Λαγός

Δεν είναι σωστό είτε αν ξέρουν τα σκυλιά είτε όχι.Πραγματικό όργωμα του βουνού.Ειδικά τώρα που σέρνουν οι λαγοί με τέτοιο κοπάδι δεν θα μείνει ζωντανό στο βουνό από το πέρασμά τους.Οι άλλοι εδώ πάνε καμιά 10αρια άτομα και όλο και φέρνει-λέει και σε άλλους με άλλα τόσα σκυλιά και μοιράζονται μισοί μισοί με σκυλιά....Τώρα αυτό αν ειναι σωστό τι να πούμε.Εγώ που τις πιο πολλές φορές πάω με τον παππού κοντά 80 χρονών(όποτε μπορεί και ο θείος, ο πατέρας με την δουλειά έχει να έρθει 2-3 χρόνια) και με 2 σκυλάκια το ένα 11 χρονών και το άλλο 2 ακόμα άστρωτο και με κουδουνάκια.Τουλάχιστον βγαίνει και ο παππούς μόνος του παρόλο που δεν ακούει και ξέρει ότι οι συνθήκες δεν είναι υπέρ του και πάει για τα σκυλιά.Αν είμαστε μαζί συνεννοούμαστε με νοήματα και τον καθοδηγώ.Υπάρχουν και άλλα χίλιαδύο πράγματα που μπορούν να γραφτούν εννοείται, αλλά καλύτερα από κοντά.
Μαζι σου Χρηστο, ειμαι απολυτα συμφωνος!
Ετσι πηγαινα κι εγω για λαγο, με ενα θειο μου και 3 σκυλια που το ενα ηταν μικρο, μεχρι 4 σκυλια θεωρω ειναι μια νορμαλ κατασταση, επισης αλλο χαλι αυτο με τα καρτερια, 6-8-10 ατομα...κατσε ρε φιλε που πας; για γουρουνια?
 
Καλά το γεγονός ότι πάνε για λαγό με 5+ καρτέρια είναι τουλάχιστον γελοίο. Ό,τι μπορούν κάνουν για να μην ξεφύγει τίποτα και να έχουν να λένε μετά στα καφενεία και τις φωτογραφίες. Κρίμα πραγματικά που καταντήσαμε έτσι.
 
Καλημέρα σε όλους. Θέλω την άποψή σας για κάτι που με απασχολεί.
Βλέπω όλο και περισσότερους λαγοκυνηγούς τα τελευταία χρόνια να κυνηγάνε με 5-7-10 σκυλιά. Σαν αποτέλεσμα, σε κάθε έξοδο καρπώνονται 2+ λαγούς. Θεωρείτε ότι με αυτό τον τρόπο σέβονται το θήραμα; Είναι δίκαιη η μάχη απέναντι στο λαγό; Γιατί με τόσα σκυλιά και όλα άσχετα να είναι, μόνο από το θόρυβο και την έκταση που καλύπτουν, δε γίνεται να μη σηκωθεί ο λαγός. Ποια η άποψή σας;
πιο πολύ ζημιά κάνει μια παρέα που έρχεται στα μέρη μου... εμφανίζονται κατά τις 4 κ κάνουν βόλτα με το αμάξι μέχρι το ξημέρωμα.. αν βρουν στο δρόμο κανέναν τότε σταματάνε εκεί για να αμολησουν τα σκυλιά το πρωί..όταν πάρουν τον λαγό σε 5 λεπτά είναι φορτωμένοι κ φεύγουν .. ας μην μιλήσω για το πώς πυροβολούν.. εγώ πάω με παρέα κ 4 σκυλιά κ περνούμε τα @@ του λαγού μερικές φορές..οπότε;
 
πιο πολύ ζημιά κάνει μια παρέα που έρχεται στα μέρη μου... εμφανίζονται κατά τις 4 κ κάνουν βόλτα με το αμάξι μέχρι το ξημέρωμα.. αν βρουν στο δρόμο κανέναν τότε σταματάνε εκεί για να αμολησουν τα σκυλιά το πρωί..όταν πάρουν τον λαγό σε 5 λεπτά είναι φορτωμένοι κ φεύγουν .. ας μην μιλήσω για το πώς πυροβολούν.. εγώ πάω με παρέα κ 4 σκυλιά κ περνούμε τα @@ του λαγού μερικές φορές..οπότε;
Τα εχω φαει στη μαπα ολα αυτα και αηδιασα με πολυ κοσμο, καποιοι εχουν ηθος αρχες και παιδεια και καποιοι ειναι για παρα πολλες κλωτσιες.

Καποιοι επισης υποφερουν και πρεπει παντα σε καθε εξοδο να παρουσιαζουν λαγο...να μην εχουν κανει ουτε γκαφ τα σκυλια και να λεει ο αλλος πηραμε εναν λαγο...

Κατσε ρε φιλε, τα σκυλια στο mute τα ειχες βαλει?... .sarcastic.
 
μια φορά μ ήρθε να πάω να τους χτυπήσω... ακούστηκε ένα σκυλί.. στο τρίτο γκαφ ακούω έναν από αυτούς να πάει πολυβόλο.. του έριξε τρεις (!) σε χρόνο λιγότερο από αυτούς που βλέπεις στο YouTube...τι κάνεις ρε τενεκέ; μαμούθ σε πετάχτηκε;; λαγός είναι ρε φίλε... έλεος...
Κ το καλύτερο σε 3 λεπτά ακριβώς είχαν όλοι πάρει το δρόμο της επιστροφής....
να σας χαίρονται λέω από μέσα μου
 
Βρε παιδες.....Απο ποτε εγινε κατακριτεο το κυνηγι του λαγου με ποστα ??? o_O

Για οσους δεν γνωριζουν....ο λαγος στο 1 τετραγωνικο χιλιομετρο που ζει και τρεφεται....το οποιο
κατεχει παρα πολυ καλα.....πολυ καλυτερα απο τα σκυλια + κυνηγους ....εχει 50 σημεια διαφυγης.... τα οποια ξερει
οπως ο καθε ενας μας την χουφτα του!!!

Τωρα το να πιανει μια παρεα κυνηγων 5 και 6 ποστα δεν λεει τιποτα.....τα 6 ποστα πολυ σπανια...
Συνηθως οι παρεες που γνωριζω εγω δεν υπερβαινουν τα 5 ατομα....Εαν ηταν διαφορετικα τα
πραγματα....θα ειχαμε το 100% επιτυχια σε καθε κυνηγι μας....και δεν θα υπηρχε λαγος!!!

Την τεταρτη στην εναρξη ειμασταν 5 ποστα ....και ο λαγος εφυγε απο αφυλαχτο ποστο....Δεν
καταλαβαινω .....που ειναι το γελοιο και η καταντια σε αυτον τροπο κυνηγιου!!! o_O

Τωρα οσον αφορα τις 3 τουφεκιες στο λαγο.....Να θυμαστε οτι το μεγαλυτερο ποσοστο κυνηγων
ριχνει 3ρεις τουφεκιες σε μια τσιχλα - κοτσυφα......τιποτα αλλο!!! ;)

Το ΜΕΓΑΛΟ προβλημα στον λαγο....ειναι η λαθροθηρια του.....και οχι ο τροπος που τον κυνηγουν
οι κυνηγοι. :cool:
 
Βρε παιδες.....Απο ποτε εγινε κατακριτεο το κυνηγι του λαγου με ποστα ??? o_O

Για οσους δεν γνωριζουν....ο λαγος στο 1 τετραγωνικο χιλιομετρο που ζει και τρεφεται....το οποιο
κατεχει παρα πολυ καλα.....πολυ καλυτερα απο τα σκυλια + κυνηγους ....εχει 50 σημεια διαφυγης.... τα οποια ξερει
οπως ο καθε ενας μας την χουφτα του!!!

Τωρα το να πιανει μια παρεα κυνηγων 5 και 6 ποστα δεν λεει τιποτα.....τα 6 ποστα πολυ σπανια...
Συνηθως οι παρεες που γνωριζω εγω δεν υπερβαινουν τα 5 ατομα....Εαν ηταν διαφορετικα τα
πραγματα....θα ειχαμε το 100% επιτυχια σε καθε κυνηγι μας....και δεν θα υπηρχε λαγος!!!

Την τεταρτη στην εναρξη ειμασταν 5 ποστα ....και ο λαγος εφυγε απο αφυλαχτο ποστο....Δεν
καταλαβαινω .....που ειναι το γελοιο και η καταντια σε αυτον τροπο κυνηγιου!!! o_O

Τωρα οσον αφορα τις 3 τουφεκιες στο λαγο.....Να θυμαστε οτι το μεγαλυτερο ποσοστο κυνηγων
ριχνει 3ρεις τουφεκιες σε μια τσιχλα - κοτσυφα......τιποτα αλλο!!! ;)

Το ΜΕΓΑΛΟ προβλημα στον λαγο....ειναι η λαθροθηρια του.....και οχι ο τροπος που τον κυνηγουν
οι κυνηγοι. :cool:
Οταν υπαρχει μεγαλος αριθμος καρτεριων ειναι και πολυ δυσκολη η διαφυγη του λαγου, δεν νομιζω να εχει 50 σημεια διαφυγης που λες αλλα πολυ λιγοτερα, για μενα ειναι μονος ο αριθμος.

Οταν λοιπον πιανεις ολο τον τοπο με τα καρτερια χανεται ολη η μαγεια και η ουσια αυτου του υπεροχου κυνηγιου, οταν δεν υπαρχουν πολλα καρτερια χρειαζεται μεγαλη γνωση, εμπειρια και ολοκληρο σχεδιο για να καρπωθεις τον λαγο.

Πλεον δεν πηγαινω για λαγο αλλα πιστευω στο μελλον να παω ξανα με το θειο μου, καταστρωνε ολοκληρο σχεδιο απο το προηγουμενο βραδυ, αν τον σηκωσουν πχ εκει τα σκυλια θα πας στο Α σημειο, αν γυρισουν αλλιως τα σκυλια θα τρεξεις στο Β η στο Γ σημειο.

Ολα αυτα ειναι μαγεια για μενα και εκρηξη αδρεναλινης να προλαβεις να πας εκει που πρεπει και να εχεις υπολογισει σωστα ποια κινηση θα κανει ο λαγος για να εισαι στο καρτερι σου την ωρα που πρεπει!

Ετσι με εμαθε να κυνηγω ο θειος μου και ετσι θα συνεχισω στο κυνηγι του λαγου.
Εσυ φιλαρακι @PredatoZ συνεχισε ετσι, εχουμε ιδιο σκεπτικο, οταν καταφερεις να παρεις τον αυτια μαζι με τον παπου σου θα πεταξεις απο την χαρα σου γιατι θα ειναι ενα δυσκολο κυνηγι!
 
Οταν υπαρχει μεγαλος αριθμος καρτεριων ειναι και πολυ δυσκολη η διαφυγη του λαγου, δεν νομιζω να εχει 50 σημεια διαφυγης που λες αλλα πολυ λιγοτερα, για μενα ειναι μονος ο αριθμος.

Οταν λοιπον πιανεις ολο τον τοπο με τα καρτερια χανεται ολη η μαγεια και η ουσια αυτου του υπεροχου κυνηγιου, οταν δεν υπαρχουν πολλα καρτερια χρειαζεται μεγαλη γνωση, εμπειρια και ολοκληρο σχεδιο για να καρπωθεις τον λαγο.

Πλεον δεν πηγαινω για λαγο αλλα πιστευω στο μελλον να παω ξανα με το θειο μου, καταστρωνε ολοκληρο σχεδιο απο το προηγουμενο βραδυ, αν τον σηκωσουν πχ εκει τα σκυλια θα πας στο Α σημειο, αν γυρισουν αλλιως τα σκυλια θα τρεξεις στο Β η στο Γ σημειο.

Ολα αυτα ειναι μαγεια για μενα και εκρηξη αδρεναλινης να προλαβεις να πας εκει που πρεπει και να εχεις υπολογισει σωστα ποια κινηση θα κανει ο λαγος για να εισαι στο καρτερι σου την ωρα που πρεπει!

Ετσι με εμαθε να κυνηγω ο θειος μου και ετσι θα συνεχισω στο κυνηγι του λαγου.
Εσυ φιλαρακι @PredatoZ συνεχισε ετσι, εχουμε ιδιο σκεπτικο, οταν καταφερεις να παρεις τον αυτια μαζι με τον παπου σου θα πεταξεις απο την χαρα σου γιατι θα ειναι ενα δυσκολο κυνηγι!
Αναλογως που κυνηγας εμας εδω με το γκαφ ο λαγος ειναι στον δρομο γιατι τα δαση μας ειναι πολυ σφηχτα , και δεν ξαναγυριζει στο ιδιο μερος τουλαχιστον εκεινη την μερα οποτε τρεξε να τον προλαβεις να σε δω ,ασε που τα σκυλια ειναι πολιιι μακρια για να καταλαβεις που παει ,οποτε φιλε ολλα αυτα που λες δεν εχουν ισχη εδω ,οποτε ολλα ειναι σχετικα δεν μπορεις να κρινεις επηδη εσυ κυνηγας ετσι
 
Αναλογως που κυνηγας εμας εδω με το γκαφ ο λαγος ειναι στον δρομο γιατι τα δαση μας ειναι πολυ σφηχτα , και δεν ξαναγυριζει στο ιδιο μερος τουλαχιστον εκεινη την μερα οποτε τρεξε να τον προλαβεις να σε δω ,ασε που τα σκυλια ειναι πολιιι μακρια για να καταλαβεις που παει ,οποτε φιλε ολλα αυτα που λες δεν εχουν ισχη εδω ,οποτε ολλα ειναι σχετικα δεν μπορεις να κρινεις επηδη εσυ κυνηγας ετσι
Στα γνωστα μου μερη βεβαιως και μπορω να κρινω φιλε, με το γκαφ τι εννοεις; μολις ακουσει τα σκυλια σερνει και φευγει; η τον σηκωνουν και γινεται καπνος?
Σε τι μερη κυνηγας?
Τα δικα μου ειναι με πουρναρι λακες αλλα καμια φορα υπαρχει κι δρομος, οταν υπαρχει δρομος ειναι πιο ευκολα τα πραγματα απο θεμα καρτεριου.
Στα μερη μου που εγραψα ειναι κοροιδια τα πολλα καρτερια, ειδικα οταν μιλαμε για 6-8 ατομα.
 
Ειτε ξεσηρει ειτε τον μουνταρουν τα σκυλια κατευθειαν δρομο πιανει τα μερη μας ειναι πευκο απο κατω πουρναρι, σκινα, βατα, κουμαριες κ.τ.λ αν δεν εχει μονοπατι δεν περνας με τιποτα αλλα εχει και πολες αντιπυρικες ζωνες (δρομοι) οποτε αν δεν εχεις 2-3 τουφεκια λαγο δεν σκοτωνεις γιατι ΔΕΝ ξαναγυριζει ο λαγος στον ιδιο τοπο
 
Λαγας είναι αυτός που πάει για να δεί το σκυλί του να οργώνει,να ακούσει το κλαφουνισμα του,να δει το πείσμα του και την δουλειά του,να ακούσει το τσοκανακι του.ΛΑΓΑΣ λέγεται αυτός που θα αφήσει τα λαγοπουλα πίσω μέχρι να βρει τον λαγό που θέλει να πάρει,να μαγειρέψει,να τον προσφέρει στην παρέα του ένα βράδυ.Δεν ξέρει τι πάει να πει σεζόν και τερέν, νούμερα και ποσοστά,ζεί από τις 15 Σεπτέμβρη και μετά την κάθε στιγμή για αυτή την λατρεία που έχει πάνω σε αυτό το ζώο.Οπως έλεγε και ο παππούς μου όταν κράταγε τον λαγό από τα πόδια...Το ξέρω ρε μπαγασα... Ήθελες να ζήσεις...Κάποια μέρα θα τα ξαναπουμε όμως εκεί πάνω...
 
Ειτε ξεσηρει ειτε τον μουνταρουν τα σκυλια κατευθειαν δρομο πιανει τα μερη μας ειναι πευκο απο κατω πουρναρι, σκινα, βατα, κουμαριες κ.τ.λ αν δεν εχει μονοπατι δεν περνας με τιποτα αλλα εχει και πολες αντιπυρικες ζωνες (δρομοι) οποτε αν δεν εχεις 2-3 τουφεκια λαγο δεν σκοτωνεις γιατι ΔΕΝ ξαναγυριζει ο λαγος στον ιδιο τοπο
Δεν λεμε κατι διαφορετικο, αλλο 2-3 τουφεκια, κι αλλο 6 η 8, 2-3 τουφεκια σε τετοια δυσκολα μερη ειναι αποδεκτο, αλλα οχι τωρα να ειμαι σε μερος που περπατιεται ολο και πολλες φορες τρεχοντας και να εχω 8 καρτερια.
 
Οταν υπαρχει μεγαλος αριθμος καρτεριων ειναι και πολυ δυσκολη η διαφυγη του λαγου, δεν νομιζω να εχει 50 σημεια διαφυγης που λες αλλα πολυ λιγοτερα, για μενα ειναι μονος ο αριθμος.

Οταν λοιπον πιανεις ολο τον τοπο με τα καρτερια χανεται ολη η μαγεια και η ουσια αυτου του υπεροχου κυνηγιου, οταν δεν υπαρχουν πολλα καρτερια χρειαζεται μεγαλη γνωση, εμπειρια και ολοκληρο σχεδιο για να καρπωθεις τον λαγο.

Πλεον δεν πηγαινω για λαγο αλλα πιστευω στο μελλον να παω ξανα με το θειο μου, καταστρωνε ολοκληρο σχεδιο απο το προηγουμενο βραδυ, αν τον σηκωσουν πχ εκει τα σκυλια θα πας στο Α σημειο, αν γυρισουν αλλιως τα σκυλια θα τρεξεις στο Β η στο Γ σημειο.

Ολα αυτα ειναι μαγεια για μενα και εκρηξη αδρεναλινης να προλαβεις να πας εκει που πρεπει και να εχεις υπολογισει σωστα ποια κινηση θα κανει ο λαγος για να εισαι στο καρτερι σου την ωρα που πρεπει!

Ετσι με εμαθε να κυνηγω ο θειος μου και ετσι θα συνεχισω στο κυνηγι του λαγου.
Εσυ φιλαρακι @PredatoZ συνεχισε ετσι, εχουμε ιδιο σκεπτικο, οταν καταφερεις να παρεις τον αυτια μαζι με τον παπου σου θα πεταξεις απο την χαρα σου γιατι θα ειναι ενα δυσκολο κυνηγι!

Τι μου λες τωρα ρε φιλαρα!!! Μονος αριθμος τα ποστα ??? Ισως στα μερη σας....Εδω στο 1 τετραγωνικο
χιλιομετρα απο 50 μεριες την κοπαναει ο λαγος!!! Μονο τα μονοπατια που εχουν ανοιξει τα κατσικια
ειναι περισσοτερα!!!

Σιγα μην κανω κατοσταρια να αλλαζω ποστα....Τωρα στο κυνηγι δεν η καρπωση....μονο το κλαφουνισμα
των σκυλιων,,,,,,αυτη η μελωδια ολα τα λεφτα. Τον πηραμε οκ...ολη η παρεα στα ''αιματα''.... ολη η παρεα
στο φαγητο!!! Ασχετα με το ποια νοικοκυρα θα τον μαγειρεψει!!!!
 
Οταν υπαρχει μεγαλος αριθμος καρτεριων ειναι και πολυ δυσκολη η διαφυγη του λαγου, δεν νομιζω να εχει 50 σημεια διαφυγης που λες αλλα πολυ λιγοτερα, για μενα ειναι μονος ο αριθμος.

Οταν λοιπον πιανεις ολο τον τοπο με τα καρτερια χανεται ολη η μαγεια και η ουσια αυτου του υπεροχου κυνηγιου, οταν δεν υπαρχουν πολλα καρτερια χρειαζεται μεγαλη γνωση, εμπειρια και ολοκληρο σχεδιο για να καρπωθεις τον λαγο.

Πλεον δεν πηγαινω για λαγο αλλα πιστευω στο μελλον να παω ξανα με το θειο μου, καταστρωνε ολοκληρο σχεδιο απο το προηγουμενο βραδυ, αν τον σηκωσουν πχ εκει τα σκυλια θα πας στο Α σημειο, αν γυρισουν αλλιως τα σκυλια θα τρεξεις στο Β η στο Γ σημειο.

Ολα αυτα ειναι μαγεια για μενα και εκρηξη αδρεναλινης να προλαβεις να πας εκει που πρεπει και να εχεις υπολογισει σωστα ποια κινηση θα κανει ο λαγος για να εισαι στο καρτερι σου την ωρα που πρεπει!

Ετσι με εμαθε να κυνηγω ο θειος μου και ετσι θα συνεχισω στο κυνηγι του λαγου.
Εσυ φιλαρακι @PredatoZ συνεχισε ετσι, εχουμε ιδιο σκεπτικο, οταν καταφερεις να παρεις τον αυτια μαζι με τον παπου σου θα πεταξεις απο την χαρα σου γιατι θα ειναι ενα δυσκολο κυνηγι!
.shake hands.
 
Τι μου λες τωρα ρε φιλαρα!!! Μονος αριθμος τα ποστα ??? Ισως στα μερη σας....Εδω στο 1 τετραγωνικο
χιλιομετρα απο 50 μεριες την κοπαναει ο λαγος!!! Μονο τα μονοπατια που εχουν ανοιξει τα κατσικια
ειναι περισσοτερα!!!

Σιγα μην κανω κατοσταρια να αλλαζω ποστα....Τωρα στο κυνηγι δεν η καρπωση....μονο το κλαφουνισμα
των σκυλιων,,,,,,αυτη η μελωδια ολα τα λεφτα. Τον πηραμε οκ...ολη η παρεα στα ''αιματα''.... ολη η παρεα
στο φαγητο!!! Ασχετα με το ποια νοικοκυρα θα τον μαγειρεψει!!!!
Πως ειναι δηλαδη τα μερη σας; λαβυρινθος?

Τεσπα, κι εδω εχουμε κατσικια και γελαδια αλλα ο καθενας κυνηγα οπως γουσταρει, μεχρι το βραδυ να κανουμε αναλυση δεν θα συμφωνησουμε.
 
Πως ειναι δηλαδη τα μερη σας; λαβυρινθος?

Τεσπα, κι εδω εχουμε κατσικια και γελαδια αλλα ο καθενας κυνηγα οπως γουσταρει, μεχρι το βραδυ να κανουμε αναλυση δεν θα συμφωνησουμε.
Άμα δεν υπάρχουν κατσίκια κλπ να ανοίγουν μονοπάτια τι θα απογίνει ο λαγός;;; Χίλιες φορές απλά παραδοσιακά να παίρνω τις πολύτιμες διαταγές από τον παππού καθώς αυτό που κάνουμε απαιτεί γνώση,εμπερία και δούλεμα του μυαλού παρά να έχω 10 άτομα να κάθονται και να κοιτάνε σαν χάνοι το απέραντο και εγκυμονεί και κινδύνους.
 
Πως ειναι δηλαδη τα μερη σας; λαβυρινθος?

Τεσπα, κι εδω εχουμε κατσικια και γελαδια αλλα ο καθενας κυνηγα οπως γουσταρει, μεχρι το βραδυ να κανουμε αναλυση δεν θα συμφωνησουμε.

Ναι καλυτερα να το ''αφησουμε''....
Σου λεω μονο ετσι για το μαθεις....η Σαμος ειναι το πρασινο νησι του Αιγαιου!!!!

Τωρα ο καθε ενας κυνηγος και τοπος....εχει τον δικο του τροπο κυνηγιου....εγω δεν κατηγορω κανεναν
τροπο.....Παρα μονο την λαθροθηρια!!!
 
Back
Top