Λειόκαννα Όπλα

Τις δύο επειδει τις είδα με τα μάτια μου ξεκινήσαμε από τα 20 μέτρα μέχρι και στα 70 έφευγαν όλες πάνω και αριστερά στα 70 μέτρα θυμάμαι κιόλας η μία έφυγε 50 Πόντους και το όπλο στερεομενο...Ο ένας από την παρέα πήγε και πήρε άλλη κανη μετά καινούργια και εκεινη στραβή έτυχε τι να πω δεν ξέρω την πήγε σε οπλουργο την έφτιαξε και την έδωσε ούτε να ακούει για μ2 έφαγε φόλα...Και προχτές μου έλεγε ένα παιδί έπαθα χαλί μου λέει τι έπαθες ρε Γιώργο του λέω τουφεκαγα γουρούνια μου λέει έφευγαν λέω δεν γίνεται κάτι γίνεται άλλαξα φλάντζες φυσίγγια τα ίδια σκατα την πάω σε οπλουργο στραβια η κάννη μου την έφερε μου είπε στα ίσια και από τότε μου λέει τα γαζωσα τα γουρούνια

70μ => 50εκ
18μ => 12εκ

Λοιπόν πριν πάρω την Μ2 έκανα μελέτη γιατί άκουγα ότι ψηλοντουφακάνε ΠΟΛΥ.
Τι λέει η benelli για αυτό.
Δες εδώ αν ξέρεις αγγλικά .. αν όχι θα στο μεταφράσω όλο όποτε έχω χρόνο
Untitled 1.jpg
Τα βασικά.
ΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η BENELLI ότι τα όπλα της είναι έτσι κατασκευασμένα ώστε να ψηλοντουφεκάνε λιγάκι.
Μάλιστα το θεωρεί και προσόν !!!!
Πόσο όμως ?
Στα 18m από το στόμιο της κάνης, το πολύ μέχρι 5 εκατοστά δεξιά ή αριστερά, το πολύ μέχρι 12,5 εκατοστά πάνω και το πολύ μέχρι 5 εκατοστά κάτω
Πρέπει να σημαδεύεις όμως όπως δείχνει το σχήμα.
ΣΤΑΘΕΡΟ ΟΠΛΟ ΣΕ ΒΑΣΗ, δεν βλέπεις καθόλου ρίγα, βλέπεις πλήρως το στόχαστρο και το πάνω μέρος του στοχάστρου να δείχνει το σημείο μηδέν.
Η δική μου ρίχνει περίπου 10 εκατοστά πάνω στα 18m.

Και τι έγινε ? Νομίζεις ότι σε βολές εκ κινήσει θα διορθώσεις 10cm στα 18m πριν πατήσεις την σκανδάλη?
Έχει στραβή κάνη ή είναι εκτός προδιαγραφών ? Όχι σύμφωνα με την Benelli. (άσχετα αν ήθελα το όπλο να ψηλοντουφεκάει λίγο και ε΄γω)
Ή μήπως θα σημαδέψω ποτέ από τρίποδα τσίχλα, μπεκάτσα, λαγό και γουρούνι και θα κοιτάζω και το στόχαστρο ?
Οι λύσεις είναι 2 ...
Αν το όπλο σου είναι σε εγγύηση κάνεις τα τέστ σου τα στέλνεις benelli.it και αν είναι εκτός προδιαγραφών η κάνη, σου διορθώνουν συνήθως το πίσω κομμάτι (αυτό που μπαίνει στην κάνη) ή την συναρμογή αυτού του κομματιού με την κάνη.
Αν είσαι εκτός εγγύησης μεγαλώνεις το εμπρός σκόπευτρο.
Γι'αυτό σε ρώτησα λεπτομέρειες ... γιατί στραβή κάνη σε benelli πρώτη φορά ακούω .... ακόμα και σε φόρουμ εξωτερικού.
Επίσης έχω διαβάσει ότι οι κάνες της Benelli δεν λυγίζουν όπως των άλλων όπλων (σε οπλουργούς) αλλά θα σε γελάσω γιατί γίνεται αυτό ...

Ελπίζω να βοήθησα.
 
70μ => 50εκ
18μ => 12εκ

Λοιπόν πριν πάρω την Μ2 έκανα μελέτη γιατί άκουγα ότι ψηλοντουφακάνε ΠΟΛΥ.
Τι λέει η benelli για αυτό.
Δες εδώ αν ξέρεις αγγλικά .. αν όχι θα στο μεταφράσω όλο όποτε έχω χρόνο
View attachment 10020
Τα βασικά.
ΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η BENELLI ότι τα όπλα της είναι έτσι κατασκευασμένα ώστε να ψηλοντουφεκάνε λιγάκι.
Μάλιστα το θεωρεί και προσόν !!!!
Πόσο όμως ?
Στα 18m από το στόμιο της κάνης, το πολύ μέχρι 5 εκατοστά δεξιά ή αριστερά, το πολύ μέχρι 12,5 εκατοστά πάνω και το πολύ μέχρι 5 εκατοστά κάτω
Πρέπει να σημαδεύεις όμως όπως δείχνει το σχήμα.
ΣΤΑΘΕΡΟ ΟΠΛΟ ΣΕ ΒΑΣΗ, δεν βλέπεις καθόλου ρίγα, βλέπεις πλήρως το στόχαστρο και το πάνω μέρος του στοχάστρου να δείχνει το σημείο μηδέν.
Η δική μου ρίχνει περίπου 10 εκατοστά πάνω στα 18m.

Και τι έγινε ? Νομίζεις ότι σε βολές εκ κινήσει θα διορθώσεις 10cm στα 18m πριν πατήσεις την σκανδάλη?
Έχει στραβή κάνη ή είναι εκτός προδιαγραφών ? Όχι σύμφωνα με την Benelli. (άσχετα αν ήθελα το όπλο να ψηλοντουφεκάει λίγο και ε΄γω)
Ή μήπως θα σημαδέψω ποτέ από τρίποδα τσίχλα, μπεκάτσα, λαγό και γουρούνι και θα κοιτάζω και το στόχαστρο ?
Οι λύσεις είναι 2 ...
Αν το όπλο σου είναι σε εγγύηση κάνεις τα τέστ σου τα στέλνεις benelli.it και αν είναι εκτός προδιαγραφών η κάνη, σου διορθώνουν συνήθως το πίσω κομμάτι (αυτό που μπαίνει στην κάνη) ή την συναρμογή αυτού του κομματιού με την κάνη.
Αν είσαι εκτός εγγύησης μεγαλώνεις το εμπρός σκόπευτρο.
Γι'αυτό σε ρώτησα λεπτομέρειες ... γιατί στραβή κάνη σε benelli πρώτη φορά ακούω .... ακόμα και σε φόρουμ εξωτερικού.
Επίσης έχω διαβάσει ότι οι κάνες της Benelli δεν λυγίζουν όπως των άλλων όπλων (σε οπλουργούς) αλλά θα σε γελάσω γιατί γίνεται αυτό ...

Ελπίζω να βοήθησα.
Δλδ τώρα όπως το θέτεις για να το καταλάβω υπάρχει περίπτωση να μην ήταν στραβιες και ο οπλουργος να τους ξεγέλασε και τους πήρε τα λεφτά τους τζάμπα??Το λέω έτσι γτ ετουτον τον οπλουργο που έχουμε εδώ δεν είναι καί άγιο παιδάκι
 
Δλδ τώρα όπως το θέτεις για να το καταλάβω υπάρχει περίπτωση να μην ήταν στραβιες και ο οπλουργος να τους ξεγέλασε και τους πήρε τα λεφτά τους τζάμπα??Το λέω έτσι γτ ετουτον τον οπλουργο που έχουμε εδώ δεν είναι καί άγιο παιδάκι
10 benelli μαζεμένες μεταξύ γνωστών με στραβές κάνες δεν το πιστεύω να σου πω την αλήθεια ... ειδικά για μισό μέτρο στα 70 μέτρα. Απορώ πως το προσέξατε.
 
@Kinigos
Εγώ τουφεκούσα 27 χρόνια με μια remington 1187 (και μόνο με αυτή).
Με το που πατούσα την σκανδάλη και πριν βγουν τα σκάγια από την κάνη ήξερα αν θα πάρω το θήραμα ή όχι. (Υπερβολή θα πεις, αλλά πίστεψέ με κάπως έτσι ήταν σε αποστάσεις φυσιολογικές).
Όταν λοιπόν μου έσπασε το σώμα του όπλου έπεσα να πεθάνω.
Email στην remington USA με φωτογραφίες που τους ζητούσα μια καλύτερη τιμή για την βάση μιας και είμαι πεπεισμένος ότι πρόκειται για ελαττωματική παρτίδα ή γνωστό κατασκευαστικό ελλάτωμα αλλά σπάνιο.
Για νέα βάση μου ζητούσαν 550€ και αποφάσισα την αλλαγή στην Μ2 στα 1100€.
Στην αρχή έχασα αυτή την αίσθηση που είχα με την remington "τώρα αυτό θα πέσει ... και έπεφτε" και έγινε "τώρα αυτό θα πέσει ... και δεν έπεφτε". :mad::mad::mad:
Λέω, δεν γίνεται ρε π ..... κάποιο πρόβλημα έχει το όπλο !!!
Έκανα δοκιμές επί δοκιμών αλλά το πρόβλημα το είχε το κεφάλι μου.
Μετά από 2-3 κυνήγια και καμιά 100 φυσίγγια το αίσθημα έχει επανέλθει και ότι πρέπει να πέσει ... πέφτει. ;););)

ps
Έπεσε πολύ διάβασμα πριν πάρω την Μ2.
Όχι για τα "δεν σκοτώνει" και λοιπές βλακείες που αναφέρονται κατά καιρούς αλλά ιδίως για την αξιοπιστία του (θα την δούμε βέβαια εν καιρώ).
Αν δεν έπαιρνα την Μ2 θα πήγαινα σε Beretta.
Θυμάμαι ακόμα την 303 που κυνηγούσα παλιά και τώρα ο πατέρας μου και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Συμπεράσματα από εμένα για εμένα.
1. Μην αλλάζεις συχνά όπλο.
2. Κάνε τις δοκιμές σου αλλά δώσε χρόνο στο όπλο να το συνηθίσεις.
3. Ακόμα και τα όπλα που νομίζεις ότι δεν σκοτώνουν ... σκοτώνουν όταν στέλνεις τα σκάγια στο θήραμα.
 
Παιδιά αν ψάχνετε το βλητικο θρύλο δοκιμάστε Αυτο5 από τις βέλγικες αχρωμιοτες με όποιο όπλο θέλετε.
Είπα να κοιμηθώ αλλά δεν με αφήνετε.

Αν κάποιος γνώστης μου δώσει να καταλάβω γιατί μια κάνη αχρωμιωτη δίνει καλύτερα βλητικά αποτελέσματα από μια χρωμιωμένη με ακριβώς τις ίδιες γεωμετρικές διαστάσεις πραγματικά θα τον παραδεχθώ.

Ειλικρινά αυτό το ακούω και από ανθρώπους που θεωρώ ότι έχουν γνώσεις αλλά κανένας δεν απάντησε ή δεν παρουσίασε μια επιστημονική μελέτη που να στηρίζει το παραπάνω.
Όλοι θεωρούν ότι επειδή το λένε πολλοί και μάλιστα γνώστες ... Έτσι είναι.

Για την auto5 δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν την έπιασα στα χέρια μου να ρίξω ποτέ.
 
10 benelli μαζεμένες μεταξύ γνωστών με στραβές κάνες δεν το πιστεύω να σου πω την αλήθεια ... ειδικά για μισό μέτρο στα 70 μέτρα. Απορώ πως το προσέξατε.
Ο πρώτος που την πρόσεξε δλδ αυτός έκανε την αρχή και έτσι μπήκαν και άλλοι στο τρυπακι μετά την είχε δύο χρόνια μπορώ να πω ένας από τους καλύτερους στην παρέα στις τουφεκιες ειδικά στα γουρούνια και ψείρας πολύ στα όπλα αυτός το κατάλαβε γτ γουρουνια δεν έχανε εύκολα και έτσι μετά την δεύτερη χρονιά έχασε πολλά γουρούνια και έτσι λέει κάτι γίνεται και το θυμάμαι σαν τώρα του πήγαν 3 γουρούνια στο ποτάμι στα 20 μέτρα και δεν πήρε κανένα που αυτός έπρεπε να τα πάρει και τα τρια με το που τελείωσε το κυνήγι της ημέρας την δοκίμασε και το αποτέλεσμα βγήκε στραβή κανη και τις βάλαμε και το λέιζερ και απέδειξε αυτό και μετά στη σειρά ήρθαν και αλλοι...Όσο για την αξιοπιστία που έχει αυτό το όπλο δεν παίζεται είχα δύο από δαυτες ποτέ προβλήματα και μπορώ να πω είναι και το μοναδικό όπλο που δεν το πρόσεξα ποτέ άλλο που δεν τα βρήκαμε οι δύο μας σε άλλα θέματα και την εδωσα
 
Last edited:
@Kinigos
Εγώ τουφεκούσα 27 χρόνια με μια remington 1187 (και μόνο με αυτή).
Με το που πατούσα την σκανδάλη και πριν βγουν τα σκάγια από την κάνη ήξερα αν θα πάρω το θήραμα ή όχι. (Υπερβολή θα πεις, αλλά πίστεψέ με κάπως έτσι ήταν σε αποστάσεις φυσιολογικές).
Όταν λοιπόν μου έσπασε το σώμα του όπλου έπεσα να πεθάνω.
Email στην remington USA με φωτογραφίες που τους ζητούσα μια καλύτερη τιμή για την βάση μιας και είμαι πεπεισμένος ότι πρόκειται για ελαττωματική παρτίδα ή γνωστό κατασκευαστικό ελλάτωμα αλλά σπάνιο.
Για νέα βάση μου ζητούσαν 550€ και αποφάσισα την αλλαγή στην Μ2 στα 1100€.
Στην αρχή έχασα αυτή την αίσθηση που είχα με την remington "τώρα αυτό θα πέσει ... και έπεφτε" και έγινε "τώρα αυτό θα πέσει ... και δεν έπεφτε". :mad::mad::mad:
Λέω, δεν γίνεται ρε π ..... κάποιο πρόβλημα έχει το όπλο !!!
Έκανα δοκιμές επί δοκιμών αλλά το πρόβλημα το είχε το κεφάλι μου.
Μετά από 2-3 κυνήγια και καμιά 100 φυσίγγια το αίσθημα έχει επανέλθει και ότι πρέπει να πέσει ... πέφτει. ;););)

ps
Έπεσε πολύ διάβασμα πριν πάρω την Μ2.
Όχι για τα "δεν σκοτώνει" και λοιπές βλακείες που αναφέρονται κατά καιρούς αλλά ιδίως για την αξιοπιστία του (θα την δούμε βέβαια εν καιρώ).
Αν δεν έπαιρνα την Μ2 θα πήγαινα σε Beretta.
Θυμάμαι ακόμα την 303 που κυνηγούσα παλιά και τώρα ο πατέρας μου και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Συμπεράσματα από εμένα για εμένα.
1. Μην αλλάζεις συχνά όπλο.
2. Κάνε τις δοκιμές σου αλλά δώσε χρόνο στο όπλο να το συνηθίσεις.
3. Ακόμα και τα όπλα που νομίζεις ότι δεν σκοτώνουν ... σκοτώνουν όταν στέλνεις τα σκάγια στο θήραμα.
Δεν έπρεπε να τους ζητήσεις καλύτερη τιμή , αντικατασταση να απαιτούσες και άμεσα , έχει να κάνει με την ασφάλεια και αυτό μετράει !
 
Δεν έπρεπε να τους ζητήσεις καλύτερη τιμή , αντικατασταση να απαιτούσες και άμεσα , έχει να κάνει με την ασφάλεια και αυτό μετράει !
Είχα ένα θέμα με τη κεφαλή του κλείστρου σε ένα σαβατζ τουφεκακι , τους πήρα τηλ και έστειλα μειλ φωτογραφίες και μου είπανε να το στείλω να το κοιτάξουν , εκτός εγγύησης . Το παρέλαβαν , του αλλάξανε κεφαλή , το δοκιμασανε και το στείλανε με κουριερ πίσω και μέσα στο κουτί τρεις κάλυκες που ρίξανε στην δοκιμή σε ενα σακουλάκι , μια κλειδαριά σκανδάλης και περιγραφή της βλάβης και τι έκαναν για να το επιδιορθωσουν . Δεν ζητησανε ούτε σεντς , ειναι θέμα ασφάλειάς και δεν τολμησανε να πούνε κουβέντα !
 
Δεν έπρεπε να τους ζητήσεις καλύτερη τιμή , αντικατασταση να απαιτούσες και άμεσα , έχει να κάνει με την ασφάλεια και αυτό μετράει !
Ανταλλάξαμε με την remington usa 3-4 email. Μετά από 27 χρόνια δεν νομίζω ότι θα μου άλλαζαν βαση δωρεάν.
Πίστευα όμως ότι υπήρχε πιθανότητα για μια καλύτερη τιμή.
Και για ασφάλεια τους μίλησα, για το ότι είναι ανεπίτρεπτο να γίνεται αυτό ακόμα και μετά από 27 χρόνια σε άψογα συντηρημένο όπλο τους είπα, και πολλά άλλα με αποτέλεσμα μηδέν !!!!

Τέλος κακό, όλα καλά. :)
 
Παιδιά αν ψάχνετε το βλητικο θρύλο δοκιμάστε Αυτο5 από τις βέλγικες αχρωμιοτες με όποιο όπλο θέλετε.
Μονο ''βλητικος θρυλος'' δεν ειναι αυτο το οπλο.....ασε που εχει πεσει πολυ παραμυθι γυρω απο αυτο ......εμπασυ περιπτωσει ετσι για πληροφορηση τα ''θρυλικα οπλα'' σε βλητικη ειναι ....REMINGTON 1100-FRANCHI AL 48 με καννη απο ατσαλι BOHLER ANTINIT---MERKEL(πρωιν αν.γερμανιας) --BROWNING B25......σιγουρα υπαρχουν και αλλα ομως αυτα εδω ανηκουν στην ελιτ της βλητικης αποδοσης.
 
Μονο ''βλητικος θρυλος'' δεν ειναι αυτο το οπλο.....ασε που εχει πεσει πολυ παραμυθι γυρω απο αυτο ......εμπασυ περιπτωσει ετσι για πληροφορηση τα ''θρυλικα οπλα'' σε βλητικη ειναι ....REMINGTON 1100-FRANCHI AL 48 με καννη απο ατσαλι BOHLER ANTINIT---MERKEL(πρωιν αν.γερμανιας) --BROWNING B25......σιγουρα υπαρχουν και αλλα ομως αυτα εδω ανηκουν στην ελιτ της βλητικης αποδοσης.
Επειδή έχω και 1100 και αυτο5 κάτι έχω δει
 
Back
Top