Λύκος

Αγέλη λύκων στο Μαρτίνο....VIDEO

likoi_8.jpg


Μοιραστείτε το με τους φίλους σας
Μια δυσάρεστη έκπληξη περίμενε τον φίλο και συνάδερφο Άρη Παπανικολάου. Το πρωί της Πέμπτης 12/09/19 και γύρω στις 10:00 το πρωί βρέθηκε λίγο έξω από το χωριό Μαρτίνο, στα κτήματα του για αγροτικές εργασίες. Εκεί λοιπόν εντόπισε μια αγέλη λύκων ( 7 ζώα) που δεν έδειχναν τον παραμικρό φόβο και ανησυχία για την παρουσία του τρακτέρ τόσο κοντά τους και ας ήταν η απόσταση μικρότερη των 10-15 μέτρων, όπως θα δείτε στο βίντεο απομακρύνονται με την ησυχία τους.
Ο Άρης λοιπόν έβγαλε το κινητό του και βιντεοσκόπησε τα "σπάνια" και "ντροπαλά" αγρίμια που "πάντα προσπαθούν να αποφεύγουν τους ανθρώπους" και "κυκλοφορούν μόνο την νύχτα " (έτσι φροντίζουν να λένε οι Μ.Κ.Ο για ευνόητους λόγους, άσχετα αν δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά).
Ο Άρης συνεχίζει λέγοντας ότι από την άλλη πλευρά των βουνών υπάρχει και άλλη αγέλη μεγαλύτερη που αποτελείται από 9-11 λύκους και οι ζημιές που προκαλούν στο ζωικό κεφάλαιο είναι μεγάλες με τους κτηνοτρόφους απελπισμένους από τις συνεχείς επιθέσεις.

Προφανώς κάποιοι (ονόματα δεν λέμε, "οικογένειες" και υπολήψεις δεν θίγουμε) προσπαθούν πολύ σκληρά να μας πείσουν και μαζί να πείσουν και τον ανίδεο κοσμάκη των μεγαλουπόλεων για την περίφημη "σπανιότητα" του λύκου στην χώρα μας. Ευτυχώς ή δυστυχώς για αυτούς το "σπάνιο", "απειλούμενο" και κατά τα άλλα "υπό εξαφάνιση" αντικείμενο των μελετών τους συνεχίζει να τους διαψεύδει με τον καλύτερο τρόπο.

Δείτε το βίντεο...

 
Από Συνάδελφο στο FB

Σήμερα 5/10/2019 σε πρωινή εξόρμηση μου για κυνήγι λαγού βρήκα θηλυκό λύκο χτυπημένο από αυτοκίνητο στην Αττική!!!
Συγκεκριμένα 2 χιλιόμετρα μετά το Θριάσιο Νοσοκομείο και κατεύθυνση προς εργοστάσιο Τιτάν.
Κατά τα άλλα είναι είδος προστατευόμενο και απαγορεύεται η θήρα του.Όταν θα μπει στις αυλές των σπιτιών και θα θρηνήσουμε ανθρώπινες ζωές θα είναι πολύ αργά.
Τα βουνά της Αττικής ειναι γεμάτα από αγέλες.Προσοχή λοιπόν από όλους τους φίλους κυνηγούς και στα σκυλιά τους όταν βγαίνουν στα βουνά της Αττικής για κυνήγι.Προσοχή ακόμα και από τους απλούς πολίτες που τυχαίνει να μένουν ή να εργάζονται κοντά στις περιαστικές περιοχές της Αττικής το ΠΡΟΒΛΗΜΑ είναι τεράστιο!!!!
4251
4252
4253
 
Γελάω με τον τύπο στην αρχική ανάρτηση του Fb που γράφει ο Κώστας..

"Όταν θα μπει στις αυλές των σπιτιών και θα θρηνήσουμε ανθρώπινες ζωές θα είναι πολύ αργά."

Σιγά ρε παιδιά να μην έρθει και ο Wolverine παρέα.. Έλεος..
 
Γελάω με τον τύπο στην αρχική ανάρτηση του Fb που γράφει ο Κώστας..

"Όταν θα μπει στις αυλές των σπιτιών και θα θρηνήσουμε ανθρώπινες ζωές θα είναι πολύ αργά."

Σιγά ρε παιδιά να μην έρθει και ο Wolverine παρέα.. Έλεος..
Γερασιμε και εγώ τα ίδια πιστεύω είχα μέχρι που μου άλλαξε τα μυαλά φίλος κτηνοτρόφος που δραστηριοποιείται στην περιοχή των Βιλίων
Τα συγκεκριμένα τετράποδα δεν φοβούνται την ανθρώπινη παρουσία γενικά λειτουργούν ως άγρια σκυλιά και πάντα σε αγέλη
Δεν είναι λίγο παράξενο που το συγκεκριμένο ζώο βρέθηκε στην Μάνδρα να διασχίζει έναν πολυσύχναστο δρόμο από φορτηγά -αυτοκίνητα
που σε κάθε 50 μέτρα υπάρχουν εργοστάσια βιομηχανίες άρα πολυσύχναστη ανθρώπινη παρουσία ;
Αν γινόταν το συγκεκριμένο περιστατικό σε κάποιο χωριό θα λέγαμε οκ είναι φυσιολογικό
Εδώ όμως βλέπουμε ότι τα ζώα αυτά πράγματι έχουν κινηθεί μέσα στις πόλεις και δεν θα αργήσουν κάποια στιγμή λόγω πείνας να επιτεθούν σε κάποιο περαστικό ως αγέλη πάντα ακόμα και σε ένα παιδί που θα κινείται στο καρτέρι τους
 
Γερασιμε και εγώ τα ίδια πιστεύω είχα μέχρι που μου άλλαξε τα μυαλά φίλος κτηνοτρόφος που δραστηριοποιείται στην περιοχή των Βιλίων
Τα συγκεκριμένα τετράποδα δεν φοβούνται την ανθρώπινη παρουσία γενικά λειτουργούν ως άγρια σκυλιά και πάντα σε αγέλη
Δεν είναι λίγο παράξενο που το συγκεκριμένο ζώο βρέθηκε στην Μάνδρα να διασχίζει έναν πολυσύχναστο δρόμο από φορτηγά -αυτοκίνητα
που σε κάθε 50 μέτρα υπάρχουν εργοστάσια βιομηχανίες άρα πολυσύχναστη ανθρώπινη παρουσία ;
Αν γινόταν το συγκεκριμένο περιστατικό σε κάποιο χωριό θα λέγαμε οκ είναι φυσιολογικό
Εδώ όμως βλέπουμε ότι τα ζώα αυτά πράγματι έχουν κινηθεί μέσα στις πόλεις και δεν θα αργήσουν κάποια στιγμή λόγω πείνας να επιτεθούν σε κάποιο περαστικό ως αγέλη πάντα ακόμα και σε ένα παιδί που θα κινείται στο καρτέρι τους
Οι γνωστοί οικολόγοι- λύκοι εδώ σε εμάς !!
 
Εγώ έχω απορία πως δημιουργήθηκαν αυτά τα λεγόμενα υβρίδια. Έγινε κάτι αντίστοιχο με τα αγριογούρουνα; Μήπως σε κάποιο εργαστήριο και απελευθερώθηκαν; Γιατί ναι μεν για τα γουρούνια έγινε ανάμιξη άγριου πληθυσμού με ήμερο, εφόσον τα ήμερα κυκλοφορούσαν ελεύθερα στα βουνά, με τους λύκους όμως τι συνέβη; Υβριδισμό που να οφείλεται σε εσκεμμένη ανθρώπινη πρωτοβουλία, σε ανθρώπινα εργαστήρια δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Μήπως είναι όντως άγριος πληθυσμός αλλά μεταλλάσσονται σιγά σιγά οι συνήθειές του;
 
Εγώ έχω απορία πως δημιουργήθηκαν αυτά τα λεγόμενα υβρίδια. Έγινε κάτι αντίστοιχο με τα αγριογούρουνα; Μήπως σε κάποιο εργαστήριο και απελευθερώθηκαν; Γιατί ναι μεν για τα γουρούνια έγινε ανάμιξη άγριου πληθυσμού με ήμερο, εφόσον τα ήμερα κυκλοφορούσαν ελεύθερα στα βουνά, με τους λύκους όμως τι συνέβη; Υβριδισμό που να οφείλεται σε εσκεμμένη ανθρώπινη πρωτοβουλία, σε ανθρώπινα εργαστήρια δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Μήπως είναι όντως άγριος πληθυσμός αλλά μεταλλάσσονται σιγά σιγά οι συνήθειές του;
Παιδια πριν 20χρονια περιπου, που οι λυκοι ηταν ελαχιστοι σε σχεση με σημερα ειχαν κανει εμπλουτισμο με λυκους οι οικολογοι.....ποιος ξερει τοτε αν αυτος ο πληθυσμος ειχε ελεγχθει για την καθαροτητα του....
 
Παιδια πριν 20χρονια περιπου, που οι λυκοι ηταν ελαχιστοι σε σχεση με σημερα ειχαν κανει εμπλουτισμο με λυκους οι οικολογοι.....ποιος ξερει τοτε αν αυτος ο πληθυσμος ειχε ελεγχθει για την καθαροτητα του....
Αυτό έχει μια λογική. Όμως με τι άλλο θα μπορούσε να γίνει ο εμπλουτισμός αν όχι με λύκο; Έστω και με λύκους άλλης περιοχής, αλλά λύκους.
 
Αυτό έχει μια λογική. Όμως με τι άλλο θα μπορούσε να γίνει ο εμπλουτισμός αν όχι με λύκο; Έστω και με λύκους άλλης περιοχής, αλλά λύκους.
Δεν ξερω! Ισως να ειχαν φερει απο αλλες περιοχες? Ισως να τους ειχαν αγορασει μικρους απο εξωτερικο? Το μονο που θυμαμαι ηταν που οι τσοπανηδες τους πετυχαιναν και ελεγαν οτι ειναι σαν χαζοι....! Εικασιες μονο μπορουμε να κανουμε....
 
Δεν ξερω! Ισως να ειχαν φερει απο αλλες περιοχες? Ισως να τους ειχαν αγορασει μικρους απο εξωτερικο? Το μονο που θυμαμαι ηταν που οι τσοπανηδες τους πετυχαιναν και ελεγαν οτι ειναι σαν χαζοι....! Εικασιες μονο μπορουμε να κανουμε....
Ισχύει αυτό είχαν αφήσει εδώ στον κάμπο μας δύο με κολάρα σαν σκυλάκια κάνανε δεν φοβόντουσαν και λογικό όταν μεγάλο μέρος της ζωής τους το περνάνε με ανθρώπους ;)
 
Back
Top