"Κοντακίαση"

Γιάννη όντως το βιβλίο ειναι σημείο αναφοράς .. χαίρομαι που ειχα την τύχη να τα αγοράσω πολύ πριν τα 18 μου .. πραγματικά όπως λεει και ο Τασοσ 40 χρονια μπροστά τουλάχιστον
Χρηστο,δεν εγραψε ο ανθρωπος κατι το νεοτεριστικο.Πηρε και εξετασε περιπτωσεις,σχολαστικα και εφτανε σε συμπερασματα μεσα απο τον πειραματισμο.Αυτο που συμπεραινε το καταλαβαινε κι ο αναγνωστης.Γκρεμισε μυθους 10ετιων η και αιωνων ακομα.Αυτο με χειροπιαστα παραδειγματα που δεν μπορουμε να αμφισβητησουμε.Ειναι ενα βιβλιο,παντα επικαιρο, που πρεπει ολοι μας να διαβασουμε!
 
όχι φιλε δεν γινεται αυτό , ξεβοδωσε την κατω βιδα του πελματος τελειως , χαλαρωσε την επανω βιδα , επωμισε το οπλο σε καθρεφτη , ισιωσε τις κανες , μην κουνιεσει , κατεβασε το οπλο , αυτο που θα δεις ειναι αυτό που θελεις ,
Σ' ευχαριστώ φίλε για την απάντηση!
Πιο πολυ σαν σκέψη ανέφερα τη συγκεκριμένη τροποποίηση και όχι σαν ανάγκη για το δικό μου όπλο..
Πάντως ωραίο κολπάκι αυτό με το ξεβίδωμα του πέλματος και την επώμιση στον καθρέπτη και θα το κάνω...
Σε επωμίσεις που έχω κάνει ''φάτσα'' στον καθρέφτη, βλέπω τις κάννες από το πλαγιόκαννο μου παράλληλες με το έδαφος και την ίριδα του ματιού πάνω στη ρίγα, οπότε λογικά θέμα με το toe out δεν πρέπει να έχει...
Και σε κυνήγια όπως μπεκάτσας, περπατητού κιχλοκότσυφου και ειδικότερα μπεκατσινιού που οι ντουφεκιές είναι κούμπωμα-τράβηγμα (σκηταδόρικες που λένε και οι σκοπευτές) χωρίς πολλά περιθώρια βελτίωσης, αν είχε κάποιο σοβαρό θέμα θα το έβγαζε, αλλά βλέπω οτι οι ντουφεκιές βγαίνουν εκει που πρέπει...
Ένα θεματάκι που είχα με το πιτς το έφερα εκεί που ήθελα με μια φέτα ξύλου (3 χιλ. πάνω στο χτένι-1 χιλ. κάτω) ανάμεσα στο κοντάκι και στο πέλμα...
και μην τρομάξεις με αυτό που θα δεις
.xm.Κρατάω όπλα και κυνηγάω από πολύ-πολύ μικρή ηλικία, λες ρε φίλε να με τρομάξει τόσο πολύ μια κλίση στο κοντάκι τώρα στα γεράματα...
 
να γραψω εδώ μια ερωτηση γι ανα κινειται και λιγο το topic , τα ποζε και οι καραμπινες στον πυροβολισμο εχουν ανοδικη ταση στις κανες τους , τα πλαγιοκαννα ρε παιδια εχουν την ιδια συμπεριφορα ?
 
να γραψω εδώ μια ερωτηση γι ανα κινειται και λιγο το topic , τα ποζε και οι καραμπινες στον πυροβολισμο εχουν ανοδικη ταση στις κανες τους , τα πλαγιοκαννα ρε παιδια εχουν την ιδια συμπεριφορα ?
Αν θυμάμαι καλά καθοδική, αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας
 
τα ποζε και οι καραμπινες στον πυροβολισμο εχουν ανοδικη ταση στις κανες τους , τα πλαγιοκαννα ρε παιδια εχουν την ιδια συμπεριφορα ?
Η δική μου άποψη: Ανοδική τάση θα έχουν σίγουρα, αλλά συγχρόνως και τάση εκτροπής προς τα δεξιά όταν ρίχνει η δεξιά κάννη, και προς τα αριστερά όταν ρίχνει η αριστερή. Και μάλιστα η αριστερή παρέκκλιση θα είναι μεγαλύτερη αν το κοντάκι έχει cast-off, και αντίστροφα αν έχει cast-on. Μάλλον γι' αυτό δεν κάνουν τις κάννες παράλληλες αλλά συγκλίνουσες.
Να σημειώσω ότι έχω ρίξει λιγότερες από 10 βολές με πλαγιόκαννο στη ζωή μου, και σίγουρα το μόνο που δεν πρόσεχα ήταν πως στρέφονται οι κάννες. Στο παραπάνω συμπέρασμα καταλήγω με βάση τη λογική ...
 
αν θυμάμαι καλά Δημήτρη απο το βιβλίο του ΤΟΜΑΣ πλάγια και ανοδική .. *αυτο μου φαίνεται και το ποιο λογικό .
Εσένα Δημήτρη ποια ειναι η γνώμη σου?
ετσι ακριβως , συστρέφονται στα πλαγια οι κανες του πλαγιοκαννου , και για αυτό θελει πιο πολύ καστ , επισης στα πλαγιοκαννα δινουμε ελαχιστα πιο πολύ υψος στο χτενι
 
Οκ αυτό πρέπει να το δω, εγώ απάντησα με βάση το άρθρο του παπατσαρουχα για το περαστό κλειδί οπού λέει ότι οι κάννες στο πλάγιο έχουν την τάση να πηγαίνουν προς τα κάτω.
 
Οκ αυτό πρέπει να το δω, εγώ απάντησα με βάση το άρθρο του παπατσαρουχα για το περαστό κλειδί οπού λέει ότι οι κάννες στο πλάγιο έχουν την τάση να πηγαίνουν προς τα κάτω.
πλαγια και κατω σε τελεια για τον χρηστη μετρα , πλαγια και επανω όταν το κοντακι είναι αλλου για αλλου η όταν σηκωνει κεφαλι ο χειριστης στον πυροβολισμο , βλέπεις φιλε ο καλυτερος κοντακας του πλανητη δεν μπορει να σε τελειοποιησει όταν ριχνεις , εκει μονο δάσκαλος σε φτιαχνει σωστα
 
33ymedc.jpg


Ετημη η πατεντα,σηκομα απο πανω 10 χηλ με σληρο φηλο σηληκονης τηπογραφου.λεο πος ειμαι εκει
2drc17m.jpg


Η δοκημη το κεντρο ειναι ο κηκλος και δηπλα κολητα η διο τριπες ειναι η τουφεκιες.η κατο η αρηστερη και η πανο η δεξια κανη.αποσταση 15 μετρα
 
Last edited:
Back
Top