Λύκος

Τα συγκεκριμένα τετράποδα δεν φοβούνται την ανθρώπινη παρουσία

Μα και λύκοι original δεν νομίζω ούτε οτι είναι επικίνδυνοι για τον άνθρωπο ούτε οτι φοβούνται την ανθρώπινη παρουσία.. Μια χρονιά που ήμουν Γρεβενά για φάσσες μου πέρασε ένας πολύ κοντά μου και μόλις κοιταχτήκαμε εξαφανίστηκε στο δάσος..
 
Μα και λύκοι original δεν νομίζω ούτε οτι είναι επικίνδυνοι για τον άνθρωπο ούτε οτι φοβούνται την ανθρώπινη παρουσία.. Μια χρονιά που ήμουν Γρεβενά για φάσσες μου πέρασε ένας πολύ κοντά μου και μόλις κοιταχτήκαμε εξαφανίστηκε στο δάσος..
Εσυ έμεινες εκεί ακλονητος???
Εγώ θα χάνομουν πριν από αυτόν μέσα στο δάσος.
 
Γρεβενά πάντως έχω απ το χειμωνα του 2016 με τις μεγάλες παγωνιές που ειχανε κατέβει και στα πιο χαμηλά του νομού σε αγέλες,(ειχε κυκλοφορήσει και βίντεο που μπήκανε 2 μεσα στο χωριό) πλεον κάθε χρόνο τους συναντάω, τα νεαρότερα κουτάβια μοιάζουν με τσακαλια ή υβρίδια,λόγο του οτι είναι ΚΟΥΤΑΒΙΑ αλλα αν δεις τους μεγάλους εκει κοντά, καταλαβαίνεις οτι προκειτε για λύκαρους.

Τον τελευταίο που είδα τον ειδα σε κεντρική διασταύρωση 3 χιλιόμετρα εξω απο χωριο με πολύ κίνηση, δεν πλησίαζε στο δρόμο, αλλα δεν έφευγε κιόλας.
Να τους αμόλησαν δεν το πιστεύω, αλλο να αιχμαλωτήσαν 1-2 να τους βαλανε κολάρο για παρακολούθηση και να τους ξανααφήσανε και αλλο οι ιστορίες περι εκτροφής και απελευθερώσεων που ακούμε...
Το πιο λογικό στο μυαλό μου ειναι οτι εφόσον αυξήθηκε ο αριθμός των ζαρκαδιών και των αγριογούρουνων, ειναι λογικό να αυξηθεί και ο νούμερο 1 φυσικός κυνηγός τους, ο λύκος.
 
Μα και λύκοι original δεν νομίζω ούτε οτι είναι επικίνδυνοι για τον άνθρωπο ούτε οτι φοβούνται την ανθρώπινη παρουσία.. Μια χρονιά που ήμουν Γρεβενά για φάσσες μου πέρασε ένας πολύ κοντά μου και μόλις κοιταχτήκαμε εξαφανίστηκε στο δάσος..
Μάλλον σε είδε FIT γι'αυτό και δεν σε κολατσισε .my man..my man.
Αν ήμουν εγώ στην θέση σου στάνταρ θα έπινε σόδες για μια εβδομάδα για να χωνέψει .very funny..very funny.
 
Το οτι εχουν απελευθερώσει ειναι γεγονός. Αλλα αυτές οι δουλειες γινονται στην ζουλα. Δεν τους καλυπτει ο νομος. Οποτε δεν υπάρχει και ελεγχος στο τι απελευθερώνουν. Οι σημερινοι λυκοι παντως δεν μοιάζουν με τους παλιους ουτε σε εμφανιση ουτε σε συμπεριφορα
 
Το οτι εχουν απελευθερώσει ειναι γεγονός. Αλλα αυτές οι δουλειες γινονται στην ζουλα. Δεν τους καλυπτει ο νομος. Οποτε δεν υπάρχει και ελεγχος στο τι απελευθερώνουν. Οι σημερινοι λυκοι παντως δεν μοιάζουν με τους παλιους ουτε σε εμφανιση ουτε σε συμπεριφορα
Ακριβως φιλε μου παλια δεν τρωγανε σκυλους
 
ΚΣ ΞΑΝΘΗΣ
Ακόμη ένα δυσάρεστο περιστατικό στην ορεινή περιοχή της Ξάνθης με αποτέλεσμα τον θάνατο κυνηγετικού σκύλου, συνέβη την Τετάρτη 9 Οκτωβρίου στην περιοχή της Αχλάδας όπου συνάδελφοι κυνηγοί βρισκόταν για κυνήγι αγριόχοιρου.
Εφιστούμε την προσοχή σας.
4563
4564
 
Γρεβενά πάντως έχω απ το χειμωνα του 2016 με τις μεγάλες παγωνιές που ειχανε κατέβει και στα πιο χαμηλά του νομού σε αγέλες,(ειχε κυκλοφορήσει και βίντεο που μπήκανε 2 μεσα στο χωριό) πλεον κάθε χρόνο τους συναντάω, τα νεαρότερα κουτάβια μοιάζουν με τσακαλια ή υβρίδια,λόγο του οτι είναι ΚΟΥΤΑΒΙΑ αλλα αν δεις τους μεγάλους εκει κοντά, καταλαβαίνεις οτι προκειτε για λύκαρους.

Τον τελευταίο που είδα τον ειδα σε κεντρική διασταύρωση 3 χιλιόμετρα εξω απο χωριο με πολύ κίνηση, δεν πλησίαζε στο δρόμο, αλλα δεν έφευγε κιόλας.
Να τους αμόλησαν δεν το πιστεύω, αλλο να αιχμαλωτήσαν 1-2 να τους βαλανε κολάρο για παρακολούθηση και να τους ξανααφήσανε και αλλο οι ιστορίες περι εκτροφής και απελευθερώσεων που ακούμε...
Το πιο λογικό στο μυαλό μου ειναι οτι εφόσον αυξήθηκε ο αριθμός των ζαρκαδιών και των αγριογούρουνων, ειναι λογικό να αυξηθεί και ο νούμερο 1 φυσικός κυνηγός τους, ο λύκος.
Ηλια σε μας ο λυκος δεν εχει μπασταρδευτει τοσο οσο σε αλλα μερη..οτι μπαινουν στα χωρια ειναι γνωστο αλλα τοσες πολλες ζημιες σε σκυλια δεν εχουν κανει..καλα εμεις εκει το μεγαλο προβλημα ειναι η αρκουδα πιστευω εκει ειμαι σιγουρος οτι μπηκε ανθρωπινο χερι
 
Παιδια οι και καλα λυκοι που βλεπουμε δεν εχουν καμια σχεση με το ειδος..παλιοτερα για να εβλεπες λυκο ηταν και λιγο θεμα τυχης..το μονο που μαρτυρουσε την παρουσια στο μερος ηταν τα πατηματα του στο δρομο συνηθως πισω απο κανα λαγο που κυνηγουσε το βραδυ ή τα ουρλιαχτα τους..αυτα εδω τα κωλοσκυλα τα βρισκεις οπουδηποτε φανταζεσαι και δεν το χουν σε τιποτα να επιτεθουν..θειος μου πηγαινε μια φορα στο μαντρι του λιγο πιο εξω απο το χωριο με το τρακτερ και ο λυκος ορμηξε στα λαστιχα του τρακτερ να τα φαει δεν ειναι λογικο αυτο..οπως και ο χρωματισμος του εχει διαφορα σε σχεση με τους παλιους εδω βλεπεις γκρι μαυρο καφε οτι να ναι τριχωμα..δεν ειναι σαν τον παλιο
 
Εμενα τσοπανης στα γρεβενα μου εχει πει 30 χρονια τα σκυλια του ελευθερα τα ειχε. Λυκος δεν τα ειχε πειραξει ποτέ. Ακομα και τωρα δυσκολεύεται να πιστεψει οτι λυκοι τρωνε σκυλια
Ανεκαθεν εκει τα σκυλια ηταν ελευθερα για τυχον επιθεσεις σε κοπαδια απο λυκους και αρκουδες και συνηθως εχουν καυκασιανα ή ελληνικο ποιμενικο που δεν καταλαβαινουν τιποτα
 
Θα λεγα τι ειναι και τι θελουν αλλα μπορει να παρακολουθει και καμια κυρατσα και θα χουμε ιστοριες..παντως διαβασα σημερα ενα αρθρο για αναγνωριση της θηρας του λυκου απο την ΕΕ ως μεσο διαχειρισης του..αν τυχον εφαρμοστει στην Ελλαδα δεν θελω να φανταστω τι θα γινει..το μονο λυπητερο ειναι οτι μαζι με τα κωλοσκυλα θα παρει η μπαλα τους εναπομειναντες παλιους λυκους που τοτς θεωρω στολιδια της υπαιθρου μας
 
Θα λεγα τι ειναι και τι θελουν αλλα μπορει να παρακολουθει και καμια κυρατσα και θα χουμε ιστοριες..παντως διαβασα σημερα ενα αρθρο για αναγνωριση της θηρας του λυκου απο την ΕΕ ως μεσο διαχειρισης του..αν τυχον εφαρμοστει στην Ελλαδα δεν θελω να φανταστω τι θα γινει..το μονο λυπητερο ειναι οτι μαζι με τα κωλοσκυλα θα παρει η μπαλα τους εναπομειναντες παλιους λυκους που τοτς θεωρω στολιδια της υπαιθρου μας
Μίλτο δυστυχώς και αυτοί θα έχουν μπασταρδεψει με τοσα υβρίδια που κυκλοφορούν
 
Μίλτο δυστυχώς και αυτοί θα έχουν μπασταρδεψει με τοσα υβρίδια που κυκλοφορούν
Σ αυτο δεν εχεις αδικο..αν εχει καμια 10ετια που γινεται αυτο το πραμα στη ζουλα δεν θα χει μεινει ουτε ενας παλιος..κριμα παντως
 
Πέρα από την συμπεριφορά, έχουν διαφορά στο μέγεθος αλλά και στο κρανίο και στην θέσει τοποθέτησης του αυτιού αυτά τα γνωρίζω από θηραματολογο σοβαρό. Οι βόρειοι γείτονες μας πριν κάμποσα χρόνια για να εικανοποιοησουν της κυνηγετικές ανάγκες τον Τεξανων πετρελαιάδων και Αράβων πελάτων τους έκαναν διάφορες εκτροφές και απελευθερώσεις. Ως γνωστόν λοιπών αυτά τα ζώα δεν έχουν σύνορα και τελώνια κτλπ. Σε συνδυασμό με την αύξηση του ζαρκαδιού αγριόχοιρου της προστασίας και της οικονομας τον διαφόρων μαστροπον της οικολογίας έγινε αυτό που έγινε.
Αυτή πήραν το χαρτί και της τζιπουρες με της πίνακιδες τον ΜΚΟ χωρίς φορολογίες επαγγελματικές άδειες κτλπ. Και στην ελληνική υπερθο έμεινε η μαλακια τους
Για αυτό σας λέω μόνοβολα στο σάκο και όπου τα βρείτε βαράτε και μίλια σε κάνεναν.
 
Αυτά κύριοι δεν είναι λύκοι!
Είναι κάτι φτιαχτό που δεν υπήρχε!
και δεν εχουν θεση στην πανιδα μας...να προσθεσω.....κανουν και θα κανουν μεγαλυτερες ζημιες στο οικοσυστημα .... δεν το εχουν παρει χαμπαρι τα μεγαλα κεφαλια ....αυξανουν με τρελό ρυθμό...σε λιγο θα υπαρξουν ειδη που θα πιεστουν πολυ απο την παρουσίας τους!
 
Back
Top