Λαγός

Χτες ο αυτιάς μας έφυγε. Ήταν μεγάλος κι ''αρσενικός''. Ας όψεται που είχα κάτσει για νερό και είχα βάλει ασφάλεια και ξέχασα να τη βγάλω όταν σηκώθηκα. Και ένα λεπτό μετά που σηκώθηκα τον έβγαλε η σκύλα. Τώρα ξέρω που βρίσκεται και θα τον επισκεφθώ ξανά.
Σηκώσαμε και 2 τσουκάρια και το ένα ήρθε μαζί μας με μια ωραία τραβερσάτη τουφεκιά και ένα ωραίο απόρτ από το μπρακ.
Σήμερα και αύριο ξεκούραση και το σ/κ ελπίζουμε για κάτι καλύτερο.
Αν και ο καύσωνας μάλλον έκανε ζημιά στα θηράματα όπως μου είπαν κάτι φίλοι βοσκοί.
 
μπραβω παιδες σε ολουσαςςς ;) και εγω εκανα μια βωλτουλα σημερα με το ξαδελφακιμου,με το που αρχησε να ξημερωνη τον σηκωσανε και 7 και 15 επεσαι πανωμου τρωγοντας ενα max 36gr n4 ,,,παντως πωλη ξεραααα ρε παιδες:(
του παπατσιακμακη ξαδερφος??? μπραβο για τον αφτια, μονο αυτον σηκωσατε ? μετα πηγε για γουρουνια ??
 
μπραβω παιδες σε ολουσαςςς ;) και εγω εκανα μια βωλτουλα σημερα με το ξαδελφακιμου,με το που αρχησε να ξημερωνη τον σηκωσανε και 7 και 15 επεσαι πανωμου τρωγοντας ενα max 36gr n4 ,,,παντως πωλη ξεραααα ρε παιδες:(
Ωραίος ο Σάκης μπραβο ρε φίλε!!
 
Μόνο η μπενελι η δικιά μου δεν τον τουφεκισε σμρ. Περνάει αρχικά σε μια sbe1 του ρίχνει ένα φεύγει. Περνάει μετά από πολύ δίωξη σε μια 302 του ρίχνει άλλο ένα και ξαναφεύγει. Τέλος περνάει από μια 391 του ρίχνει κι αυτή άλλο ένα και γεια σας. Μετά μάζεψα τα σκυλιά και έφυγα γιατί θα πήγαινε για μήνυση .sarcastic.
Με τρία πέταλα, θα τον ακούσετε που θα έρχεται απο μακρυά το Σα ffff.hunter.
 
Ένας φίλος σήκωσε έναν με τα πόδια από δίπλα του πηγαίνοντας για το γρν-πόστο.
Ο λαγός μεγάλος και πήρε έναν χωματόδρομο.
Σήκωσε όπλο, χαϊδεψε την σκανδάλη αλλά δεν την πάτησε γιατί θα άκουγε μπινελίκια.
Τον σφυρίξαμε σε κάτι φίλους λαγάδες.
 
Καλημέρα σε όλους. Θέλω την άποψή σας για κάτι που με απασχολεί.
Βλέπω όλο και περισσότερους λαγοκυνηγούς τα τελευταία χρόνια να κυνηγάνε με 5-7-10 σκυλιά. Σαν αποτέλεσμα, σε κάθε έξοδο καρπώνονται 2+ λαγούς. Θεωρείτε ότι με αυτό τον τρόπο σέβονται το θήραμα; Είναι δίκαιη η μάχη απέναντι στο λαγό; Γιατί με τόσα σκυλιά και όλα άσχετα να είναι, μόνο από το θόρυβο και την έκταση που καλύπτουν, δε γίνεται να μη σηκωθεί ο λαγός. Ποια η άποψή σας;
 
Καλημέρα σε όλους. Θέλω την άποψή σας για κάτι που με απασχολεί.
Βλέπω όλο και περισσότερους λαγοκυνηγούς τα τελευταία χρόνια να κυνηγάνε με 5-7-10 σκυλιά. Σαν αποτέλεσμα, σε κάθε έξοδο καρπώνονται 2+ λαγούς. Θεωρείτε ότι με αυτό τον τρόπο σέβονται το θήραμα; Είναι δίκαιη η μάχη απέναντι στο λαγό; Γιατί με τόσα σκυλιά και όλα άσχετα να είναι, μόνο από το θόρυβο και την έκταση που καλύπτουν, δε γίνεται να μη σηκωθεί ο λαγός. Ποια η άποψή σας;
Την απάντηση τη δίνει ο μπάρμπα Σωτήρης "με δύο φυσίγγια έφυγα απ'το σπίτι. Άλλη φορά, έχει το δικαίωμα να ζήσει και αυτός."
Μιλούσα με ένα γνωστό το καλοκαίρι, κυνηγάνε λαγό μικρή οικογενειακή παρέα 5-6 ατόμων. Μου λέει εμείς πάμε συνήθως σε κάποια μέρη προς νότιο Εύβοια. Είναι άλλη μια παρέα που πάει εκεί με πολλά σκυλιά, κάθε φορά αυτοί βαρανε λαγό, εμείς στις 5 θα μας ξεφύγει τις 4. Τι διάολο έλεγα τόσο καιρό από μέσα μου, τόσο βλάκες είμαστε εμείς. Όταν είδα από κοντά πως κυνηγάνε κατάλαβα. Κάθε σκυλί και gps στο λαιμό και τα παίρνουν στο κατόπι με την ενδοεπικοινωνια. Είναι κυνήγι αυτό;;;
Για μένα δεν είναι φταίμε και εμείς. Το έχω γράψει και πιο παλιά με αφορμή τα πουλοσκυλα. Δε γίνεται να λες απαγορεύονται τα ηλεκτρονικά μέσα θήρας και να επιτρέπεις beeper gps και μύδια ξυδια.
Τίποτα φίλε μου, άμα είσαι μάγκας εσύ και το σκυλί σου, με κουδουνάκι.*
Όπως το κασετόφωνο κάνει άνιση τη μάχη έτσι την κάνουν και τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά βοηθήματα. Αλλά καλομαθαμε τώρα και μας κακοφαινεται.
Κυνηγός είναι αυτός που στις δέκα εξόδους θα γυρίσει άπραγος και στις δέκα και θα συνεχίσει και για εντεκατη.
2-3 κυνηγοί και 2-3 σκυλάκια με κουδουνάκι είναι ένα ωραιότατο λαγοκυνηγι.


*Και μη μου πείτε μα η μπεκάτσα πάει στου βοδιού το κέρατο και θέλω σκυλί να φερμαρει στο ένα χιλιόμετρο από εμένα. Η μπεκάτσα ανέπτυξε αυτήν την άμυνα ακριβώς, να σηκώνεται αφενός πανευκολα και αφετέρου να κρύβεται στη ζούγκλα του Ταρζάν, γτ την πλάκωσαν όλοι στο κατόπι με τα μπιπερ και 2-3-4 σκυλιά και δε γλυτωνε καμία. Συν τοις άλλοις δε μπορώ να καταλάβω τι σόι ευχαρίστηση κρύβει το σκυλί μου να κυνηγάει μόνο του στα 500 και 1000 μέτρα και εγώ μια στο τόσο να κάνω τον Μπολτ για να πάω απλά να τουφεκισω. Εγώ πιστεύω ότι αν το ξαναγυρνουσαν όλοι (όλοι όμως) στο κουδουνάκι και στην κοντινή έρευνα, τα πουλιά μέσα σε λίγα χρόνια θα ξαναστρωναν. Και μετά τις αρχικές απογοητεύσεις θα έμεναν να κυνηγούν οι πραγματικοί λάτρεις του είδους. Δε γίνεται δηλαδή να ακούμε ιστορίες για μπεκάτσες που έβοσκαν μέρα μεσημέρι μέσα στα αμπέλια και τα ρεματακια και τα τελευταία τριάντα χρόνια με τη μόδα της βασίλισσας του δάσους (ή καλύτερα του μάρκετινγκ και της τεχνολογίας) να πηγαίνει και να κρύβεται σαν το λήσταρχο Νταβέλη.
 
Καλημέρα σε όλους. Θέλω την άποψή σας για κάτι που με απασχολεί.
Βλέπω όλο και περισσότερους λαγοκυνηγούς τα τελευταία χρόνια να κυνηγάνε με 5-7-10 σκυλιά. Σαν αποτέλεσμα, σε κάθε έξοδο καρπώνονται 2+ λαγούς. Θεωρείτε ότι με αυτό τον τρόπο σέβονται το θήραμα; Είναι δίκαιη η μάχη απέναντι στο λαγό; Γιατί με τόσα σκυλιά και όλα άσχετα να είναι, μόνο από το θόρυβο και την έκταση που καλύπτουν, δε γίνεται να μη σηκωθεί ο λαγός. Ποια η άποψή σας;

Αν είναι όλα τα σκυλιά άσχετα δεν πρόκειται να δουν λαγό φίλε μου όσα κι αν αμολυσουν. Επίσης να ξέρεις ότι είναι πολύ λίγοι οι άνθρωποι που ξέρουν να φτιάξουν μια αγέλη που να κυνηγάει με συνοχή. Τις περισσότερες φορές τα πολλά σκυλιά χαλάστρα κάνουν. Εγώ προσωπικά τα καλύτερα κυνήγια τα έχω κάνει με μάξιμουμ 3 σκυλιά. Ηθικό δεν είναι σίγουρα απέναντι στο λαγό να αμολας ένα κοπάδι σκυλιά. Όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με τον οφει ταξίδεψα σε ολόκληρη την Ελλάδα, είτε για αγώνες είτε για να δούμε σκυλιά, βρήκα μόνο μια αγέλη που έκανε πραγματικά ζημιά στο λαγό καθώς τους έπιανε.
 
Καλημέρα σε όλους. Θέλω την άποψή σας για κάτι που με απασχολεί.
Βλέπω όλο και περισσότερους λαγοκυνηγούς τα τελευταία χρόνια να κυνηγάνε με 5-7-10 σκυλιά. Σαν αποτέλεσμα, σε κάθε έξοδο καρπώνονται 2+ λαγούς. Θεωρείτε ότι με αυτό τον τρόπο σέβονται το θήραμα; Είναι δίκαιη η μάχη απέναντι στο λαγό; Γιατί με τόσα σκυλιά και όλα άσχετα να είναι, μόνο από το θόρυβο και την έκταση που καλύπτουν, δε γίνεται να μη σηκωθεί ο λαγός. Ποια η άποψή σας;
Όπως έγραψε και ο Σταμάτης εάν δεν το κατέχουν αμόλα όσα θες και μια παροιμία λέει ότι τα πολλά είναι φτώχεια
Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν τόσα πολλά σαν βουητό μου ακούγεται
 
Και ομως δεν ειναι ετσι
Φοβαμαι ομως οτι αν σας πω πως το κανουν εδω(μειωθηκε αρκετα τωρα η χρηση αυτη με την μειωση του λαγου και τα μικροτσιπ στις αδειες αλλα υπαρχει ακομη ) καπιοι που ισως διαβαζουν θα το εκμεταλαυτουν
Ολα εχουν να κανουν με το μερος και αλλα που δεν θελω να πω μην ξεστραβωσω τυχον κρεατοσυλλεκτες
Γινεται πολυ μεγαλη ζημια οταν τα σκυλια ειναι παρα πολλα
Και απο αυτα ζητημα ειναι αν ενα-δυό μπορουν να τελειωσουν την μαλαι του λαγου
Και δεν χρειαζεται ουτε gps ουτε τιποτα αλλο ηλεκτρονικο

Η χρηση καθε τι ηλεκτρονικου η αλλου μεσου οπως και καθε τι στην ζωη μπορει να γινει και με κακο σκοπο
Αυτο δεν ακυρωνει το καλο που προσφερουν αλλα και την σωστη χρηση τους απο σωστους στναδερφους
Πχ εκει εχετε τους λυκους……
Πχ εδω εχουμε τις κλεψιες…..
Και πολλα αλλα
 
Δεν είναι σωστό είτε αν ξέρουν τα σκυλιά είτε όχι.Πραγματικό όργωμα του βουνού.Ειδικά τώρα που σέρνουν οι λαγοί με τέτοιο κοπάδι δεν θα μείνει ζωντανό στο βουνό από το πέρασμά τους.Οι άλλοι εδώ πάνε καμιά 10αρια άτομα και όλο και φέρνει-λέει και σε άλλους με άλλα τόσα σκυλιά και μοιράζονται μισοί μισοί με σκυλιά....Τώρα αυτό αν ειναι σωστό τι να πούμε.Εγώ που τις πιο πολλές φορές πάω με τον παππού κοντά 80 χρονών(όποτε μπορεί και ο θείος, ο πατέρας με την δουλειά έχει να έρθει 2-3 χρόνια) και με 2 σκυλάκια το ένα 11 χρονών και το άλλο 2 ακόμα άστρωτο και με κουδουνάκια.Τουλάχιστον βγαίνει και ο παππούς μόνος του παρόλο που δεν ακούει και ξέρει ότι οι συνθήκες δεν είναι υπέρ του και πάει για τα σκυλιά.Αν είμαστε μαζί συνεννοούμαστε με νοήματα και τον καθοδηγώ.Υπάρχουν και άλλα χίλιαδύο πράγματα που μπορούν να γραφτούν εννοείται, αλλά καλύτερα από κοντά.
 
Το να καταφέρεις να φτιάξεις αγέλη που να κυνηγάει σωστά είναι πολύ δύσκολο.Ενας που κυνηγάει στο πέταμα θα έχει και πρόβλημα αν στο σήκωμα έχει παντού γύρω του σκυλιά.Μου έχει τύχει να σηκώνεται ο λαγός να τον έχω στα 5 μέτρα και γύρω του 3 σκυλιά....
Οι περισσότεροι παίρνουν πολλά σκυλιά μήπως και με την παγανα σηκωθεί κανένας...Μάντεψε όμως τι καταφέρνουν στο τέλος.
Προσωπικά το κουδουνάκι το θεωρω λάθος να το φοράμε του σκυλιού.
Το gps από την αλλη σώζει καταστάσεις.
Μπορεί να προλάβεις οριακά να σώσεις τον σκύλο σου από λύκο ή από κάποιον μαλακα κλέφτη.
Επίσης με το ρεύμα σε ειδικές περιπτώσεις μπορείς να συναιτήσεις τον σκύλο σου.
 
Back
Top