Λειόκαννα Όπλα

Προσωπικά προτιμώ τα Benelli γιατί είναι πιο όμορφα και κομψά από τα άλλα λόγω εμφάνισης, μηχανισμού λειτουργίας και ποιότητας κατασκευής.
Στ' αλήθεια δεν πιστεύω ότι υπάρχει διαφορά ως προς την αξιοπιστία μεταξύ των συστημάτων αερίων - αδράνειας (έχω δοκιμάσει και τα δύο).
Τα λειόκαννα όπλα έχουν κλείσει τον κύκλο τους εδώ και πολλά χρόνια. Οι κατασκευαστές όμως πρέπει να προσφέρουν κάτι "καινούριο" για να έχουν κέρδη.
Στους κατασκευαστές φυσιγγίων έγκειται να κάνουν τη διαφορά (εξέλιξη).
Εκεί θα πρέπει να περιμένουμε τις όποιες εξελίξεις.
 
Προσωπικά προτιμώ τα Benelli γιατί είναι πιο όμορφα και κομψά από τα άλλα λόγω εμφάνισης, μηχανισμού λειτουργίας και ποιότητας κατασκευής.
Στ' αλήθεια δεν πιστεύω ότι υπάρχει διαφορά ως προς την αξιοπιστία μεταξύ των συστημάτων αερίων - αδράνειας (έχω δοκιμάσει και τα δύο).
Τα λειόκαννα όπλα έχουν κλείσει τον κύκλο τους εδώ και πολλά χρόνια. Οι κατασκευαστές όμως πρέπει να προσφέρουν κάτι "καινούριο" για να έχουν κέρδη.
Στους κατασκευαστές φυσιγγίων έγκειται να κάνουν τη διαφορά (εξέλιξη).
Εκεί θα πρέπει να περιμένουμε τις όποιες εξελίξεις.
Σωστός συνάδελφε και γω πιστεύω ότι η αγορά του λειοκανου είναι κορεσμενη και συνήθως τα καινούργια μοντέλα που παρουσιάζουν δεν έχουν κάτι το ουσιαστικό να προσφέρουν από τα προηγούμενα μόνο σχεδιαστικες παραλλαγές και συστήματα μείωσης της ανακρουσης. Αυτό όμως που παρατηρώ και μαρεσει είναι η άνοδος των μικρών διαμετρηματων και εκεί βλέπω να μπαίνουν στο παιχνίδι πολλές εταιρείες.
Στα φυσίγγια τώρα εκεί πιστεύω και γω θα κάνουν την διαφορά οι εταιρίες που ψαχνονται. Η federal για το 2017 είδη έχει ανακοινώσει ένα καινούργιο σκοπευτικό φυσίγγι με άριστες επιδόσεις λίγο υψηλή η τιμή του βέβαια αλλά για τους ιδιογομοτες ίσως έχει κάποιο ενδιαφέρον αφού ο κάλυκας του μπορεί να αναγομωθει μέχρι και 16 με 17 φορές.

Federal Gold Medal Grand Shotshells: Coming to the Range | Range365
http://www.range365.com/federal-gold-medal-grand-shotshells-coming-to-range

Επίσης ανακοίνωσε και την βελτίωση του black cloud με διαφορετική σχεδίαση βυσματωσης που μπορεί να χρησιμοποιηθεί με καλύτερες επιδόσεις και από ported chokes.

Federal Premium Improves Black Cloud Waterfowl Shotshells | Range365
http://www.range365.com/federal-premium-improves-black-cloud-waterfowl-shotshells
 
Προσωπικά προτιμώ τα Benelli γιατί είναι πιο όμορφα και κομψά από τα άλλα λόγω εμφάνισης, μηχανισμού λειτουργίας και ποιότητας κατασκευής.
Στ' αλήθεια δεν πιστεύω ότι υπάρχει διαφορά ως προς την αξιοπιστία μεταξύ των συστημάτων αερίων - αδράνειας (έχω δοκιμάσει και τα δύο).
Τα λειόκαννα όπλα έχουν κλείσει τον κύκλο τους εδώ και πολλά χρόνια. Οι κατασκευαστές όμως πρέπει να προσφέρουν κάτι "καινούριο" για να έχουν κέρδη.
Στους κατασκευαστές φυσιγγίων έγκειται να κάνουν τη διαφορά (εξέλιξη).
Εκεί θα πρέπει να περιμένουμε τις όποιες εξελίξει
ς.
συμφωνώ συνάδελφε elvas,το παιχνίδι είναι πια στα φυσίγγια αλλά δεν ξέρω πότε θα το δούμε στην Ελλάδα με την οικονομική κατάσταση που υπάρχει
στα λειόκαννα υπάρχει λίγο ακόμα το ενδιαφέρον για κώνους κάτι που στην Αμερική σβήνει αν δεν έσβησε πια
στα τσόκ υπάρχει ένα αρκετό ενδιαφέρον αλλά κι αυτό θα τελειώσει όταν τελειώσει στην Αμερική όπου πάει προς το τέλος του
Αμερική το κέντρο με το μεγαλύτερο καταναλωτικό και οικονομικό ενδιαφέρον γύρω από το λειόκαννο όπου όλα κατασκευάζονται για εκεί
εμείς πιστεύω ότι πρέπει να κρατάμε αυτό που κάνει για εδώ που μας εξυπηρετεί και να μην κοιτάμαι κάποια που πιθανόν είναι υπερβολές :)
 
Στο τσοκ θα γινει χοντρο παιγνιδι την επομενη δεκαετια με ενα σωρο πατεντες να αναμενουν εγκριση. Το τσοκ τεινει να γινει τελειως custom, την τουφεκια που θελεις, στην αποσταση που θελεις θα την εχεις. Πολλα προνομια που ηταν custom στις καννες θα γινουν στανταρντ τα επομενα χρονια. Η καννη εχει ακομη πολλα περιθωρια βελτιωσης υπηρξε στασιμοτητα για πανω απο 30 χρονια για να μην πω βημα προς τα πισω με πολυ μετριας ποιοτητας ατσαλιου που πλεον χρησιμοποιειται.
Τα φυσιγγια και οι πυριτιδες εξελισσονται, δυστυχως μονο Αμερικη, η οποια κινει πλεον ολα τα νηματα της εξελιξης του κυνηγετικου οπλου.
 
Τα αυτογεμή δεν τα έχω μελετήσει καθόλου αλλά από ότι φαίνεται από την πολεμική τεχνολογία δεν περιμένουμε καμία μεγάλη αλλαγή. Αδράνεια και αέρια μονοπωλούν.
Στα δίκαννα όταν απογαλακτιστούνε από τους Άγγλους θα δούμε τουλάχιστον ποιο όμορφες βάσεις, διαφορετικούς τύπους ανοίγματος και μηχανισμούς όπλισης ασφαλείας όπως αυτός των Piotti.
Τα τσοκ είναι ήδη custom εδώ και αρκετά χρόνια, πρωτοπόρος ο Teage κ.α. Απλά θα γίνουν ποιο ευρείας κυκλοφορίας.
Οι κάννες δεν νομίζω ότι θα αλλάξουν ιδιαίτερα, ελπίζω στα φθηνά όπλα να είναι τουλάχιστον ποιο αξιοπρεπείς.
Τα κοντάκια θα γίνουν ποιο ευπροσάρμοστα από ελαστομερή υλικά για σκοπευτικά και κυνηγετικά που δεν θα θέλουν ποιοτικές καρυδιές.
Εκεί που θα γίνουν μεγάλες αλλαγές είναι όντως στα φυσίγγια, με κατάργηση των πλαστικών καλύκων και βυσμάτων, των ατσάλινων σκαγιών και ίσως αργότερα των μολύβδινων όταν θα γίνουν ποιο ευρείας κυκλοφορίας τα μη τοξικά. Φυσίγγια για 10 - 100 μέτρα θα είναι πραγματικότητα.
Λόγο των φυσιγγίων και των ρεζερβών θα αυξηθούν οι χρήστες των μικρών διαμετρημάτων αφού δεν θα υπάρχει ο λόγος για χρήση βαριών γομώσεων και κυνηγοί της τσάντας λόγο ακριβών θηραμάτων και φυσιγγίων.
Γενικά το κυνήγι αλλάζει! Ειδικά των πτερωτών άγριων θηραμάτων. Θα γίνουν όλα ιδιωτικά και για λίγους. Τα σκοπευτήρια εξομοίωσης κυνηγιού θα γίνουν πολλά και θα πάρουν την μάζα.
 
εμπλοκή έχουμε σε δίκαννα των €12-15.000 ποιός ο λόγος να μη πάθουν οι κονσέρβες ( αυτογεμή ) των €1200-1800 εμπλοκή,,όποιος πιστεύει ότι θα πάρει ένα όπλο ή θα πάρει συγκεκριμένο όπλο που δεν θα βγάλει εμπλοκή να ξυπνήσει παρακαλώ από το όνειρο που ζει :)
 
εμπλοκή έχουμε σε δίκαννα των €12-15.000 ποιός ο λόγος να μη πάθουν οι κονσέρβες ( αυτογεμή ) των €1200-1800 εμπλοκή,,όποιος πιστεύει ότι θα πάρει ένα όπλο ή θα πάρει συγκεκριμένο όπλο που δεν θα βγάλει εμπλοκή να ξυπνήσει παρακαλώ από το όνειρο που ζει :)
Εμπλοκή σε δικανο;;; πρώτη φορά τ ακούω ειλικρινά. Επίσης υπάρχουν εμπλοκές που γίνονται από λάθος φυσίγγια, κακή χρήση όπλου, πολύ καιρό χωρίς καθαρισμό, λάθος λιπαντικά, κακή επωμιση κλπ ενώ υπάρχουν και εμπλοκές που γίνονται από προβληματικά όπλα απ το εργοστασιο. Ξέρω φαμπαρμ που είχε πρόβλημα στη γλώσσα και στον εξωλκεα ενώ ήταν καινούρια. Όλα μα ολα κάνουν εμπλοκές μερικά λιγότερες μερικά περισσότερες ανάλογα και αυτόν που κάθεται πίσω απ το όπλο. Θέλω να μου εξηγήσετε πως έκανε εμπλοκή το δικανο
 
Εμπλοκή σε δικανο;;; πρώτη φορά τ ακούω ειλικρινά. Επίσης υπάρχουν εμπλοκές που γίνονται από λάθος φυσίγγια, κακή χρήση όπλου, πολύ καιρό χωρίς καθαρισμό, λάθος λιπαντικά, κακή επωμιση κλπ ενώ υπάρχουν και εμπλοκές που γίνονται από προβληματικά όπλα απ το εργοστασιο. Ξέρω φαμπαρμ που είχε πρόβλημα στη γλώσσα και στον εξωλκεα ενώ ήταν καινούρια. Όλα μα ολα κάνουν εμπλοκές μερικά λιγότερες μερικά περισσότερες ανάλογα και αυτόν που κάθεται πίσω απ το όπλο. Θέλω να μου εξηγήσετε πως έκανε εμπλοκή το δικανο
Δύσκολο είναι να κολλήσει η μηχανική σκανδάλη η να μην οπλίσει η σκανδάλη αδράνειας? Σπάνιο ναι αλά γίνεται
 
Εμπλοκή σε δικανο;;; πρώτη φορά τ ακούω ειλικρινά. Επίσης υπάρχουν εμπλοκές που γίνονται από λάθος φυσίγγια, κακή χρήση όπλου, πολύ καιρό χωρίς καθαρισμό, λάθος λιπαντικά, κακή επωμιση κλπ ενώ υπάρχουν και εμπλοκές που γίνονται από προβληματικά όπλα απ το εργοστασιο. Ξέρω φαμπαρμ που είχε πρόβλημα στη γλώσσα και στον εξωλκεα ενώ ήταν καινούρια. Όλα μα ολα κάνουν εμπλοκές μερικά λιγότερες μερικά περισσότερες ανάλογα και αυτόν που κάθεται πίσω απ το όπλο. Θέλω να μου εξηγήσετε πως έκανε εμπλοκή το δικανο
Σκοπευτικό ποζέ φίλου της τάξης των 7000€ μπλόκαρε μετά την πρώτη τουφεκιά και δεν έριχνε τη δεύτερη και ούτε άνοιγε! Αναγκάστηκε να το πάει γεμάτο από τη Μαλακάσα για επισκευή. Τραγικό...
 
Εμπλοκή σε δικανο;;; πρώτη φορά τ ακούω ειλικρινά. Επίσης υπάρχουν εμπλοκές που γίνονται από λάθος φυσίγγια, κακή χρήση όπλου, πολύ καιρό χωρίς καθαρισμό, λάθος λιπαντικά, κακή επωμιση κλπ ενώ υπάρχουν και εμπλοκές που γίνονται από προβληματικά όπλα απ το εργοστασιο. Ξέρω φαμπαρμ που είχε πρόβλημα στη γλώσσα και στον εξωλκεα ενώ ήταν καινούρια. Όλα μα ολα κάνουν εμπλοκές μερικά λιγότερες μερικά περισσότερες ανάλογα και αυτόν που κάθεται πίσω απ το όπλο. Θέλω να μου εξηγήσετε πως έκανε εμπλοκή το δικανο

κολλημένες σκανδάλες,επιλογέας ο οποίος με το που γύρναγε έσκαγαν τα φυσίγγια ,διπλοτουφεκιές ή μονοτουφεκιές κ.α και ξαναλέω όπλα των 10.000+
 
κολλημένες σκανδάλες,επιλογέας ο οποίος με το που γύρναγε έσκαγαν τα φυσίγγια ,διπλοτουφεκιές ή μονοτουφεκιές κ.α και ξαναλέω όπλα των 10.000+
Δεν το είχα ακούσει αυτό σε πανάκριβα δικανα με συγχωρείτε.. Σε ένα παλιό baikal μου χε συμβεί να διπλοτουφεκισει και σ ένα φίλο μου ένα πλαγιο beretta με το που το έκλεισε να πέσουν οι βελόνες και να σκάσουν τα φυσίγγια.
 
κολλημένες σκανδάλες,επιλογέας ο οποίος με το που γύρναγε έσκαγαν τα φυσίγγια ,διπλοτουφεκιές ή μονοτουφεκιές κ.α και ξαναλέω όπλα των 10.000+
Δεν θα ξαναπώ κακή κουβέντα για το baikalάκι μου!
Δεν θα ξαναπώ κακή κουβέντα για το baikalάκι μου!
Δεν θα ξαναπώ κακή κουβέντα για το baikalάκι μου!
................
;)
 
εμπλοκή έχουμε σε δίκαννα των €12-15.000 ποιός ο λόγος να μη πάθουν οι κονσέρβες ( αυτογεμή ) των €1200-1800 εμπλοκή,,όποιος πιστεύει ότι θα πάρει ένα όπλο ή θα πάρει συγκεκριμένο όπλο που δεν θα βγάλει εμπλοκή να ξυπνήσει παρακαλώ από το όνειρο που ζει :)
Παύλο έχω μια τέτοια κονσέρβα ( αυτογεμή )[Benelli Crio} από το 2004 την εμπλοκή δεν την έχω γνωρίσει ακόμη. ΛΕΣ να ζω σε όνειρο ακόμη..... ΕΕΕ τότε μην με ξυπνάτε.
 
Παύλο έχω μια τέτοια κονσέρβα ( αυτογεμή )[Benelli Crio} από το 2004 την εμπλοκή δεν την έχω γνωρίσει ακόμη. ΛΕΣ να ζω σε όνειρο ακόμη..... ΕΕΕ τότε μην με ξυπνάτε.

υπάρχουν και οι εξαιρέσεις,οπότε είσαι από τους τυχερούς αλλά όχι ο κανόνας ;)

Δεν θα ξαναπώ κακή κουβέντα για το baikalάκι μου!
Δεν θα ξαναπώ κακή κουβέντα για το baikalάκι μου!
Δεν θα ξαναπώ κακή κουβέντα για το baikalάκι μου!
................
;)

μη ξαναπείς κακή κουβέντα για το baikalάκι σου! .sarcastic.
 
υπάρχουν και οι εξαιρέσεις,οπότε είσαι από τους τυχερούς αλλά όχι ο κανόνας ;)
Δηλαδή οι εταιρείες όπλων προτιμούν συνήθως να βγάζουν ελαττωματικά όπλα και η εξαίρεση είναι τα απροβληματισταo_Oo_O
Εντάξει όποιος καεί απ' το κουρκούτι φυσάει και το γιαούρτι, αλλά όχι κι έτσι.
 
Beneli και εμπλοκή είναι ασύμβατες έννοιες άλλο τι αρέσει στο καθένα και τι πιστεύει και άλλο τι πραγματικά συμβαίνει όπως και με το κλειστρο λέγανε και γράψανε όλοι και τελικά κατέληξαν οι περισσότερες εταιρίες να χρησιμοποιούν κλείστρο με περιστρεφόμενη κεφαλή τώρα που εξαλείφθηκε στην power bor και το κλικ δεν κλείδωσε να δούμε τι άλλο θα λένε οι άνθρωποι της beneli είναι πολύ μπροστά και σίγουρα φτιάχνουν ένα από τα πιο αξιόπιστα όπλα στον πλανήτη τώρα αν σκοτώνουν η όχι υπόκεινται σε προσωπικές υποκειμενικές απόψεις αλλά μηχανολογικά οι άλλοι απλά τους ακολουθούν και ενίοτε τους αντιγράφουν
 
Back
Top