Λειόκαννα Όπλα

Μονο ''βλητικος θρυλος'' δεν ειναι αυτο το οπλο.....ασε που εχει πεσει πολυ παραμυθι γυρω απο αυτο ......εμπασυ περιπτωσει ετσι για πληροφορηση τα ''θρυλικα οπλα'' σε βλητικη ειναι ....REMINGTON 1100-FRANCHI AL 48 με καννη απο ατσαλι BOHLER ANTINIT---MERKEL(πρωιν αν.γερμανιας) --BROWNING B25......σιγουρα υπαρχουν και αλλα ομως αυτα εδω ανηκουν στην ελιτ της βλητικης αποδοσης.
Ηρακλή,auto 5 και b-25 ίδιο ατσάλι φορούν.
Σου μιλάω σαν προ κάτοχος της μίας και τωρινός b-25 magnum.
Special steel.
Φαρμακερά κ τα 2 όπλα!
(Ρε λές και η al 48 που έχω νάναι φοράει b antinit)???Δεν το γνώριζα αυτό που είπες για τις al 48.
Θα κάνω μιά θυσία να πιάσω καραμπίνα στα χέρια μου αύριο να το τσεκάρω....
 
Ο πρώτος που την πρόσεξε δλδ αυτός έκανε την αρχή και έτσι μπήκαν και άλλοι στο τρυπακι μετά την είχε δύο χρόνια μπορώ να πω ένας από τους καλύτερους στην παρέα στις τουφεκιες ειδικά στα γουρούνια και ψείρας πολύ στα όπλα αυτός το κατάλαβε γτ γουρουνια δεν έχανε εύκολα και έτσι μετά την δεύτερη χρονιά έχασε πολλά γουρούνια και έτσι λέει κάτι γίνεται και το θυμάμαι σαν τώρα του πήγαν 3 γουρούνια στο ποτάμι στα 20 μέτρα και δεν πήρε κανένα που αυτός έπρεπε να τα πάρει και τα τρια με το που τελείωσε το κυνήγι της ημέρας την δοκίμασε και το αποτέλεσμα βγήκε στραβή κανη και τις βάλαμε και το λέιζερ και απέδειξε αυτό και μετά στη σειρά ήρθαν και αλλοι...Όσο για την αξιοπιστία που έχει αυτό το όπλο δεν παίζεται είχα δύο από δαυτες ποτέ προβλήματα και μπορώ να πω είναι και το μοναδικό όπλο που δεν το πρόσεξα ποτέ άλλο που δεν τα βρήκαμε οι δύο μας σε άλλα θέματα και την εδωσα
1ον. Τα laser δεν είναι ο σωστός τρόπος για να δεις αν μια κάνη είναι ίσια ή στραβή. Μπορεί να σε οδηγήσουν σε πολύ λάθος συμπεράσματα.
2ον. Αυτό που σου είχα πει για τα στραβώματα των κανών των benelli (οτι δεν είναι εφικτό από οπλουργούς)
Γράφει ένας στο https://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=61&t=297787
"The barrel gunsmith that I am using on a SxS job and in whom I have great confidence given their reputation, said that they can't bend the barrel unfortunately since it's chrome moly. They could bend it, but it won't hold."
Κοινώς ... κάνες χρωμιομολυβδαινιούχες δεν στραβώνουν από οπλουργούς και αν ακόμα προσπαθούσαν να τις στραβώσουν θα επανέρχονταν στην αρχική κατάσταση.
Δεν είμαι μεταλλουργός οπότε δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, ίσως κάποιος άλλος μπορεί.
 
Last edited:
Ηρακλή,auto 5 και b-25 ίδιο ατσάλι φορούν.
Σου μιλάω σαν προ κάτοχος της μίας και τωρινός b-25 magnum.
Special steel.
Φαρμακερά κ τα 2 όπλα!
(Ρε λές και η al 48 που έχω νάναι φοράει b antinit)???Δεν το γνώριζα αυτό που είπες για τις al 48.
Θα κάνω μιά θυσία να πιάσω καραμπίνα στα χέρια μου αύριο να το τσεκάρω....
Θα γράφει επάνω super cromato cogne για να είναι boehler!!!
 
1ον. Τα laser δεν είναι ο σωστός τρόπος για να δεις αν μια κάνη είναι ίσια ή στραβή. Μπορεί να σε οδηγήσουν σε πολύ λάθος συμπεράσματα.
2ον. Αυτό που σου είχα πει για τα στραβώματα των κανών των benelli (οτι δεν είναι εφικτό από οπλουργούς)
Γράφει ένας στο https://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=61&t=297787
"The barrel gunsmith that I am using on a SxS job and in whom I have great confidence given their reputation, said that they can't bend the barrel unfortunately since it's chrome moly. They could bend it, but it won't hold."
Κοινώς ... κάνες χρωμιομολυβδαινιούχες δεν στραβώνουν από οπλουργούς και αν ακόμα προσπαθούσαν να τις στραβώσουν θα επανέρχονταν στην αρχική κατάσταση.
Δεν είμαι μεταλλουργός οπότε δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, ίσως κάποιος άλλος μπορεί.
Τώρα τι να πω δεν γνωρίζω... Απλά εγώ πάω με αυτό που είδα δεν γίνεται πριν να πηγαίνει αλλού για αλλού και μέτα τον οπλουργο όλα οκ...Τώρα βεβαια με αυτό που έγραψες με μπέρδεψε λίγο
 
Ηρακλή,auto 5 και b-25 ίδιο ατσάλι φορούν.
Σου μιλάω σαν προ κάτοχος της μίας και τωρινός b-25 magnum.
Special steel.
Φαρμακερά κ τα 2 όπλα!
(Ρε λές και η al 48 που έχω νάναι φοράει b antinit)???Δεν το γνώριζα αυτό που είπες για τις al 48.
Θα κάνω μιά θυσία να πιάσω καραμπίνα στα χέρια μου αύριο να το τσεκάρω....
Μπορει να εχουν κατασκευστει απο το ιδιο ατσαλι(δεν παιρνω ορκο)αλλα τα b25 ειναι χειροποιητα!!!!δεν θελω να κατακρινω την βλητικη αποδοση μιας A5 αλλα την λιστα δεν την εφτιαξα εγω.
Πιστευω πως με πολυ ψαξιμο σε φυσιγγια και δοκιμες σε πινακες πολλοι ειναι αυτοι που θα ''αναθεωρησουν'' τις αποψεις που εχουν για τα τουφεκια τους και τα φυσιγγια τους....ειτε θετικα ειτε αρνητικα.
Δεν ειχαν ολες οι AL 48 καννες απο ατσαλι BOEHLER.
 
Τώρα τι να πω δεν γνωρίζω... Απλά εγώ πάω με αυτό που είδα δεν γίνεται πριν να πηγαίνει αλλού για αλλού και μέτα τον οπλουργο όλα οκ...Τώρα βεβαια με αυτό που έγραψες με μπέρδεψε λίγο
Μόνο με τα laser τα δοκιμάσατε για την στραβομάρα ή ρίξατε και φυσίγγια στα πχ 20 μέτρα ?
 
Last edited:
Μονο ''βλητικος θρυλος'' δεν ειναι αυτο το οπλο.....ασε που εχει πεσει πολυ παραμυθι γυρω απο αυτο ......εμπασυ περιπτωσει ετσι για πληροφορηση τα ''θρυλικα οπλα'' σε βλητικη ειναι ....REMINGTON 1100-FRANCHI AL 48 με καννη απο ατσαλι BOHLER ANTINIT---MERKEL(πρωιν αν.γερμανιας) --BROWNING B25......σιγουρα υπαρχουν και αλλα ομως αυτα εδω ανηκουν στην ελιτ της βλητικης αποδοσης.
Καλησπερα... Και η browning b80 καταπληκτικό τουφεκικο, έβγαινε σε δύο εκδόσεις, αυτή με το ατσαλι ήταν θεϊκή.
 
Καλησπερα... Και η browning b80 καταπληκτικό τουφεκικο, έβγαινε σε δύο εκδόσεις, αυτή με το ατσαλι ήταν θεϊκή.
Bαριά, αζυγιστη και με προβλήματα η ατσα΄λινη η δικιάμου . Την είχα και την χάρισα σε φίλο.
Η αλουμινίου που έχω από καινούρια πίνω νερό στ΄ονομά της.(Μόνο αυτή έχω και
την από πάνω)
Αν έβρισκα πλαστικά πχ για α302 δεν θα λοξοκοίταγα τπτ άλλο.
 
Bαριά, αζυγιστη και με προβλήματα η ατσα΄λινη η δικιάμου . Την είχα και την χάρισα σε φίλο.
Η αλουμινίου που έχω από καινούρια πίνω νερό στ΄ονομά της.(Μόνο αυτή έχω και
την από πάνω)
Αν έβρισκα πλαστικά πχ για α302 δεν θα λοξοκοίταγα τπτ άλλο.
μίλησα από βλητικης άποψης. Ήταν βαριά και αζυγιστη χωρίς κανένα πρόβλημα όμως. Την έδωσα κι εγώ ανταλλαγή με μια 302..Ο πατέρας μου έχει την αλουμινίου τώρα με σταθερό φουλ και 76ρα κάνη πάλι δεν μ αρέσει ούτε είδα κάτι διαφορετικό ως προς την ντουφεκια ίσα ίσα σκορποχωρι οι ντουφεκες της...
 
μίλησα από βλητικης άποψης. Ήταν βαριά και αζυγιστη χωρίς κανένα πρόβλημα όμως. Την έδωσα κι εγώ ανταλλαγή με μια 302..Ο πατέρας μου έχει την αλουμινίου τώρα με σταθερό φουλ και 76ρα κάνη πάλι δεν μ αρέσει ούτε είδα κάτι διαφορετικό ως προς την ντουφεκια ίσα ίσα σκορποχωρι οι ντουφεκες της...
H ατσαλινη με τι καννη ήταν? Η 76άρα της αλουμινίου είναι΄μαμά¨'?
 
Με φυσιγγια με μονοβολα και μπίλιες και όχι ένα και δύο το laser ο οπλουργος το έβαλε..Από 20 μέτρα μέχρι και στα 70
Οκ, στα 20μ δηλαδή με σταθερό οπλο είχατε απόκλιση 20 εκατοστά και τώρα έχετε μηδέν ?
Ρε μήπως ο οπλουργος σας είναι αστέρι ;;;
Πόσο πήρε για την διόρθωση ;
 
Οκ, στα 20μ δηλαδή με σταθερό οπλο είχατε απόκλιση 20 εκατοστά και τώρα έχετε μηδέν ?
Ρε μήπως ο οπλουργος σας είναι αστέρι ;;;
Πόσο πήρε για την διόρθωση ;
Ναι από τι ξέρω είναι μηδέν και τώρα δεν την αλλάζουν για καμιά άλλη...Εγώ για δύο που ήξερα η μία είχε 20 εκατοστά ενώ άλλη είχε 70 εκατοστά στα 20 μετρα όπως είχα γράψει και παραπάνω ο συγκεκριμένος την έστειλε στον Κύργια του είπε ναι ότι είναι στραβή και ότι την έφτιαξε την πλήρωσε και άλλα 200 ευρώ έρχεται κάτω τα ίδια σκατα μετά την πήγε σε οπλουργο και την έφερε κέντρο και πλήρωσε αλλά 180 αν θυμάμαι καλά
 
Back
Top