Λαγός

Ναι καλυτερα να το ''αφησουμε''....
Σου λεω μονο ετσι για το μαθεις....η Σαμος ειναι το πρασινο νησι του Αιγαιου!!!!

Τωρα ο καθε ενας κυνηγος και τοπος....εχει τον δικο του τροπο κυνηγιου....εγω δεν κατηγορω κανεναν
τροπο.....Παρα μονο την λαθροθηρια!!!
Οταν εχεις σκυλια με 2 κιλα καμπανελια απο κατω το ενα, οπως και να ειναι το μερος θα στον γυρισουν παλι πισω τον λαγο, αυτο ειναι στανταρ που σου λεω και ρωτησε το να δεις.
 
Οταν εχεις σκυλια με 2 κιλα καμπανελια απο κατω το ενα, οπως και να ειναι το μερος θα στον γυρισουν παλι πισω τον λαγο, αυτο ειναι στανταρ που σου λεω και ρωτησε το να δεις.

Ρε φιλαρα με δουλευεις??? Οσο καλα σκυλια και να εχεις....ποτε δεν εχεις 100% επιτυχια στο κυνηγι
του λαγου!!!
Τι ειναι ο λαγος ??? Ραπανακι να τον βγαλεις απο τον κηπο???
Τι να ρωτησω....γνωριζω πολυ καλα το κυνηγι του....οπως και τι σημαινει καλό σκυλι!!!
Χαλαρωσε φιλαρα!!! :)
 
Ρε φιλαρα με δουλευεις??? Οσο καλα σκυλια και να εχεις....ποτε δεν εχεις 100% επιτυχια στο κυνηγι
του λαγου!!!
Τι ειναι ο λαγος ??? Ραπανακι να τον βγαλεις απο τον κηπο???
Τι να ρωτησω....γνωριζω πολυ καλα το κυνηγι του....οπως και τι σημαινει καλό σκυλι!!!
Χαλαρωσε φιλαρα!!! :)
Οκ φιλαρα μου!!!
Χαλαροτατος ειμαι!! .yel.
 
Ο λαγος ειναι ΤΟΠΑΚΑΣ
Αυτο σημαινει οτι ξερει τον τοπο και συμπεριφερετε αναλογα στον καθε τοπο
Ολοι εχετε πει σωστα πραματα για το κυνηγι του
Αναλογα τωρα τον τοπο και την παραδοση του καθε τοπου ο καθε λαγας του τοπου ξερει και τα τερτιπια του λαγου
Ανηθικο ειναι οπως ειπε και ο Αλεξ να λειτουργείς χωρις την παιδεια του κυνηγιου και να μην αγαπας αυτο που κυνηγας ωστε να βλεπεις μονο το ποσους θα παρεις
Θελεις την καρπωση!!!
Αλοιμονο
Αλλο να την θελεις! Αλλο να την κλεβεις
15 ατομα και 30+ σκυλια δεν κυνηγιυν!
Κλεβουν
2 ατομα που πανε να δουν στα φωτα για να βγουν και παλι κλεβουν
1 ατομο που ακολουθει τον λαγα λες και ειναι σκοπος για να κοψει την πορεια του λαγου να τον παρει και να φυγει δεν κυνηγα- κλεβει
Και πολλα αλλα
Υπαρχει τοπος που σηκωνει 5 καρτερια ανετα
Υπαρχει τοπος που ειναι υπερβολη
Υπαρχει τοπος οπως ειπε ενας συναδερφος πιο πανω που θα βγει αμεσως στρατα
Υπαρχει που θα πιασει κατσικοδρομο
Ολα υπαρχουν
Εμεις να ειμαστε σωστοι!!!
Αμα ειμαστε σωστοι σημαινει οτι και εμεια τον ξερουμε. Τον μελετησαμε και τον κυνηγησαμε για να τον παρουμε.
Γιατι βαλαμε σωστα τα καρτερια μασ
Γιατι υπολογισαμε πως θα βγει
Γιατι διαβασαμε σωστα τα ιχνη του για να αμολησουμε
Οταν τον κραταμε στα χερια να ξερουμε οτι μας αξιζει!!!
Τιποτε αλλο
Το χειροτερο στο κυνηγι γενικα ειναι οταν καπιοι κοροιδευουν τον εαυτο τους φια να περιπαιξουν τους αλλους και να κάρπωθουν προσκαιρη αναγνωριση
Γιατι κρυφο δεν μενει ποτε τιποτε!!!
Παντα ολα βγαινουν εξω
Και δεν εχει χειροτερο στο κυνηγι
Απο το να πιαστεις ψευτης στο κυνηγι σου
 
Δεν τον κυνηγάω, αλλά αν ο μεγάλος αριθμός κυνηγών και σκυλιών της ομάδας απειλεί την επιβίωσή του, γιατί ο νόμος δεν βάζει όριο;
Για τους κυνηγούς κακώς δεν έχει όριο
Εδώ έχει στο γουρούνι που πιάνεις και περισσότερο τόπο
Άντε να τους πιάσεις θα μου πεις αν είναι περισσότεροι όπως γίνεται και στα γουρούνια αλλά αυτό είναι άλλο θέμα
 
Δεν τον κυνηγάω, αλλά αν ο μεγάλος αριθμός κυνηγών και σκυλιών της ομάδας απειλεί την επιβίωσή του, γιατί ο νόμος δεν βάζει όριο;
Γιατι τοτε που συσταθηκε ο νομος κανεις δεν ειχε προβλεψει οτι οι Λαγοκυνηγοι απο παρεα των δυο τριων ατομων
θα μεταμορφωθουν εν ετη 2021 σε Αγελη οπλοφορων που ο μονος σκοπος τους θα ειναι το γεματο σακουλι
 
Γιατι τοτε που συσταθηκε ο νομος κανεις δεν ειχε προβλεψει οτι οι Λαγοκυνηγοι απο παρεα των δυο τριων ατομων
θα μεταμορφωθουν εν ετη 2021 σε Αγελη οπλοφορων που ο μονος σκοπος τους θα ειναι το γεματο σακουλι
Aυτό που μ'ενοχλεί μ'αυτές τις αγέλες όπως σωστά τις χαρακτήρισες με τα ατελείωτα μπουλούκια σκύλους είναι το γεγονός
ότι αν για κακή σου τύχη βρεθείς σε ίδια περιοχή μαζί τους σου λένε ''συμβουλευτικά '' ότι δεν είσαι σε σωστό μέρος .
Άδειαζε μας δλδ την περιοχή .
Μού έτυχε 2-3 φορές αυτό καί ντράπηκα ειλικρινά γι'αυτούς .
Είναι μια κατάσταση τριτοκοσμική που μας εκθέτει όλους σαν οικογένεια .
Τέσπα ,εφέτος μούλεγε φίλος θηροφύλακας ότι υπάρχουν αρκετοί λαγοί .
Τους βλέπουν στις νυκτερινές περιπολίες .
 
Aυτό που μ'ενοχλεί μ'αυτές τις αγέλες όπως σωστά τις χαρακτήρισες με τα ατελείωτα μπουλούκια σκύλους είναι το γεγονός
ότι αν για κακή σου τύχη βρεθείς σε ίδια περιοχή μαζί τους σου λένε ''συμβουλευτικά '' ότι δεν είσαι σε σωστό μέρος .
Άδειαζε μας δλδ την περιοχή .
Μού έτυχε 2-3 φορές αυτό καί ντράπηκα ειλικρινά γι'αυτούς .
Είναι μια κατάσταση τριτοκοσμική που μας εκθέτει όλους σαν οικογένεια .
Τέσπα ,εφέτος μούλεγε φίλος θηροφύλακας ότι υπάρχουν αρκετοί λαγοί .
Τους βλέπουν στις νυκτερινές περιπολίες .
Ότι όπου μαζεύεται πολύς κόσμος αυτομάτως τους βγαίνει η τάση για να το παίξουν εξουσία είναι γεγονός όχι πάντα αλλά σε μεγάλο ποσοστό
 
Αυτο που περιγραφει ο Λαμπης προσπαθει να το πει ευγενικα γιατι ο ανθρωπος ντρεπετε που μας εκθετουνοπως και εγω για αυτος τους τυπους
Με απλα λογια
Ξεκινανε και οτι υπαρχει μπροστα τους στην ευρυτερη περιοχη αυτοματα τους ανηκει ειτε βγει απο αυτους ειτε οχι
Δεν θα πω παραπανω……
Ειμαι σιγουρος οτι και εσεις καπου θα εχετε αντιστοιχους σε καποιο ειδος κυνηγιου….
Οι μαλακες ειναι ειδος που αυξανετε…..
 
Αυτο που περιγραφει ο Λαμπης προσπαθει να το πει ευγενικα γιατι ο ανθρωπος ντρεπετε που μας εκθετουνοπως και εγω για αυτος τους τυπους
Με απλα λογια
Ξεκινανε και οτι υπαρχει μπροστα τους στην ευρυτερη περιοχη αυτοματα τους ανηκει ειτε βγει απο αυτους ειτε οχι
Δεν θα πω παραπανω……
Ειμαι σιγουρος οτι και εσεις καπου θα εχετε αντιστοιχους σε καποιο ειδος κυνηγιου….
Οι μαλακες ειναι ειδος που αυξανετε…..
Αν και πρέπει να το έχω ξαναγράψει θυμάμαι που είχα διαβάσει στο έθνος-κυνήγι περίπτωση με ομάδα που κυνηγούσαν γουρούνια που πήγαν με το έτσι θέλω να διώξουν κάποιον δεν θυμάμαι τι κυνηγούσε αυτός ο κάποιος
Θυμάμαι μόνο ότι έπεσαν στην περίπτωση γιατί αυτός ο κάποιος ήταν εισαγγελέας .big smile.
Ότι χεστήκανε είναι σίγουρο αλλά δεν ξέρω τι συνέχεια είχε το θέμα
 
Aυτό που μ'ενοχλεί μ'αυτές τις αγέλες όπως σωστά τις χαρακτήρισες με τα ατελείωτα μπουλούκια σκύλους είναι το γεγονός
ότι αν για κακή σου τύχη βρεθείς σε ίδια περιοχή μαζί τους σου λένε ''συμβουλευτικά '' ότι δεν είσαι σε σωστό μέρος .
Άδειαζε μας δλδ την περιοχή .
Μού έτυχε 2-3 φορές αυτό καί ντράπηκα ειλικρινά γι'αυτούς .
Είναι μια κατάσταση τριτοκοσμική που μας εκθέτει όλους σαν οικογένεια .
Τέσπα ,εφέτος μούλεγε φίλος θηροφύλακας ότι υπάρχουν αρκετοί λαγοί .
Τους βλέπουν στις νυκτερινές περιπολίες .
Μια φορα μου εχει τυχει στα Βιλια και χαλασε η εξοδος χωρις λογο
Συνηθως οι τρεις πιανουν τους χωματοδρομους οι δυο ποιο υπερβαροι οπου εχει βραχο
οπου αρχιζουν τις φωνες και τις λειτουργιες
και ο ποιο αδυνατος τρεχει δρομεας πισω απο το μπουλουκι των σκυλιων
Θυμαμαι αναμεσα στα 6-7 σκυλια το ενα αρσενικο ηθελε να φυστικωσει .sex hard.
και οποια σκυλα εκοβε στο ψαξιμο καβαλαγε επανω της και αρχιζε το κλαφουνισμα σαν στερημενος μαμιας
Μιλαμε για θεατρικο σοου
Στο τελος πρεπει να ξελιγωσαν μια αλουπα ενω το σφυριγμα και η καραμουζα πηγαινε συννεφο
με αντιλαλο εως το Πορτο Γερμενο
 
Ρε φιλαρα με δουλευεις??? Οσο καλα σκυλια και να εχεις....ποτε δεν εχεις 100% επιτυχια στο κυνηγι
του λαγου!!!
Τι ειναι ο λαγος ??? Ραπανακι να τον βγαλεις απο τον κηπο???
Τι να ρωτησω....γνωριζω πολυ καλα το κυνηγι του....οπως και τι σημαινει καλό σκυλι!!!
Χαλαρωσε φιλαρα!!! :)
Όπα γκάζια ο θείος...:cool:
 
Πρώτο λαγοκυνηγι μετα απο 10 χρόνια αποτυχημενο. Όσους βρήκαμε στο βουνό δεν έκαναν τίποτα σημερα. Ωραία ήταν, θα ξαναπάω και αυριο!
Οσον αφορά αυτά που έχετε γράψει παραπανω για αριθμό κυνηγών στο κυνηγι του λαγού νομίζω ότι υπάρχει το όριο των 6 ατόμων ανα παρεα. Αν κάνω λάθος διορθωστε με!
 
Last edited:
Καλημέρα σε όλους. Όμορφο λαγοκυνηγι στον Παρνωνα. Ευτυχώς τον έβγαλε νωρίς η μία σκύλα και μετά ρίξαμε και την άλλη στο ντόρο που ειναι πιο δυνατή στη δίωξη. Τον γυρισαν όλα τα βουνα για 3 ωρες, αλλά κάποιες αναποδιές από άλλους κυνηγούς που συνέχεια πέρναγαν και είχαν όρεξη για συζήτηση και κοινωνικοποίηση, ενώ άκουγαν καξ τους κάναμε σήμα ότι τα δικά μας ήταν σε πλήρη καταδίωξη δεν τον έφεραν στο καρτέρι το δικό μου η του θείου μου. Αύριο πάλι.
IMG_20210918_065145.jpgIMG_20210918_095850.jpgIMG_20210918_100917.jpg
 
Καλημέρα λαγάδες!!! Δρόμους βλέπω, 6-7 άτομα βλέπω , 6-7-8 σκυλιά βλέπω , πολλές ντουφεκιές βλέπω κλπ κλπ. Προσωπικά κυνηγάω 8 χρόνια λαγό, ξεκίνησα με 1 σκυλί και τώρα έχω 3 ! Από τα πρώτα χρόνια αυτό που επιδίωκα είναι το εξής : ΠΟΤΕ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ!!!!! Τα κυνήγια μου είναι ΟΛΑ σε απόσταση 1 ώρας από το σημείο που αφήνω το αμάξι ! Το επιδιώκω γτ το μέλημα είναι η άθληση και η επαφή με τη φύση ! Το θήραμα, λοιπόν, έρχεται σε 2η μοίρα . Όσο για τα σκυλιά, τουλάχιστον 4-5 κυνήγια το χρόνο γίνονται με 1 σκυλί με κουδουνάκι, τον σκύλο που με έκανε λαγοκυνηγό ! Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, τα κυνήγια αυτά δεν πληρώνονται.... αααα να επισημάνω ότι στα περισσότερα κυνήγια με συντροφεύει το όπλο του παππού μου, ένα μονόκαννο Baikal .... Kαι πάμε στο κλείσιμο ( εδώ έρχεται το γέλιο) !!! Η ετήσια κάρπωση μου είναι 6-7 λαγοί!!!!!!!!!!!!!!! Είμαι 33 και εύχομαι για όσα χρόνια θα μπορώ να κυνηγάω να μη χρειαστεί να κάνω κάτι από αυτά που θεωρώ αντιδεοντολογικά ,κυρίως για το θήραμα !!! Καλά ματώματα σε όλους!
 
Καλημέρα λαγάδες!!! Δρόμους βλέπω, 6-7 άτομα βλέπω , 6-7-8 σκυλιά βλέπω , πολλές ντουφεκιές βλέπω κλπ κλπ. Προσωπικά κυνηγάω 8 χρόνια λαγό, ξεκίνησα με 1 σκυλί και τώρα έχω 3 ! Από τα πρώτα χρόνια αυτό που επιδίωκα είναι το εξής : ΠΟΤΕ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ!!!!! Τα κυνήγια μου είναι ΟΛΑ σε απόσταση 1 ώρας από το σημείο που αφήνω το αμάξι ! Το επιδιώκω γτ το μέλημα είναι η άθληση και η επαφή με τη φύση ! Το θήραμα, λοιπόν, έρχεται σε 2η μοίρα . Όσο για τα σκυλιά, τουλάχιστον 4-5 κυνήγια το χρόνο γίνονται με 1 σκυλί με κουδουνάκι, τον σκύλο που με έκανε λαγοκυνηγό ! Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, τα κυνήγια αυτά δεν πληρώνονται.... αααα να επισημάνω ότι στα περισσότερα κυνήγια με συντροφεύει το όπλο του παππού μου, ένα μονόκαννο Baikal .... Kαι πάμε στο κλείσιμο ( εδώ έρχεται το γέλιο) !!! Η ετήσια κάρπωση μου είναι 6-7 λαγοί!!!!!!!!!!!!!!! Είμαι 33 και εύχομαι για όσα χρόνια θα μπορώ να κυνηγάω να μη χρειαστεί να κάνω κάτι από αυτά που θεωρώ αντιδεοντολογικά ,κυρίως για το θήραμα !!! Καλά ματώματα σε όλους!
Πολύ σαφέστατο το ποστ σου Βασίλη....μπράβο για τη "εγκεφαλική" λογική στρατηγική σου...και 5 λαγούς ανα σεζόν να θήρευες,σημασία έχει πως το κυνήγι του λαγού, το θεωρώ ιεροτελεστία...ασχέτος που δν έχω κάποιο γκρουπ να συμμετέχω, για να πάω για λαγό....
 
Back
Top