρει τουφεκιές με τέτοιες συγκεντρώσεις σε αποστάσεις που έχεις φτιάξει εσύ .Το όλο θέμα πάντως θα μας το έλυνε αν εσύ άλλαζες όπλο σε Ρεμ ν3 η μπενελι από τις τελευταίες η Μπράουνινγκ και αρχίζεις να κόβεις και να ράβεις επάνω σε κάποια από αυτές . Έτσι λόγο σταθερότητας και ποιότητας του φυσιγγίου θα βλέπαμε πόσο και αν θα πετυχαίνες να ανεβάσεις ακόμη παραπάνω συγκεντρώσεις μέτρα μόνο τότε θα ξέραμε αν η τάδε σε σύγκριση πάντα με την 390 που έχεις είναι καλύτερη . Ωραία πάσα σου κάνα χαχαχα
 
Άλλο μεγάλο θέμα αυτό ...
Οι δικές σου τουφεκιές είναι καρμπόν ενώ στα (καλά) εμπορικά, φυσίγγι από φυσίγγι από την ίδια παρτίδα μπορεί να έχουν διαφορές συγκέντρωσης 10%-max15%.

Μέχρι τώρα αυτές οι δοκιμές έχουν γίνει και πείτε μου εσείς αν βλέπετε καμιά υπεροχή σε ένα όπλο θρύλο με ιδανικό αυλό σε σχέση με ένα όπλο που δεν σκοτώνει, με 2 από τα 4 φυσίγγια (όλα από το ίδιο κουτί) που ευνοούν τον θρύλο.
Μην βλέπετε τα ποσοστά σαν απόλυτα νούμερα (δεν έχω μετρήσει σκάγια) αλλά το ένα σε σχέση με το άλλο.

Remington 1187 vs Βenelli Μ2
Φυσίγγι: Remington Εxpress 2 3/4" 35.5gr #4
Απόσταση: 36m από το στόμιο
Τσοκ: Full μαμά και στα 2 όπλα
Rem 80% - M2 71%

Βenelli Μ2
Φυσίγγι: Jordan 40gr #4,5 (3mm αντί 3.1mm)
Απόσταση: 36m από το στόμιο
Τσοκ: 3.5* (Gemini LM)
M2 64%
Δεν είχα την 1187 μαζί.

Remington 1187 vs Βenelli Μ2
Φυσίγγι: Remington Εxpress 2 3/4" 35.5gr #6
Απόσταση: 36m από το στόμιο
Τσοκ: Full μαμά και στα 2 όπλα
Rem 63% - M2 63%

Remington 1187 vs Βenelli Μ2
Φυσίγγι: Jordan κόκκινο 2 3/4" 32gr #8
Απόσταση: 36m από το στόμιο
Τσοκ: 3* μαμά και στα 2 όπλα
Rem 51% - M2 55%

Όλες οι τουφεκιές στις ίδιες συνθήκες και τοποθεσία με διαφορά λεπτού.
Θα ακολουθήσουν κι' άλλες δοκιμές M2 vs 1187.

Επίσης θα ακολουθήσει τον χειμώνα η Μaxus vs SX4 ή SX3 vs M2 vs 1187.
Stay tuned.

Θα τα δούμε όλα ένα-ένα ... τα κέντρα, τα παράκεντρα, πόσο σκοτώνουν κτλ
Ας πιάσουμε αρχικά το θέμα συγκέντρωση.
Την Maxus μένει να βρω ... είναι δυσεύρετη.
Αν έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο όπλο από την Maxus πείτε το.

Δεν το κάνω για να αποδείξω κάτι σε κανέναν ... το κάνω αποκλειστικά για εμένα.
Τα νούμερα δεν λένε ποτέ ψέματα.
Θα σου έλεγα να βρεις μια ςς αλλά και αυτή είναι λίγο δυσεύρετη αν και εγώ την ξέρω .
 
Back
Top