Λαγός

Πολύ αέρα σήμερα και δυτικός.Ψάξανε σε 2 μέρη ειδικά η 11χρονη σκύλα αλλά μάταια.Όπως είπε και η πατρίδα @DimDre κανένας από δίπλα δεν έκανε τίποτα και έφυγαν νωρίς.Πολύ ζέστη και κούραση για την σκύλα που κούτσαινε τα μπροστά 2 πόδια.Πρέπει να σφίξουν για να συνηθίσουν.Αν και δεν την βλέπω να μας βγάζει άλλη χρονιά....
 
Καλημέρα λαγάδες!!! Δρόμους βλέπω, 6-7 άτομα βλέπω , 6-7-8 σκυλιά βλέπω , πολλές ντουφεκιές βλέπω κλπ κλπ. Προσωπικά κυνηγάω 8 χρόνια λαγό, ξεκίνησα με 1 σκυλί και τώρα έχω 3 ! Από τα πρώτα χρόνια αυτό που επιδίωκα είναι το εξής : ΠΟΤΕ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ!!!!! Τα κυνήγια μου είναι ΟΛΑ σε απόσταση 1 ώρας από το σημείο που αφήνω το αμάξι ! Το επιδιώκω γτ το μέλημα είναι η άθληση και η επαφή με τη φύση ! Το θήραμα, λοιπόν, έρχεται σε 2η μοίρα . Όσο για τα σκυλιά, τουλάχιστον 4-5 κυνήγια το χρόνο γίνονται με 1 σκυλί με κουδουνάκι, τον σκύλο που με έκανε λαγοκυνηγό ! Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, τα κυνήγια αυτά δεν πληρώνονται.... αααα να επισημάνω ότι στα περισσότερα κυνήγια με συντροφεύει το όπλο του παππού μου, ένα μονόκαννο Baikal .... Kαι πάμε στο κλείσιμο ( εδώ έρχεται το γέλιο) !!! Η ετήσια κάρπωση μου είναι 6-7 λαγοί!!!!!!!!!!!!!!! Είμαι 33 και εύχομαι για όσα χρόνια θα μπορώ να κυνηγάω να μη χρειαστεί να κάνω κάτι από αυτά που θεωρώ αντιδεοντολογικά ,κυρίως για το θήραμα !!! Καλά ματώματα σε όλους!
Μια χαρά είσαι συνέχισε έτσι και μην ακούς κανένα.Έχω γνωστό που αν βαρήσει 10 λαγούς σταματάει το κυνήγι και του χρόνου πάλι.
 
Καλησπέρα στη παρέα. Εχθές το βράδυ ξάπλωσα νωρίς γιατί ήθελα να σηκωθώ πρωί πρωί σήμερα να πάω για λαγό... Περιττο να σας πω ότι συνέχεια ξυπνούσα και κοιτούσα το τηλέφωνο αλλά η ωρα δεν περνούσε...
Τελοσπαντων κατά τις 6:30 έφτασα στο μέρος,δεν είχε φεξει καλά ακόμα οποτε έκατσα λίγο στο αυτοκίνητο κοντά και έλυσα και το σκυλί να κατουρήσει. Στα 20 μέτρα από το αυτοκίνητο ρίχνει τη πρώτη φέρμα...εγώ ούτε φυσίγγια στο όπλο ... "ευτυχώς" την σπάει γρήγορα αφού κατάλαβε ότι δεν ήταν μέσα στον ασπαλαθο τίποτα εκείνη τη στιγμή.αυτο έγινε 4-5 φορές ακόμα εκεί κοντά... Μετά από εμένα μπήκε στο μέρος κι ένας συνάδελφος με 2 Μπιγκλ που έβρισκαν ντόρο αλλά δεν τον σήκωσαν. Μιλήσαμε αργοτερα και μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα ο λαγος καθεται στην απέναντι πλευρά του δρόμου αλλά είναι περιφραγμένο και έχουν πρόβατα οπότε δεν μπήκαμε ..
Σύντομη βόλτα η σημερινή γιατί η γυναίκα δούλευε και έπρεπε να φύγω...
Άντε κι αύριο με υγεία σε όλους!!!
 
Καλημέρα λαγάδες!!! Δρόμους βλέπω, 6-7 άτομα βλέπω , 6-7-8 σκυλιά βλέπω , πολλές ντουφεκιές βλέπω κλπ κλπ. Προσωπικά κυνηγάω 8 χρόνια λαγό, ξεκίνησα με 1 σκυλί και τώρα έχω 3 ! Από τα πρώτα χρόνια αυτό που επιδίωκα είναι το εξής : ΠΟΤΕ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ!!!!! Τα κυνήγια μου είναι ΟΛΑ σε απόσταση 1 ώρας από το σημείο που αφήνω το αμάξι ! Το επιδιώκω γτ το μέλημα είναι η άθληση και η επαφή με τη φύση ! Το θήραμα, λοιπόν, έρχεται σε 2η μοίρα . Όσο για τα σκυλιά, τουλάχιστον 4-5 κυνήγια το χρόνο γίνονται με 1 σκυλί με κουδουνάκι, τον σκύλο που με έκανε λαγοκυνηγό ! Ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα, τα κυνήγια αυτά δεν πληρώνονται.... αααα να επισημάνω ότι στα περισσότερα κυνήγια με συντροφεύει το όπλο του παππού μου, ένα μονόκαννο Baikal .... Kαι πάμε στο κλείσιμο ( εδώ έρχεται το γέλιο) !!! Η ετήσια κάρπωση μου είναι 6-7 λαγοί!!!!!!!!!!!!!!! Είμαι 33 και εύχομαι για όσα χρόνια θα μπορώ να κυνηγάω να μη χρειαστεί να κάνω κάτι από αυτά που θεωρώ αντιδεοντολογικά ,κυρίως για το θήραμα !!! Καλά ματώματα σε όλους!
Πάρε ένα πλάγιο και μην πατάς την δεύτερη εάν δεν θες.
 
Ξέρω τι ημερομηνίες. Άλλο σε ρώτησα.

Άρα κάνεις το κυνήγι σου κανονικά,αλλά όταν κλείσεις την χρόνια σε βρίσκει με 7 λαγούς.?
Τώρα κατάλαβα το ερώτημα σου. Τυχαίνει συχνά να σηκώσω 2 λαγούς τη μέρα . Αν χτυπήσω έναν το ημερήσιο κυνήγι τελειώνει. Τα μέρη που κυνηγάω είναι προσβάσιμα , μόνο 2 από αυτά δεν πλησιάζονται λόγω απόστασης ΟΠΟΤΕ είναι νόμος ναι παίρνω ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ λαγό το χρόνο απ αυτά που κυνηγιούνται συνέχεια! Απλά προσπαθώ ( με τον τρόπο μου) να βοηθήσω ώστε την επόμενη χρονιά να υπάρχουν πάλι λαγοί!
 
Πάρε ένα πλάγιο και μην πατάς την δεύτερη εάν δεν θες.
Είναι ένα από τα επόμενα σχέδια μου !!!Πριν μια εβδομάδα απέκτησα τη Benelli Montefeltro Comfort αλλά στην επόμενη διετία ένα πλαγιόκαννο με μήκη καννών 66cm θα γίνει δικό μου. Θεωρώ το κυνήγι του λαγού αρχοντικό και πρέπει να γίνεται με όσο το δυνατόν πιο απλά μέσα ( δίκαννο, ελαφριές γομώσεις , καρτέρι και τουφεκιά στο γύρισμα ).
 
Καλησπέρα στη παρέα. Εχθές το βράδυ ξάπλωσα νωρίς γιατί ήθελα να σηκωθώ πρωί πρωί σήμερα να πάω για λαγό... Περιττο να σας πω ότι συνέχεια ξυπνούσα και κοιτούσα το τηλέφωνο αλλά η ωρα δεν περνούσε...
Τελοσπαντων κατά τις 6:30 έφτασα στο μέρος,δεν είχε φεξει καλά ακόμα οποτε έκατσα λίγο στο αυτοκίνητο κοντά και έλυσα και το σκυλί να κατουρήσει. Στα 20 μέτρα από το αυτοκίνητο ρίχνει τη πρώτη φέρμα...εγώ ούτε φυσίγγια στο όπλο ... "ευτυχώς" την σπάει γρήγορα αφού κατάλαβε ότι δεν ήταν μέσα στον ασπαλαθο τίποτα εκείνη τη στιγμή.αυτο έγινε 4-5 φορές ακόμα εκεί κοντά... Μετά από εμένα μπήκε στο μέρος κι ένας συνάδελφος με 2 Μπιγκλ που έβρισκαν ντόρο αλλά δεν τον σήκωσαν. Μιλήσαμε αργοτερα και μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα ο λαγος καθεται στην απέναντι πλευρά του δρόμου αλλά είναι περιφραγμένο και έχουν πρόβατα οπότε δεν μπήκαμε ..
Σύντομη βόλτα η σημερινή γιατί η γυναίκα δούλευε και έπρεπε να φύγω...
Άντε κι αύριο με υγεία σε όλους!!!
Ονομαζεται ψευτια του λαγου η ψευτοκατσιμο στρατο και το χω ζησει παααρα πολλες φορες
Κανει πως καθεται αφηνει οσμη συνηθως ειτε σε κατι πυκνο ειτε στην βαση απο κατι υπερυψωμενο οπως μια δομη ειτε ατην ακρη του δρομου πετιετε κανει 2-3 σαλτα και καθετε απεναντι
Εχω δει λαγο να κανει σαλτο απο την μια πλευρα του χωμαροδρομου μεχρι την αλλη!!!
Οσο το σκυλι καθυστερει στο ψευτοκατσιμο αυτος ετοιμαζεται και ειναι ετοιμος να φυγει χωρια να δωσει ευκαιρια φια βολη

Σε δομες που ειναι καλυμενες με ασπαλαθους σχοινους κλπ δημιουργοντας εσωτερικα του φυτου σκαλοπατι κανει διπλο γιατακι και μετακινειτε μεσα αναλογα που ειναι το σκυλι και ο κυνηγος
Και παλι φευγει κυριος

Δεν ξερω εαν σε εσας ηταν ψευτοκαθισμα χωρις να χω δει την εικονα αλλα αυτο που σου λεω ισχυει και το χω ζησει πολλες φορες
 
Αλλο σε ρωτάω φίλε μου. Θα στο πω πιο απλά. Κάνεις 30 κυνήγια λαγού την σεζόν. από αυτά στα 15 ο λαγός είναι μπουκομενος στην κανη σου και είναι για το τρουβα.

Την πατάς την σκανδάλη ΝΑΙ Η ΌΧΙ????
Δεν κάνω 30 κυνήγια τη σεζόν.. Το πολύ 20 κυνήγια κάνω....Εννοείται ότι την πατάω κανονικά και με τον νόμο !!! Αλλά το θέμα μπουκωμένος στην κάννη δεν υπάρχει φίλε !!! Πολλές φορές απλά βλέπεις να περνάει στην απέναντι πλαγιά !!
 
Ονομαζεται ψευτια του λαγου η ψευτοκατσιμο στρατο και το χω ζησει παααρα πολλες φορες
Κανει πως καθεται αφηνει οσμη συνηθως ειτε σε κατι πυκνο ειτε στην βαση απο κατι υπερυψωμενο οπως μια δομη ειτε ατην ακρη του δρομου πετιετε κανει 2-3 σαλτα και καθετε απεναντι
Εχω δει λαγο να κανει σαλτο απο την μια πλευρα του χωμαροδρομου μεχρι την αλλη!!!
Οσο το σκυλι καθυστερει στο ψευτοκατσιμο αυτος ετοιμαζεται και ειναι ετοιμος να φυγει χωρια να δωσει ευκαιρια φια βολη

Σε δομες που ειναι καλυμενες με ασπαλαθους σχοινους κλπ δημιουργοντας εσωτερικα του φυτου σκαλοπατι κανει διπλο γιατακι και μετακινειτε μεσα αναλογα που ειναι το σκυλι και ο κυνηγος
Και παλι φευγει κυριος

Δεν ξερω εαν σε εσας ηταν ψευτοκαθισμα χωρις να χω δει την εικονα αλλα αυτο που σου λεω ισχυει και το χω ζησει πολλες φορες

Έτσι ακριβώς είναι. Εμείς εδώ τα λέμε ψεύτικα. Μου έχει τύχει να έχει κάνει 4 ψεύτικα να περνάει μια μεγάλη ρεματιά με νερό και να πιάνει σε μια τούφα
 
Οποιος καταφερει να απαλλαγει απο την ματαιοδοξια της καρπωσης (ποσοτητας) και της επιδειξης θα ευχαριστηθει τα κυνηγια του στο πολλαπλασιο !
Ενα απο τα κυνηγια που θυμαμαι οτι ευχαριστηθηκα ηταν Γεναρη σε ορτυκια.
Πηρα το πρωτο για το σκυλι και μετα τα υπολοιπα 4 η 5 τα σημαδευα για να τα γραψει η καμερα και οταν απομακρυνονταν σηκωνα το οπλο στον ουρανο και τουφεκουσα για το σκυλι.
Μετα, ξεκινουσα να τα ξαναβρω.
Μια γεματη μερα με καρπωση 1 ορτυκι!!
Και με την ικανοποιηση και προσδοκια αυτα που αφησα να τεκνοποιησουν την ανοιξη.
Τοοοσο απλα.
 
Έτσι ακριβώς είναι. Εμείς εδώ τα λέμε ψεύτικα. Μου έχει τύχει να έχει κάνει 4 ψεύτικα να περνάει μια μεγάλη ρεματιά με νερό και να πιάνει σε μια τούφα
16αρης
Πρωτη μου εξορμηση στο λαγο με οπλο του θειου μου
Οι αλλοι εχουν παει απο το πρωι
Εγω με το παππου τελειωναμε το αρμεγμα και πηγαιναμε μετα
Ειμαι ψηλοτερα απο το παππου και προχωραμε
Σε ενα τετοιο σημειο με ενα μεγαλο σκοινο βαζω το κεφαλι μεσα να ελεγξω
Απεναντι μου ατην πλευρα βρισκετε ο νονος μου
Βλεπω το γιατακι του λαγου αδειο
Φωναζω το παππου και μου λεει βαλε το χερι μεσα να δουμε εαν ειναι ζεστο
Με το που βαζω το χερι και παω να πω οτι ειναι ζεστο φωναζει ο νονος
Παειιιι παειιιι
Ο λαγος ειχεμετακινηθει και κατσει στο πανω μερος της δομης μεσα στο σχοινο
Με το που μπηκα μεσα εγω εφυγε αυτος κυριος απο πανω χωρις καν να το δω
Αυτη ηταν η πρωτη μου εμπειρια στο κυνηγι του σε αυτο το ομορφο κυνηγι

Φυσικα αυτο δεν ηταν ψευτοκατσιμο αλλα δειχνει την εξυπναδα που εχει αυτο το θηραμα
 
Η καρπωση παιδες δεν ειναι κακο πραμα
Γιαυτο παμε κυνηγι
Αυτοσκοπος δεν ειναι αλλα ειναι ο σκοπος της εξορμησης
Γιαυτο ειναι κυνηγι και οχι εκπαιδευτικο
Το θεμα ειναι να ερχετε νομιμα σωστα και οχι μπαμπεσικα
Εαν το οριο ειναι 25 τσιχλες και μπορεις να τις παρεις φυσικα και θα τις παρεις
Δεν ειναι κακο
Κακο ειναι να ειναι το οριο 25
Να μην εχει πουλια καθολου
Και να βαζεις μηχανακι για να βαρας καθε μερα 10 το πρωι και 10 το απογευμα ενω οι υπολοιποι χωρις μηχανακι θα βαρεσουν 2-3
Αμα ερχετε τιμια η καρπωση ειναι καλοδεχουμενη
Και εντος απο τιμια να ερχετε και ηθικα!!!
 
Η καρπωση παιδες δεν ειναι κακο πραμα
Γιαυτο παμε κυνηγι
Αυτοσκοπος δεν ειναι αλλα ειναι ο σκοπος της εξορμησης
Γιαυτο ειναι κυνηγι και οχι εκπαιδευτικο
Το θεμα ειναι να ερχετε νομιμα σωστα και οχι μπαμπεσικα
Εαν το οριο ειναι 25 τσιχλες και μπορεις να τις παρεις φυσικα και θα τις παρεις
Δεν ειναι κακο
Κακο ειναι να ειναι το οριο 25
Να μην εχει πουλια καθολου
Και να βαζεις μηχανακι για να βαρας καθε μερα 10 το πρωι και 10 το απογευμα ενω οι υπολοιποι χωρις μηχανακι θα βαρεσουν 2-3
Αμα ερχετε τιμια η καρπωση ειναι καλοδεχουμενη
Και εντος απο τιμια να ερχετε και ηθικα!!!
Ακριβώς!!
 
Ονομαζεται ψευτια του λαγου η ψευτοκατσιμο στρατο και το χω ζησει παααρα πολλες φορες
Κανει πως καθεται αφηνει οσμη συνηθως ειτε σε κατι πυκνο ειτε στην βαση απο κατι υπερυψωμενο οπως μια δομη ειτε ατην ακρη του δρομου πετιετε κανει 2-3 σαλτα και καθετε απεναντι
Εχω δει λαγο να κανει σαλτο απο την μια πλευρα του χωμαροδρομου μεχρι την αλλη!!!
Οσο το σκυλι καθυστερει στο ψευτοκατσιμο αυτος ετοιμαζεται και ειναι ετοιμος να φυγει χωρια να δωσει ευκαιρια φια βολη

Σε δομες που ειναι καλυμενες με ασπαλαθους σχοινους κλπ δημιουργοντας εσωτερικα του φυτου σκαλοπατι κανει διπλο γιατακι και μετακινειτε μεσα αναλογα που ειναι το σκυλι και ο κυνηγος
Και παλι φευγει κυριος

Δεν ξερω εαν σε εσας ηταν ψευτοκαθισμα χωρις να χω δει την εικονα αλλα αυτο που σου λεω ισχυει και το χω ζησει πολλες φορες
Έτσι ακριβώς είναι. Εμείς εδώ τα λέμε ψεύτικα. Μου έχει τύχει να έχει κάνει 4 ψεύτικα να περνάει μια μεγάλη ρεματιά με νερό και να πιάνει σε μια τούφα
Κι εμείς το λέμε ψευτοκαθε.... Στις φασεις που μου το έκανε ήταν ακριβώς αυτό. Είτε κάθεται στη ρίζα για λίγο είτε περνάει διαμπερές κάποιο σκινο ασπαλαθο ή κλαδιά. Εκεί χτυπάει του σκύλου η μυρωδιά και τον βλέπεις και ποντάρει για λίγο μέχρι να ξεκαθαρίσει τι γίνεται... κοντά καθεται όταν κάνει τέτοια κόλπα συνήθως.
 
Υπαρχουν κυνηγοι που αισθανονται την αναγκη να παρουσιασουν ολη την (νομιμη) καρπωση τους σε φορουμ, facebook , κλπ...
καλα κανουν, δικαιωμα τους.
Καποιον λογο θα εχουν για να το κανουν.
Υπαρχουν και αλλοι που δεν αισθανονται την αναγκη να δειξουν σε αγνωστους τι εκαναν.
Απλα ειναι τα πραγματα.
 
Back
Top