Λύκος

Σε συνδυασμό με την αύξηση του ζαρκαδιού αγριόχοιρου της προστασίας και της οικονομας τον διαφόρων μαστροπον της οικολογίας έγινε αυτό που έγινε.
αποκλειεται....το ζαρκαδι ειναι ακομη υπο εξαφάνιση στην Ελλαδα .... .yelling.
οσο για τα υπολοιπα που αναφερεις ...εχεις δίκιο
 
αποκλειεται....το ζαρκαδι ειναι ακομη υπο εξαφάνιση στην Ελλαδα .... .yelling.
οσο για τα υπολοιπα που αναφερεις ...εχεις δίκιο
Σε λιγο τα ζαρκαδια θα τα βρισκουμε μεσα σε κανα μαντρι ενος τσομπανη μαζι με τα υπολοιπα ζωντανα τοσα που εχουν γινει..στο χωριο μου μια φορα ειχε ερθει ενα ζαρκαδι και εβοσκε ανενοχλητο απεναντι απο το σπιτι μου που βρισκεται στην μεση του χωριου
 
ζαρκάδια περσι συνολο δεν ξερω και εγω ποσα ειδα, το αστείο ειναι πως ενω παντα ακουγα οτι ειναι σπάνιο να δεις 2 μαζι, και οτι συνήθως πανε 1-1... περσι όλα ηταν σε τριάδες και τετράδες, μονο μου βγήκε μόνο του και ηταν παράλληλα σε δρόμο...
Παρτυ κανουν τα "λυκούλια"
 
Στο χωριο μου καθε απογευμα ξεκιναει η χορωδια και κραταει μεχρι αργα τις μεσονυχτιες ωρες

Ηλεία: Μάστιγα τα τσακάλια για κτηνοτρόφους και κυνηγούς
11.10.19
ΜΥΡΩΝΙΑ ΗΛΕΙΑΣ
Ηλεία: Μάστιγα τα τσακάλια για κτηνοτρόφους και κυνηγούς
Δημιουργούν τεράστια προβλήματα σε κοπάδια και αγριόχοιρους σε πολλές περιοχές της Ηλείας


Με το …κιάλι οι αγριόχοιροι στα ορεινά σημεία του Νομού λόγω αγριμιών αλλά και έλλειψης τροφής

Σε πραγματική μάστιγα για τους κτηνοτρόφους αλλά και την πανίδα του Νομού, εξελίσσεται η μεγάλη αύξηση του αριθμού των τσακαλιών σε ορεινές αλλά και ημιορεινές περιοχές της Ηλείας.

Το τελευταίο διάστημα πληθαίνουν οι αναφορές για επιθέσεις τσακαλιών σε αιγοπρόβατα στις περιοχές Ανδρίτσαινας αλλά και Φολόης, όπου παρατηρούνται πλέον αγέλες των εν λόγω αγριμιών, τα οποία αποτελούν προστατευόμενο είδος.

Ωστόσο η παρουσία των τσακαλιών δεν είναι αισθητή μόνο στις ορεινές περιοχές, αλλά διαρκώς κατεβαίνουν όλο και πιο χαμηλά και μάλιστα υπάρχουν μαρτυρίες για επιδρομές στις περιοχές Κάμενας, Βίλιζας, Λούβρου κλπ., ενώ τα ουρλιαχτά τους ακούγονται σε μεγάλη ακτίνα!

Ιδιαίτερο πρόβλημα όμως έχει δημιουργηθεί στην ευρύτερη περιοχή της Ανδρίτσαινας, που συνορεύει με τη γειτονική Αρκαδία, όπου η ύπαρξη μεγάλου αριθμού τσακαλιών και ο αφανισμός της κτηνοτροφίας αποτέλεσε πρόσφατα αντικείμενο επερώτησης στη Βουλή.

Ταυτόχρονα όμως η ύπαρξη πολύ μεγάλου –πλέον- αριθμού τσακαλιών έχει δημιουργήσει ένα ακόμα σημαντικό πρόβλημα στο φυσικό περιβάλλον, που είναι η εξαφάνιση των αγριόχοιρων από τις ορεινές περιοχές!

«Τα αγριογούρουνα μετακινούνται με μεγάλη συχνότητα και από τα τσακάλια, ιδιαίτερα αυτά που έχουν μικρά διότι πρέπει να τα κυνηγάνε τα αγρίμια.

Εκεί που βρίσκονταν αγριόχοιροι τα προηγούμενα χρόνια, μόνο κανένα μεγάλο καπρί υπάρχει πλέον, ενώ τα θηλυκά έχουν εξαφανιστεί» δήλωσε στην «ΠΡΩΤΗ» ο πρόεδρος του Κυνηγετικού Συλλόγου Αρχ. Ολυμπίας κ. Γιαν. Αρέστης, ο οποίος επεσήμανε ότι τα τσακάλια πέρα από την κτηνοτροφία έχουν αρχίσει και δημιουργούν προβλήματα και στην πανίδα του Νομού.

Έλλειψη τροφής


Συγχρόνως σύμφωνα με τον κ. Αρέστη, φέτος παρατηρείται γενικότερη μείωση αγριόχοιρων στις ορεινές περιοχές του Νομού, εξαιτίας και της έλλειψης τροφής στις βελανιδιές.

«Δεν είναι σε τόσο μεγάλο βαθμό ο αριθμός των αγριόχοιρων όπως τους παρουσιάζανε, σύμφωνα με αυτά που βλέπω εγώ προσωπικά.

Το πρόβλημα δημιουργείται γιατί τα άγρια ζώα έχουν κατέβει από τις ορεινές περιοχές διότι δεν έχει βελανίδια λόγω ακαρπίας και έχουν πέσει χαμηλά στα καλαμπόκια, στα φιστίκια και στη σταφίδα.

Στις κορυφές που πηγαίνουμε δεν βρίσκουμε γουρούνια όπως τα άλλα χρόνια.

Εκεί που υπάρχει τροφή όμως βρίσκουμε. Ακόμα και στη Φολόη δεν παρουσιάζονται αυτά που έπρεπε και περιμέναμε, ούτε περιφερειακά από το καταφύγιο.

Αντίθετα παρουσιάζονται πολλά γουρούνια στους κάμπους όπου βρίσκουν τροφές και φαίνεται ότι υπάρχει υπερπληθυσμός» εξήγησε ο πρόεδρος του Κ.Σ. Αρχ. Ολυμπίας.

Αποτέλεσμα αυτής της μετακίνησης είναι οι αγριόχοιροι να πέφτουν στους δρόμους και να προκαλούνται συχνά τροχαία ατυχήματα, κάτι που δεν έχει συμβεί στην Ηλεία αλλά σε γειτονικούς Νομούς.

Κώστας Αντωνόπουλος-protinews.gr
 
Εγώ πάντως πιο πολύ φοβάμαι τα τσοπανόσκυλα παρά τους λύκους.
Φίλε με τα τσοπανοσκυλα είναι 50-50 το τι συμπεριφορές θα δεις, υπάρχουν βοσκοί (τουλάχιστον στα μέρη μου) που έχουν 10 - 12 σκυλιά και τα έχουν σούζα, ούτε απ το μαντρί φεύγουν, ούτε αγνοούν τον τσοπάνη, έχω γνωστό που περνάω με το σκύλο 100 μέτρα απ το μαντρί, γαυγιζουν τα σκυλιά αλλά ποτέ δεν έρχονται, απλά "ειδοποιούν" να μην πλησιάζεις..
Είναι και κάτι άλλοι που η μόνη προσοχή που δίνουν στα σκυλιά είναι ένα καρβέλι ψωμί, τα σκυλιά κάνουν ότι γουστάρουν, φεύγουν, απομακρινονται απ το κοπάδι οπότε θέλουν, και γενικά είναι για την πάρτη τους, αυτα ναι, είναι να τα φοβάσαι.
Πω πω...τι αρκουδες ειναι αυτες ρε Ηλια?
Αρκούδες φίλε, και απ ότι γράφει, υποτίθεται ότι αυτά είναι τα νεαρά, τα μεγάλα ακολούθησαν τους άλλους 3 λύκους...
 
Χαχαχα εύκολα γενικά ο μόνος λύκος δεν θα πάει εύκολα σε σκυλί τέτοιου μεγέθους δεν το ρισκάρει εύκολα
Όταν πριν δεκα πεντε χρόνια περίπου είδα πρώτη φορά απο κοντά σκύλους Κανγκαλ ....έκανα ενα βήμα πίσω ..... .very funny.
 
Όταν πριν δεκα πεντε χρόνια περίπου είδα πρώτη φορά απο κοντά σκύλους Κανγκαλ ....έκανα ενα βήμα πίσω ..... .very funny.
Λογικό χαχαχα τα κανγκαλ τα Καυκάσια αλλά και τα ελληνικά ποιμενικά και πολλά άλλα τέτοια σκυλιά για αυτό έχουν γεννηθεί για να τα βάζουν με λύκους και αρκούδες ο πατέρας μου είχε ελληνικά ποιμενικά όταν είχε τα ζώα μιλάμε για 1960-1980 περίπου
 
Επίθεση λύκων σε λαγόσκυλο στον Αγ. Αθανάσιο Πέλλας

73096111_508129420038831_8408820214879223808_n.jpg



ΝΕΟ, κρούσμα θανατηφόρας επίθεσης λύκων σε ΑΛΛΟ ένα κυνηγόσκυλo σημειώθηκε την Κυριακή 20/10/19 στην περιοχή μετά τον Παλαιό Άγιο Αθανάσιο του νομού Πέλλας, σε κυνήγι λαγού. Αυτή την φορά το "λαχείο" έπεσε στον συνάδερφο Μιχάλη Πεζίκογλου να θρηνήσει τον αγαπημένο του τετράποδο συνεργάτη, φίλο και σύντροφο, θύμα στην ανεξέλεγκτη πλέον μανία και εθισμό των λύκων στο σκυλίσιο κρέας !!!

Συγκεκριμένα πρόκειται για την Μπέμπα, beagle 5.5 ετών την οποία έβγαλε η παρέα του Μιχάλη το πρωί της Κυριακής 20/10/19 στην περιοχή μετά τον Παλαιό Άγιο Αθανάσιο για κυνήγι λαγού.

73116196_2793315864049421_4347247239949713408_n.jpg


Ας δούμε λοιπόν πως περιγράφει το χρονικό της θανατηφόρας επίθεσης στην σύντροφο του, ο ίδιος ο Μιχάλης : " Το περιστατικό έγινε στην περιοχή μετά τον Παλαιό Άγιο Αθανάσιο. Μαζί με 3 φίλους βρεθήκαμε στην συγκεκριμένη περιοχή και ενώ τα σκυλιά είχαν σηκώσει λαγό και βρίσκονταν σε φάση καταδίωξης, έβλεπα στο Gps ότι η Μπέμπα είχε διαφορετική πορεία από τα υπόλοιπα 3 σκυλιά και έτσι αποφάσισα να πάω να δω τι γίνεται.

Με το gps με το που πλησίαζα στα 75 μέτρα ξαφνικά έδειχνε 200 μέτρα, με το που πλησίαζα στα 80 έδειχνε 180 και πήγα έτσι τουλάχιστον 2 χιλιόμετρα, ήμουν έτοιμος να τα παρατήσω νομίζοντας ότι χάλασε το gps, γιατί κατευθυνόταν όλο και πιο βαθιά στο δάσος. Στα τελευταία αφού φώναζα έφτασα στα 45m, κάτω στο έδαφος είχε μέχρι το γόνατο φύλλα, άκουσα θόρυβο ζώων να φεύγουν, 2 νομίζω και τότε είδα ότι απέμεινε από την Μπέμπα, οι λύκοι 2 πιθανόν, την κουβαλούσαν κάθε φορά που πλησίαζα.

73322140_2378495832375202_5173043303486062592_n.jpg


Το όνομα της ήταν CARRA στα χαρτιά, Μπέμπα για μένα και την είχα αναστήσει από κουταβάκι. Ήταν το 2ο καλύτερο σκυλί μου, 2 φορές σε αγώνες πρώτη, πολύ καλός σε ζευγάρι και πρώτη εξαίρετος σε αγέλη, άριστη σε χαρακτήρα χωρίς ελαττώματα, σε έκθεση μορφολογίας εξαίρετη cac και πρώτη φυλής. Ένα σκυλί άριστο εργασιακά και μορφολογικά χάθηκε σε μια στιγμή και το μόνο που μου απέμεινε είναι στιγμές & αναμνήσεις 5.5 χρόνων... "

74232866_539252553314181_7665567457062420480_n.jpg


Σε περίπτωση που οποιοσδήποτε κυνηγός γίνει μάρτυρας παρόμοιου περιστατικού (γεγονός που απευχόμαστε) παρακαλούμε να ενημερώσει άμεσα τον Κυνηγετικό Σύλλογο της περιοχής του ή το αρμόδιο Δασαρχείο. Αυτή είναι η μοναδική νόμιμη διαδικασία, ώστε να ολοκληρώνεται το Μητρώο Επιθέσεων Λύκων που είχε δημιουργήσει η Κ.Ο.Μ.Α.Θ !!! Τα στοιχεία που βοηθάνε στην περιγραφή του συμβάντος προς τις αρμόδιες αρχές είναι:

1. Ημερομηνία/ώρα
2. Περιοχή που συνέβη το περιστατικό
3. Πόσοι λύκοι ενεπλάκησαν
4. Πόσα σκυλιά ενεπλάκησαν
5. Πόσα σκυλιά θανατώθηκαν ή τραυματίστηκαν σοβαρά
6. Φωτογραφική τεκμηρίωση και βίντεο των παραπάνω

του Αλέξανδρου Παλαιολόγου για το iHunt.gr
 
Η εικόνα ίσως περιέχει: σκύλος, φυτό, υπαίθριες δραστηριότητες και φύση
Κυνηγετικός Σύλλογος Κοζάνης
Το Σάββατο 23 Νοεμβρίου, στην περιοχή Βατερού και κατά την διεξαγωγή λαγοκυνηγιού, το 6 χρονο σκυλί ιδιοκτησίας του μέλους μας Ν.Μ. δέχτηκε θανατηφόρα επίθεση από αγέλη τριών τουλάχιστον λύκων. Το συμβάν έγινε σε μικρή απόσταση από τον κυνηγό και ο χρόνος που μεσολάβησε μέχρι την εύρεση του πτώματος ήταν μόλις 5 λεπτά.
Πλέον το ζητούμενο σε κάθε κυνηγετική έξοδο δεν είναι το θήραμα αλλά να επιστρέψουμε με όλα τα σκυλιά μας υγιή. Τα περιστατικά επιθέσεων σε σκύλους αυξάνονται συνεχώς.
Η Ομοσπονδία Μακεδονίας – Θράκης συλλέγει , καταγράφει και επεξεργάζεται αυτά τα δεδομένα με σκοπό την καλύτερη αξιοποίησή τους. Παρακαλούνται όσοι κυνηγοί έχουν παρόμοιο περιστατικό να επικοινωνούν άμεσα με τον Κυνηγετικό Σύλλογο.
 
Back
Top