ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΈΝΤΡΩΣΗ

Νίκο φίλε έχεις ένα όπλο που γουστάρεις και μεράκι και χρόνο και κόβεις και ράβεις πάνω του έτσι παίρνεις τα μέγιστα φίλε εκτός ότι μας έχεις μεταφέρει και πολλές γνώσεις από τις δοκιμές σου .Εμείς που κάποιοι δεν έχουμε αυτή την δυνατότητα για διάφορους λόγους ο κάθε ένας θα παιδευομαστε για την καλύτερη κανη που δεν ξέρω αν αυτή θα καταφέρει τουφεκιές με τέτοιες συγκεντρώσεις σε αποστάσεις που έχεις φτιάξει εσύ .Το όλο θέμα πάντως θα μας το έλυνε αν εσύ άλλαζες όπλο σε Ρεμ ν3 η μπενελι από τις τελευταίες η Μπράουνινγκ και αρχίζεις να κόβεις και να ράβεις επάνω σε κάποια από αυτές . Έτσι λόγο σταθερότητας και ποιότητας του φυσιγγίου θα βλέπαμε πόσο και αν θα πετυχαίνες να ανεβάσεις ακόμη παραπάνω συγκεντρώσεις μέτρα μόνο τότε θα ξέραμε αν η τάδε σε σύγκριση πάντα με την 390 που έχεις είναι καλύτερη . Ωραία πάσα σου κάνα χαχαχα

Φιλε Γιαννη , οντως εχω χρονο.....Για να αγορασω αλλο οπλο για να κανω δοκιμες....οχι δεν αλλαζω το
οπλο μου. Τα εχω ''βρει'' μαζι του....και ξερω οτι οταν δεν πεφτει το θηραμα , απλα εχω αστοχησει.!!!
Τωρα στην ΡΕΜΙ 1100 που δανειστηκα για να κανω τις συγκριτικες δοκιμες....Οταν τελειωσα με τις
δοκιμες.....εκατσα και της εβγαλα φυσιγιο που να εχει λιγη αξιοπρεπεια ( για μενα ) με 80,5% συγκεντρωση στα 40 μετρα για τον λαγο που κυνηγαει ο φιλος.....του γεμισα....του τα χαρησα....και εβγαλα την υποχρεωση!!!
Τωρα εαν καποιος φιλος με εμπιστευεται.....και εχει οπλα που ''καθονται'' ας μου το στειλει να κανω δοκιμες
και να του ''βγαλω'' φυσιγγιο....και να σας δειξω και τις δοκιμες απο την αρχη.
Μονο αυτο μπορω να κανω φιλε μου!!!! :)
 
Να σάι καλά φίλε καταλαβαίνεις πως το είπα πιο πάνω εγώ τα βρει με πολλά όπλα στις κανες όταν γέμιζα αλλά δεν τα βρίσκαμε στα κοντάκια όπως δεν μπορούμε να τα βρούμε απόλυτα με την ςς .Αλλά επειδή κυριολεκτικά έχω χαλάσει πολλά λεφτά σε όπλα είπα στοπ γιατί πλέον έχουν αλλάξει και τα δεδομένα αλλιώς δεν θα την έδινα αλλά θα χαλούσα κάνα 1000€ και θα γινόταν όλα όπως πρέπει γιατί μεγαλώνοντας δεν βάζω νερό στο κρασί μου ότι δεν το νιώθω όταν πρέπει όπως πρέπει απομακρύνεται και έχω αρχίσει να το εφαρμόζω και στους ανθρώπους . Όλα πρέπει να τα απολαμβάνεις ότι σου δυσκολεύει έστω και λίγο τη ζωή είναι προς αποφυγήν.
 
Σε μια τουφεκιά δεν είναι μονο τα νουμερα είναι και η εικόνα της κατανομής.
Τις εικόνες τις έχω ήδη ποστάρει.
Και νούμερα θα δείτε και εικόνες και τουφεκιές στο ίδιο μέρος (άρα στο ίδιο υψόμετρο) και στις ίδιες συνθήκες, με τα φυσίγγια από το ίδιο κουτί και 3 τουφεκιές από κάθε φυσίγγι (αν έχω χρόνο) και μέσους όρους και διατρήσεις κέντρου περιφέρειας και τουφεκιές με κύλινδρο και με τσοκ και ότι άλλο σκεφτώ.
Υπομονή.

Ξέρεις τι άκουσα σε κάποια φάση ... έτυχε να έχεις την χειρότερη 1187 και την καλύτερη Μ2 ... τότε που έριξα άλλο ένα Rem 4άρι και είδα παρόμοιο αριθμό σκαγιών.
Όλα τα περιμένω πλέον.
 
Τις εικόνες τις έχω ήδη ποστάρει.
Και νούμερα θα δείτε και εικόνες και τουφεκιές στο ίδιο μέρος (άρα στο ίδιο υψόμετρο) και στις ίδιες συνθήκες, με τα φυσίγγια από το ίδιο κουτί και 3 τουφεκιές από κάθε φυσίγγι (αν έχω χρόνο) και μέσους όρους και διατρήσεις κέντρου περιφέρειας και τουφεκιές με κύλινδρο και με τσοκ και ότι άλλο σκεφτώ.
Υπομονή.

Ξέρεις τι άκουσα σε κάποια φάση ... έτυχε να έχεις την χειρότερη 1187 και την καλύτερη Μ2 ... τότε που έριξα άλλο ένα Rem 4άρι και είδα παρόμοιο αριθμό σκαγιών.
Όλα τα περιμένω πλέον.
Πάντως με βάση τις εικόνες κατανομής στις τουφεκιές σου, καλύτερα μου άρεσαν της 1187. Εγώ δεν πολυπιστέυω σε καλές και κακές 1187 και m2. Εγώ πιστέυω οτι αν δεν έχει ελαττωμα κάποια κάννη όλες οι κάννες 1187 μεταξύ τους είναι ίδιες το ίδιο και της m2. Άλλο να διαφέρουν σε φιλοσοφία κατασκευής απλος vs διευρυμένος, κοντός vs μακρύς κώνος κλπ κι άλλο να λέμε οτι μια σωστή κάννη m2 τουφεκάει χειρότερα απο μια επίσης σωστή κάννη m2. Εγώ αυτό δεν το πολυπιστέυω.
 
Τις εικόνες τις έχω ήδη ποστάρει.
Και νούμερα θα δείτε και εικόνες και τουφεκιές στο ίδιο μέρος (άρα στο ίδιο υψόμετρο) και στις ίδιες συνθήκες, με τα φυσίγγια από το ίδιο κουτί και 3 τουφεκιές από κάθε φυσίγγι (αν έχω χρόνο) και μέσους όρους και διατρήσεις κέντρου περιφέρειας και τουφεκιές με κύλινδρο και με τσοκ και ότι άλλο σκεφτώ.
Υπομονή.
Κανόνισε καμιά βόλτα προς τα εδώ, μόλις χαλάσει ο καιρός να πάμε για κανένα παπί και άσε τις δοκιμές. Στο τέλος θα μουρλαθούμε όλοι μέχρι να καταλήξουμε.
 
Αν μου πεις ποιο όπλο παραγωγής (της σειράς) έχει αυτή την στιγμή την καλύτερη βλητική απόδοση σε μακρινές τουφεκιές θα το βρω και θα δούμε τι ψάρια πιάνει ... (και όχι μόνο με κύλινδρο, ούτε με 1 φυσίγγι).
Να υποθέσω η Maxus ?

Και όταν θα γίνουν οι δοκιμές ξέρεις τι περιμένω να ακούσω ... αυτή η συγκεκριμένη maxus ήταν από τις προβληματικές ...
Εγώ δεν κάνω τέτοια φίλε, κ η μαξους δεν έχει την καλυτερη κανη παραγωγης , θέλεις να σου προτεινω μια καλή κανη για ζέσταμα ;;
 
Αν δεν γράψεις διακόσιες φορές θα παρω αχρωμιωτη δεν σου λέω
Έχουν τέτοια βλητική υπεροχή οι maxus και κάνουν τόσο καλά σκοτώματα που δεν τις αγοράζει κανένας !!!
Πουθενά δεν μπορώ να βρω.

Θα βρω όμως ... όλο και κάποιος θα την έχει πατήσει ... :)

Δεν το λέω που να χτυπιέσαι ... :)
 
Last edited:
Μια συγκριτικη δοκιμη με καννη χρωμιωμενη - οπλο Α390 -18,3 αυλο 66 εκατοστα καννη
συσφιξη φουλ τσοκ 17,5.

ΒΟΙΤΟ - ποζε - αχρωμιωτες καννες 76 εκατοστα 18,3 αυλο συσφιξη φουλ - 17,5

Οι δοκιμες εγιναν την ιδια ωρα - ιδια θερμοκρασια , υγρασια - υψομετρο και φυσιγγιο.


εικόνα_Viber_2021-02-06_12-34-57.jpgεικόνα_Viber_2021-02-06_12-35-15.jpg

ΒΟΙΤΟ -ΑΧΡΩΜΙΩΤΕΣ ...

εικόνα_Viber_2021-02-06_12-35-48.jpgεικόνα_Viber_2021-02-06_12-36-00.jpg

Τα συμπερασματα δικα σας παλικαρια !!!!
 
Μια συγκριτικη δοκιμη με καννη χρωμιωμενη - οπλο Α390 -18,3 αυλο 66 εκατοστα καννη
συσφιξη φουλ τσοκ 17,5.

ΒΟΙΤΟ - ποζε - αχρωμιωτες καννες 76 εκατοστα 18,3 αυλο συσφιξη φουλ - 17,5

Οι δοκιμες εγιναν την ιδια ωρα - ιδια θερμοκρασια , υγρασια - υψομετρο και φυσιγγιο.


View attachment 32066View attachment 32067

ΒΟΙΤΟ -ΑΧΡΩΜΙΩΤΕΣ ...

View attachment 32068View attachment 32069

Τα συμπερασματα δικα σας παλικαρια !!!!
Τα ξέρεις εσύ αλλά τα ξαναγράφω για εμπέδωση ...

Αγοράζεις χωρίς χρώμιο στα πανάκριβα όπλα ή σε αυτά που ξέρεις ότι θα επέμβεις στο εσωτερικό ή απλά αν τύχει και οι κάνες είναι αχρωμίωτες.
Καμιά σχέση η βλητική με το χρώμιο ....

Και στα πανάκριβα αγοράζεις χωρίς χρώμιο γιατί μετά από πολλά πολλά χρόνια μπορεί να φύγει φλίδα και να χρειάζεται αποχρωμίωση και επαναχρωμίωση ή να ραγίσει το χρώμιο και αν είσαι αμελής να διαβρώσει την κάνη. Και στην μια και στην άλλη περίπτωση θα σου κοστίσει ο κούκος αηδόνι. ;)

Αυτά ξέρω, έχω διαβάσει και έχω δει εγώ.

Περί της βλητικής υπεροχής ...
Η λογική λέει ότι για να απορρίψεις έναν γενικό ισχυρισμό χρειάζεσαι απλά και μόνο ένα παράδειγμα.
Για να αποδείξεις έναν γενικό ισχυρισμό χρειάζεσαι ακλόνητα στοιχεία, πολλές δοκιμές και τεκμηρίωση. Δεν τα έχω δει πουθενά.
Οποιαδήποτε αντίθετη άποψη δεκτή.
 
Last edited:
Για να ξέρουμε αν έχει σχέση η βλητική με την χρωμιωση θα πρέπει να ξέρουμε αν είναι ίδια η απόδοση της κάνης ανεξαρτήτως θερμοκρασίας Διότι είναι μία πραγματικότητα ότι η επιχρωμίωση δεν βοηθάει το μέταλο να αποβάλει θερμοκρασία και η κανη θερμαινεται περισσότερο .Τώρα αν αυτό παίζει η δεν παίζει ρόλο δεν το έχω δοκιμάσει και ίσως το κάνω κάποια στιγμή στο χωριό . Βασίλη αν ο τόπος διαμονή σου σου το επιτρέπει έχεις και χρωμιωμενο και αχρωμιωτο όπλο κάψε από 20 συνεχόμενα φυσίγγια με το κάθε ένα και ρίξε σε στόχο να δούμε ποια κάνη κρατάει ζεματισμενη πιο σταθερή την τουφεκιά της της Ρεμ η της μ2 .Ενοειται αφού έχες ρίξει και στην αρχή για να έχουμε μέτρο σύγκρισης.Γιατι ότι χρωμιωνεις ζεματαει πανευκολα μετά το χω ζήσει με εξατμίσεις καμία σχέση η θερμοκρασία πριν το χρώμιο και μετά ..
 
Για να ξέρουμε αν έχει σχέση η βλητική με την χρωμιωση θα πρέπει να ξέρουμε αν είναι ίδια η απόδοση της κάνης ανεξαρτήτως θερμοκρασίας Διότι είναι μία πραγματικότητα ότι η επιχρωμίωση δεν βοηθάει το μέταλο να αποβάλει θερμοκρασία και η κανη θερμαινεται περισσότερο .Τώρα αν αυτό παίζει η δεν παίζει ρόλο δεν το έχω δοκιμάσει και ίσως το κάνω κάποια στιγμή στο χωριό . Βασίλη αν ο τόπος διαμονή σου σου το επιτρέπει έχεις και χρωμιωμενο και αχρωμιωτο όπλο κάψε από 20 συνεχόμενα φυσίγγια με το κάθε ένα και ρίξε σε στόχο να δούμε ποια κάνη κρατάει ζεματισμενη πιο σταθερή την τουφεκιά της της Ρεμ η της μ2 .Ενοειται αφού έχες ρίξει και στην αρχή για να έχουμε μέτρο σύγκρισης.Γιατι ότι χρωμιωνεις ζεματαει πανευκολα μετά το χω ζήσει με εξατμίσεις καμία σχέση η θερμοκρασία πριν το χρώμιο και μετά ..
Ποιος ρίχνει 20 φυσίγγια συνεχόμενα Γιάννη ;
Συγνώμη αλλά δεν θα το κάνω ... όποιος τα ρίχνει ας κάνει την δοκιμή.

Στο σκοπευτήριο όταν ρίχνω σχετικά γρήγορα την πούλα μόνος μου, ναι καίει μετά από 25 τουφεκιές αλλά δέχεται χέρι η Μ2.

Να μου έλεγες ότι στρεβλώνει με την θερμοκρασία λόγω διαφορετικών συντελεστών διαστολής να σου έλεγα έχεις ένα δίκιο .... αλλά πόσο να στρεβλώνει;;;;

Εξάλλου όταν ζεματάει ανοίγει ο σφιχτός αυλός και πάει καλύτερα ;) ;) ;)

Οι σκοπευτές να πάρουν αχρωμίωτες αν αισθάνονται πιο σίγουροι.
Έχεις ένα δίκιο σε αυτό ...
 
Back
Top